RECENZE: Xiaomi Pad 6 – nejlepší tablet do 10 tisíc?

Od výrobce Xiaomi jsem v nedávné době testoval tablet Redmi Pad SE. Jedná se o dostupný tablet pro méně náročné uživatele. Co ale ti náročnější? Pro ty si výrobce připravil tablet Xiaomi Pad 6, který testuji dlouhodobě. Zaujmout chce čtyřmi stereo reproduktory, 11palcovým displejem s obnovovací frekvencí 144 Hz a výkonem pro práci i hraní her. Dost lidí může ocenit možnost tablet používat s klávesnicí a perem. Originální příslušenství je navíc dostupné na našem trhu.

Dostupnost tabletu a příslušenství

V době psaní této recenze probíhala Black Friday akce a za tablet bylo možné ušetřit tisícovku. Na našem trhu se prodává verze 6/128 GB za 8 990 Kč (akční cena 7 990 Kč) s DPH, ale připlatit si můžete i za verzi 8/256 GB. Tato verze se prodávala za 9 990 Kč (akční cena 8 990 Kč) s DPH. Tablet je k dispozici i v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

Dokoupit si můžete také praktické originální pouzdro s integrovanou klávesnicí. V oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz se prodává za 1 990 Kč s DPH. Nejen umělci si mohou dokoupit i pero Xiaomi Smart Pen 2. generace za 1 990 Kč s DPH v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

Pozitiva:

  • Minimální příplatek za verzi 8/256 GB
  • Celohliníková konstrukce a elegantní design
  • Hezký 144 Hz displej
  • Čtyři stereo reproduktory a rozumí si s DAC převodníky
  • Rychlé odemykání selfie kamerou
  • Slušný výkon s procesorem od Qualcommu
  • Výdrž na jedno nabití
  • 33 W nabíjecí výkon
  • Pouzdro s klávesnicí a pero
  • Klávesové zkratky usnadňující práci
  • Wi-Fi 6 a OTG
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Někomu může chybět 3,5 mm jack konektor
  • Absence lokalizačních systémů GPS a Galileo
  • Nemá slot pro paměťové karty

Obsah prodejního balení

K tabletu Xiaomi Pad 6 dostanete 33 W nabíjecí adaptér a metrový USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále jsou k dispozici jen různé uživatelské příručky.

Design a konstrukce tabletu

Xiaomi Pad 6 byl ve světě představen ve třech barevných provedeních, ale na našem trhu si oficiálně můžete pořídit dvě. K dispozici je zlatavá barva Champagne a sáhnout můžete i po tmavé Gravity Gray. Na vybraných trzích je i modrá Mist Blue. Celkové rozměry tabletu dle výrobce činí: 253,95 x 165,18 x 6,51 mm. Tablet je tedy krásně tenký, příjemně se drží v rukou a chválím za vzhledem k velikosti tabletu nízkou 490 gramovou váhu.

Představené barevné varianty tabletu – Zdroj: Xiaomi

Čelní plochu pokrývá velký 11palcový displej. Nad displejem se nachází malá selfie kamerka. Kolem displeje najdeme také rámečky. U mobilů takřka nulové rámečky kolem displeje miluji, ale u tabletů bych si je nepřál. Přeci jen se jedná o větší zařízení a chci ho pohodlně chytit bez nechtěných doteků. Nejsou moc velké, ale ani moc malé. Výrobce tedy nad rozměry rámečků opravdu přemýšlel.

Rám tabletu je plochý, rohy jsou hezky zaoblené a je z hliníku. Na horní části najdeme zdířku mikrofonu, tlačítka pro regulaci hlasitosti a výraznější místo pak slouží pro magnetické uchycení pera Xiaomi Smart Pen. Levý bok má zapínací tlačítko a dva výdechy hlasitých reproduktorů. Všimnout si můžeme i chlubivého nápisu „Dolby Vision Atmos“. Pravý bok má další dvojici reproduktorů a uprostřed je konektor USB-C. Spodní část tabletu je prázdná.

