RECENZE: Nokia G42 5G – fialka s Wi-Fi 6 a třemi roky záruky

Finská společnost HMD Global na náš trh letos přinesla dostupné mobily Nokia G22 a Nokia C32. Výrobce přichází i s dalším mobilem Nokia G42 5G. Jak samotný název mobilu napovídá, podporuje podporovat mobilní sítě 5G. Přichází v hezkém fialovém provedení, s procesorem od Qualcommu, slušným 50 Mpx fotoaparátem, výbornou konektivitou a tříletými aktualizacemi. Potěšit může i tři roky záruka přímo od výrobce bez dalších příplatků.

V době psaní recenze se mobil ještě oficiálně na našem trhu neprodával. Dva e-shopy ho již nabízí, ale jedná se o tzv. šedivky, které nejsou určeny pro náš trh a nedoporučuji je kupovat. Mobil se k nám však dostane již brzy a cena bude nejspíš kolem 6 500 – 7 000 Kč. O dostupnosti modelu na našem trhu budu inforrmovat v článcích.

Pozitiva:

  • Tři roky záruky přímo od výrobce
  • Kvalitní konstrukční zpracování a QuickFix
  • Někdo ocení fialové barevné provedení
  • Čtečka otisků v zamykacím tlačítku
  • Nákládání s daty v rámci EU
  • 6 GB s rozšířením o až o dalších 5 GB
  • Výdrž na jedno nabití
  • Výborná aplikace pro focení a natáčení videí
  • Možné doinstalovat Google Cameru
  • Slušné fotky z hlavného fotoaparátu
  • OZO Audio ve videích
  • Konektivita – Wi-Fi 6, 5G a Galileo
  • Tři roky softwarové podpory

Negativa:

  • V prodejním balení není nabíjecí adaptér…
  • Displej – HD+ rozlišení a mohl to být OLED
  • Nemá ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Neumí video ve 4K

Co najdu v prodejním balení?

HMD Global se chlubí tím, že se snaží jít ekologickou cestou. V prodejním balení bohužel již nenajdeme žádný nabíjecí adaptér, což mi osobně vadí i u jiných výrobců. Použít můžete některý ze starších adaptérů z šuplíku. V balení je USB-C – USB-C nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí hybridního slotu a návody.

Design a konstrukce – hezká fialová a QuickFix

Výroba mobilů je neekologickou záležitostí a výrobce HMD Global se pochlubil, že celý zadní kryt je vyroben ze 60 % z recyklovaného plastu. Osobně mi jsou tato ekologická tvrzení u všech výrobců naprosto jedno, ale zajímavé je, že zadní kryt je možné snadno sundat a případně vyměnit díly v mobilu, a to i bez nutnosti vyhledat servis. Díky si tedy objednáte  Výrobce tomuto řešení říká QuickFix. V tomto cenovém segmentu nemůžete očekávat nějakou vyšší certifikaci zvýšené odolnosti, ale mobil má alespoň základní IP52.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3, které chrání velký 6,56palcový displej. Horní část displeje má kapkovitý výřez se selfie kamerkou a potřebnými senzory. Osobně bych uvítal spíše malý průstřel kamery, ale někdo má zas raději tento typ výřezu. Nad kamerkou je pak mřížka ukrývající reproduktor pro hovory.

Rám mobilu je plastový, ale působí kvalitním dojmem. Horní část mobilu je prázdná, zatímco v levém boku se ukrývá hybridní šuplík s nanoSIM/microSDXC sloty. Pravý bok na sobě nese plastová tlačítka pro regulace hlasitosti a zamykací tlačítko s již zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, zdířka mikrofonu, konektor USB-C a výdech hlasitého reproduktoru.

Záda se v mnou testovaném fialovém provedení vážně povedla a nejsou na nich tolik vidět otisky prstů a jiné nečistoty. Chválím, že kryt má po stranách zakřivení, díky čemuž se dobře drží v ruce. Z krytu lehce vystupuje modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem.

