RECENZE: Nokia C32 – ta hezčí a rychlejší

Po recenzi dostupného mobilu Nokia G22 jsem se podíval na další, a tím je Nokia C32. Finský výrobce HMD Global se chlubí, že tento model nabízí vysokou výdrž na jedno nabití, velký displej, čtečku otisků prstů a 50 Mpx zadní fotoaparát. V době psaní recenze se mobil prodával na Alza.cz za 3 499 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Hezký design a kvalitní konstrukční zpracování
  • Hezké barvy displeje a nastavení velikosti textu
  • FM rádio funguje i bez připojení sluchátek
  • 3,5 mm jack
  • Čtečka otisků prstů na boku
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Vzhledem k ceně dobrý fotoaparát
  • Někdo ocení čistý Android
  • Oddělené sloty pro DualSIM a microSDXC
  • Cena

 

Negativa:

  • HD rozlišení displeje
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Pro někoho je čistý Android nevýhodou
  • Nemá Wi-Fi 5
  • Nemá NFC pro bezkontaktní platby
  • Chtělo by to výkonnější procesor

 

Co najdu v prodejním balení?

Nelíbí se mi, když jakýkoliv výrobce odstraňuje nabíjecí adaptéry z prodejních balení mobilů. U Nokie G22 adaptér chyběl, ale k Nokii C32 10 W nabíjecí adaptér již nechybí. Smutné, že levnější model nabíječku v balení má a dražší ne. Samozřejmostí je i USB-C nabíjecí/datový kabel. Výrobce přiložil i sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a návody.

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia C32 zakoupit 

Design a konstrukce – hezčí než G22

Nokia C32 se u nás oficiálně prodává ve dvou barevných provedeních, a to v uhlové (černé) a plážově růžové. Za sebe bych řekl, že je levnější model C32 mnohem hezčí než dražší model G22. U dražšího modelu výrobce vsadil na udržitelnost a možnost snadné výměny dílů, ale to si vybralo svou daň na ergonomii a designu. Vzhledem k velikosti akumulátoru mobilu Nokia C32 není vůbec špatná ani 199,4 gramová váha.

Rozměry a váha mobilu dle výrobce – Zdroj: Nokia.com

Čelní část mobilu nabízí velký 6,52palcový displej, který kryje ochranné sklo s 2.5D zaoblením po stranách. Displej má malé rámečky kolem, i když vespod je tradiční větší brada. Na horní části displeje se nachází kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad kterou je výřez reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu a na jeho horní části najdeme jen 3,5 mm jak konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Na pravém boku jsou ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

U tak levného mobilu by asi každý očekával i plastový zadní kryt, ale zde Nokia C32 v dané cenové kategorii vybočuje a zadní kryt je z tvrzeného skla. Sklo je po hranách také zaoblené, aby nijak neškrábalo do ruky. Záda mobilu se mi líbí, i když jsou na nich vidět otisky prstů a jiné mastnoty. Z krytu lehce vystupuje plastový modil dvou fotoaparátů s LED bleskem.

 

Displej – hezké barvy, ale jen HD rozlišení

Nokia C32 nabízí 6,52palcový IPS displej s malými rámečky kolem. Na jeho horní části je kapkovitý výřez se selfie kamerkou a řekl bych, že se zde nachází i senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ta funguje dobře a s viditelností na slunci jsem neměl problém. Je dobrá, ale je zvláštní, že výrobce nikde neuvádí hodnotu jasu v nitech. Někoho může zamrzet jen HD rozlišení displeje. Full HD rozlišení displej mít již opravdu mohl, ale na druhou stranu HD rozlišení je úspornější na baterii a cílovka rozlišení moc neřeší.

IPS panel se výrobci povedl a má hezké barevné podání. Vyvážení bílé si můžete v nastavení displeje i upravit podle sebe. Chválím, že výrobce do nastavení umístil i možnost si snadno upravit velikost prvků a textu v prostředí. Aby byl text lépe čitelný, můžete jej ztučnit nebo mu dát vysoký kontrast. Výrobce nezapomněl ani na noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách.

