RECENZE: Xiaomi 13 Lite – skvěle se drží a zvládne i náročné hry

Společnost Xiaomi na našem trhu již prodává trojici nových mobilů řady Xiaomi 13. Nedávno jsem publikoval recenzi modelu Xiaomi 13 a v této jsem se podíval na nejdostupnější z trojice mobilů, jímž je samozřejmě Xiaomi 13 Lite. Ten se za atraktivní cenu snaží nabídnout hezké tělo se zakřivením vpředu i vzadu, výkon s procesorem Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 i pro hraní náročných her, slušnou trojici zadních fotoaparátů a hezký OLED displej. V době psaní recenze se mobil prodával za stanovenou cenu 11 990 Kč s DPH na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Konstrukční zpracování, nízká váha a výběr ze tří barev
  • Hezký OLED displej se zakřiveným sklem
  • Bleskové odemykání mobilu
  • Procesor od Qualcommu a výkon pro náročné hry
  • 67 W nabíjení
  • Slušný hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Kvalita a stabilizace videí
  • Zorné pole selfie kamery
  • Konektivita s infraportem, DualSIM a eSIM
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Nemá stereo reproduktory
  • Někdo může postrádat bezdrátové nabíjení
  • Zbytečný 2 Mpx třetí fotoaparát
  • Neumí pořizovat video ve 4K se 60 FPS

 

Co najdu v prodejním balení?

Obsah krabiček od mobilů Xiaomi často chválím, protože na rozdíl od některé konkurence stále obsahují i nabíječky. Výjimkou není ani model Xiaomi 13 Lite, ke kterému dostanete 67 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový kabel, průhledný silikonový kryt, spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Xiaomi 13 Lite zakoupit

 

Design a zpracování – skvěle se drží a je lehký

Xiaomi 13 Lite se i na náš trh dostal ve třech barevných provedeních, a to v mnou testovaném modrém, ale i černém a růžovém. Celkové rozměr mobilu činí: 159,2 x 72,7 x 7,23 mm a váží 171 gramů. Váhá je tedy na dnešní poměry nízká, protože mobily dnes běžně váží i nad 200 gramů. Díky nízké váze, ale i zakřivení zadního krytu a ochranného skla displeje se příjemně drží a ovládá. Do ruky tedy padne skvěle a ergonomie je velmi dobrá.

Barevné varianty mobilu dostupné i na našem trhu – Zdroj: Xiaomi

Čelní plocha mobilu působí dražším dojmem, protože sklo je po stranách zakřivené. Je na něm již z továrny nalepená ochranná fólie a uprostřed horní části si můžeme všimnout pilulkovitého průstřelu se dvěma kamerami a potřebnými senzory. Ten design dle mého názoru trochu kazí, ale lidem v mém okolí vůbec nevadil. Nad displejem se nachází už jen výřez reproduktoru pro hovory a skryté LED diody pro focení selfie za špatných světelných podmínek.

Rám mobilu se v mnou testovaném provedení hezky leskne a působí tedy hliníkovým dojmem. Je však plastový, což mi osobně vůbec nevadí a díky tomu je mobil i lehčí. Na horní části mobilu se nachází infraport pro ovládání domácích spotřebičů, zdířka s mikrofonem a nápis „Dolby Atmos“. Levý bok je zcela prázdný a na pravém boku se nachází ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro nanoSIM, další zdířka mikrofonu, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.

Mnou testované modré provedení se mi líbí a na své si mohou přijít i ženy s růžovou barvou. Skleněný zadní kryt nevypadá špatně ani ve výrobcem dodaném přiloženém krytu, který chrání i hrany vystupujícího modulu s fotoaparáty. Modul s fotoaparáty tak moc nevystupuje a jeho hrany jsou do rukou nijak nepříjemně neškrábou. V modulu najdeme trojici fotoaparátů s chlubícím se nápisem značící 50 Mpx rozlišení a k dispozici je i blesk.