Já rozhodně nepatřím mezi fanoušky zlaté barvy a na test jsem obdržel právě zlatavou verzi Champagne. Nápisu na krabičce s označením barvy jsem se prvně zalekl, ale po vybalení jsem si použitou barvu oblíbil. Naživo barva totiž vypadá mnohem lépe než na produktových snímcích. Má jen takový zlatavý nádech, což chválím. Záda jsou také celá pokryta hliníkem a nachází se na nich trojice pinů pro připojení pouzdra s klávesnicí, logo výrobce a z těla lehce vystupuje modul se 13 MPx fotoaparátem, LED blesk a zdířku mikrofonu. Modul má hezky oblé hrany a navazuje na letošní vlajkový model Xiaomi 13 Pro.

Displej – hezká podívaná

U mobilů stále více vidíme OLED panely displejů, ale u tabletů to běžné zatím není. Xiaomi Pad 6 nabízí velký 11palcový IPS displej s rozlišením 2 880 x 1 800 px a jemností 309 ppi. Zvolený IPS panel se výrobci vážně povedl a má krásné věrné barevné podání s možností manuálního upravení a příkladné pozorovací úhly. Efektivně funguje i senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a výrobce uvádí jen typickou hodnotu jasu na 550 nitů. Nikde jsem bohužel nedohledal hodnotu maximálního jasu. Maximální jas je na vysoké úrovni a na problémy s viditelností jsem nenarazil.

Displej tabletu potěší nejen krásnými barvami, ale také rychlou 144 Hz obnovovací frekvencí. V nastavení si můžete vybrat automatické nastavování obnovovací frekvence dle potřeby systému, ale já zvolil pevné nastavení na maximální hodnotu 144 Hz, protože je vše nádherně svižně a návykové. Vybrat si ale můžete i 90 nebo 60 Hz. V nastavení dále najdeme známé funkce AI vylepšení obrazu. Tyto funkce můžeme znát právě z mobilů tohoto výrobce a já je mám rád. V případě tabletu můžete zapnout funkci HDR pro zvýraznění detailů ve světlejších a tmavších scénách. MEMC pak umí přidat snímky během sledování videa, díky čemuž jsou přehrávaná videa taková plynulejší a pro oko živější. Upravit můžete i velikost textu v prostředí systému, zapnout tlumení modrého světla displeje, načasovat uspávání, gesto probuzení tabletu zvednutím ze stolu, probuzení poklepáním a rozsvícení displeje během nového oznámení.

Zvuk – tak to má vypadat!

Xiaomi u svých mobilů poslední roky dost zapracoval na kvalitě audia. Byl jsem zvědav, jak na tom tedy bude právě vyšší model tabletu Xiaomi Pad 6. Pokud chcete na tabletu sledovat filmy nebo hrát hry, díky čtveřici stereo reproduktorů ho budete milovat. Reproduktory jsou na poměry tabletu hlasité a kvalitní. Výborně s tabletem fungují i DAC převodníky pro náročnější posluchače hudby a spokojený jsem byl i s bezdrátovým poslechem hudby skrze Bluetooth 5.2 se všemi důležitými kodeky. Někdo by jen mohl postrádat 3,5 mm jack konektor. Více jsem se audiu u tabletu věnoval v samostatném článku. V něm najdete i krátké ukázky přehrávání hudby.

Jak funguje odemykání tabletu a další bezpečnostní funkce?

Xiaomi Pad 6 nenabízí čtečku otisků prstů, ale kamera nad displejem slouží i pro odemykání. To funguje spolehlivě a rychle i za horších světelných podmínek. Již tradičně lze naskenovat až dvě tváře, takže přístup do tabletu můžete dát třeba někomu z rodiny.

V tabletu se nachází aplikace Optimalizace od výrobce, která v sobě má i bezpečnostní funkce. Jednou z nich je zámek aplikací pro zamknutí vybraných aplikací. Ty se bez zadání gesta, hesla nebo pinu nespustí. Vybrané aplikace v mobilu lze i skrývat. K dispozici je i druhý prostor operačního systému, ve kterém můžete mít nainstalované třeba pracovní aplikace. Tento režim bude chráněn pinem a např. dítka se vám do tohoto prostředí nedostanou.

