RECENZE: Redmi Note 12 5G – výborná konektivita a 120 Hz OLED

Výrobce Xiaomi letos na náš trh uvedl nové mobily řady Redmi Note. Jedná se o velice oblíbenou modelovou řadu, protože většinou za lákavou cenu nabízí slušný výkon. V předchozí recenzi jsem se podíval na model Redmi Note 12 Pro a přišel čas se mrknout na levnější model Redmi Note 12 5G. Ten chce nalákat na hezký OLED displej, 33 W drátové nabíjení a tři zadní fotoaparáty. Na našem trhu se oficiálně prodává 4/128 GB konfigurace mobilu, ta se v době psaní recenze prodávala na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 6 990 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Ergonomie a design
  • Hezký 120 Hz OLED displej
  • 3,5 mm jack
  • Čtečka otisků prstů na boku mobilu
  • Dobře zvolený procesor
  • 33 W drátové nabíjení
  • Vzhledem k ceně dobré fotoaparáty
  • Pořízena videa hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem
  • Android 13 s nadstavbou MIUI 14
  • Výborná konektivita s infraportem, 5G NFC
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nelze používat automatickou regulaci obnovovací frekvence displeje
  • Chybí Always-On pro zobrazení informací po celý den
  • Mohl mít již 6 GB RAM
  • Zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát
  • Zbytečné předinstalované aplikace (lze odinstalovat)

 

Upřesnění modelového značení

Během mého testování jsem zjistil, že poměrně dost lidí si modely plete. Celá letošní řada Redmi Note 12 je po stránce designu podobná, ale odlišnosti najdete především ve výbavě a ceně. V této recenzi popisuji model Redmi Note 12 5G s podporou sítí 5G a oblými tvary. Levnější model Redmi Note 12 nepodporuje 5G a má plochý rám.

 

Co najdu v prodejním balení?

Xiaomi si dlouhodobě odnáší velkou pochvalu za obsah prodejních balení prodávaných mobilů na našem trhu. Zklamán jsem nebyl ani z obsahu krabičky mobilu Redmi Note 12 5G. K mobilu dostanete 33 W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, silikonový průhledný kryt pro ochranu mobilu, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody. Dostanete tedy vše, co k používání budete potřebovat.

 

Design a konstrukce – oblé tvary a matná záda

Redmi Note 12 5G byl celosvětově představen ve třech barevných provedeních, ale na našem trhu se prodávají dvě verze – ledově modrá a mnou testovaná šedá. Na vybraných trzích je i zelená varianta. Celkové rozměry mobilu činí: 165,88 x 76,21 x 7,98 mm a váží 188 gramů. Mobil má navíc hezky oblé tvary, takže do ruky padne skvěle a v ruce se mi drží mnohem lépe, než dražší Redmi Note 12 Pro. Konstrukce nabízí také standartní certifikaci odolnosti IP53.

Barevná provedení mobilu Redmi Note 12 – Zdroj: Xiaomi

Mobil nabízí 6,67palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Jen vespod je rámeček širší, ale to je v této cenové kategorii běžné. Nad displejem je výřez ukrývající reproduktor pro hovory a uprostřed horní části displeje je průstřel selfie kamerky. Chválím, že průstřel je vážně miniaturní a nekazí tak design. Někdo může ocenit i již nalepenou ochrannou fólii.

Plastový rám mobilu na horní části má 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství, zdířku mikrofonu a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok v sobě ukrývá hybridní šuplík pro nanoSIM/microSDXC a na pravém boku jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je zdířka mikrofonu, USB-C konektor a výdech hlasitého reproduktoru.

Na test jsem obdržel šedou variantu mobilu, která dle mého názoru působí elegantně. Barva na zádech je navíc matná, takže na ní nejsou tolik vidět otisky prstů a jiné mastnoty. Vlastně se jedná o velice podobnou barvu, jako u loňského vlajkového mobilu Xiaomi 12 Pro. Může se zdát, že zadní kryt je skleněný, ale ve skutečnosti se jedná o plast imitující sklo. Ze zad mírně vystupuje lesklý modul třech fotoaparátů a blesku. Dále na zádech najdeme jen logo výrobce.