 

Displej – příjemné překvapení se zakřivením a 120 Hz

Již jsem zmiňoval, že Xiaomi 13 Lite díky zakřivenému sklu displeje vypadá dražším dojmem. Takové zakřivení mají právě vlajkové modely Xiaomi 13 Pro a Xiaomi 12 Pro. Někdo se zakřivení obává, ale dnes už není čeho. Jedná se o odolné sklo Corning Gorilla Glass 5, na kterém je již z výroby nalepená ochranná fólie. Mobily od Xiaomi se zakřivením také netrpí na nechtěné doteky po stranách displeje, tam je totiž dotyk méně citlivý. Díky zakřivení se také mnohem lépe ovládají gesta Androidu.

Pojďme se ale podívat na samotný displej, který má úhlopříčku 6,55palce a jedná se o OLED s Full HD+ rozlišením. Panel je vážně povedený, má hezké přirozené barevné podání s možností manuálního upravení a příkladné jsou i pozorovací úhly. V nastavení je i obrazovka Always-On (Vždy na displeji) pro zobrazení času, data i příchozích oznámení na zhaslém černém displeji. Obrazovku je možné načasovat, ale já ji využíval i po celý den. Spotřeba na baterii byla minimální, i když jsem využíval různé světelné efekty při nových oznámeních.

Konečně je konec zimy a už jsem mohl pořádně vyzkoušet i viditelnost displeje na přímém slunci. Ta je dobrá a s viditelností jsem problém neměl. Trochu ji jen kazí nalepená fólie, ale tu v případě potřeby můžete klidně odlepit. Automatická regulace jasu funguje ukázkově a senzor okolního světla se nachází právě v pilulkovitém průstřelu displeje. Výrobce udává, že maximální jas činí 1000 nitů, což je v této cenové kategorii běžné.

Nebylo by to Xiaomi, kdyby displej neměl rychlejší obnovovací frekvenci. Displej Xiaomi 13 Lite má maximální obnovovací frekvenci 120 Hz. Je jen na vás, jak si tuto funkci nastavíte. K dispozici je funkce pro automatickou regulaci mezi 60 Hz a 120 Hz dle potřeb systému a aplikací. Pevně si však můžete nastavit i frekvenci dle svých potřeb a já po celou dobu testování využíval 120 Hz, protože bez toho dnes nedokážu mobil používat. Je to silně návykové a celé prostředí systému je díky tomu takové svižnější.

 

Zvuk – hraje dobře, ale stereo mít mohl

Pro přehrávání multimediálního obsahu, hraní her a využívání všech aplikací Xiaomi 13 Lite využívá jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Umístění je běžné a nemám s ním problém, ale rád bych viděl spíše stereo reproduktory. Je tedy škoda, že mobil má jen jeden reproduktor, ale ten na druhou stranu hraje dostatečně hlasitě a spokojen jsem byl i s jeho zvukovým přednesem.

3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek mobil nenabízí, ale drahá drátová sluchátka je možné používat skrze D/A převodníky. Díky nim je možné s mobilem využívat i vyšší kvalitu hudby z Tidalu a problém mobil neměl ani se sluchátkovým zesilovačem. Pro bezdrátový poslech hudby mobil využívá Bluetooth 5.2 a podporovány jsou všechny potřebné kodeky: Qualcomm aptX/aptX HD, AAC, SBC, LDAC a LHDC. Jejich využívání je možné i přepínat ve vývojářském režimu.

V nastavení zvuku si můžete nastavit nejen zvuk, ale i sílu haptické odezvy (vibrací). Nastavit si můžete i více zdrojů zvuku a v položce „Zvukové“ efekty je povedený ekvalizér a další nastavení.

 

Odemykání mobilu – rychlé odemykání otiskem i obličejem

Xiaomi 13 Lite nabízí zabudovanou optickou čtečku otisků prstů pod displejem. Její umístění je ideální a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání mobilu je rychlé a spolehlivé, a to i přes výrobcem nalepenou ochrannou fólií. Využít můžete i funkce se zástupci, kdy gestem hned po odemknutí dojde k otevření vámi oblíbených aplikací. Upravit lze i animaci během odemykání a zamknout vybrané aplikace.