 

Zvuk – rádio funguje i bez sluchátek!

Od mobilu za tyto peníze nemůžete očekávat dva stereo reproduktory. Pro multimédia a aplikace slouží tedy jeden reproduktor, a ten se nachází vespod mobilu. S umístěním reproduktoru nemám problém a reproduktor na tom není vůbec špatně. Hlasitost je vysoká, aby nikdo nepřeslechl vyzvánění hovorů či budíků. Samotný zvukový přednes špatný také není.

Mobil nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Pro bezdrátový poslech hudby pak slouží Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky. Nedávno jsem v recenzi tlačítkového mobilu Nokia 2660 Flip chválil, že výrobce umožnil poslech FM rádia i bez nutnosti mít připojena sluchátka. Rád vidím, že tato možnost se nachází i u Nokie C32. Pokud tedy rádio chcete, stačí jen najít aplikaci FM rádio od výrobce a vyhledat dostupné stanice. Rádio osobně vůbec nepoužívám, ale někteří čtenáři po něm stále touží.

FM rádio od výrobce

 

Odemykání mobilu

Líbí se mi, že Nokia C32 má čtečku otisků prstů umístěnou přímo v zamykacím tlačítku. Stále jsem toho názoru, že se jedná o nejlepší možné umístění. Snadno na ní dosáhnu palcem pravé ruky a ukazováčky ruky levé. Čtečka je spolehlivá a je i rychlá. Během celého testování jsem s jí neměl žádný problém.

U většiny mobilů Nokia často kritizuji, že jim ideálně nefunguje odemykání obličejem skrze selfie kamerku. Není to úplně bezpečná funkce, ale oceníte ji v situaci, kdy máte špinavé ruce a mobil potřebujete rychle odemknout. V případě tohoto modelu mi funkce fungovala překvapivě spolehlivě, a to i za horších světelných podmínek. Odemykání je sice pomalejší, než čtečka otisků prstů, ale v případě nouze poslouží dobře.

Zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů

 

Výkon mobilu – pro běžné aplikace postačí

Nokia C32 na náš trh přišla v lepší konfiguraci s 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. Na některých trzích se totiž nachází méně výkonná verze se 3 GB RAM. Na našem trhu umí mobil v případě potřeby RAM paměti virtuálně rozšířit skrze interní úložiště, a to až o 3 GB. Interní úložiště můžete rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 256 GB. Srdcem mobilu je procesor Unisoc SC9863A1 s maximálním taktem 1,6 GHu, který nějakým trhačem asfaltu rozhodně není.

Konkurence v této cenové kategorii také nemá nějak výkonné procesory, ale jsou často výkonnější než Unisoc. Během mého testování byl výkon sice dostatečný pro doinstalované launchery a všechny běžné aplikace, ale více výkonu se hodí do budoucna. Nenáročnému však výkon stačit může a virtuální rozšíření RAM má něco do sebe. Nokia C32 je sice výrazně rychlejší, než Nokia G22, ale výrobce by dle mého názoru měl od procesorů Unisoc opustit.

Test výkonu v Geekbench, test úložiště v CPDT a rozšíření RAM

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Pod zadním krytem mobil ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Výrobce udává, že mobil dokáže vydržet až tři dny na jedno nabití. Výdrž hodnotím hodně nerad, ale řekl bych, že nějaký nenáročný uživatel 2 až 3 dny na jedno nabití vydržet může. Pokud však budete celý den na TikToku nebo budete hrát hry, procenta nabití budou mizet rychleji.

Nějakou úchvatnou rychlost nabíjet očekávat nelze. Mobil podporuje 10 W nabíjecí výkon drátového nabíjení, a tak silný adaptér najdete přímo v prodejním balení. Z úplného vybití do 100 % se akumulátor nabil za přibližně 2 hodiny a 5 minut.