Jak se povedlo pouzdro s klávesnicí a pero?

Xiaomi Pad 6 jsem měl možnost testovat s originálním pouzdrem s integrovanou klávesnicí. Zpracování pouzdra je příkladné a tablet díky němu umí stát. Klávesnice se k tabletu připojuje pomocí pinů, nikoliv Bluetooth. Dle mého názoru je to dobře, protože se klávesnice na rozdíl od některé konkurence nemusí nabíjet a nenastávají další zbytečné komplikace. Psaní na klávesnici je tiché, pohodlné a rychle jsem si na rozložení kláves zvykl. Psát lze diakritiku, levou klávesou Shift psát čísla, pravou klávesou Alt a horní řadou psát různé znaky, klávesou Fn a řadou kláves nahoře ovládat např. jas displeje a mezi klávesou Fn a Alt je pak multifunkční klávesa. Ta umí vyvolávat různé klávesové zkratky a spodní panel se zástupci oblíbených aplikací.

Pokud často píšete na počítači, na funkci kláves u tabletu si budete chvilku zvykat. Já si během dne zvykl a jsem spokojený. Je rozhodně fajn, že systém podporuje i známé klávesové zkratky z Windows. Někoho jen může zamrzet, že klávesnice nemá popisky s diakritikou. V: Nastavení tabletu, Stylus a klávesnice můžete upravit klávesové zkratky pro rychlé spouštění různých funkcí a aplikací, nastavit českou klávesnici a kurzor myši. Funkční jsou totiž i Bluetooth myši. Ve stejném nastavení se nachází také aktualizace firmwaru v peru Xiaomi Smart Pen a popis jeho funkcí. Pero je také výborné a ocení ho především umělci, ale je fajn i pro digitální podpisy nebo detailnější úpravy fotek/videí.

Jak je na tom propojení Xiaomi zařízení?

Xiaomi Pad 6 má také funkci „připojená zařízení“. Najdete ji v: Nastavení tabletu, Funkce pro tablety. Celá funkce funguje tak, že umí propojovat zařízení Xiaomi skrze Xiaomi účet. Během testování jsem tak pohodlně používal tablet Xiaomi Pad 6 a vlajkový mobil Xiaomi 13 Pro.

K čemu je tato funkce vlastně dobrá? Díky propojení můžete na tabletu pracovat, ale mít v plovoucím okně libovolnou aplikaci z mobilu. Okna můžete libovolně přesouvat, měnit jejich velikost a minimalizovat je. Při psaní e-mailu na tabletu tedy můžete čerpat data z dokumentu v mobilu, aniž by bylo nutné ho do tabletu přesouvat. Využití to má více a otevřené aplikace můžete na tabletu i ovládat, takže můžete odepisovat do komunikačních aplikací, prohlížet si fotky, videa atd. Funkční je i propojení tabletu s Windows 11 skrze aplikaci „Propojení s telefonem“.

Výkon postrádat nebudete ani během hraní

Srdcem tabletu Xiaomi Pad 6 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 870. Na našem trhu je v konfiguracích 6/128 GB a 8/256 GB. Jedná se o paměti RAM LPDDR5 a rychlé interní úložiště UFS 3.1. V: Nastavení tabletu/Další nastavení/Rozšíření paměti se nachází virtuální rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště. U mnou testované konfigurace 6/128 GB bylo možné paměti rozšířit až o dalších 5 GB.

Tablet při testování opravdu trápím a samozřejmě hraju i ty nejnáročnější mobilní hry. Mezi ty patří Fortnite a Call of Duty: Warzone Mobile. Především jsem mile překvapen tím, že Fortnite je možné hrát na maximální možné grafické nastavení (EPIC) se stabilními 30 FPS. Warzony se na tabletu hrají také velmi dobře, i když se stále jedná spíše o testovací verzi hry. Stále není oficiálně dostupná na našem trhu. Se hraním nové battle royale hry Farlight 84 jsem byl velmi spokojený a je možné ji hrát na maximální možné grafické nastavení.

