RECENZE: Redmi Pad SE – vydařený tablet do 4500 Kč

Výrobce Xiaomi letos na náš trh uvedl dost povedených mobilů, a dokonce i chytré hodinky Xiaomi Watch 2 Pro se systémem WearOS. Zapomínat by se nemělo ani na tablety. Na našem trhu se již prodává dostupný tablet Redmi Pad SE, který nabízí procesor Snapdragon 680, čtyři hlasité reproduktory, velký 11palcový displej a slušnou výdrž na jedno nabití. V době psaní recenze se tablet prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 4 499 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Hliníková konstrukce
  • Pěkný IPS displej s 90 Hz
  • Čtyři hlasité stereo reproduktory
  • Někdo může ocenit FM rádio a 3,5 mm jack
  • Spolehlivé odemykání obličejem
  • Slušný výkon
  • Velmi dobrá výdrž
  • Na poměry tabletu dobré fotky
  • Svižný systém Android s MIUI
  • Rozumná cena

Negativa:

  • Někdy může postrádat LED blesk
  • Chybí GPS
  • 18 W nabíjení bych viděl raději

Obsah prodejního balení

Dostanete vše, co budete k tabletu potřebovat. K dispozici je 10 W nabíjecí adaptér a nabíjecí/datový USB-A – USB-C kabel. Nechybí ani stručné návody. Pokud budete chtít k tabletu pouzdro, můžete si jej dokoupit. Různé velké e-shopy jej již prodávají za pár stovek.

Design a konstrukční zpracování

Výrobce Xiaomi tablet Redmi Pad SE představil ve třech barevných provedeních, a to v mnou testované šedé (Graphite Gray), zelené (Mint Green) a fialové (Lavender Purple). Na našem trhu jsou k dispozici jen první dvě zmíněné verze. Celkové rozměry tabletu dle výrobce činí: 255,53mm x 167,08mm x 7,36mm a váží hezkých 478 gramů.

Představené barevné varianty tabletu Redmi Pad SE – Zdroj obrázku: Xiaomi

Čelní část tabletu nabízí ochranné sklo 11palcového IPS displeje. Ten má minimální rámečky a nad ním se nachází selfie kamerka pro focení, pořizování videí či videohovory. Pravděpodobně někde nad displejem je ukrytý i senzor okolního světla.

Jedná se sice o dostupnější tablet, ale jeho konstrukční zpracování je příkladné. Celý zadní kryt a strany jsou totiž z hliníku. Na horní části tabletu je zdířka mikrofonu, slot pro vložení paměťové karty microSDXC a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Levý bok se chlubí nápisem „Dolby Audio“, má dva hlasité reproduktory a zamykací tlačítko. Pravý bok má další dva hlasité reproduktory, 3,5 mm jack konektor a nabíjecí konektor USB-C. Spodní část je prázdná.

Mnou testované šedé barevné provedení vypadá opravdu moc pěkně. Tablet působí kvalitním dojmem, chválím výrobce za použití hliníku a za rozumnou váhu. V rukou se drží příjemně a ze zadního krytu lehce vystupuje jen modul 8 Mpx fotoaparátu.

Displej – 90 Hz obnovovací frekvence

Redmi Pad SE nabízí velký 11palcový IPS displej s Full HD+ (1 920 x 1 200 px) rozlišením a 207 ppi. U mobilů je běžné, že mají rychlejší obnovovací frekvence displejů, ale u tabletů to samozřejmé prozatím není. Výrobce tedy chválím, že u tohoto tabletu nasadil svižnou frekvenci 90 Hz. V nastavení si můžete vybrat 60 až 90 Hz frekvence. Doporučuji však využívat již 90 Hz frekvenci.

Zvolený IPS panel je vážně povedený a tablet skvěle poslouží nejen pro práci, ale i sledování filmů a seriálů. Má hezké přirozené barevné podání s možností upravení a příkladné pozorovací úhly. Výrobce do tabletu nasadil i senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje dobře. Slušný je i maximální jas a myslím si, že všem naprosto postačí. Škoda, že výrobce nikde nespecifikuje jeho bližší specifikace v nitech.