Displej – 90 Hz frekvence, ale OLED by byl lepší

Nokia G42 5G nabízí velký 6,56palcový IPS displej s poměrem stran 20:9, HD+ rozlišením a 90 Hz obnovovací frekvencí. Displej chrání roky ověřené sklo Corning Gorilla Glass 3, nechybí senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a maximální jas je udáván 560 nitů.

IPS panel má hezké barvy, ale konkurence v tomto segmentu již má OLED displej, který bych viděl raději. Rozhodně by neuškodilo navýšit i rozlišení z HD+ na Full HD+. Na druhou stranu je nižší rozlišení šetrnější ke spotřebě. 90 Hz frekvence je strašně fajn a prostředí je díky němu svižné, ale ocenil bych možnost nastavit napevno 90 Hz, nikoliv aby si obnovování regulovat systém sám. V nastavení si můžete vybrat právě jen mezi automatickým nastavením a 60 Hz. Automatická regulace jasu je pak pohotová a spokojen jsem byl i s viditelnost na přímém světle.

Zvuk – jen průměr

Mobil má jeden hlasitý reproduktor vespod mobilu a stereo u mobilů v tomto cenovém segmentu není tak časté. Reproduktor je na dobrém místě a jeho hlasitost je dostatečná. Co se kvality přednesu týče, budete spokojeni, ale o žádný nadprůměrný reproduktor se nejedná.

Pro sluchátka či jiné příslušenství slouží 3,5 mm jack konektor vespod mobilu, ale i Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. V mobilu se nachází i aplikace FM rádia, která umí příjem rádií, ale musíte si připojit nějaká drátová sluchátka.

Odemykání mobilu a nakládání s daty uživatelů

Nokii G42 5G je možné odemykat otiskem prstu, a to díky optické čtečce zabudované v zamykacím tlačítku. Stále je to mé oblíbené umístění a na čtečku jsem snadno dosáhl palcem pravé ruky a ukazováčkem ruky levé. Čtečka je rychlá a spolehlivá.

Mobil je možné odemykat i pomocí selfie kamerky, ale u mobilů Nokia většinou platí, že výrobce se snaží nabídnout vyšší bezpečnost. Během testování se tedy stalo, že odemykání nejdříve fungovalo skvěle, ale časem jsem zarostl a odemykání se stalo nefunkční. Že by diskriminace bezdomovců? 😀

V dnešní době jsou stále cennější citlivá uživatelská data a kvůli nástupu umělé inteligence to bude stále horší. Je dobré přemýšlet, jak různé společnosti s mými daty nakládají a dávat si pozor v jakémkoliv mobilu a aplikaci, co vlastně povolujete. Obáváte se TikToku? Americké společnosti sbírají mnohem více dat.

HMD Global je finskou společnosti a tvrdí, že veškerá data o mobilech uživatelů neopouští území EU. Již během prvotního startu mobilu budete požádání k udělení souhlasu, zda společnost HMD Global nebo Google může nějaká ta data sbírat. Vše je dobrovolné a je možné tuto funkci zakázat. Je sympatické, že tu máme i dnes výrobce v EU a data nebudou kdesi v Číně nebo USA. Výrobce již do mobilu i předinstaloval ověřenou a výbornou službu ExpressVPN pro anonymní a bezpečné použvání internetu. Sídlo služby je v Panamě, takže nemusí podléhat žádným legislativám EU, USA, Číny a dalších. Není to tedy jako u Google a Apple VPN služeb, které musí ukládat veškeré logy a anonymitu tedy nenabízí.

