RECENZE: POCO F5 Pro – vlajkový procesor, 512 GB úložiště a stereo

Výrobce Xiaomi letos na náš trh uvedl i nové mobily POCO F5 a POCO F5 Pro. V této recenzi jsem se podíval právě na lépe vybavený model POCO F5 Pro, který chce zaujmout i náročné uživatele. Ve svých útrobách má totiž vlajkový procesor Snapdragon a 12 GB RAM. Zaujmout se ale snaží i 120 Hz OLED displejem, stereo reproduktory, bezdrátovým nabíjením a hlavním fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu (OIS).

V době psaní recenze bylo možné si POCO F5 Pro pořídit ve verzi 12/256 GB za 13 990 Kč s DPH a verzi 12/512 GB za 14 990 Kč s DPH. Mobil je dostupný i v oficiálním e-shopu výrobce  XiaomiCesko.cz.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Imitace karbonu a skosení stran modulu s fotoaparáty
  • Krásný 120 Hz OLED displej
  • Stereo reproduktory
  • Odemykání mobilu
  • Vlajkový výkon s procesorem Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
  • Možnost si připlatit za 512 GB verzi
  • Rychlé drátové i bezdrátové nabíjení
  • Optická stabilizace obrazu (OIS)
  • Výborný noční režim u hlavního fotoaparátu
  • Prostředí MIUI 14
  • Konektivita s DualSIM, Wi-Fi 6, 5G a infraportem
  • Cena

Negativa:

  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Chybí certifikace zvýšené odolností IP67 nebo IP68
  • Někomu může chybět slot pro paměťové karty

 

Co obsahuje prodejní balení mobilu?

K mobilu POCO F5 Pro dostanete vše, co budete potřebovat. Výrobce jde tradičně příkladem a nechybí 67 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-C kabel, silikonový průhledný kryt, spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro POCO F5 Pro zakoupit 

Design a konstrukce – s imitací karbonu

POCO F5 Pro na náš trh přišel v mnou testovaném černém provedení, ale k dispozici je i bílé provedení. Mobil je na dnešní dobu standartní velikosti a jeho rozměry činí: 162,78 x 75,44 x 8,59 mm. Jeho váha vzhledem k velikosti akumulátoru také není vůbec špatná a mobil váží 204 gramů. Jsem rád, že zadní kryt je po stranách zaoblený, takže mobil do ruky padne skvěle. Je však škoda, že konstrukce mobilu nemá nějakou vyšší odolnost s certifikací IP67 nebo IP68. Konstrukce má jen běžnou certifikaci IP53.

Dostupné barevné varianty – zdroj: Xiaomi

Na čelní straně mobilu se nachází sklo chránící 6,67palcový displej. Chválím za opravdu miniaturní průstřel selfie kamerky uprostřed horní části. Doufám, že časem se dočkám toho, že selfie kamery budou kompletně umístěny pod displejem a nebudou displej rušit. Rámečky kolem displeje jsou také tenké. Reproduktor pro hovory se nachází v elegantním výřezu nad displejem.

Rám mobilu je plastový a na jeho horní části najdeme mřížku hlasitého reproduktoru pro multimédia, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířku mikrofonu. Levý bok mobilu je tradičně prázdný a na pravém najdeme ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a mřížka druhého hlasitého reproduktoru.

Mobil na první pohled z davu nijak nevyčnívá, ale nějaké ty menší odlišnosti najdeme na zádech. Zadní kryt je skleněný a v mnou testovaném barevném provedení se po stranách nachází imitace karbonu. Nevypadá to vůbec špatně. Na zádech jsou ale vidět otisky prstů a jiné mastnoty. Praktičtější na to tedy bude asi bílá verze mobilu. Pokud ale použijete kryt z balení či jiný, bude vám to asi jedno. Ze zad lehce vystupuje modul třech fotoaparátů s LED bleskem. Ten je také trochu jiný svým skosením stran, díky čemuž nejen dobře vypadá, ale neškrábe do rukou.

 

Displej – 120 Hz OLED s Always-On

POCO F5 Pro nabízí na dnešní poměry standartní velikost displeje 6,67palce. Jedná se o OLED panel s vysokým WQHD+ (3 200 × 1 440 px) rozlišením a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Displej je moderní, má miniaturní průstřel kamery a nasazena byla rychlá 120 Hz obnovovací frekvence. Na tu jsem si u všech mobilů hrozně zvykl a u každého mobilu používám pevné nastavení na 120 Hz. U POCA si můžete však vybrat i 60 Hz či využívat automatické nastavení dle potřeb systému a aplikací.

