Alcatel Pixi 4 (6) – Mobil s obřím 6″ displejem za nízkou cenu (RECENZE)

Společnost TCL stojící za značkou Alcatel má stále co nabídnout a to i pro uživatelé, kteří nechtějí utrácet velké peníze. Do rukou se mi dostal zajímavý kousek, který cílí na uživatelé požadující obří displej. Pixi 4 (6) jak už číslo v závorkách napovídá nabízí 6″ displej a spadá tedy už do kategorie Phabletů.

 

Pozor na značení: Ve značení mobilů a tabletů od Alcatelu je celkem zmatek a nejdříve bych chtěl tedy celé značení a dostupné varianty objasnit. Na našem trhu se prodává více variant modelů Pixi 4. Během objednávání je tedy nutné si dávat pozor na číslo v závorkách v názvu mobilu. Číslo značí velikost displeje a na našem trhu je dostupné Pixi 4 (4), dříve recenzované Pixi 4 (5), phablet Pixi 4 (6) popisované v této recenzi a také tablet Pixi 4 (7).

Pozor na dvě varianty displejů: Do ruky se mi dostala varianta s HD displejem, ale je třeba si dát pozor také na starší variantu. Na tu můžete také narazit na našem trhu a je většinou o nějakou tu stovku levnější. Jak varianty rozeznat? Můžete číst specifikace přímo v obchodech, ale ty mohou být zavádějící a neaktualizované. Varianta s horším qHD displejem nese název Alcatel OT-5010D PIXI 4 a mnou testovaná varianta s lepším HD displejem nese název: Alcatel PIXI 4 8050D HD.

Heuréka.cz – Dostupné varianty displejů u Alcatel Pixi 4 (6)

 

 

Obsah balení – Jen základ

V celkem malé krabičce se nachází obří kousek Alcatel Pixi 4 (6), 1A adaptér pro nabíjení a nechybí ani MicroUSB kabel. Dále nechybí pochopitelně všechny návody a přiložená sluchátka. Jedná se o sluchátka pecková, která svou kvalitou nijak neoslní, ale na hovory do auta postačí a výrobce za jejich přiložení chválím.

Obsah balení – Alcatel Pixi 4 (6)

 

 

Design a konstrukce – Plasťáček

Jedná se o phablet spadající do nižší třídy a proto nelze očekávat elegantní design s kovovou či skleněnou konstrukcí. Tělo je tedy z plastu, který ale drží na svém místě pevně a nijak neuráží. Do rukou se mi dostala zlatá varianta, která nevypadá vůbec špatně. Celkové rozměry Pixi 4 (6) činí 165 x 83.8 x 8.3 mm.

Čelní stranu pokrývá převážně 6″ IPS displej. Nad displejem se nachází reproduktor pro hovory a selfie kamerka s LED bleskem. Výrobce chválím za senzorová tlačítka pod displejem. Ta nejsou sice podsvícena, ale dost výrobců je u levných i bohužel dražších mobilů odstraňuje. Rámečky kolem displeje jsou celkem velké, ale u low-endového mobilu nelze očekávat tenoučké rámečky. Kolem krycího skla se nachází také lehce vystupující plastový rámeček, který jej chrání během nárazů.

LED dioda, reproduktor a selfie kamerka

 

Horní strana nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Překvapivě se zde nachází také MicroUSB port pro nabíjení. Pravá strana mobilu nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko. To je umístěné na vhodném místě vzhledem k velikosti a nahmatám jej bez problémů i při ovládání jednou rukou.

Horní strana s 3,5 mm jackem a MicroUSB

Nad tlačítky se nachází také slot pro paměťové karty MicroSD. Nejedná se o šuplíček, který se vysune z těla, jak je tomu třeba u Xiaomi Redmi 4A či jiných mobilů. Jedná se o slot, který se ukrývá pod plastovou krytkou. To samé platí u levé strany, která nabízí dvě krytky ukrývající sloty pro MicroSIM karty. Krytky v těle drží dobře a nijak nevypadávají. Pokud je ale budete používat velmi často, tak se může stát, že prasknou. Dolní strana je téměř prázdná a nabízí jen a pouze mikrofon.

Slot pro MicroSD, tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko
Sloty pro MicroSIM karty

 

Záda jsou celá z plastu, který je ale kvalitní a zlatá varianta vypadá dobře. Jedná se o nevyjímatelný kryt a akumulátor (baterii) není možné vyjmout. Na zádech se nachází 8 Mpx čočka fotoaparátu, která trošku vystupuje z těla mobilu a vzhledem k ceně je to akceptovatelné. Nad čočkou fotoaparátu se nachází mikrofon pro záznam zvuku při natáčení videí a pod čočkou nechybí LED blesk. Na zádech se dále nachází už jen loga výrobce a hlasitý reproduktor.

