Recenze Redmi Note 13 Pro – OIS, stereo a 120 Hz OLED

Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává nové mobily řady Redmi Note 13. Jedná se o mobily slibující slušný poměr cena/výkon. Nedávno jsem publikoval recenzi mobilu Redmi Note 13 Pro 5G a čas přišel na méně vybavený model Redmi Note 13 Pro. Je o něco levnější, ale stále láká na 120 Hz OLED displej, 200 Mpx fotoaparát s OIS a slušný výkon.

Modelová značení mobilů a dostupnost

V době psaní recenze se mobil Redmi Note 13 Pro prodával za 6 999 Kč s DPH v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Zakoupit si ho můžete i v kamenných prodejnách výrobce, ale v prodeji je i ve známých velkých e-shopech např. MP.cz nebo Datart.cz.

Myslím si, že je na místě upozornit, že v této recenzi popisuji zkušenosti s modelem Redmi Note 13 Pro. Na trhu je dostupný i Redmi Note 13, Redmi Note 13 Pro 5G a nejlépe vybavený model Redmi Note 13 Pro+. Všechny najdete v XiaomiCesko.cz a dalších.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Zelená a fialová barva
  • Konstrukční zpracování
  • Povedený 120 Hz OLED displej
  • Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
  • Rychlé odemykání mobilu
  • 8 GB RAM
  • Slot pro microSDXC
  • Stabilní videa
  • Svižný systém
  • DualSIM a infraport
  • Cena

Negativa:

  • Nepodporuje 5G
  • Omezená funkce Always-On
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

Obsah prodejního balení

K mobilu dostanete 67 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a silikonový ochranný kryt. Dále nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody.

Design a konstrukce – ve fialové a zelené

Mobil se na náš trh dostal ve třech barevných provedeních – černé, zelené a fialové. Já na test obdržel černou verzi, ale kdybych si měl vybírat, šel bych do zajímavější zelené. Jedná se o moderní větší mobil s rozměry: 161,1 x 74,95 x 7,98 mm a váží 188 gramů. Váha je na dnešní poměry celkem nízká, protože na trhu najdeme i těžší modely. Do ruky mobil padne dobře a s jeho ergonomií jsem neměl problém.

Zdroj: Xiaomi

Čelní plocha mobilu nabízí velký 6,67palcový displej s minimalizací rámečků. Výrobce na ochranné tvrzené sklo displeje již v továrně nalepil fólii. Ta po stranách nijak neškrábe do rukou a na nějaký čas může ochránit sklo před poškozením. Pokud ji ale nebudete chtít, můžete ji kdykoliv odlepit. Uprostřed horní části displeje najdeme jen průstřel se selfie kamerkou a nad displejem je reproduktor pro hovory.

Od mobilu v této cenové kategorii nemůžeme očekávat nějaké prémiové materiály. Plastový rám však v mnou barevném černém provedení nevypadá špatně. Na jeho horní části je 3,5 mm jack konektor, výdech hlasitého reproduktoru, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířka mikrofonu. Levý bok mobilu v sobě ukrývá šuplík s hybridními sloty nanoSIM/microSDXC. Pravý bok na sobě nese ideálně umístěna plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část má zdířku mikrofonu, USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Záda mobilu na sobě mají skleněný lesklý kryt, takže na něm budou vidět otisky prstů a jiné mastnoty. Celou zadní část mobilu a strany mobilu nejspíš ale beztak budete chránit přiloženým tmavým krytem z balení. Z těla mobilu vystupuje trojice fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk.

Displej – svižný OLED nechybí

Modernímu mobilu dnes nesmí chybět OLED displej, a ten nechybí právě ani mobilu Redmi Note 13 Pro. Má minimální rámečky, ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5, úhlopříčku 6,67palce a Full HD+ rozlišení (2 400 x 1 080 px). Naštěstí se nezapomnělo ani na 120 Hz obnovovací frekvenci, a tu si systém umí regulovat mezi 60 Hz a 120 Hz sám dle svých potřeb, ale já samozřejmě používal neustále maximální frekvenci 120 Hz.

OLED panel se výrobci povedl a má pěkné věrné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a problémy jsem neměl ani na přímém světle. Dobře funguje automatická regulace jasu a výrobce udává, že maximální jas má hodnotu 1 300 nitů. V nastavení je i funkce „Sluneční svit“, aby byla viditelnost na přímém slunci ještě lepší.

Bohužel i tento model má omezenou funkci Always On, která umí i na „zhaslém“ displeji zobrazit čas, datum a příchozí oznámení. Dost lidem zobrazení na 10 vteřin po přijetí oznámení sice nevadí, ale já si zvykl u vyšších modelů od Xiaomi, že mám tuto obrazovku aktivní nonstop. Je to velká škoda a pokud budete chtít, budete muset sáhnout po neoficiálním řešení – více informací. V nastavení se nachází filtr modrého světla, nastavení velikosti textu a prvků v prostředí.

