Recenze Redmi Note 13 Pro+ 5G – IP68, OIS, 200 Mpx a 120 W

Mobily řady Redmi Note od výrobce Xiaomi jsou vždy velmi úspěšné. Není se moc čemu divit, protože se u nich výrobce snaží nabídnout slušný poměr cena/výkon. Letos na náš trh výrobce přišel s mobily řady Redmi Note 13 a tím nejvyšším z nich je Redmi Note 13 Pro+ 5G. Podíval jsem se na něj v této recenzi a výrobce láká na jeho hezký design, zvýšenou odolnost s certifikací IP68, velký zakřivený OLED displej, kvalitní 200 Mpx fotoaparát s OIS a 120 W rychlé nabíjení.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Fialová verze mobilu a certifikace IP68
  • Pěkný OLED displej
  • Stereo reproduktory a haptická odezva
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Výkon pro náročné hry
  • Výdrž na jedno nabití
  • 120 W drátové nabíjení
  • Hlavní fotoaparát s OIS
  • Stabilní videa
  • Svižné prostředí HyperOS
  • DualSIM, eSIM, Wi-Fi 6 a infraport
  • Příjemná cena

Negativa:

  • Omezená funkce Aktivní displej
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

Cena a dostupnost

Mobil Redmi Note 13 Pro+ se na náš trh dostal ve dvou paměťových variantách. Zakoupit si ho můžete přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz ve verzi 8/256 GB za 10 999 Kč s DPH nebo 12/512 GB za 12 499 Kč s DPH. Dostupný však je i v kamenných prodejnách výrobce a jiných známých e-shopech.

Co najdu v prodejním balení?

Je skvělé, že i v dnešní době stále existují výrobci, kteří do prodejního balení přibalí něco navíc. K mobilu Redmi Note 13 Pro+ dostanete výkonný 120 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a dostalo se dokonce i na silikonový tmavý kryt. Dále je k dispozici spona pro vysunutí malého nanoSIM šuplíku a různé návody.

Design a konstrukce – pochvala za fialovou a IP68!

Redmi Note 13 Pro+ není žádným vlajkovým modelem, přesto tak může na první pohled působit. Bez ochranných krytů mobil působí dražším dojmem, a to především díky zakřivení skla vpředu i vzadu. Tak to má třeba vlajkový mobil Xiaomi 13 Pro. Výrobce musím moc pochválit za to, že mobil splňuje certifikaci zvýšené odolnosti IP68, což od mobilů za tyto peníze stále není samozřejmé. Tato certifikace zajistí odolnost vůči vniknutí vody během polití, ale i ponoření do statické sladké vody do hloubky 1,5 metru po dobu půl hodiny. Výrobce se v propagačních materiálech chlubí také vysokou odolností.

Na čelní straně mobilu se nachází velký 6,67palcový OLED displej se zakřivením po stranám. Díky tomu se mi mobil po celou dobu lépe ovládat gesty systému Android. Do ruky mobil vlastně padne skvěle i díky zakřivenému sklu na zádech. Rámečky kolem displeje jsou minimální, v displeji je malý průstřel selfie kamery a nad displejem je výřez reproduktoru.

Rám mobilu je z pevného plastu a na jeho horní části je výdech hlasitého reproduktoru, senzory a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Na levém boku mobilu nic nenajdeme a na pravém jsou ideálně umístěna plastová tlačítka. Vespod se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM, mikrofon, USB-C a výdech druhého hlasitého reproduktoru.

Jsem rád, že jsem měl možnost testovat fialovou verzi mobilu. Je zajímavá a bylo možné ji vidět již u modelu Redmi Note 13 Pro. Nebojte, nejedná se o nějakou křiklavou fialovou barvu, ale spíše jen o takový umírněný nádech. Na horní části kolem fotoaparátů je pak barev více. Pokud by vám tato verze vadila, můžete sáhnout i po bílé nebo černé barvě. Ze zad pak lehce vystupuje trojice fotoaparátů, výrobce se chlubí nápisem 200 Mpx a nechybí ani LED blesk.