OLED panel je moderní a jeho barevné podání je pěkné. Můžete do něj v nastavení i sáhnout a přizpůsobit si jej. Příkladné jsou i pozorovací úhly a nechybí senzor okolního světla pro spolehlivou regulaci jasu. Výrobce uvádí, že maximální jas displeje činí 1 400 nitů a s viditelností na přímém slunci jsem byl spokojený. V nastavení se nachází právě i funkce „Sluneční svit“, díky které systém upraví displej na slunci tak, aby byl lépe čitelný.

Jsem rád, že POCO F5 Pro na rozdíl od mobilů Redmi Note 12 nemá nijak omezenou funkci Always-On (Aktivní displej). Tato funkce umí zobrazit datum, čas, obrázek a všechna příchozí oznámení z aplikací na černém zhaslém displeji. Funkci obrazovky lze načasovat dle vašich potřeb, ale já používal zobrazení po celý den. Na obrazovce funguje i efekt animace, když dostanete nové oznámení.

V nastavení displeje je i položka „Možnosti AI vylepšení“, která se nejčastěji nachází u dražších mobilů od Xiaomi. Dostala se zde funkce pro lepší rozlišení přehrávaných videí, rozpoznávání scény obrázků a jejich vylepšení, efekty HDR v přehrávaných videí a MEMC pro doplnění snímků pro plynulejší videa.

 

Zvuk – stereo reproduktory nechybí

I v této cenové kategorii stále najdeme mobily, které nemají stereo reproduktory. Naštěstí to není případ POCO F5 Pro, protože ten má hlasité reproduktory na horní a spodní části mobilu. V případě horní části bych reproduktor posunul trochu doprava, abych si jej během hraní her nepřekrýval. Na umístění jsem si však zvykl a reproduktory špatně vůbec nehrají. Jejich hlasitost je na vysoké úrovni a spokojen jsem byl i s jejich přednesem.

V nastavení zvuku najdeme nejen „Zvukový asistent“ pro nastavení zdrojů zvuku a úpravy jeho úrovně v jiných aplikacích. Potěší i nastavení síly haptiky (vibrací) a známá položka „Zvukové efekty“. Tam se ukrývá funkce Dolby Atmos i grafický ekvalizér.

Pro sluchátka slouží Bluetoosh 5.3 se všemi potřebnými kodeky: Qualcomm AptX, AAC, LDAC a LHDC. Během testování jsem mobil zkoušel s různými sluchátky a reproduktory. Nikde jsem nenarazil na nějaké omezení hlasitosti či problémy s připojením. Na 3,5 mm jack konektor musíte zapomenout.

 

Odemykání mobilu

POCO F5 Pro má čtečku otisků prstů umístěnou pod displejem. Ta je optická a s jejím umístěním jsem byl spokojený. Odemykání bylo po celou dobu testování rychlé a spolehlivé. Nastavit si můžete i zástupce do okolí čtečky, kdy se oblíbené vybrané aplikace otevřou ihned po odemknutí mobilu. Upravit lze i animaci odemykání mobilu.

Mobil můžete odemykat i pomocí selfie kamerky. Nastavit si můžete dvě tváře, jak je u Xiaomi zvykem. Přístup do mobilu můžete dát i někomu, komu nechcete sdělovat svůj PIN pro odemykání. Odemykání skrze tuto kamerku není nejbezpečnějším řešením, ale v případě špinavých rukou tuto funkci oceníte. Odemykání je bleskové i za horších světelných podmínek. Na problémy se spolehlivostí jsem po celou dobu testování také nenarazil.

 

Výkon mobilu – nároční hráči budou spokojeni

POCO F5 Pro není vlajkovým modelem od výrobce Xiaomi, přesto má vlajkový výkon. O ten se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) s maximálním taktem 3,0 GHz. Jedná se o loňský procesor, ale stále je výborný. Na náš trh se dostala konfigurace s paměťmi 12 GB RAM LPDDR5 a interním úložištěm UFS 3.1 o kapacitě 256 GB nebo 512 GB. Kdyby to někomu nestačilo, může využít funkci pro virtuální rozšíření RAM až o dalších 7 GB skrze interní úložiště. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti. Slot pro paměťové karty microSDXC mobil nemá.