Výkon mobilu – běžným uživatelům postačí

O výkon mobilu Nokia G42 5G se nachází osmijádrový procesor Qualcomm  Snapdragon 480 Plus 5G. Konečně se výrobce rozhodl přinést dostupný mobil s procesorem Qualcomm. Nokia G22 a Nokia C32 totiž mají pomalé procesory Unisoc. Na náš trh se dostala verze mobilu se 6 GB RAM a v: Nastavení telefonu/Paměť je možné paměti RAM rozšířit o dalších 2 nebo 5 GB. Rozšíření probíhá skrze interní úložiště o kapacitě 128 GB. Do mobilu lze vložit i paměťovou kartu o maximální kapacitě 1 TB.

Samozřejmě nemůžete očekávat nějaké herní monstrum, ale za tyto peníze už uživatelé očekávají i slušný výkon. Líbí se mi, že RAM je možné rozšířit až o 5 GB a k dispozici tedy můžete mít 11 GB RAM. Zvolený procesor nejvýkonnější není a řada Snapdragon 6x by byla lepší, ale drtivé většině běžných uživatelů Snapdragon 480 Plus postačí. Výkon je tedy dostatečný pro všechny běžné náročné aplikace, pro chod aplikací na pozadí, svižný systém i multitasking.

A jak jsou na tom vlastně mobilní hry? I ty si na mobilu Nokia G42 5G zahrajete. Funguje v nich haptická odezva, zvuk není během hraná nijak opoždění a zahrát si můžete náročné hry na vyšší grafické nastavení se 30 FPS. Nejnáročnější mobilní hru současnosti, kterou je samozřejmě Fortnite si zahrát můžete také, ale není to žádný zážitek.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř mobilu je akumulátor o kapacitě 5 000 mAh. Výrobce udává, že s Nokií G42 5G vydržíte i tři dny na jedno nabití. Samozřejmě vždy záleží jen na tom, jak a s jakými aplikacemi budete mobil používat. Výdrž hodnotím dost nerad, ale řekl bych, že náročný pracovní den s mobilem vydržíte. Myslím si, že dost běžných uživatelů vydrží jeden a půl dne a výjimkou nemusí být dva celé dny. Budete ale sledovat více na videa s navýšeným jasem nebo hrát hry? Pak budou procenta nabití mizet rychleji.

K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a v prodejním balení najdete USB-C na USB-C kabel. Nabíjecí adaptér však nenajdete. Nějaký opravdu starý adaptér také nedoporučuji používat, protože mobil budete nabíjet celý den. Pokud máte nějaký slušný adaptér, můžete ho použít nebo zakoupit nový. Během testování jsem zkoušel různé adaptéry od Xiaomi, ale dobře si rozumí i s adaptérem VARTA High Speed Charger 65W. Kabel k mobilu je totiž i kvalitní a pomocí a zmíněný adaptér jsem nabíjel nejen mobil Nokia, ale i pracovní notebook.

Nokia G42 5G podporuje nabíjecí technologie Qualcomm Quick Charge 3.0 a Power Delivery 3.0. Podporován je maximální výkon 20 W a z úplného vybití do 100 % stavu se akumulátor nabil za přibližně 1 hodinu a 30 minut. Mobil si rozuměl i s powerbankami od různých výrobců.

Jak vypadá aplikace pro focení a natáčení videí?

Výrobce do mobilu předinstaloval svou aplikaci pro focení a pořizování videa HMD Camera. Její prostředí je hezké, svižné a všechny prvky jsou dostatečně velké. V případě tohoto modelu není aplikace ani osekaná a výborně funguje funkce automatického HDR, využívat můžete pohyblivé snímky v galérii fotek a chválím za přítomnost funkce pro lepší portréty pomocí chytrých algoritmů (AI). Samozřejmě navrchu aplikace se nachází i nastavení blesku a šipka ukrývající další nastavení.

Nová verze aplikace se vážně povedla a v případě fotografie je možné rychle změnit poměr stran, časovač, vkládat do každé fotky vlastní vodoznak, fotit v maximálním 50 Mpx rozlišení, používat praktickou mřížku i hlídání úrovně. V případě videa můžete přepínat snímkování, používat mřížku nebo měření úrovně. Dostalo se i na ikonu pro blesk a zapnutí/vypnutí elektronické stabilizace obrazu.