Hlasitý reproduktor

 

 

Hodnocení ergonomie: Jedná se opravdu o obří mobil, který může zastat funkce tabletu. Jsem uživatel, který má velké ruce a s ovládáním 5,5″ i 6″ displeje jednou rukou nemám problémy. Drtivá většina uživatelů ale problémy mít bude a to především ženy. Je tedy nutné počítat s tím, že během psaní budete muset používat obě ruce. Nikde na těle nic do ruky neškrábe a ovládání bylo příjemné.

 

Hodnocení designu a konstrukce: U tak levného mobilu jsem nečekal nic nádherného, ale Pixi 4 (6) neurazí, ale ani nenadchne. Za ty peníze nelze očekávat elegantní design. Co se konstrukce týče, tak výrobce musím pochválit. Vše drží pevně na svém místě a na rozdíl od některé konkurence nic nevrže.

 

 

Displej – Nahradí malé tablety

Jedná se o většího brášku Pixi 4 (5), který jsem recenzoval. Pixi 4 (6) má obří 6″ (palců) IPS displej s HD rozlišením. Jemnost je tedy 425 ppi. Co se rozlišení týče, tak během nakupování je nutné dát si pozor na rozlišení, jak jsem již upozorňoval na začátku recenze.

6″ Displej

Vzhledem k ceně není displej vůbec špatný. Je daleko lepší, než u menší varianty Pixi 4 (5). Pozorovací úhly nejsou zlé a podání barev je dobré. Co se týče viditelnosti na slunci, tak ta překvapivě také není špatná a hodnotím ji jako dobrou. Se psaním na přímém slunci jsem neměl problémy. Bohužel jen ochranné sklo displeje se leskne, ale to je u low-endových mobilů normální. Překvapivě také nechybí automatická regulace jasu a odemknutí poklepáním.

Senzorová tlačítka pod 6″ displejem

V nastavení displeje si také můžete zvolit velikost písma celého prostředí. Je celkem škoda, že Pixi 4 (6) postrádá možnost manuálního nastavení teploty barev a režim čtení. Vzhledem k ceně celkově displej hodnotím jako dobrý.

 

 

Hardware a výkon – Za ty peníze nelze očekávat zázraky

Uvnitř Pixi 4 (6) tepe čtyrjádrový procesor MediaTek MT8321 s taktováním na 1,1 GHz a o grafiku se stará čip Mali-400 MP. Dále nechybí 1 GB RAM a 8 GB interní úložiště.  Na internetu můžete narazit také na informace o variantě s 1,5 GB RAM a 16 GB interním úložištěm, ale ta se bohužel neprodává na našem trhu. Mnou testovaná varianta v AnTuTu Benchmark dostala 24 184 bodů.

Testy benchmarků

 

Dostačuje interní paměť? Z 8 GB interního úložiště si něco ukrojí samotný operační systém a použít tedy můžete pouze necelé 4 GB. To je opravdu hodně málo … Naštěstí se na levé straně mobilu nachází slot pro paměťové karty MicroSD (Class 10) a paměť si tedy můžete rozšířit až o 32 GB. Na paměťovou kartu si tedy můžete ukládat filmy, natočena videa, fotky a další multimediální soubory. Bohužel nelze instalovat aplikace. Je tedy úložiště dostačující? Pokud potřebujete jen pár základních aplikací jako je Messenger, Instagram, Facebook, bankovní aplikace, internetový prohlížeč a nějakou méně náročnější hru, tak postačí. Pokud ale chcete využívat více aplikací, tak na tento model úplně zapomeňte.

 

Jak je to se hraním her? Obří displej láká náročné hráče her. Bohužel díky 1 GB RAM a převážně opravdu malé interní paměti nelze hrát náročné hry. Vzhledem k ceně je to akceptovatelné. Pokud však chcete hrát nějaké méně náročné hry, jako je například Hill Climp Racing 2, tak postačí.

 

Hodnocení hardwaru: Za ty peníze skutečně nelze očekávat výkon na rozdávání. Hardware je tedy pro nenáročné uživatele, kteří chtějí jen využívat internetový prohlížeč, sociální sítě a takové běžné aplikace bez velkého hraní her.

 

 

Fotoaparát – Odpovídající ceně

Pixi 4 (6) je low-endový mobil a je nutné počítat se slabším fotoaparátem. Alcatel na záda nasadil lehce vystouplou 8 Mpx čočku fotoaparátu a pochopitelně nechybí dvojice LED diod a mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí. Nad displejem se pak nachází 5 Mpx selfie kamerka pro hovory či focení. Jak je u nových modelů značky Alcatel zvykem, tak nechybí ani LED dioda pro používání selfie kamerky za špatného světla.