Displej – OLED s vysokým jasem

Redmi Note 13 Pro+ má velký moderní 6,67palcový displej. Jedná se o OLED panel a Full HD+ rozlišením (2 712 x 1 220 px). Displej chrání po stranách zakřivené sklo Corning Gorilla Glass Victus a na něm je již z výroby nalepená fólie. Pokud by vám vadila, můžete ji kdykoliv odlepit. Chválím i za rychlou obnovovací frekvenci 120 Hz a systém si sám umí vybírat 60 nebo 120 Hz dle potřeby. Já si nastavil pevně maximální frekvenci 120 Hz, protože díky ní je vše nádherně svižné.

Samotný OLED panel je vážně povedený a líbí se mi jeho barevné podání. To můžete v nastavení displeje klidně upravit a využít i režim pro tlumení modrého světla. Displeji asistuje i senzor okolního světla. Stará se o automatickou regulaci jasu a funguje výborně. Podporován i režim Sluneční svit pro zlepšení viditelnosti na slunci. Viditelnost na přímém slunci je na velmi dobré úrovni a výrobce udává jas na hodnotě 1 800 nitů.

A co Always-On obrazovka (Aktivní displej)? Mobil tuto funkci podporuje, ale obrazovku umí zobrazit pouze 10 vteřin po uzamčení mobilu nebo během obdržení nového oznámení. Většině lidem takové nastavení sice asi vyhovuje, ale já mám rád tuto obrazovku bez omezení aktivní po celý den. Zvykl jsem si na to právě u mobilů pod značkou Xiaomi. Pokud chcete, můžete využít neoficiální řešení obrazovky – více informací.

Zvuk a haptická odezva

Redmi Note 13 Pro+ nabízí dva hlasité stereo reproduktory. Nachází se na horní a spodní části mobilu. Jejich hlasitost je naprosto dostatečná a snaží se i o náznak basů. Hraje tedy slušně a pro hry nebo videa reproduktory postačí.

Pro bezdrátový poslech hudby poslouží výborně Bluetooth 5.3 se všemi potřebnými kodeky. Mobil po celou dobu testování neměl problémy s žádnými sluchátky ani reproduktory. Pro drátový poslech můžete sáhnout po DAC převodníku, díky kterému můžete poslouchat kvalitní audiofilní nahrávky v dražších drátových sluchátkách.

V nastavení zvuku si můžete upravit sílu haptické odezvy. Ta funguje velice dobře nejen během ovládání systému, ale i během hraní her. V položce „Zvukové efekty“ se nachází Dolby Atmos a ocenit můžete i ekvalizér.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Mobil můžete odemykat čtečkou otisků prstů pod displejem. Její umístění je v pořádku a na čtečku jsem snadno dosáhl oběma palci. Odemykání mobilu je rychlé a na problémy se spolehlivostí jsem nenarazil. Zamykat můžete třeba i aplikace a vytvořit druhý prostor systému, který bude ostatním skrytý.

Najdou se situace, kdy se může hodit i odemykání obličejem. Mobil umožňuje naskenovat až dva obličeje, takže můžete udělit přístup i někomu z rodiny nebo naskenovat sebe např. s brýlemi a bez brýlí. Odemykání je bleskové i za horších světelných podmínek.

Výkon mobilu – užít si můžete i náročné hry

V případě modelu Redmi Note 13 Pro+ výrobce sáhl po osmijádrovém procesoru MediaTek Dimensity 7200 Ultra. Vyroben byl 4nm technologií a nabízí maximální takt na 2,8 GHz. Na našem trhu se prodávají dvě paměťové varianty mobilu, a to s 8 GB RAM a 256 GB úložištěm nebo 12 GB RAM a 512 GB interním úložištěm. V obou případech se jedná o LPDDR5 RAM a rychlé úložiště UFS 3.1. Podporována je i funkce virtuálního rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště, a to až o dalších 12 GB (u verze 512 GB). Funkce se nachází v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti.