 

Displej – 120 Hz OLED s omezeným Aktivním displejem

V této cenové kategorii se i v dnešní době nachází ještě mobily s IPS panely a myslím si, že do mobilů nad 5 tisíc Kč již nepatří. Redmi Note 12 5G má naštěstí OLED panel s úhlopříčkou 6,67palce, Full HD+ rozlišením, 395 PPI a maximálním jasem 1 200 nitů. Svítivost displeje chválím, protože konkurence často za více peněz má horší maximální jas. Velmi dobře funguje i automatická regulace jasu a s viditelností na slunci jsem neměl problém. Trochu ji jen kazí výrobcem nalepená ochranná fólie, ale tu můžete v případě potřeby odlepit. Displej chrání krycí sklo Corning Gorilla Glass 3.

OLED panel má hezké barevné podání, které si můžete v případě potřeby upravit v nastavení. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Displej je moderní, takže mu nechybí ani 120 Hz obnovovací frekvence, bez které si dnes nedokážu představit existovat. Osobně v nastavení ihned nastavuji trvalé používání 120 Hz všude, ale sáhnout můžete i po pomalém a úsporném 60 Hz. Někomu může chybět, že podporována není automatická regulace obnovovací frekvence dle potřeb systému.

Dražšímu modelu jsem kritizoval omezené zobrazení obrazovky Aktivní displej. Je vážně škoda, že takové omezení se nachází i u tohoto modelu. Obrazovka umí zobrazit datum, čas, nová oznámení z aplikací a případně obrázek. Zobrazí se ale jen po dobu 10 vteřin po zamčení mobilu či obdržení nového oznámení. Nechápu, proč se výrobce rozhodl funkci takto omezit a dost mi to vadí, protože jsem si z jiných modelů zvykl mít obrazovku Always-On aktivní po celý den. Nechybí však ani oblíbené světelné efekty.

 

Zvuk – 3,5 mm jack a FM rádio nechybí

Pro multimédia a všechny aplikace slouží jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Škoda, že mobil nemá stereo reproduktory, ale ty od mobilu za tyto peníze očekávat nelze. S umístěním reproduktoru nemám problém a myslím si, že na danou cenovou kategorii hraje dobře. Hlasitost je dostatečná a spokojen jsem i s jeho kvalitou. Nejedná se o nějaký nadprůměrný zvuk a nikoho vyloženě nenadchne, ale ani nezklame.

3,5 mm jack konektor je přítomen a horní části mobilu. Pokud tedy máte svá oblíbená drátová sluchátka či jiné příslušenství, můžete jej i bez různých redukcí používat. Moc tomu nerozumím, ale i dnes stále někteří uživatelé volají po funkci FM rádia. To tento model umí a pro jeho příjem stačí připojit jakákoliv drátová sluchátka. Poslouchat rádio stanice můžete ve sluchátkách, ale i z hlasiého reproduktoru. Pro bezdrátový poslech hudby slouží Bluetooth 5.1 s podporou všech potřebných kodeků.

V: Nastavení telefonu/Zvuky a vibrace si můžete nastavit vyzvánění, hlasitosti, povolit vibrace a povolit jejich sílu při používání některých gest. Ve zvukovém asistentu můžete nastavit přístup ke zvuku aplikacím dle potřeby a k dispozici jsou i různé efekty.

 

Odemykání mobilu a zabezpečení

Redmi Note 12 5G má čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu, a to v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší umístění, protože na čtečku snadno dosáhnu palcem pravé ruky a ukazováčkem ruky levé. Odemykání je spolehlivé a rychlé. V nastavení si také můžete vybrat, zda se má mobil odemknout pouhým dotykem tlačítka či jeho stiskem.

Mobil podporuje také odemykání obličejem. To dle očekávání probíhá skrze malou selfie kamerku v displeji. Nejedná se tedy o nejbezpečnější řešení, ale v případě špinavých rukou tuto funkci oceníte. Funguje dobře i za horších světelných podmínek. Čtečka otisků je ale přeci jen rychlejší.

 

Výkon mobilu – i nějaké ty hry si zahrajete

Jedná se o dostupný mobil a nějaký úchvatný výkon očekávat nelze. Srdcem je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 s maximálním taktem 2,0 GHz a k dispozici jsou i paměti 4 GB RAM LPDDR4X. Ty je možné v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti virtuálně rozšířit až o další 3 GB skrze 128 GB interní úložiště UFS 2.2. Myslím si, že i v této cenové kategorii výrobce mohl nasadit již 6 GB RAM. 4 GB dnes sice na běžnou práci postačí, ale do budoucna by to chtělo více paměti. Úložiště lze rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Myslím si, že cílovka bude s výkonem spokojena. Vzhledem k ceně je výkon dobrý a pro všechny běžné náročné aplikace naprosto postačí. Zahrajete si i nějaké ty hry a s Mighty DOOM nebo novou battle royale hrou Farlight 84 jsem problémy neměl. Farlight bylo možné hrát dokonce na vysoké grafické nastavení. S aktuálně nejnáročnější mobilní hrou Fortnite počítat však nelze. Hru se mi nainstalovat podařilo, ale problém je s jejím spouštěním a přihlášením.