Vespod aplikace je tlačítko pro používání hlavního fotoaparátu (1x) a 2x digitální zoom. Rychlé je i přepínání mezi režimy v pruhu s režimy. Dostalo se na skvělý noční režim, který má více nastavení – běžný noční režim, vidění ve tmě a režim stativu pro delší záznam scény, aby byla více prosvícena. Já nejraději u nočního režimu používal automatiku, kdy si aplikace sama vybrala délku snímání dle světla. I v portrétním režimu funguje automatické HDR a doporučuji zapínat právě již zmiňovaný AI portrét. Úplně vlevo je položka „Více“ ukrývající pro někoho podstatní PROFI režim s manuálním nastavením parametrů. K tomuto režimů se dostanete i krásně rychle tahem prstu po spoušti fotoaparátu. Rychle můžete nastavit vše potřebné a případně povolit záznam surových fotografií RAW. Fotit lze panoramata, série fotek, časosběr, zpomalená videa, Dual Sight pro natáčení videí zadním i předním fotoaparátem současně.

Chcete s Nokií G42 5G experimentovat? Díky procesoru od Qualcommu je možné používat i aplikaci Google Camera. Během testování mi fungovala dobře, ale je nutné ji do mobilu stáhnout a nainstalovat skrze instalační soubor APK.

Jak kvalitní je trojice fotoaparátů na zádech?

Nokia G42 5G na svých zádech nese lehce vystupující modul se třemi fotoaparáty a přisvětlovacím bleskem. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení a světelnost f/1,8. Zbylé dva jsou zcela zbytečné, protože mají pouhé 2 Mpx rozlišení. Výrobce udává, že slouží pro focení makra a snímání hloubky ostrosti. Makro je lepší hlavním fotoaparátem. Někoho může tedy zamrzet, že mobil nemá ultraširokoúhlý fotoaparát.

Od fotoaparátu v této cenové kategorii zázraky očekávat nemůžete, ale v případě Nokie G42 5G si vedl vážně dobře. K dispozici jsem měl možnost i mobily jiných značek ve stejné cenové kategorii. Mají sice 8 Mpx ultraširokoúhlé fotoaparáty, ale ne tak kvalitní hlavní fotoaparát. Může se tedy jednat o konkurenční výhodu Nokie.

Fotky mají krásné přirozené barevné podání a netrpí na nepřirozenou saturaci. Mají i dostatek detailů po celé fotce a dobře vykreslené jsou i vzdálené objekty při přiblížení fotky na počítači. Příjemně překvapen jsem tím, jak skvěle si fotoaparát poradí s protisvětlem a účinností automatického HDR. Další velkou výhodou Nokie je portrétní režim s rozostřeným pozadím za lidmi, zvířaty nebo jinými objekty. Díky vysokému 50 Mpx rozlišení je použitelný i 2x digitální (ztrátový) zoom. Noční režim funguje také velice dobře a fotky jsou prosvětleny, přesto ne nijak nadměrně, pozdvihnuty jsou detaily a vyhlazen je i digitální šum.

Když si to shrnu, tak Nokia G42 5G fotit rozhodně umí a velká část konkurence ji kvality hlavního fotoaparátu může jen závidět. Na druhou stranu si výrobce mohl odpustit naprosto zbytečné 2 Mpx fotoaparáty a nasadit nějaký průměrný 8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.

Jak vypadají videa z hlavního fotoaparátu?

Nokia G42 5G umí zadním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Je škoda, že není možné používat 4K video a pravděpodobně se naráží na limity procesoru. Mobil nemá optickou stabilizaci obrazu a vzhledem k ceně jsem ji ani neočekával, ale vážně nechápu, proč se elektronická stabilizace obrazu (EIS) vypne po přepnutí na Full HD se 60 FPS… Pokud tedy chcete stabilnější video, musíte používat Full HD se 30 FPS.