Výkonu má mobil opravdu dost, a to pro úplně všechny současné náročné aplikace, filmy s vyšším bitratem a mobilní hry. Během testování jsem hrál nejnáročnější mobilní hru Fortnite na maximální grafické nastavení EPIC se 30 FPS nebo 60 FPS s nižším nastavením. Bez problémů si zahrajete třeba i Call of Duty: Warzone Mobile a další. Výrobce výborně zvládl i chlazení procesoru a ani po dlouhém hraní her mobil netrpěl na nadměrné přehřívání.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

Uvnitř mobilu se ukrývá velký akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Zvolený procesor nemá ani velkou spotřebu energie a výrobce výborně zvládl i optimalizaci systému. Celý pracovní den s mobilem tedy vydržíte, i když výdrž hodnotím dost nerad. Pokud nebudete hrát hry nebo dlouho sledovat TikTok s vysokým jasem, můžete vydržet i dva dny na jedno nabití. Záleží jen na vašem používání.

Mobil se nabíjí skrze oboustranný konektor USB-C a přímo v prodejním balení je výkonný 120 W nabíjecí adaptér. Mobil tak silný drátový nabíjecí výkon podporuje a z úplného vybití do 100 % stavu se mobil nabil do 26 minut. To je na tak velkou kapacitu akumulátoru a cenovku mobilu bleskové. Maximální výkon ale musíte povolit, a to v: Nastavení telefonu, Baterie, Další funkce, Zvýšení rychlosti nabíjení. Můžete se i vrátit zpět a v „Ochrana baterie“ vybrat „Normální nabíjení“. Bezdrátové nabíjení pak mobil nepodporuje.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

Výrobce do mobilu Redmi Note 13 Pro+ předinstaloval vlastní aplikaci pro focení a natáčení videí. Ta na své horní části nabízí nastavení blesku, funkci Google Lens nejen pro skenování QR kódů a automatické HDR. Pod šipkou je v případě fotografie AI funkce pro saturovanější barvy, vodoznak, připojení pomocné kamery, nastavení poměru stran, dávkové snímání nebo rozostření. V případě videí můžete vybrat rozlišení, snímkovou frekvenci, zapnout EIS, blesk nebo poměr stran.

Aplikace má všechny prvky dostatečně velké a ideálně umístěna jsou i tlačítka pro přepínání mezi fotoaparáty. K dispozici je ultraširokoúhlý (0,6x), hlavní (1x) nebo tlačítko pro 2x digitální zoom. Můžete na něj poklepat a využít až 6x zoom. Pod tlačítkem kouzelné hůlky jsou filtry a zkrášlovací režim. Přepínání mezi důležitými režimy ve spodním pruhu je bleskové a nechybí focení v maximálním 200 Mpx rozlišení, noční režim, video, portrétní režim s rozostřeným pozadím, PRO s manuálním nastavením parametrů, panorama a další.

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Mobily řady Redmi Note 13 nejsou vlajkové modely, ale především letos lákají na kvalitní fotoaparáty. Od modelu Redmi Note 13 Pro+ má samozřejmě každý očekávání nejvyšší a výrobce nasadil 200 Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu (OIS) a světelností f/1,65Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední je dle očekávání 2 Mpx makro fotoaparát, který je bohužel spíše do počtu.

Jak zadní fotoaparáty pořizují video?

Redmi Note 13 Pro+ umí pořizovat videa hlavním fotoaparátem ve 4K rozlišení se 24 nebo 30 FPS (snímky za vteřinu) a optickou stabilizací obrazu (OIS). Pokud budete vyžadovat 60 FPS, budete se muset smířit s nižším Full HD rozlišením. Videa můžete pořizovat i ultraširokoúhlým fotoaparátem ve Full HD rozlišení se 30 FPS. Během pořizování videí je možné fotit a posuvníkem digitálně zoomovat až 6x. Sáhnout lze i po hezky vypadajících filtrech.

Co pořizování selfíček?

Mobil nabízí malou selfie kamerku se 16 Mpx rozlišením a světelností f/2,4. V běžném automatickém režimu můžete fotit s HDR, využívat zkrášlující režimy s úpravou obličeje nebo filtry. Nastavit můžete i spoušť mávnutím ruky, připojit pomocnou kameru, využít časovač, dávkové snímání nebo upravit poměr stran. K dispozici je samozřejmě i oblíbený portrétní režim. Umí za vámi pěkně rozostřit pozadí, a to ihned po spuštění tohoto režimu, ale sílu rozostření můžete i upravovat během focení. Kamerkou lze pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – s HyperOS na palubě!