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Pod zadním krytem mobil ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5 000 mAh. Výdrž se hodnotí velice špatně, protože se časem může po aktualizacích nejen systému, ale i různých aplikací lišit. Každý používá mobil také jinak. Myslím si, že bez hraní her s mobilem běžný pracovní den vydržíte. Méně náročný uživatel může vydržet i jeden a půl dne. Vzhledem k velikosti akumulátoru mohla být výdrž o něco lepší, ale na druhou stranu je maximální jas slušný a venku jsem jej dost používal. 120 Hz obnovovací frekvence displeje se také na spotřebě projeví.

O nabíjení se samozřejmě stará oboustranný konektor USB-C. Výrobce nasadil na danou cenovou kategorii i rychlé 33 W drátové nabíjení. Konkurence často nabízí jen 18 nebo 20 W výkon. Mobil se z úplného vybití do 100 % nabil za přibližně 1 hodinu a 7 minut.

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?

Výrobce do Redmi Note 12 5G nasadil svou aplikaci fotoaparátu, kterou můžete znát z jiných modelů. Ta nabízí všechny potřebné režimy, a to noční režim, Pro s manuálním nastavením parametrů, skenování dokumentů, portrétní režim s rozostřeným pozadím, panorama, focení v maximálním 48 Mpx rozlišením a další. Umístění funkcí v pruhu režimů si můžete také upravit dle svých potřeb.

Samotné prostředí aplikace je relativně svižné, má dostatečně velké prvky a vlastně jsem nezaznamenal žádný problém. Nechybí tlačítka pro přepínání mezi 1x hlavním a 0,6x ultraširokoúhlým fotoaparátem i 2x digitálním zoomem. Poklepáním na tlačítka či tahem prstu se můžete dostat do možnosti využít až 10x digitální zoom. Sáhnout lze i po zkrášlovacím režimu, filtrech, AI nebo funkci HDR. Ta však funguje jen manuálně.

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Mobil Redmi Note 12 5G láká na tři zadní fotoaparáty, ale ten třetí je jen do počtu. Je to ten nejmenší s pouhým 2 Mpx rozlišením. Tyto fotoaparáty nasazují snad všichni výrobci a doufám, že brzy od nich opustí. Makro můžete fotit hlavním fotoaparátem se 48 Mpx rozlišení a světelností f/1,8. Další použitelný je ultraširokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2.

Hlavní fotoaparát fotí vzhledem k ceně dobře a snímky mají hezké barevné podání a dostatek detailů. Dobře si poradí s makrem, kde můžete na vybrané místo zaostřit dotykem prstu na displej. Nejen pro makro můžete využít i 2x digitální zoom, který je sice ztrátový, ale díky vysokému 48 Mpx rozlišení je použitelný. Spokojen jsem i s portrétním režimem, kdy je za člověkem, zvířetem nebo nějakým předmětem rozostřené pozadí. Výtku bych měl jen k HDR. Mobil s HDR fotit umí, ale ne automaticky a zapínat si jej musíte manuálně v aplikaci fotoaparátu. Škoda, že to neumí mobil automaticky. Vlastně HDR to s oblohou v některých situací nezvládá, proto je obloha nepřirozeně světlé až přepálená. To je však problém i u některé konkurence. Mile překvapen jsem ale z nočního režimu, který je sice po pořízení snímku pomalejší, ale výsledek za to stojí. Spolehlivě vyhladí digitální šum, přidá fotkám více světla a detailů. Použít jej můžete jen u hlavního fotoaparátu.

Ultraširokoúhlý fotoaparát za dobrého světla má hezké barvy, ale po stranách je vidět deformace. Za horších světelných podmínek se pak dle očekávání vytrácí detaily. Na focení krajinek na výletě za slunečného dne však poslouží dobře. Vlastně bych řekl, že odpovídá ceně a lepší fotoaparát bych v této cenové kategorii ani neočekával.

Když si to shrnu, tak dva fotoaparáty jsou vlastně dobré a myslím si, že cílovka této cenové kategorie bude jistě spokojena. Výrobce si jen mohl odpustit zbytečný 2 Mpx fotoaparát a trochu vylepšit HDR, ale to ještě vylepšit i může aktualizacemi.