V nastavení displeje si můžete zapnout čtecí režim pro filtrování modrého světla, upravit barevné schéma displeje a upravit velikost písma v prostředí. Vypnout či zapnout lze i automatické otáčení displeje. Dostalo se i na gesta probuzení zvednutím tabletu, probuzení nebo uspání dvojitým klepnutím na displej, rozsvícení displeje při obdržení nového oznámení a další.

Zvuk – čtyři stereo reproduktory

U mobilů značky Xiaomi je poslední roky vidět, že se výrobce snaží nabídnout lepší audio. To platí i u tabletů a do Redmi Pad SE byla nasazena čtveřice hlasitých reproduktorů. Dva jsou na levém a dva na pravém boku tabletu. Jejich hlasitost je velmi dobrá a spokojen jsem byl i s jejich zvukovým podáním. Výrobce se chlubí také logem Dolby Atmos a v nastavení si lze zvukové podání přizpůsobit.

Pro poslech se sluchátky je možné využít starý 3,5 mm jack konektor. Pro bezdrátový poslech výborně funguje Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. Na problém jsem nenarazil ani při používání DAC převodníku pro drátový poslech kvalitnějších skladeb.

Již od výrobce se v tabletu nachází předinstalovaná aplikace FM rádio. Celá aplikace je přeložena do češtiny, má jednoduché ovládání a stačí do tabletu připojit drátová sluchátka pro příjem FM rádia. To lze poslouchat přímo ve sluchátkách, ale i z reproduktorů tabletu.

Jak funguje odemykání tabletu?

V tabletu se nenachází žádná čtečka otisků prstů. Během testování mi to však vůbec nevadilo, protože výrobce nasadil odemykání tabletu skrze selfie kameru nad displejem. Odemykání funguje rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek.

Tablet je možné odemykat dvěma obličeje, což znamená, že přístup můžete dát i někomu z rodiny. V aplikaci Optimalizace od výrobce se již tradičně nachází i funkce pro zamykání aplikací. Vyberete si aplikace, které se otevřou po zadání hesla.

Výkon tabletu – až 7 GB RAM a procesor od Qualcommu

Za ty peníze nemůžete očekávat nějaký nabušený herní stroj, ale výrobce chválím za nasazení osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 680 s maximálním taktem 2,4 GHz. Na náš trh se dostala verze tabletu se 4 GB RAM LPDDR4X. Systém si paměti umí v případě potřeby sám navýšit o další 3 GB. 4 GB RAM dnes není žádný zázrak, ale po navýšení má uživatel k dispozici 7 GB RAM, což už je slušná porce. Tato funkce funguje tak, že se RAM navýší skrze 128 GB interní úložiště (eMMC 5.1). Do tabletu lze vložit i paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Funkci pro virtuální rozšíření pamětí RAM najdete v: Nastavení tabletu, Další nastavení, Rozšíření paměti. V nabídce můžete vybrat, o kolik se paměť může v případě potřeby automaticky rozšířit. Stačí jen prstem vybrat kapacitu a tablet po vyzvání restartovat.

Redmi Pad SE má dobře zvolený procesor a díky funkci rozšíření paměti RAM má i dost výkonu pro náročné aplikace. Systém, spouštění aplikací a používání více aplikací ve více oknech je krásně svižné. Během testování jsem hrál několik her, a to i ty náročné. Jejich hraní je pohodlné, tablet se nijak nadměrně nepřehřívá a hrát je lze na vysoké či střední grafické nastavení. Když už mám ale tak velký displej, nabízí se možnost připojit gamepad a hrát náročné PC hry v cloudových službách.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Tablet by měl něco vydržet, proto do něj výrobce zabudoval akumulátor o kapacitě 8 000 mAh. To není kapacita, ze které bych se posadil na zadek, ale díky zvolenému procesoru a výborné odladěnosti systému je výdrž celkem solidní. Výdrž hodnotím tradičně dost nerad, protože se časem díky aktualizacím systému či aplikací může lišit. Každý také svá zařízení používáme trochu jinak. Jestli budete tablet používat průběžně během pracovního dne, kdy nebude po celý den displej zářit, vydrží celý den spolehlivě. Když dáte tabletu zabrat třeba vyšším jasem a nebudete ho šetřit, dostanete se na 7-8 hodin na jedno nabití.