Teď se zas vrátím ke dvěma kamerám v pilulkovitém průstřelu displeje. Ty neslouží jen pro hezká selfie a videa, ale využívat lze i odemykání mobilu. Jedná se o selfie kamery bez pokročilejšího skenování obličejem, ale odemykání funguje vážně rychle i za horších světelných podmínek.

 

Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry? 

Mobily v této cenové kategorii často mají procesory MediaTek. Ty jsou sice šetrné k výdrži baterie a mají své nevýhody, ale pro hráče her a lidé instalující APK soubory tak vhodné už nejsou. Jsem rád, že Xiaomi 13 Lite v sobě má osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) s maximálním taktem 2,4 GHz. Na náš trh se dostala verze mobilu s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Skrze interní úložiště si mobil umí paměti RAM v případě potřeby virtuálně rozšířit o dalších až 5 GB. To najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti.

Xiaomi 13 Lite samozřejmě není vlajkovým modelem, takže nějaké extrémní grafické nastavení v nejnáročnějších hrách nečekejte. Díky procesoru Qualcomm jsou však podporovány asi všechny mobilní hry, a to i aktuálně nejnáročnější mobilní hra Fortnite. Problém jsem neměl nejen se samotnou instalací, ale i hraním hry v maximálním možném grafickém nastavení (Epic) se 30 FPS. K dispozici je i 45 nebo 60 FPS. Hraní bylo bezproblémové, a to samé platilo i u dalších her. Mobil má tedy výkonu dostatek, a to nejen pro svižný systém a mobilní aplikace, ale i náročné hry.

Test mobilu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 6

 

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

Pod zadním skleněným krytem mobilu se ukrývá akumulátor o kapacitě 4 500 mAh. Kapacita je to průměrná, ale zvolený procesor je také šetrný k výdrži na jedno nabití. Výdrž se samozřejmě bude odvíjet dle vašeho používání aplikací a nastavení mobilu. Běžný pracovní den se 120 Hz obnovovací frekvencí displeje však vydrží. Méně náročným uživatelům může vydržet i jeden a půl dne.

Mobil podporuje 67 W drátové nabíjení, a tak silný nabíjecí adaptér najdete přímo v prodejním balení. Já osobně bych ocenil spíše 120 W nabíjení, na které jsem si hrozně zvykl, ale většině uživatelům rychlé 67 W nabíjení jistě postačí. Z úplného vybití do 50 % se akumulátor nabil za přibližně 17 minut a do 100 % pak do 45 minut. Někoho může zamrzet absence bezdrátového Qi nabíjení, ale proč používat pomalý bezdrát, když můžete sáhnout po rychlém drátu?

 

Jaká je aplikace pro focení a natáčení videí?

V mobilu se nachází dobře známá mobilní aplikace pro focení. Ta je přehledná, má dostatečně velké ovládací prvky a je svižná. K dispozici je automatické HDR, AI pro nastavení vyvážení barev podle algoritmu a v nastavení je možnost rychlého přepínání poměru stran fotek/rozlišení videa, samospoušť, mřížka a makro pro focení 2 Mpx fotoaparátem. Níže v aplikaci je tradičně trojice tlačítek pro přepínání mezi ultraširokoúhlým (0,6x) a hlavním (1x) fotoaparátem. Pak je i tlačítko pro 2x digitální zoom a tahem prstu po tlačítkách se dostanete až na možnost využít 10x digitální zoom. K dispozici je i pruh režimů, kde je PRO režim pro manuální nastavení parametrů, skenování dokumentů, portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční režim, focení v maximálním rozlišení, panorama a další funkce.

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Xiaomi 13 Lite na svých zádech nabízí lehce vystupující modul třech fotoaparátů. Hlavní má čip Sony IMX766, 50 Mpx rozlišení, velikost 1/1,56“ a světelnost f/1,8. Škoda, že hlavní snímač nedisponuje optickou stabilizací obrazu, ale tu se výrobce snaží nahradit softwarovým řešením. Druhý je ultraširokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx rozlišením, zorným polem 119° a světelností f/2,2. Poslední makro fotoaparát je spíše do počtu, protože má nízké 2 Mpx rozlišení.