Videa pořízena ve Full HD se 30 FPS na danou cenovou kategorii nejsou špatná a mají hezké barvy, dobrou stabilizaci a spokojený jsem i s audiem. Vlastně bych řekl, že zvuk ve videích je lepší, než u jiných mobilů od konkurence. Svižné je i v některých situacích potřebné rychlé přeostřování z blízkých objektů. Naopak se 60 FPS je horší nejen stabilizace, ale výrazně pomalejší je přeostřování.

Jak jsou na tom selfies?

Selfie kamerka má průměrné 8 Mpx rozlišení se světelností f/2,2. U fotek z přední kamery je vidět, že se výrobci u tohoto modelu vážně povedl post-processing, který fotky zpracovává. Během focení nebyl snímek hezký, ale za pár vteřin v galérii fotek byl obličej hezky ostrý, pleť nebyla přepálená a překvapivě pěkně vypadá i pozadí. Fotit lze v běžném režimu, ale i s portrétním režimem s rozostřeným pozadím za vámi. Opět doporučuji zapnout funkci AI portrétu, protože ta si lépe poradí s rozostřením kolem vlasů i podáním barev.

Přední kamerka umí pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Opět si můžete všimnout zapnutí/vypnutí elektronické stabilizace. Vpravo nahoře je vidět i vodoznak OZO Audio a audio v pořízených videí je stejně kvalitní, jako ve videích ze zadního fotoaparátu.

Operační systém – dočká se i Androidu 15

V době psaní recenze se v mobilu Nokia G42 5G nacházel operační systém Android 13. Výrobce se chlubí, že mobil bude po dobu dvou let dostávat pravidelné aktualizace operačního systému. Znamená to, že bude dostávat pravidelné velké aktualizace s opravami chyb, ale i celé nové verze až do Androidu 15. Tři roky pak bude dostávat pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat. To není v mobilech za tyto peníze pravidlem a v době psaní recenze měla Nokia G42 5G bezpečnostní záplaty z července 2023. I během testování obdržela menší aktualizace.

Mobily Nokia jsou známé tím, že výrobce systém nijak masivně neupravuje a nasazuje čistý Android. To má někdo rád a někdo zas má raději masivní nadstavby. V případě tohoto mobilu byl systém krásně svižný a spolehlivý. Skvěle fungoval multitasking, neustálé připojení k VPN službám i příjem všech oznámení na zprávy z Telegramu, Threemy a dalších podobných aplikací. U takových aplikací však doporučuji vypnout jejich uspávání. Nestěžoval jsem si ani na bezpečnou izolaci některých aplikací ve vytvořeném sandboxu aplikací Shelter.

Líbí se mi, že výrobce umožňuje bezproblémovou změnu launcheru, aniž by byla omezena funkčnost moderních ovládacích gest systému. Vadí vám otravné widgety Googlu a chcete více možností personalizace? Klidně můžete stáhnout jiný launcher a používat ho. I otravného Google Asistenta v zamykacím/vypínacím tlačítku je možné vypnout. Já během každodenního používání používal doinstalovaný launcher Lawchair 2, protože ten má opravdu hodně nastavení a je v češtině.

Konektivita – Wi-Fi 6 a NFC postrádat nebudete

Samotný název mobilu napovídá, že podporuje všechna naše pásma mobilních sítí 5G a LTE. V mobilu je šuplík s hybridními sloty, takže si musíte vybrat využívání dvou nanoSIM (DualSIM) nebo jedné nanoSIM a paměťovou kartu microSDXC současně. S mobilním internetem jsem neměl problémy, a i přeskakování mezi 5G a LTE bylo při cestování hezky svižné. Pokud máte dost dat, spokojeni budete i se sdílením mobilního internetu Wi-Fi hotspotem (2,4 GHz/5 GHz). Zakázat je možné i automatické vypínání hotspotu.