Test v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test, Geekbench 6 a CPDT Benchmark

Mobil má výkonu na rozdávání na nějaké problémy rozhodně nenarazíte. Zvolený procesor je výborný a netrpí na nějaké nepříjemné přehřívání během hraní her. Zahřívání ucítíte, ale není to nic nepříjemného, jak tomu bylo v minulosti u některých modelů procesorů od Qualcommu. 12 GB RAM v dnešní době ani nevyužijete a úložiště je také krásně rychlé.

Když si to hrnu, tak POCO F5 Pro je ideálním mobilem pro hráče. Bez problémů zvládne i aktuálně nejnáročnější mobilní hru Fortnite na maximální grafické nastavení (EPIC) se 60 FPS (snímky za vteřinu). Problém nenastal ani s hrami Farlight 84Mighty DOOM a řadou dalších. Hry si užijete i díky hezkému OLED displeji a stereo reproduktorech.

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř mobilu POCO F5 Pro se ukrývá akumulátor o kapacitě 5 160 mAh. Je slušná a výdrž se odvíjí podle toho, jak budete mobil používat. Proto výdrž na jedno nabití hodnotím hodně nerad, protože každý používáme mobil jinak a časem se výdrž může lišit kvůli aktualizacím. Mobil při nějakém tom běžném testování celý den na jedno nabití vydrží a často jsem vydržel i jeden a půl dne. Pokud ale budete celý den na sociálních sítích s maximálním jasem displeje nebo budete hrát náročné hry, budou procenta nabití mizet rychleji.

Výrobce Xiaomi poslední roky nasazuje opravdu rychlé nabíjení, kterým se chlubí. O drátové nabíjení se stará konektor USB-C a podporován je nabíjecí výkon až 67 W. Tak silný nabíjecí adaptér najdeme přímo v prodejním balení. 67 W adaptérem mobil z nuly do 80 % nabijete za přibližně 30 minut a do 100 % pak za přibližně 42 minut. Podporovány jsou standarty nabíjení QC 3.0 a PD.

Mobily za tyto peníze často nemají bezdrátové nabíjení nebo jej mají pomalé na 10 – 15 W. POCO F5 pro bezdrátové nabíjení má a podporuje nabíjecí výkon až 30 W. Musíte si k tomu ale koupit opravdu silnou bezdrátovou nabíječku. Tu Xiaomi prodává v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

 

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

V mobilu se nachází aplikace fotoaparátu od výrobce. Té skvěle funguje automatické HDR, k dispozici je automatické nastavení barev pomocí různých chytrých algoritmů (AI), funkce Google Lens a nastavení blesku. V menu aplikace lze rychle nastavit poměr stran fotek/rozlišení videí, nastavit časovač, mřížku, dávkové snímání, rozostření a přechod do podrobnějšího nastavení.

Níže v aplikaci najdeme trojici tlačítek 0,6x (ultraširokoúhlý fotoaparát), 1x (hlavní fotoaparát) a 2x (digitální zoom). Tahem prstu po tlačítkách se dostanete do možnosti více digitálně zoomovat. Dostat se do této nabídky lze i dvojitým klepnutím na tlačítko 2x. Vpravo je pak tlačítko ukrývající různé filtry a zkrášlovací efekty. V pruhu s režimy nechybí PRO režim s manuálním nastavením parametrů, skenování dokumentů, pořizování videa, portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční režim a v kolonce „Více“ jsou další funkce. Funkce z této kolonky můžete umístit i do pruhu s režimy, a to klepnutím na tlačítko úprav vpravo nahoře.

Xiaomi spolupracuje se společností Leica, což se pozitivně projevilo třeba právě ve vlajkovém mobilu Xiaomi 13 Pro. Ta má upravenou aplikaci fotoaparátů s různými funkcemi Leica. To POCO mobily nemají, ale pokud budete chtít experimentovat, můžete si vyzkoušet upravenou aplikaci Google Camera s implementovanou funkcí Leica. V některých případech kvalitu fotek dost pozvedla.

 

Jak fotí zadní fotoaparáty mobilu?

POCO F5 Pro na svých zádech nese lehce vystupující modul třech fotoaparátů. Hlavní má 64 Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu (OIS), světelnost f/1,79 a 1,4 μm. Druhý je ultraširokoúhlý se zorným polem 120°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední fotoaparát si výrobce mohl odpustit, protože je kvůli nízkému 2 Mpx rozlišení zcela zbytečný. Údajně slouží pro makro, ale hezké makro snímky lze pořídit hlavním fotoaparátem.

