Proč jsou výsledky uznávaného DxO Mark Mobile úplně na nic?

V posledních letech se výrobci mobilních telefonů chlubí výsledky uznávaného benchmarku DxO Mark Mobile. Výsledky tohoto benchmarku se netýkají výkonu procesoru či grafického čipu, jak tomu je u známého AnTuTu Benchmark a dalších, ale fotoaparátů. Má ale smysl výsledná čísla z testu vůbec brát vážně?

 

Upřímně moc nechápu, jak někdo může vůbec dát na výsledky DxO Mark Mobile, protože jeho metodika a algoritmus je nastavený dle mého názoru špatně. Myslím si, že tvůrci mají raději zůstat u zrcadlovek, kde jejich testy dávají daleko větší smysl než u mobilů, kde je to složitější a je třeba brát v potaz mnoho faktorů.

Benchmark vůbec nebere v potaz, že každý mobil má trošku jinou cílovku a přistupuje k fotografování odlišně. Nelze je tedy srovnávat bodově v jednom benchmarku. Je sice fakt, že DxO srovnává pouze vlajkové modely, ale např. Nokia 9 PureView není výrobcem prezentována, jako vlajkový model. Má také úplně jinou cílovku a zaměřuje se na uživatele, kteří si snímky budou upravovat v Lightroomu. Dalším příkladem je mobil Google Pixel 3, který se fotografie snaží řešit především díky výbornému softwaru v aplikaci Google Camera. Testeři v DxO Marku tedy fotoaparáty pořádně netestují a u Pixelu vůbec nebyl testován doposud bezkonkurenční noční režim Night-Sight. Jaký má tedy celý test smysl?

 

Pro pobavení je také dobré se podívat na benchmarky selfie kamer. Dle mého názoru je měření DxO Marku opět nesmyslné a spíše zábavné. Jako příklad uvedu ASUS ZenFone 6, což je velice vydařený kousek a jedná se o krále „selfíček“. Jelikož tento model nenabízí tradiční selfie kamerky, ale otočný modul kamer ze zadní části, tak je dobré jej bodovat stejně, jak ostatní mobily s malou selfie kamerkou? Myslím si, že určitě ne a bodový systém DxO tedy úplně postrádá smysl.

 

Pomohla by změna přístupu DxO Marku? Je dobré se zamyslet, jestli je vůbec možné v oblasti mobilních telefonů dělat nějaké bodové srovnání fotoaparátů. Google je třeba přesně tím příkladem, že záleží na kvalitním softwaru s jednou čočkou, aby byl výsledek nádherný a v mnoha ohledech drtil konkurenci. Aby bylo vše spravedlivé a bodový výsledek měl nějaký smysl, tak si myslím, že by benchmark musel mít více kategorií, a to je pravděpodobně nemožné. U mobilů je to také složité kvůli tomu, že na vlajkové modely poměrně pravidelně vycházejí softwarové aktualizace, které výsledné snímky často zlepšují.

Je také dobré si nalít čistého vína a zamyslet se, jestli výsledky DxO Marku nejsou možná i samotnými výrobci zaplacené. Nic takového nebylo prokázáno, ale co kdyby? To samé platí i u AnTuTu, GeekBench a dalších testů, kde je výsledky třeba brát s rezervou, protože se jedná o hrubý výpočet výkonu. Výrobci opět mají mnoho softwarových řešení, jak výkon u hraní her navýšit např. GPU Turbo u mobilů Huawei.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*