Výkonu má tablet tedy dostatek i pro náročné mobilní hry, i když vlajkový procesor z Xiaomi 13 Pro nemá. Ten jsem však neviděl u žádného tabletu na našem trhu. Pokud budete chtít na tabletu hrát počítačové hry, můžete připojit např. gamepad pro Xbox a používat třeba cloudovou službu Boosteroid. Během testování jsem cloudové hraní her Cyberpunk 2077, Fortnite a Death Stranding používal na vysoké detaily.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř tabletu je akumulátor o kapacitě 8 840 mAh. Výdrž na jedno nabití je dost těžké hodnotit, protože tablet během dne budete nejspíš používat výrazně méně nežli svůj mobil. Dost záleží také na tom, jak budete na tabletu pracovat nebo hrát hry. Pokud nebudete hrát, celý den vám vydrží. Pokud na tablet mrknete jen občas, může vydržet i celý týden. Se hraním her nebo sledováním filmů může vydržet třeba 6 hodin. Záleží tedy jen na vašem používání a výdrž za sebe hodnotím jako solidní.

V prodejním balení se nachází 33 W nabíjecí adaptér a USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel. 33 W je maximální nabíjecí výkon tabletu a z nuly do 100 % se tablet nabil za přibližně 1,5 hodiny. Na poměry tabletu se jedná o rychlé nabíjení.

Jak fotí zadní fotoaparát?

V tabletu je známá aplikaci pro focení a pořizování videí. Zrovna u tabletů není tolik funkcí potřeba, ale samozřejmě nechybí pomoc AI, automatické HDR, blesk, poměr stran, časovač, rozostření nebo digitální zoom. Za špatného světla můžete sáhnout po nočním režimu, po pořizování videa a kvalitnímu skenu dokumentů. Sken funguje výborně a v galérii níže najdete i fotku skenu drobného písma návodu k peru Xiaomi Smart Pen 2. generace. Skeny mohou být barevné, s režimem vylepšení nebo černobílý.

Fotoaparátem asi nebudete běžně fotit na dovolených, ale Xiaomi Pad 6 již má na poměry tabletů slušnější fotoaparát. Má 13 MPx rozlišení se světelností f/2,2 a umí pořídit video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. Využít můžete i Full HD video se 30 a 60 FPS. Přední kamera má průměrné 8 Mpx rozlišení se světelností f/2,2 a pro videohovory dobře. Zadní fotoaparát na kvality mobilů sice nemá, ale na tablet je slušný. Ocenit ho mohou firmy, ale i běžný uživatel pro skenování dokumentů a QR kódů. LED blesk pak lze používat i jako svítilnu.

Operační systém a funkce pro tablety

V době psané toto recenze se v tabletu nacházel operační systém Android 13. Tomu nechybí všechny podstatné Google služby a výrobce systém upravil vlastní nadstavbou MIUI Pad 14. Ta má ve svém nastavení položku „Funkce pro tablety“. Najdete tak vysvětlení funkce plovoucích oken, propojení Xiaomi zařízení, rozdělení obrazovky aplikací a nástroje konference. U mobilů jsem tyto funkce nikdy neměl rád, protože tam naráží na omezení malého displeje, ale u tabletu mají velké využití. Otevřít si do plovoucích oken můžete více aplikací, pohodlně je přesouvat po obrazovce a třeba během psaní e-mailu ještě přehrávat film nebo mít spuštěný prohlížeč. Aplikaci do plovoucího okna můžete také spustit tak, že na ikoně aplikace dlouze podržíte prst, ale i v multitaskingu se spuštěnými aplikacemi. Tahem třech prstů bokem pak můžete aplikaci rozdělit a spustit více aplikací vedle sebe.

Prostředí MIUI mám rád a verze v tabletu poskytuje hezké widgety, ale i mou oblíbenou funkci velkých složek. Tyto složky vypadají jako widgety, ale ve skutečnosti to jsou složky. Můžete je otevírat, ale i bez otevření klepnout na ikonu aplikace v náhledu a ihned ji spustit. Vybrat si můžete prostředí bez menu aplikací (šuplíku), ale já vybral prostředí s menu. Dost praktický je spodní panel spuštěných aplikací, ale přesunout do něj můžete i své oblíbené aplikace. Panel můžete navíc kdykoliv zobrazit gestem zespod displeje, ale i stisknutím multifunkční klávesy na klávesnici.