 

Jak umí zadní fotoaparáty pořídit video?

Oběma fotoaparáty můžete pořizovat videa v rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa jsou na tom vlastně dost podobně, jako snímky. Mají hezké barvy, dostatek detailů a spokojen jsem i s audiem. Příjemně překvapen jsem z elektronické stabilizace, která se opravdu snaží a na rozdíl od některé konkurence svižně funguje i přeostření z bližšího objektu. Vzhledem k ceně jsou videa tedy slušná.

 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V displeji je průstřel 13 Mpx selfie kamerky se světelností f/2,45. i při focení přední kamerou je možné manuálně zapnout HDR, sáhnout po zkrášlovacímu režimu či filtrech. Velice dobře funguje i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Během focení není možné intenzitu rozostření upravovat, ale po pořízení to možné je. Stačí jen klepnout na ikonu pod fotkou v galérii fotek. Myslím si, že s kvalitou pořízených snímků bude spokojen každý. I přední kamerou lze pořídit video ve Full HD se 30 FPS.

 

Operační systém – Android 13 s novým MIUI

V době psaní recenze měl Redmi Note 12 5G operační systém Android 13 s nadstavbou MIUI 14.0.2. Během mého testování bylo prostředí nejdříve takové pomalé, ale v posledních dnech můj kus obdržel velkou aktualizaci o velikosti 3,2 GB. Ta prostředí výrazně zrychluje a nabízí i nové bezpečnostní záplaty. Hned po prvotním doporučení jako vždy doporučuji stáhnout veškeré dostupné aktualizace systému i aplikací. Je tedy vidět, že výrobce se systému mobilu opravdu věnuje. Také udává, že mobil dostanete velké aktualizace verzí systému Android dva roky a po dobu čtyř let pak důležité bezpečnostní záplaty.

Po všech aktualizacích mi prostředí systému fungovalo hezky svižně a vlastně jsem na žádné problémy nenarážel. Problém nenastal ani s příchozími oznámeními z různých aplikací a neustálým během anonymizace VPN službami. Používal jsem i třeba i izolované používání některých aplikací, a to především sociálních sítí. To je možné díky aplikaci Shelter. Systém neměl i díky procesoru od Qualcommu žádné problémy s aplikací YouTube ReVanced, Pixelfed a dalšími aplikacemi, které nejsou v Obchodě Play.

Prostředí MIUI 14 se mi líbí a výrobce svou nadstavbu neustále vylepšuje. I u tohoto modelu můžete používat nové widgety např. krokoměru a obrazovku Googlu úplně vlevo Androidu nahradit obrazovkou Aplikační trezor. Tam jsou různé widgety s ikonami aplikací, widget poznámek, vyhledávání, aplikace Optimalizace a dalších. Prvně můžete být z této obrazovky zmatení, ale její funkcionalitu lze nastavit dle vašich potřeb, a to klepnutím na ikonu nastavení vpravo nahoře. V MIUI 14 jsem si oblíbil možnost používat zvětšené složky aplikací, které pak vypadají jako widgety. Jedná se však skutečně o složku a klepnutí na náhled ikony v ní danou aplikaci rychle spustíte. Není třeba složku nejdříve otevírat. Během mého testování jsem využil i možnost používat rozložení mřížky ikon na 6×7.

S operačním systémem jsem byl u Redmi Note 12 5G spokojen. Výrobce si ale mohl odpustit předinstalované aplikace např. Facebook, TikTok, Netflix, Spotify a řadu dalších. Bohužel i konkurence do tak „levných“ mobilů podobné aplikace předinstalovává. Xiaomi na rozdíl od některých naštěstí umožňuje jejich bezproblémové odinstalování. Odinstalovat můžete i různé aplikace od Googlu (ne všechny).

 

Konektivita – 5G, NFC ani infraport nechybí

Je třeba odlišovat modely Redmi Note 12 a Redmi Note 12 5G. První je levnější, má plochý rám a nemá podporu sítí 5G. Druhý model s 5G v názvu popisuji v této recenzi a nabízí hybridní slot pro vložení dvou nanoSIM karet nebo jedné nanoSIM společně s MicroSDXC kartou. Oba nanoSIM sloty podporují všechna naše 5G a LTE pásma a s mobilním internetem jsem byl velice spokojený. Pokud máte dostatek mobilních dat, můžete ho na letní dovolené sdílet rodině či přátelům. Mobil během mého testování výborně zvládal chlazení procesoru s používáním Wi-Fi hotspotu. Nastavit můžete i limity datového objemu pro čerpání vytvořeným hotspotem, sdílet jeho přihlášení QR kódem a naštěstí i vypnout jeho automatické vypínání.