Co se nabíjení týče, samozřejmě byl nasazen moderní oboustranný konektor USB-C. Chválím, že se v prodejním balení nachází nabíjecí adaptér i nabíjecí/datový kabel. Je jen škoda, že tablet podporuje maximální výkon nabíjení jen 10 W. U levných tabletů se rychlost nabíjení tolik neřeší a můžeme být rádi, že nabíjecí adaptér výrobce do balení alespoň přiložil. Nemění to ale nic na tom, že bych uvítal raději 18 W nabíjecí výkon. Z úplného vybití se do 100 % stavu akumulátor v tabletu nabije lehce nad 4 hodiny.

Jak fotí fotoaparáty?

V tabletu se nachází aplikace, kterou lze znát i z mobilů od výrobce Xiaomi. U tabletu má však méně funkcí, protože nikdo moc nepředpokládá, že budete chtít fotit snímky pro chlubení na sociální sítě. Podstatné funkce však aplikace má. Nechybí digitální zoom, filtry, noční režim, pořizování videa nebo skenování dokumentů. Pod horní šipkou se nachází funkce pro nastavení poměru stran, automatické HDR, mřížka, pomoc AI pro nastavení barev, časovač, rozostření nebo vodoznak.

Zadní fotoaparát má průměrné 8 Mpx rozlišení se světelností f/2,2 a možností pořizovat video až ve Full HD rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Někomu může chybět LED blesk pro lepší skenování dokumentů za špatných podmínek. Samotné snímky však na poměry tabletů nejsou vůbec špatné. Jsem mile překvapen, jak dobře funguje automatické HDR a automatické ostření i na bližší objekty. Fotky mají hezké přirozené barevné podání i detailů. Za špatného světla je jen znát větší množství digitálního šumu.

Myslím si, že zadní fotoaparát žádného tabletu rozhodně není na luxusní fotky z dovolené. Na to máme přeci mobily, ale pro rychlé vyfocení pracovních záležitostí, skenování QR kódů z faktur poslouží skvěle. Vlastně bych i řekl, že Redmi Pad SE má kvalitnější fotoaparát, než některé konkurenční tablety za podobné peníze. Výborně funguje i funkce pro skenování dokumentů, což občas ocení asi každý. Níže se nachází fotka návodu k tabletu, kde je opravdu velmi malé písmo. Ideální je použít černobílé skenování, kdy dojde ke zvýraznění i tak malého textu.

Drobné písmo naskenováno zadním fotoaparátem tabletu. Použit byl režim Dokumenty s černobílým nastavením.

A co přední kamerka nad displejem? Ta má 5 Mpx rozlišení se světelností f/2,2. Překvapivě i u focení selfie kamerkou funguje velmi dobře automatické HDR, je možné spoušť fotoaparátu zapnout dlaní a použít časovač. Samozřejmě opět nelze očekávat nějakou dechberoucí kvalitu snímků. Za dobrého světla ale budete vypadat dobře, obličej nebude mít přesaturované barvy a bude ostrý. Za špatného světla však opět narazíte na digitální šum. Přední kamerka tedy na nějaké základní selfie či videohovory poslouží bez problémů.

Vyfoceno přední kamerou tabletu na automatiku

Operační systém – dobře známé prostředí

V době psaní této recenze se v tabletu Redmi Pad SE nacházel operační systém Android 13. Má všechny pro náš trh důležité Google služby a výrobce jej upravuje vlastní oblíbenou nadstavbou MIUI Pad 14. Nadstavba je přizpůsobena velkému tabletovému displeji výborně, můžete používat klasické prostředí bez menu, ale i s menu aplikací. Spodní část displeje tabletu pak má praktický panel pro oblíbené aplikace. Můžete jej vyvolat gestem vespod displeje kdekoliv v prostředí.