Zvuk a haptická odezva

Mobil nabízí dva stereo reproduktory, a to na horní i spodní části mobilu. To není u mobilu pod 7 tisíc Kč samozřejmostí a výrobce chválím. Reproduktory jsou dostatečně hlasitý a snaží se i o nějaký přednes. Myslím si, že na sledování videí a hraní her jejich kvalita postačí.

Stále ještě některé uživatele může potěšit přítomnost opravdu starého 3,5 mm audio konektoru. Připojit tedy můžete svá drátová sluchátka nebo externí mikrofony. Pro bezdrátový poslech dobře slouží Bluetooth 5.2 s potřebnými kodeky.

V: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace se nachází běžná nastavení, ale i úprava zvuku médií ve vícero aplikacích a více zdrojů hudby. Povolit zde můžete i vibrace a sílu haptické odezvy lze manuálně přizpůsobit, což vidím rád. V položce „zvukové efekty“ je nastavení Dolby Atmos, ale i ekvalizér.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Redmi Note 13 Pro má čtečku otisků prstů umístěnou pod OLED displejem. Je dobře umístěna snadno jsem na ní mohl dosáhnout oběma palci. Odemykání je rychlé a spolehlivé i přes výrobcem nalepenou ochrannou fólii. Odemykat otiskem lze třeba aplikace a upravit si můžete i animaci během odemykání.

Selfie kamerkou v displeji se můžete nejen fotit a natáčet, ale mobil i odemykat. Na bezpečnost čtečky otisků nemá, ale v dost situacích se vám bude hodit. Funguje krásně rychle i za horších světelných podmínek a běžně jsem ji používal.

Výkon mobilu – pro všechny známé aplikace postačí

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio G99 Ultra s maximálním taktem 2,2 GHz. Na test jsem obdržel verzi s 12 GB RAM a 512 GB úložištěm, ale na našem trhu se oficiálně prodává verze s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Dostalo se i na slot pro paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Paměti RAM se umí automaticky rozšířit až o další 4 GB, a to skrze interní úložiště.

U vyššího modelu Redmi Note 13 Pro 5G jsem výkon chválil, protože mobil zvládal i ty nejnáročnější mobilní hry. Tentokrát testovaný Redmi Note 13 Pro LTE je ale levnější a má tedy i méně výkonu. Je naprosto dostatečný pro všechny známé náročné hry, prostředí je krásně svižné a hry si taky zahrát můžete, ale s náročnými grafickými detaily těch nejnáročnějších titulů nezvládne. Pokud tedy nehrajete náročné hry, s výkonem budete spokojeni.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

V mobilu je akumulátor o kapacitě 5 000 mAh a výrobcem vybraný procesor nemá tak vysokou spotřebu energie. Výrobci se povedla také výborná optimalizace systému a mobil náročný pracovní den na jedno nabití vydrží. Pokud budete hrát hry nebo celý den na sociálních sítích, budou procenta nabití samozřejmě mizet rychleji. Méně náročný uživatel může na jedno nabití s mobilem vydržet i dva dny.

Mobil podporuje 67 W drátové nabíjení a tak silný nabíjecí adaptér najdete přímo v prodejním balení. Z úplného vybití do 100 % se mobil nabil do 50 minut.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

Výrobce v mobilu nabízí vlastní aplikaci pro focení a natáčení videí. Hned na horní části aplikace je nastavení blesku, automatické HDR, Google Lens pro skenování a šipka ukrývající další důležité funkce. Ukrývá se pod ní pomoc AI pro nastavení barev, poměr stran, mřížka, rozostřená, časovač, zbytečný makro režim pro focení třetím fotoaparátem a třeba i dávkové focení.

Níže se nachází čtveřice tlačítek pro ultraširokoúhlý fotoaparát (0,6x), hlavní fotoaparát (1x), 2x a 4x digitální zoom. Na tlačítka můžete poklepat a dostat se až k 10x digitálnímu zoomu. Pod tlačítkem kouzelné hůlky jsou filtry a režimy zkrášlení. Přepínání mezi tlačítky je svižné, a to samé platí i pro pruh se všemi potřebnými režimy. Mezi nimi je focení v maximálním rozlišení, skenování dokumentů, pořizování videa, portréty, noční režim, panorama, Pro s manuálním nastavením parametrů a další. Chybí však pořizování v surovém formátu RAW.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Redmi Note 13 Pro na svých zádech nese trojici fotoaparátů. Ten hlavní má opravdu vysoké 200 Mpx rozlišení, světelnost f/1,65 a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je samozřejmě ultraširokoúhlý, má 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Poslední je spíše zbytečný, protože slouží pro makro a má pouze 2 Mpx rozlišení.