Wi-Fi 6 od mobilu v této cenové kategorii očekávat nemůžete. Podporovány jsou však sítě Wi-Fi 5 (2,4 GHz a 5 GHz) a s citlivostí antén jsem byl velice spokojený. Pokud chcete mobilem bezkontaktně platit, nebudete nijak omezováni. Mobil v sobě ukrývá NFC cívku a podporuje platby službou Google Peněženka či jinými od bank. Pro bezdrátový poslech hudby, chytré hodinky a další zařízení dobře poslouží Bluetooth 5.1.

A co infraport? Ten také nechybí a jsem rád, že ho Xiaomi do svých mobilů stále nasazuje. Nemá již tolik využití, ale hodit se rozhodně může. Používat můžete aplikaci Mi Ovladač od výrobce, která podporuje mnoho značek a ovládat můžete televize, klimatizace, různé přehrávače atd. Výrobcem není omezována funkcionalita infraportu, takže si můžete z Obchodu Play stáhnout další aplikace a ovládat např. RGB žárovky či pásky.

Výrobce ve svých propagačních materiálech udává, že mobil podporuje navigační systémy GPS/A-GPS a pro nás nedůležitý ruský Glonass. Do mobilu jsem nainstaloval různé testery, abych otestoval tyto systémy a zjistil jsem, že mobil podporuje i evropský systém Galileo, čínské Beidou i japonské QZSS. Poloha byla během testování v různých mapových podkladech nalezena okamžitě, udržena na mapě a skvěle fungují všechny senzory pro centrování.

 

Závěr – co více chtít za ty peníze?

Po stránce designu a ergonomie mi Redmi Note 12 5G sedí více, než dražší model Redmi Note 12 Pro. Do ruky mobil sedne vážně skvěle, a to je při každodenním používání dle mého názoru důležité. Samozřejmě jsou pak tací, co nedají dopustit na plochý rám ve stylu Note 12 Pro. Výrobci musím tradičně pochválit obsah prodejního balení, krásný OLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí, čtečku otisků na boku mobilu a dobře zvolený procesor. 33 W drátové nabíjení také není v tomto cenovém segmentu samozřejmostí a myslím si, že za ty peníze jsou fajn i fotoaparáty. Výrobce si zaslouží opravdu velkou pochvalu za výbavu konektivity, kde vlastně nic důležitého nechybí.

I na Redmi Note 12 5G najdete však nějaké ty nedostatky a třeba omezení funkce Aktivní displej je zcela nepochopitelná. Mobil má moderní OLED displej a zobrazit čas, datum a oznámení z aplikací po celý den klidně může. Výkon mobilu je dostatečný, ale je pravdou, že 6 GB RAM bych i v tomto cenovém segmentu už viděl raději. Přeci jen je dobré počítat s tím, že za dva roky 4 GB RAM nemusí stačit. Výrobce si zcela mohl odpustit zbytečný 2 Mpx fotoaparát a některé předinstalované aplikace.

Redmi Note 12 5G dokonalý není, ale dle mého názoru se jedná o vydařený kousek, který bude mít v prodejích úspěch. Když si to shrnu, tak aktuální cena 6 990 Kč na XiaomiCesko.cz je rozumná. Za ty peníze dostanete skvěle vybavený mobil a hezký mobil. Pokud jste ochotni mu prominout některé již zmíněné nedostatky, mohu tento model doporučit.

Je dobré i zmínit, že v době psaní recenze byla na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz akce na lépe vybavený model Redmi Note 12 Pro 5G. Ten se ve verzi 6/128 GB prodával za 8 490 Kč a ve verzi 8/256 GB za 8 990 Kč s DPH. Zvážil bych tedy příplatek, protože není až tak velký a dostanete výrazně lepší výkon i pro náročné hry, rychlejší 67 W nabíjení a stereo reproduktory.

Akční cena na Redmi Note 12 Pro na XiaomiCesko.cz

2 komentář

  1. Eva Tesařová

    Prosím, mám nový Redmi note 12 a nejde mně dát z mobilu do notebooku? To je nějak složité nebo proč to nejde? Kdo mně poradí? S žádným mobilem problém nebyl, s tímo ano
    Co s tím?

    1. V roletce nahoře stačí povolit přenos dat. Případně zvolit jiný kabel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*