U mobilů v tomto cenovém segmentu mi vadí, že dost jich stále neumí nejnovější Wi-Fi 6. Ano, drtivá většina běžných uživatelů tyto sítě nepoužívá, ale já bych tyto sítě viděl v mobilech častěji. Nokia G42 5G podporuje Wi-Fi 6, Wi-Fi 5 a nejrozšířenější Wi-Fi 4. Citlivost antén byla příkladná a neměl jsem problém s připojením k žádnému novému i staršímu Wi-Fi routeru nebo hotspotu.

Pokud mobilem rádi platíte, užijete si ho i s Nokií G42 5G. Uvnitř mobilu je dostatečně silná NFC cívka a platby pak lze využívat skrze službu Google Peněženka a další. Díky Bluetooth 5.1 lze pohodlně používat bezdrátová sluchátka/reproduktory, chytré hodinky a další zařízení.

A navigace? HMD Global je evropských výrobcem a mobilu tedy nesmí chybět evropský systém Galileo, ale i americká GPS/A-GPS. Nesvobodný svět pak může využít i GLONASS nebo Beidou.

Závěr – konkurence je tvrdá, ale Nokia má své přednosti

Všichni výrobci mobilů se letos snaží nabídnout mobilní sítě 5G i do dostupnějších modelů, ale právě kvůli 5G mají vyšší náklady. Uchylují se tedy k šetření v některých oblastech a u Nokie se to dotklo bohužel displeje. Ano, většině uživatelům postačí, ale rád bych viděl OLED a Full HD+ rozlišení. Výrobce již i mohl nasadit 8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a odpustit si zbytečné 2 Mpx fotoaparáty. Procesor silnější být také mohl, aby zvládal pořizování 4K videa, ale na druhou stranu jsem výkon pro svižný chod a všechny aplikce nepostrádal.

Dost ale bylo rýpání. V čem je Nokia G42 5G dobrá? Výrobci musím rozhodně pochválit zvolenou barvu, která se v mém okolí dost lidem líbila. Asi nikdo z konkurence zatím nenabízí možnost si z pohodlí domova objednat nástroje a všechny originální díly. Vyjmutí zadního krytu je totiž snadné i bez nahřívání a díly si můžete vyměnit sami. Líbí se mi nakládání s daty v rámci EU, rychlost čtečky otisků prstů na boku a možnost rozšíření pamětí až na 11 GB RAM.

Silnou stránku mobilu je rozhodně fotoaparát. Ano, chybí sice ultraširokoúhlý fotoaparát, ale ten hlavní podává lepší snímky než velká část ostatních mobilů za podobné peníze. Rád vidím všechny funkce aplikace fotoaparátu a využívat můžete vydařený PROFI režim s manuálním nastavením parametrů i pořizování RAW. U videí pak chválím za kvalitu pořízeného zvuku. Má také výbornou citlivost antén a dostalo se na podporu Wi-Fi 6. Díky procesoru od Qualcommu můžete experimentovat i s aplikací Google Camera, výborně funguje sandbox pro bezpečné používání sociálních sítí a další neoficiálně doinstalované aplikace, se kterými mám u jiných mobilů s procesory MediaTek problémy.

Když si to shrnu, tak se vlastně jedná o fajn 5G mobil. Již jsem zmiňoval, že jeho cena na našem trhu bude 6 500 – 7 000 Kč. Kvůli 5G měl výrobce vyšší náklady, ale rád bych cenovku viděl někde na 6 000 Kč s DPH. Cena je tedy vyšší, ale na druhou stranu má konkurenční výhody a tři roky záruky přímo od výrobce. Konkurence je zas v některých ohledech lepší a má třeba OLED displeje. Musíte tedy sami zvážit, čemu dáte přednost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top