Redmi Note 13 Pro+ testuji dlouhodobě a čekal jsem, až výrobce vydá aktualizaci na nový systém i na našem trhu. Po vybalení mobilu z krabičky tedy nejspíš budete mít ještě v mobilu systém Android s nadstavbou MIUI. Doporučuji tedy mobil připojit k Wi-Fi a v nastavení vyhledat všechny aktualizace systému, protože na našem trhu mobil dostává novou nadstavbu HyperOS postavenou na Androidu 14.

Prostředí HyperOS bylo po celou dobu testování krásně svižné a výborně odladěné. Nenarazil jsem na žádné problémy s češtinou, chodem aplikací na pozadí a přijímáním nových oznámení. Systém umožňuje zapnout tři ikonky v oznamovací liště nahoře a vytvářet i velké složky s ikonami aplikací. Tyto složky vypadají jako widgety a rychle z nich můžete dané aplikace spouštět. Doinstaloval jsem si i plno neoficiálních aplikací mimo oficiální cesty a nenarazil na žádná omezení.

Co systému vytknout? Po prvotním spuštění se v systému nachází aplikace Facebooku, Netflixu a dalších, které si výrobce mohl odpustit. Naštěstí je můžete běžným způsobem odinstalovat. Já si však neoficiální cestou odinstaloval i hromadu Google aplikací, a to třeba i zbytečného Google Asistenta.

Jak je na tom konektivita?

Mobil podporuje používání dvou SIM karet současně. Vespod mobilu se nachází malý šuplík pro vložení dvou fyzických nanoSIM karet, ale používat můžete i jednu elektronickou eSIM a druhou fyzickou nanoSIM. Oba SIM sloty podporují všechna důležitá 5G a LTE pásma a během testování jsem byl s mobilním internetem spokojený. Můžete ho i sdílet skrze Wi-Fi hotspot, což na brzkých letních výletech jistě oceníte. Připojit se můžete i k Wi-Fi 6, Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 4 sítím.

Uvnitř mobilu je NFC cívka a užívat si můžete nejen skenování různých tagů, ale i bezkontaktní placení skrze Google Peněženku. Pro chytré hodinky nebo bezdrátový poslech hudby výborně funguje Bluetooth 5.3. Dění na displeji můžete také bezdrátově zrcadlit třeba do televizoru, podporována je funkce Android Auto i Quick Share. Na horní části mobilu se nachází také infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Má široké využití a výrobce k němu připravil vlastní mobilní aplikaci Mi Ovladač pro ovládání televizorů, klimatizacích a dalších spotřebičů. Stáhnout si však můžete jakoukoliv jinou aplikaci – více informací.

Chcete využívat navigaci? Pak s mobilem určitě budete spokojeni. Podporuje všechny systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou, QZSS a Glonass. Poloha byla ve všech navigačních aplikacích nalezena okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.

Závěr – takřka dokonalý mobil?

Již v začátku recenze jsem zmiňoval, že mobil Redmi Note 13 Pro+ 5G se prodává ve verzi 8/256 GB za necelých 11 tisíc Kč. Nejedná se o žádný vlajkový mobil, přesto velice mile překvapil. Líbí se mi jeho design a zajímavá fialová verze, velkou pochvalu si výrobce zaslouží za certifikaci zvýšené odolnosti IP68 a pěkný velký OLED displej. Dost lidí ocení výkon pro hraní náročných her, 120 W drátové nabíjení a kvalitní hlavní 200 Mpx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu.

Pokud hledáte kvalitní mobil v této cenové kategorii, rozhodně se může jednat o žhavého kandidáta. Během pracovního nasazení vás nezklame, protože prostředí HyperOS je krásně svižné a spolehlivé, mobil vydrží dlouho na jedno nabití a v případě potřeby ho rychle nabijete. Má ale mobil vůbec nějaké nedostatky? Jedná se o drobnosti a výrobce si mohl zcela odpustit zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát, ale to vyčítám každému výrobci. Osobně mi trochu vadí omezená obrazovka Always-On (Aktivní displej), protože rád mám tuto obrazovku aktivní po celý den. Nic víc mobilu vytknout nelze a rozhodně ho mohu doporučit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*