Tento mobil se nesnaží řadit mezi nejlepší fotomobily, ale v této cenové kategorii mají uživatelé od fotoaparátů vyšší očekávání. Hlavní fotoaparát umí pořídit velice pěkné snímky s věrným barevném podáním (bez funkce AI), dostatkem detailů, spokojen jsem byl s focením makra i scén s protisvětlem. Pěkně vypadají i snímky pořízené za špatného světla. Těm pomáhá především post-processing po pořízení snímků a účinný je především noční režim. Snímky pak jsou více prosvětlené, mají více detailů a netrpí na digitální šum. Ultraširokoúhlý fotoaparát fotí také slušně, i když já osobně bych chtěl alespoň 12 Mpx rozlišení. Snímky jsou však pěkné především venku za dobrých světelných podmínek, kdy netrpí ani na deformaci stran fotek. Za špatného světla je znát úbytek kvality, ale stále jsou fotky s nočním režimem dobré.

Mobil sice nemá teleobjektiv pro zoom, ale díky vysokému 50 Mpx rozlišení je možné využít i 2x digitální zoom. Ten je použitelný a má i dostatek detailů. Sáhnout můžete i po 5x až 10x digitálním zoomu, ale tam je úbytek kvality již viditelný.

 

Pořizování videa zadními fotoaparáty

Xiaomi 13 Lite umí pořizovat videa hlavním fotoaparátem v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že není možnost použít i 60 FPS. Sáhnout lze i po nižším, ale stále použitelném rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS. Rád vidím i možnost pořizovat video ultraširokoúhlým fotoaparátem v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.

Ani jeden z fotoaparátů nemá optickou stabilizaci obrazu (OIS), což je škoda, ale výrobce se snaží videa stabilizovat softwarovým řešením. To se mu daří, protože z hlavního i ultraširokoúhlého fotoaparátu jsou videa hezky stabilní. Mají také hezké přirozené barvy, dostatek detailů po celé své šířce a spokojen jsem byl i v případě potřeby se svižným přeostřováním hlavního fotoaparátu a pořízeným audiem.

 

Focení selfíček

V displeji se nachází pilulkovitý průstřel se dvěma fotoaparáty. První kamerka nabízí 32 Mpx rozlišení, světelnost f/2,4 a širší zorné pole 100°, které není u předních kamer úplně obvyklé. Druhý fotoaparát má 8 Mpx rozlišení se světelností f/2,28 a slouží pro snímání hloubky ostrosti. Stará se tedy především o hezčí bokeh efekt (rozostření). Náročné selfíčkáře pak může potěšit dvojice skrytých přisvětlovacích diod nad displejem.

Zorné pole si při focení můžete měnit trojici tlačítek v aplikaci – 0,6x, 0,8x a 1x. Hned vedle se nachází tlačítko kouzelné hůlky pro zkrášlení obličeje. Tam je i funkce zeštíhlení obličeje, makeup, velikost hlavy, úprava vlasů, nosu a dalších prvků. Dobře funguje i automatické HDR a spokojen jsem byl i s oblíbeným portrétním režimem s rozostřeným pozadím. Rozostření funguje zcela automaticky, ale lze do síly rozostření i manuálně sáhnout.

 

Operační systém – s novým MIUI 14

V době psaní recenze měl Xiaomi 13 Lite operační systém Android 12 a raději bych viděl nový Android 13, ale věřím, že ten se do mobilu již brzy dostane aktualizacemi. Naštěstí se v mobilu nachází nejnovější verze oblíbené nadstavby MIUI 14.

Systém má výbornou optimalizaci a po celou dobu testování by spolehlivý a svižný. Skvěle mi fungoval i chod VPN a různých chatovacích aplikací. U takových aplikací doporučuji vypnout úsporu baterie a povolit jejich automatické spouštění. To je snadné a na ikoně aplikace stačí podržet prst/O aplikaci/Aut. spuštění povolit a níže ve spořiči baterie vypnout omezení. Žádný problém jsem neměl ani s izolací některých aplikací skrze nástroj Shelter a instalaci několika aplikací mimo Obchod Play.