V nastavení tabletu můžete narazit i na položku „Funkce pro tablety“. Tam se nachází vysvětlení funkce plovoucích oken. Tato funkce slouží k tomu, aby bylo možné otevřít např. aplikaci Telegram do malého okna a přitom sledovat např. video či psát e-mail. Obrazovku je možné také rozdělit pro možnost otevření více aplikací najednou vedle sebe. Dostalo se i na gest vytvoření snímku obrazovku tahem třech prstů po displeji.

Tablet jsem měl možnost testovat dlouhodobě a mohu potvrdit, že se mu výrobce věnuje aktualizacemi. Skvěle funguje oznámení z různých aplikací, běh aplikací na pozadí, neustálé připojení k VPN a možnost využívat oddělené aplikace v sandboxu. Otevírání aplikací a celkové používání je i krásně svižné.

Konektivita – na našem trhu bez nanoSIM

Na náš trh se dostala Wi-Fi verze tabletu. To znamená, že do tabletu nelze vložit nanoSIM kartu nebo eSIM. Nabízí pouze slot pro paměťové karty. Připojit se ale můžete ke standartním Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 sítím (5 GHz/2,4 GHz). Citlivost antén je na ukázkové úrovni a s připojením k Wi-Fi routerům nebo hotspotům jsem neměl žádný problém.

USB-C konektor tabletu samozřejmě funguje i jako OTG a lze do něj připojit třeba USB-C flash disk či nějaký dongle. Pro bezdrátový poslech hudby výborně funguje Bluetooth 5.0 se všemi potřebnými kodeky. Vyzkoušel jsem jej i pro připojení Bluetooth myši nebo Xbox gamepadu pro hraní her. Zahrát si tak můžete i ty nejnáročnější PC hry třeba v cloudové službě Boosteroid.

A co navigace? Redmi Pad SE je dostupný tablet a GPS/A-GPS nebo Galileo bohužel nemá. Vadí to dnes ale někomu? Osobně bych navigaci na tabletu určitě nevyužíval, protože mobil je pro tyto účely lepší. Pro používání některých aplikací by však GPS posloužilo dobře např. pro hledání inzerátů v okolí, hledání restaurací atd. GPS být v tabletu tedy mohla.

Závěr – fajn tablet za fajn peníze

Redmi Pad SE se v době psaní této recenze prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 4 499 Kč s DPH. K dispozici je i v jiných známých e-shopech. Myslím si, že cena je v poměru cena/výkon rozumná a tablet má i nějaké ty konkurenční výhody. Nabízí třeba hliníkovou konstrukci, 90 Hz displej s vysokým jasem, 3,5 mm jack pro drátová sluchátka a hlasité čtyři stereo reproduktory. Zadní fotoaparát svou kvalitou na mobily sice nedosahuje, ale v porovnání s jinými tablety za podobnou cenu fotí lépe. Má především lepší a svižnější aplikaci pro focení.

Celkově mám z tabletu Redmi Pad SE dobrý pocit, i když jsem se zpočátku obával ze 4 GB RAM. Dost lidem tyto paměti sice postačí, ale co nějaké náročnější používání? Výrobce naštěstí nasadil slušný procesor od Qualcommu, dobře odladil prostředí systému a virtuální rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště je efektivní. Díky tomu budete mít až 7 GB RAM a zahrajete si i náročnější hry.

Redmi Pad SE je povedeným tabletem za dostupné peníze. Nějaké závažné problémy rozhodně nemá, ale někomu by mohl chybět LED blesk. Ten by mohl v některých situacích posloužit jako svítilna při práci večer. GPS mi osobně nechybí, ale někdo by přeci jen rád na tabletu hledal např. inzeráty nabídek práce ve svém okolí a používal další podobné funkce využívající přesnou polohu. Já bych uvítal i o něco rychlejší nabíjení.

Pokud hledáte dostupný tablet pod 5 000 Kč s DPH a jste ochotni překousnout zmíněné drobné nedostatky, myslím si, že zakoupení Redmi Pad SE nebudete litovat. Je to fajn parťák nejen pro zábavu, ale i pracovní nasazení. Pokud jste náročnější a nedělá vám problém si připlatit, Xiaomi ve svém e-shopu XiaomiCesko.cz nabízí lépe vybavený model Xiaomi Pad 6. Jeho cena však začíná na 8 999 Kč s DPH.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*