Chcete svobodný Chrome? Zkuste Cromite pro Android a desktop

Aktuálně nejpoužívanějším internetovým prohlížečem je Google Chrome. Dost uživatelům vyhovuje jeho jednoduché prostředí a vykreslovací jádro, ale sbírá vysoké množství citlivých dat, které jsou využívány pro cílení reklam. Nemá tedy ani vestavěné účinné blokátory nebezpečných na některých webových stránkách. Naštěstí tu ale i bezpečnější alternativní prohlížeče.

Jsem dlouhodobým uživatelem výborného prohlížeče Brave, který umí blokovat různé potenciálně nebezpečné prvky na webech a reklamy. Co když někomu ale vyhovuje prostředí Chromu? Pak se můžete obrátit na alternativy např. Cromite. Využívá Chromium odstřižený od Googlu, je open-source a má vestavěné nástroje pro blokování různých prvků na webu. Podporuje také známé doplňky a doinstalovat si můžete třeba výborný AdBlock doplněk uBlock Origin.

Cromite se již dostal také do uznávaného bezpečnostního testu PrivacyTests.org. V něm je rozebraná Android verze pro mobily a tablety, která si v testu vede slušně.

Pro které platformy je Cromite dostupný?

Je vám název prohlížeče povědomí? Je to možné, protože navazuje na mobilní prohlížeč Bromite. O tom jsem v minulosti psal a bohužel již nedostává žádné aktualizace. Místo něj je tu Cromite, který není dostupný pouze pro mobily a tablety se systémem Android, ale také pro desktopy se systémy Windows a Linux. Já vyzkoušel naistalovat V7A Android verzi také do chytrých hodinek Huawei Watch 4 Pro se systémem HarmonyOS 4.0. Prohlížeč fungoval obstojně – více informací.

Cromite je dostupný zdarma přímo na Githubu projektu. V případě moderních Android zařízení doporučuji instalovat soubor s názvem „arm64_ChromePublic.apk“. Pro počítače s Windows je k dispozici ZIP archív „chrome-win.zip“. Stačí ho stáhnout, rozbalit např. aplikací PeaZip a ihned spustit souborem „chrome.exe“. Klidně ho můžete přesunout do složky Program Files a vytvořit zástupce, aby používání bylo pohodlnější. Celý postup je ve videu níže.

Nastavení pro Windows a automatické aktualizace

Mobilní verze si umí aktualizace zjistit sama. Poznáte to tak, že v případě dostupné aktualizace je vpravo nahoře červená šipka. Skrze ní si můžete stáhnout nový APK soubor pro aktualizování prohlížeče. V případě počítače s Windows to není tak jednoduché. Nové buildy můžete kontrolovat na Githubu projektu, ale stáhnout si můžete malý nástroj pro vyhledání aktualizací.

 • Stáhněte prohlížeč Cromite v ZIP souboru, rozbalenou složku ze ZIP archívu klidně přesuňte do složky Program Files. Pak jen pravým tlačítkem myši vytvořte zástupce souboru „chrome.exe“ a vložte si ho třeba na plochu
 • Spusťte prohlížeč Cromite skrze vytvořeného zástupce nebo soubor „chrome.exe“ ve složce
 • Prohlížeč zavřete
 • Stáhněte malý nástroj Chrlauncher z tohoto odkazu
 • Stažený ZIP archív s nástrojem rozbalte do složky
 • Do složky vložte upravený soubor „chrlauncher.ini“ z tohoto odkazu
 • Soubor do složky s nástrojem vložte a případně ho nahraďte
 • Nyní si otevřete složku s prohlížečem Cromite. Nese název „chrome-win“
 • Všechny soubory ze složky s malým nástrojem přesuňte do složky s prohlížečem „chrome-win“ a případně je nahraďte
 • Nyní ve složce s prohlížečem „chrome-win“ najděte a spusťte soubor „chrlauncher.exe“. V něm vyhledejte a stáhněte aktualizace
 • Prohlížeč se může spustit a znovu zavřít
 • To je vše. Nyní můžete prohlížeč spouštět skrze běžného vytvořeného zástupce

Jak blokování reklam funguje?

Cromite je výborný v blokování reklam, a to i na českých webech novinky.cz nebo idnes.cz. Nejen tyto weby mají totiž ochrany proti blokování reklam a mají tedy dost agresivní reklamní systém. Ten může o vás sbírat citlivá data. Přímo v prohlížeči je možnost nastavení filtrů a vybrat si můžete více přednastavených filtrů. Vložit lze i odkazy na nějaké další filtry. V případě desktopu mohu doporučit doinstalování již zmíněného doplňku uBlock Origin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*