Model POCO F5 Pro není žádným drahým vlajkovým modelem, přesto se snaží nabídnout slušné fotoaparáty. Chválím za nasazení OIS a snímky jsou vlastně hezké, i když na zadek se z nich rozhodně neposadíte. Za dobrých světelných podmínek pořídíte snímky s hezkým barevným podáním, automatické HDR funguje dobře a spokojen jsem i s množstvím detailů. Makro snímky jsou také velice pěkné a v tomto případě můžete sáhnout i po použitelném 2x digitálním zoomu či manuálním zaostřením dotykem prstu. Rozostření v portrétním režimu funguje ukázkově při focení lidí, zvířat i různých předmětů. Sílu rozostření je možné i po pořízení poupravit v galérii fotek od výrobce. Za špatných světelných podmínek můžete sáhnout po nočním režimu, který vyhladí digitální šum a výrazně pozvedne úroveň detailů.

Zapomenout by se nemělo ani na ultraširokoúhlý fotoaparát, který teď v létě na dovolených pro focení krajinek oceníte. Ten má průměrné rozlišení a fotky poskytnou pěkné barvy i slušnou úroveň detailů bez deformace po stranách. Za špatného světla bych sáhl spíše po hlavním fotoaparátu. To neznamená, že jsou fotky večer z ultraširokoúhlého nepoužitelné, ale nijak nadprůměrné nejsou.

Když si to shrnu, tak hlavní i ultraširokoúhlý fotoaparát umí pořizovat pěkné fotky, ale jejich kvalita nějak nadprůměrná rozhodně není. Ani jsem to neočekával, protože od toho jsou výrazně dražší modely např. Xiaomi 13 nebo Xiaomi 13 Pro. Kvalita fotek je tedy spíše průměrná.

 

Jak umí pořizovat video zadními fotoaparáty?

POCO F5 Pro hlavním fotoaparátem umí pořizovat video v maximálním rozlišení 8K se 24 FPS (snímky za vteřinu). Asi nikoho nepřekvapí, že video v 8K není tak kvalitní, jak je tomu i u výrazně dražších vlajkových modelů. Sáhnout můžete ale po rozlišení 4K se 30 a 60 FPS. V případě HDR režimu je video ve 4K se 30 FPS. Vybrat si můžete i Full HD se 30 a 60 FPS, ve kterém umí pořizovat video i ultraširokoúhlý fotoaparát, ale ten umí video se 30 FPS.

4K a Full HD videa z hlavního fotoaparátu jsou pěkná a nechybí jim hezké barvy i dostatek detailů. Výrobce se chlubí, že fotoaparát má i optickou stabilizaci obrazu (OIS) a se stabilizací jsem byl spokojený. Během natáčení je možné sáhnout i po digitálním zoomu. Rychlé je i přeostřování z bližších objektů. Ultraširokoúhlý fotoaparát OIS sice nemá, ale stabilizace je slušná. Má také hezké barvy i dostatek detailů. Není vidět ani žádná deformace po stranách.

Oba fotoaparáty tedy natáčet opravdu umí a spokojen jsem byl i s audiem v různých pořízených videí. 8K video je sice dle mého názoru nepoužitelné. Tak je to ale u všech současných mobilů a 8K stejně člověk nemá na čem přehrát. 4K a Full HD videa jsou hezká a myslím si, že s pořizováním videí budete u POCO F5 Pro spokojeni.

 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V průstřelu displeje se nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,45. Ta umí fotit s automatickým HDR a různými režimy zkrášlení. Celkem mi vadí, když mobily mají v defaultním nastavení od výrobce režim vyhlazení pleti. Pokud tyto funkce nemáte rádi, je dobré si zkontrolovat, zda je funkce pod tlačítkem kouzelné hůlky vypnutá. Kvalita snímků je dle očekávání slušná a na sociálních sítích si ostudu rozhodně neuděláte. Obličeje jsou ostré, nemají tendenci být přesaturované a výborně funguje i portrétní režim s rozostřením.

 

Operační systém – Android 13 v oblíbeném převleku

POCO F5 Pro v době testování měl operační systém Android 13 s bezpečnostními záplatami z 1. 4. 2023. Záplaty výrobce mohl vydat novější, ale na durhou stranu to drtivé většině uživatelům bude jedno. Je podstatnější, že mobil má nový Android a novou verzi nadstavby MIUI 14.Ta je u mnoha uživatelů velice oblíbená a má své fajn funkce.