I v novém MIUI 14 si můžete vybrat jiný layout. To vám umožní nastavit si jinou mřížku ikon na úvodních obrazovkách, a to až na 6×7. Není k tomu třeba instalovat jiný launcher nebo jinak upravovat systém. Hezké jsou i nové widgety a umístit si na úvodní obrazovku můžete i widget s počítáním denních kroků. Já si u Xiaomi mobilů s novou verzí nadstavby pochvaluji i možnost vytváření velkých složek.

 

Konektivita – DualSIM a infraport

Ve spodní části mobilu se nachází malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty. Využívat tedy můžete i funkce DualSIM se dvěma fyzickými SIM kartami nebo jednou fyzickou SIM a druhou eSIM. Oba sloty podporují všechna 5G a LTE pásma na našem trhu. S mobilním internetem jsem byl velice spokojený, a to samé mohu říci i o Wi-Fi sítích. Mobil podporuje Wi-Fi 6 (ax) a poradí si tedy se staršími i novými Wi-Fi routery. Dobře mi fungoval i Wi-Fi 6 hotspot pro sdílení mobilního internetu.

Xiaomi se stále drží toho, že nasazuje infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Ten je na horní části mobilu a v mobilu se nachází aplikace Mi Ovladač pro ovládání různých spotřebičů, ale stáhnout si v Obchodě Play lze i další aplikace pro zapínání/vypínání jakéhokoliv televizoru bez zdlouhavého nastavování, ovládání RGB světel a dalších.

Chytré hodinky, bezdrátová sluchátka a další zařízení lze používat díky úspornému Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky. Samozřejmostí je i NFC cívka pro využívání bezkontaktních plateb nebo skenování různých štítků. Pro navigace a mapy pak slouží potřebné systémy: Galileo, GPS/A-GPS, QZSS, Glonass a Beidou.

 

Závěr – budete ho mít rádi

Xiaomi 13 Lite se na našem trhu již prodává ve všech třech barevných provedeních, a to za 11 990 Kč s DPH. Zakoupit jej můžete u vašich oblíbených velkých e-shopů, ale je i v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Na některých e-shopech se nachází i tzv. šedivky určené pro zahraniční trhy. Jsou o tisícovku levnější a doporučuji se jim vyhnout, protože mohou mít na našem trhu problémy s konektivitou.

Na mobilu se mi hodně líbí jeho ergonomie. Jedná se sice o větší mobil, jak je v dnešní době běžné, ale díky zakřivení stran na přední a zadní části mobilu skvěle padne do rukou a dobře se využívají ovládací gesta. Je i nezvyk po delší době držet v ruce tak lehký mobil, což někdo také ocení. Pochválit musím také kvalitní fotoaparáty, stabilitu pořízených videí i bez OIS, slušný výkon i pro hraní her a výbornou konektivitu s infraportem, DualSIM a možností využít i eSIM.

Mobil svou cenovou atakuje střední třídu, kde je konkurence tvrdá. Uživatelé od takových mobilů již mají také vyšší požadavky. Já u mobilu postrádám stereo reproduktory, které mobil mít opravdu mohl. Výrobce si mohl odpustit také zbytečný 2 Mpx fotoaparát. Někteří uživatelé pak mohou postrádat pořizování videa hlavním fotoaparátem ve 4K se 60 FPS nebo bezdrátové nabíjení.

Když si vše v závěru opravdu shrnu, tak Xiaomi 13 Lite je moc fajn mobil a doporučit bych jej mohl uživatelům, kteří hledají hezký mobil s povedeným displejem, kvalitními fotoaparáty, rychlým nabíjením a slušným výkonem. Dovolím si tvrdit, že by se mohlo jednat i o mobil vhodný pro dámy, a to nejen kvůli růžovému barevnému provedení, ale i nízké váze.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*