Vystouplá čočka fotoaparátu, LED dioda, mikrofon a logo

 

Aplikace fotoaparátu: Aplikace je vážně jednoduchá a její ovládání zvládne skutečně každý. Hned po spuštění můžete přepínat mezi focením a natáčením videí klepáním na ikonky dole. Horní část obsahuje ikony pro nastavení blesku, přepínání přední a zadní kamery a také hamburger menu, které ukrývá další užitečné funkce. Jedná se o manuální režim, který nabízí nastavení vyvážení bílé, expozice a ISO. Nechybí ani HDR, Panorama a další.

Aplikace fotoaparátu

 

Fotky z 8 Mpx zadního fotoaparát: U menšího brášky Pixi 4 (5) jsem fotoaparát označil jako nepoužitelný a vhodný opravdu jen jako nouzovku. U většího Pixiho 4 (6) jsem očekával totožné výsledky, ale musím říci, že fotky jsou daleko lepší. Za dobrého světla je možné pořídit vzhledem k ceně hezké fotky. Za špatného světla kvalita klesá a ostření je pomalejší. Vzhledem k ceně se jedná skutečně o průměrnou kvalitu fotek.

Vyfoceno za horšího světla – Alcatel Pixi 4 (6)
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (6)
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (6)
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (6)
Vyfoceno za dobrého světla – Alcatel Pixi 4 (6)

 

 

Přední 5 Mpx kamerka: Ta nabízí LED diodu pro focení či využívání videohovorů ve tmě. Výrobce za přidanou diodu chválím. Co se týče kvalit fotek, tak ty jsou odpovídající ceně. Barvy jsou slušné a za dobrého světla umí kamerka podat dobrý výkon. Na Instagramu a Facebooku „selfíčka“ určitě neurazí.

Vyfoceno 5 Mpx selfie kamerkou – Alcatel Pixi 4 (6)
Vyfoceno 5 Mpx selfie kamerkou – Alcatel Pixi 4 (6)

 

 

Natáčení videí: Zadní kamerka umí natáčet videa v rozlišení Full HD (1080p). Kvalita videí ale odpovídá ceně. Videa jsou celkem dost roztřesena a digitální stabilizace nefunguje úplně dobře, ale to je u tak levného mobilu normální. Pro natáčení momentek a jako nouzovka ale postačí.

 

Operační systém – Téměř čistý Android

Mobily a tablety od Alcatelu jsou známé tím, že neobsahují žádnou masivní nadstavbu. Uvnitř Pixi 4 (6) se nachází operační systém Android 5.1. Ten je jen lehce upravený a jedná se tedy o téměř čistý Android.

Prostředí systému Android 5.1

 

Má Android vůbec smysl popisovat? Myslím si, že nemá a proto to vezmu jen opravdu rychle. Ikonky aplikací a složek nalezneme na úvodních obrazovkách, které posouváte tahem prstu. Nechybí ani menu aplikací, které nabízí úplně všechny nainstalované aplikace. Je celkem škoda, že v tomto menu nenalezneme možnost vyhledávání. Rolovací lišta je také neupravena a stejná jak u čistého Androidu a nastavení to samé.

Správce souborů a budíky

 

Přidané funkce: Alcatel potažmo TCL do systému přeci jen přidalo bonus a to příjemný. Výrobce musím moc pochválit za samostatnou obrazovku OneTouch Stream. Ta se nachází úplně vlevo od úvodních obrazovek a nabízí předpověď počasí, informace o svátcích a hlavní zprávy. Tuto obrazovku jsem používal moc rád a funguje skvěle. Výrobce ale nepochválím za zbytečné předinstalované aplikace jako je např. AVG. Naštěstí je možná jejich bezproblémová odinstalace.

 

Spolehlivost a rychlost: U low-endových mobilů je nutné počítat se zpomalením systému. Alcatel optimalizaci u Pixi 4 (6) zvládl výborně a systém funguje svižně a bez problémů. Za celou dobu testování jsem se nesetkal se zamrznutím systému či aplikací a ani pády. Občas během náročného používání jsem zaznamenal zpomalení, ale nejednalo se o žádnou tragédii.

 

Výdrž baterie a nabíjení – Mohlo to být lepší

Pod zadním plastovým krytem se nachází nevyjímatelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 2 590 mAh. To na dnešní dobu opravdu není mnoho a obavám přidává také obří 6″ displej. Vzhledem k ceně jsem ale neočekával zázračnou výdrž. Pixi 4 (6) vydrží jeden den běžného používání. Při náročném neustálém používání jako je sledování filmů z SD karty, sledování videí na YouTube, hraní her, Instagram, Messenger, e-maily atd. vydrží 4 hodiny. Výdrž baterie tedy hodnotím jako průměrnou.