V systému se nachází galérie fotek od Xiaomi, která má povedené úpravy nejen fotek, ale i videí. Využívat můžete i pokročilejší AI funkce pro odstranění nechtěných objektů ve fotkách, nahrazení celé oblohy jinou atd. V případě videí můžete provádět střih, vložit do něj volně šiřitelnou hudbu, přidat text a další efekty. K tomu může dobře posloužit třeba i již zmíněné pero Xiaomi Smart Pen 2. generace. Na tabletu se dobře pracuje i se správcem souborů, s různými vývojářskými nástroji, líbí se mi akční centrum se zástupci různých funkcí i roleta s oznámením.

Konektivita – Wi-Fi 6 a bezdrátový displej nechybí

Xiaomi Pad 6 má USB-C (3.2 Gen1) konektor nejen pro nabíjení, ale má i funkci OTG. Připojit tedy můžete USB flash disky, ale funkční byl i USB dongle, díky kterému jsem měl k dispozici běžná USB-A. Spokojený jsem byl s připojením k Wi-Fi sítím a tablet podporuje novější routery Wi-Fi 6, ale i Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4. Bezdrátově lze přenášet i obraz např. do televizoru, a to i se zhaslým displejem tabletu a bez otravných oznámení. Samozřejmě jsou podporovány i tiskárny, funkce bezdrátového displeje a vytvořit můžete i vlastní Wi-Fi hotspot. Tablet sice nemá možnost vkládání SIM karet, ale současné Wi-Fi připojení lze sdílet vlastním hotspotem, což se mi během různých experimentů právě ve vývojářských nástrojích dost hodilo.

Pro chytrá zařízení nebo bezdrátový poslech hudby mi výborně fungovalo Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými audio kodeky. NFC bych u tabletu vůbec neočekával, ale hodit by se mohlo GPS nebo Galileo pro získání aktuální polohy. Bohužel žádný lokalizační systém tablet nemá, což mi osobně u tabletu nevadí, ale u některých aplikacích se získání polohy hodit rozhodně může.

Závěr – fakt jsem si ho oblíbil

V době psaní recenze se tablet prodával od 7 990 Kč. Probíhala totiž slevová akce Black Friday a běžná cena za verzi 6/128 GB je 8 990 Kč s DPH. Za vyšší verzi 8/256 GB si připlatíte tisícovku. Dle mého názoru stojí za to si připlatit a mít více úložiště na filmy, hry a další data. Výrobce chválím, že na našem trhu také oficiálně prodává originální pouzdro s klávesnicí a pero. Tablet i příslušenství najdete v různých e-shopech, ale i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

Testování Xiaomi Pad 6 jsem si užíval a tablet jsem vlastně používal denně, a to jak pro zábavu, tak i pro práci jako druhé zařízení k notebooku a na cestách. Myslím si, že cena je vzhledem k tomu, co tablet nabízí přiměřená. Nabízí totiž slušný výkon pro hraní náročných her, elegantní design a kvalitní hliníkové konstrukční zpracování. Pochvaloval jsem si audio a pěkný 144 Hz displej. Slušná je i výdrž na jedno nabití, rád vidím 33 W nabíjecí výkon, výbornou konektivitu a nadšený jsem nejen z pouzdra s klávesnicí, ale i propojení tabletu s mobilem Xiaomi. Praktické funkce má i operační systém.

U tabletů je bohužel časté, že právě u nich výrobci dost šetří. U Xiaomi Pad 6 se šetření objevuje asi jen u absence lokalizačních systémů GPS a Galileo. Nebo jen výrobce předpokládal, že je u tabletů nabudeme používat? Těžko říci. U tabletů bych navigaci asi nepoužíval, ale jsou aplikace, kde je rychlé získání aktuální polohy usnadňující. Někomu pak může chybět slot pro paměťové karty a 3,5 mm jack konektor pro drátová sluchátka.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*