Pořizování videí zadními fotoaparáty

Hlavní fotoaparát mobilu má optickou stabilizaci obrazu (OIS) a stabilizace je na danou cenovou kategorii dobrá. Barvy a detaily také chválím a odpovídají kvalitám fotografií. Tímto fotoaparátem můžete pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Rozlišení 4K tedy chybí, ale v dané cenovce mi to ani nevadí. Spokojený jsem pak i s pořízeným audiem.

Ultraširokoúhlý fotoaparát se brzy v hezkých slunečních dnech bude rozhodně hodit. Má sice jen elektronickou stabilizaci obrazu (EIS), ale výrobce ji tradičně zvládl na jedničku a videa jsou hezky stabilní. Opět mají za dobrých světelných podmínek hezké barvy a detaily. Za horšího světla bych ale na něj raději zapomenul. Můžete s ním pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.

A co focení selfíček?

V displeji je stejná selfie kamerka, jako u vyššího modelu Redmi Note 13 Pro 5G. Má 16 Mpx rozlišení a světelnost f/2,4. Můžete se fotit v běžném režimu fotografie, ale i v oblíbeném portrétním režimu s rozostřením za vámi. Za horšího světla pak lze využít pomoc nočního režimu. Používat můžete automatické HDR a různé úpravy obličeje.

Myslím si, že kvalita kamerky bude drtivé většině uživatelům naprosto postačovat. Mají dostatek detailů a obličej není nijak nepřirozeně přesaturovaný. Můžete také pořídit video v maximálním Full HD rozlišení se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – MIUI brzy vystřídá HyperOS

V době psaní recenze se v mobilu Redmi Note 13 Pro nacházel operační systém Android 13 s bezpečnostními záplatami z 1. 1. 2024. Je upraven roky známou nadstavbou MIUI 14, kterou brzy vystřídá novější nadstavba HyperOS, ale ta se po stránce vzhledu od MIUI moc neliší. Můžeme však s touto aktualizací očekávat i novější záplaty a Android 14.

Ještě vloni jsem mobilům Redmi vyčítal, že na nich lze mít jen prostředí s rozložením ikon na obrazovkách 5×6. Letos konečně funguje až 6×7 a stačí si z aplikace Témata od výrobce stáhnout takový layout. Více jsem se tomu věnoval v tomto odkaze. Prostředí po celou dobu testování bylo výborně odladěné a krásně svižné. Běh aplikací na pozadí fungoval také výborně a neměl jsem problém s přijímáním oznámení z různých aplikací. V takovém případě však samozřejmě doporučuji vypnout úsporu baterie u dané aplikace – více v tomto odkaze.

Systému vlastně nemám co vytknout a výrobce si jen mohl odpustit aplikace Facebooku, TikToku, Netflixu a pár dalších. Naštěstí je lze bez problémů odinstalovat.

Jak je na tom konektivita?

Redmi Note 13 Pro bohužel zcela postrádá podporu mobilních sítí 5G. Osobně bych bez těchto sítí rozhodně být nemohl, ale mezi námi jsou stále uživatelé, co raději ušetří a s LTE si vystačí. Já bych ale radil si připlatit za model Redmi Note 13 Pro 5G. LTE verze mobilu má hybridní slot a musíte si vybrat, zda chcete používat dvě nanoSIM karty nebo jednu SIM s paměťovou kartou microSDXC.

Svůj mobilní internet můžete sdílet kamarádům přes Wi-Fi hotspot a mobil podporuje i běžné Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 sítě. Citlivost antén je příkladná a s NFC můžete používat i bezkontaktní platby. Infraportem můžete ovládat i televizory, různé žárovky a další domácí spotřebiče. Výrobce k tomu předinstaloval vlastní aplikaci Mi ovladač, ale používat můžete i jiné – více informací. Pro chytrá zařízení a bezdrátový poslech hudby je přítomno Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky. Pro mapy a navigace dobře poslouží: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

Závěr – má co nabídnout, ale není lepší si připlatit?

Redmi Note 13 Pro se v době psaní této recenze prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 6 999 Kč s DPH, ale k dispozici je i v různých velkých e-shopech. Od mobilů za tyto peníze nelze mít nějaká velká očekávání, ale mobil nabízí moc pěkný OLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí, stereo reproduktory, 3,5 mm jack konektor, rychlé odemykání otiskem a obličejem, výkon dost lidem postačí a rád vidím 67 W nabíjecí výkon. Chválím i za dva slušné fotoaparáty, stabilní videa a krásně svižný systém.

Mobil dokonalý ale není a dost lidí může odradit absence mobilních sítí 5G. Vadí mi omezená obrazovka Always-On (aktivní displej) a výrobce si mohl odpustit i zbytečný 2 Mpx fotoaparát. Pokud vám absence 5G nevadí, mohu Redmi Note 13 Pro doporučit a rozhodně má co nabídnout. Chcete 5G? Pak mohu rozhodně doporučit si připlatit a za 8 999 Kč si koupit model Redmi Note 13 Pro 5G. Nemá navíc jen 5G, ale i výrazně lepší procesor.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*