Moc lidí o tom neví, ale jsou rozdíly mezi MIUI pro mobily značky Xiaomi, Redmi a POCO. Nejvíce funkcí najdeme právě v mobilem pod logem Xiaomi. Jedná se však o drobnosti, které dost lidem chybět ani nebudou. Osobně mi vadí, že u mobilů POCO nelze nastavit vyšší mřížku ikon na 6×7 a používat musíte standartní rozložení 5×6 nebo 4×6. Chybí mi i nová funkce MIUI 14 pro vytváření velkých složek. Výrobce si pak mohl odpustit i některé předinstalované aplikace, ale ty snadno odinstalujete.

Po celou dobu testování se nestalo, že by systém zamrzl nebo trpěl na nějaké zpomalování. Byl nádherně svižný a spolehlivý. Bez problémů mi fungoval snadbox (izolovaný prostor pro aplikace) s aplikací Shelter, příchozí oznámení z různých aplikací i neustálé připojení k VPN. V takovém případě doporučuji u daných aplikací vypnout úspory baterie, což je v prostředí MIUI snadné.

 

Konektivita – infraport ani 5G nechybí

Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty. Oba sloty podporují všechna naše 5G/LTE pásma a s používáním mobilního internetu jsem byl velice spokojený. Sdílet jej lze i kamarádům skrze Wi-Fi 4/5/6 hotspot a lze u něj nastavit maximální čerpání objemu dat a vypnout automatické vypínání.

Spokojen jsem byl s citlivostí antén Wi-Fi a po celou dobu testování nenastal problém s žádným Wi-Fi routerem. Mobil podporuje běžné Wi-Fi 4 a Wi-Fi 5 sítě, ale i novější Wi-Fi 6 (ax). Pro bezdrátový poslech hudby a chytrá zařízení výborně slouží Bluetooth 5.3, pro platby můžete využívat NFC a pro mapy a navigace jsou přítomny technologie: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

U Xiaomi je typické, že stále nasazuje infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Ten nechybí ani u POCO F5 Pro a nachází se na horní části mobilu. Infraport nemá žádná omezení a využívat lze aplikaci Mi Ovladač od výrobce, ale používat můžete i hromadu jiných aplikací dostupných v Obchodě Play. Ovládat tedy můžete televizory, klimatizace, různá RGB světla atd.

 

Závěr – ideální mobil pro náročné hráče

Mobily pod značkou POCO vždy nabízí slušný poměr cena/výkon. V době psaní recenze bylo možné si POCO F5 Pro pořídit ve verzi 12/256 GB za 13 990 Kč s DPH a verzi 12/512 GB za 14 990 Kč s DPH. Mobil je dostupný i v oficiálním e-shopu výrobce  XiaomiCesko.cz. Cena je dle mého názoru stanovena rozumně a příplatek za 512 GB verzi je minimální. Pokud tedy chcete pořádné úložiště, můžete sáhnout právě po této verzi.

Testování POCO F5 Pro jsem si užíval a dle mého názoru se jedná o ideální mobil pro náročné hráče her. Má totiž vlajkový procesor, 12 GB RAM a dobré chlazení. Zvládne tedy ty nejnáročnější mobilní hry na maximální možné grafické nastavení. Nejen hráči ale ocení i rychlé 67 W drátové nabíjení, 30 W bezdrátové nabíjení, 120 Hz OLED displej a stereo reproduktory. Pochválit musím i výbornou konektivity s DualSIM, 5G, Wi-Fi 6 a infraportem pro ovládání domácích spotřebičů.

Výrobce si mohl odpustit zcela zbytečný 2 Mpx fotoaparát a konstrukce mohla mít vyšší certifikace zvýšené odolnosti, aby vydržela i potopení do vody. Fotoaparáty pořídí hezké snímky a jsou dobré, ale ne nadprůměrné. Dle mého názoru je jasně vidět, že POCO F5 Pro míří především na náročné hráče her, kteří nadprůměrné snímky moc neřeší. Někomu může chybět slot pro paměťové karty, ale tací si mohou připlatit tisícovku za 512 GB verzi mobilu.

Pokud budete chtít lepší fotky, můžete sáhnout třeba po Xiaomi 12T 5G. Tento model nabízí lepší hlavní fotoaparát a 120 W drátové nabíjení, ale nemá takový výkon a velikost interního úložiště. Opomíjet by se neměl ani model Xiaomi 13 Lite, který má méně výkonu a nemá stereo, ale zas má hezčí design, je lehčí, levnější a lépe fotí. Ani jeden ze zmíněných modelů ale nemá bezdrátové nabíjení, které může být pro někoho důležité.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*