V balení nalezneme pomalejší 1A adaptér a MicroUSB kabel. Adaptér je pomalejší a nabíjení je také opravdu pomalé. Z nuly na 100%  se akumulátor nabije za 3 hodiny a 10 minut. To je opravdu dlouhá doba a rychlost mohla být přeci jen lepší.

1A adaptér v balení

 

 

Připojení a internet – Bez LTE … Pochvala za DualSIM

Jedná se o low-end za cenu kolem 3000 Kč a v této cenové kategorii bohužél 4G/LTE není běžné. Ve světě se ale nachází varianta Pixi 4 (6) s LTE, ale tu nelze pořídit v Evropě a je velká škoda. Takové Xiaomi Redmi 4A Global za podobnou cenu LTE má … Budete si muset vystačit s 3G a 2G mobilní sítí. Pochopitelně nechybí standard Wi-Fi 802.11 b/g/n, možnost vytváření hotspotů a Wi-Fi Direct. Bohužel chybí 5GHz („Ácéčkové“) Wi-Fi sítě, ale ty beztak moc lidí nevyužívá. Díky Bluetooth 4.1 můžete bez problémů využívat chytré náramky, hodinky či jiné příslušenství. Během testování jsem zkoušel náramek Mi Band 2 a spojení fungovalo bez problémů.

Jak je to s DualSIMem? Alcatel musím moc pochválit za dva sloty, které nejsou hybridní. To se v dnešní době moc nevidí a konkurenční výrobci nasazují hybridní sloty, které neumožňují využívání DualSIM a MicroSD karty současně. DualSIM funguje u Pixi 4 (6) skvěle a nemám co bych vytknul. Je ale nutné počítat se zvýšenou spotřebou na baterii.

 

Navigace a GPS: Nechybí technologie GPS a A-GPS. Během testování jsem zkoušel bezplatné navigace Here WeGo a navigování fungovalo naprosto bez problémů i v offline režimu. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. To samé platí u aplikace od Seznamu Mapy.cz, které fungují také pěkně.

 

 

Zvuk – Odpovídající ceně

Na zádech se hned pod logy nachází hlasitý reproduktor, který odpovídá ceně telefonu. Je hlasitý a kvalita je dobrá. Při maximálním zvýšení hlasitosti začíná ztrácet kvalitu a to převážně basy. Za ty peníze ale nelze očekávat reproduktor, který oslní svou kvalitou. Hodnotím jej tedy jako průměrný a nikoho neurazí, ale ani nenadchne.

Pecková sluchátka v balení

Na horní částí nalezneme také 3,5 mm jack konektor, který začíná pomalu mizet u vlajkových modelů konkurence. Během testování jsem používal hudební aplikaci Google Play Music a dražší sluchátka od Sony. Kvalita zvuku ve sluchátkách byla na dobré úrovni a basy vyvážené.

 

 

Hodnocení a konkurence – Jediný 6″ mobil za velmi nízkou cenu?

Co se týče konkurence, tak je Pixi 4 (6) na velmi dobré pozici. Když se podíváme na náš trh, tak 6″ phablet za cenu pod 3 000 Kč nenajdeme a Pixi je tedy jediný. Když budete chtít více výkonu a velký displej, tak musíte připlatit. Největším konkurentem je low-endowý mobil Xiaomi Redmi 4A, který má podobnou cenu a nabízí plnohodnotné LTE. Má ale malý 5″ displej. Myslím si, že Pixi 4 (6) je povedený kousek, který má vzhledem k ceně co nabídnout. Výrobce musím moc pochválit za cenu, oddělené sloty pro MicroSIM karty a MicroSD kartu a za výbornou optimalizaci operačního systému.

Komu bych Pixi 4 (6) doporučil? Pokud hledáte velký mobil pro sledování seriálů či YouTube na cestách, využíváníi Instagramu, internetový prohlížeč, Messenger a běžné věci bez hraní náročnějších her, tak se jedná o dobrou volbu. Během testování jsem jej dost využíval na sledování filmů z MicroSD karty a sloužil opravdu velmi dobře. Pokud ale vyžadujete více aplikací a hraní náročnějších her, tak na tento model úplně zapomeňte.

 

 

Co se mi líbí:

  • Obří 6″ displej dobře slouží k surofování a sledování seriálů/filmů
  • Kvalitní konstrukce
  • Oddělené sloty pro MicroSIM karty a MicroSD (Možné využívat DualSIM a paměťovou kartu)!
  • Senzorová tlačítka pod displejem
  • Cena

Co se mi nelíbí:

  • Pomalé nabíjení
  • Malá interní paměť
  • Nutné si dávat pozor na varianty s qHD a HD rozlišením displeje

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*