 

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

Aplikace fotoaparátu má vše, co bude uživatel takového mobilu potřebovat. V nastavení aplikace najdeme funkci automatického HDR, měnit lze rychle poměr stran fotek, využívat časovač nebo blesk. Níže můžete sáhnout i po 2x digitálním zoomu. Vespod je pak tradiční pruh všech potřebných režimů, kde překvapivě nechybí noční i portrétní režim, pořizování videa a časosběrný režim. Škoda, že chybí panorama.

 

Jak fotí zadní fotoaparáty mobilu?

Nokia C32 je opravdu levný mobil, kde nemůžete očekávat nějakou zázračnou kvalitu fotek fotoaparátů. Mobil na svých zádech nese vystupující modul dvou fotoaparátů a dle očekávání je použitelný jen jeden, a to ten hlavní s 50 Mpx rozlišením a světelností f/2,0. Druhý je naprosto zbytečný, protože se jedná o makro s 2 Mpx rozlišením. Nechybí ani přisvětlovací LED blesk.

Od hlavního fotoaparátu jsem opravdu velká očekávání neměl, ale i v některých situacích umí mile překvapit. Na danou cenovou kategorii mají fotky přirozené barevné podání a špatná není ani ostrost, i když někdy se stane, že focení bližších předmětů postrádá detaily. S focením makra hlavním fotoaparátem jsem byl většinou spokojený a za dobrého světla mobil umí pořídit dobré snímky. V nastavení fotoaparátu je schovaná i funkce HDR, která překvapivě odvádí velice dobrou práci. Mobil díky ní umí pořídit hezké snímky s protisvětlem a nastavit správnou barevnost oblohy. Mile překvapen jsem pak z portrétního režimu, kdy boheh efekt (rozostření) za lidmi, zvířaty i různými předměty vypadá vážně dobře.

V aplikaci fotoaparátu se nachází i tlačítko 2x, a to slouží pro 2x zoom. Samozřejmě se jedná o ztrátový digitální zoom, ale při focení makra na dobrém světle použitelný je. Mobil překvapivě nabízí i oblíbený noční režim, který by měl snímky prosvětlit, vyhladit jim digitální šum a přidat jim detaily. U tak levného mobilu ale nemá moc efekt a snímky prosvětlené sice jsou, ale postrádají detaily a vyskytuje se na nich šum.

Když si to shrnu, tak Nokia C32 vlastně nefotí špatně, ale ani nijak nadprůměrně. I když ten portrétní režim se výrobci vážně povedl. Jedná se zkrátka o levný mobil, se kterým bude nenáročná cílovka spokojena a za dobrého světla pořídí hezké fotky. Na focení za špatného světla bych však raději úplně zapomněl.

 

Jak umí zadní fotoaparát pořídit video?

Hlavní fotoaparát Nokie C32 umí pořizovat videa ve Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Vzhledem k ceně na tom videa nejsou vůbec špatně. Nějakou výbornou stabilizaci očekávat nelze, ale špatná není a mile překvapen jsme z rychlosti přeostřování z blízkých předmětů. Cílovka bude jistě spokojena.

 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V kapkovitém výřezu displeje je 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,2. Fotit můžete v běžném režimu, kde skvěle funguje i automatické HDR. Sáhnout lze i po oblíbeném portrétním režimu s rozostřením a styl rozostření a jeho intenzitu lze během focení manuálně upravovat. Rozostření funguje překvapivě dobře, a to i kolem vlasů. Škoda, že v tomto režimu nefunguje HDR, ale to bych od tak levného mobilu chtěl už moc. Kvalita snímků špatná není, ale není ani nijak nadprůměrná.

 

Operační systém – čistý Android 13 s aktuálními záplatami

V době psaní recenze měl mobil Nokia C32 operační systém Android 13. Výrobce také udává, že aktualizace bude mobil dostávat po dobu dvou let, takže bude po celou dobu jeho používání bezpečné. Mobil má také aktuální bezpečnostní záplaty. Delší softwarovou podporu od mobilu za tyto peníze očekávat nelze a uživatelé takových mobilů aktualizace ani neřeší.

Všechny chytré mobily značky Nokia mají čistý systém Android. Není na něm aplikována žádná nadstavba, což někteří uživatelé mohou ocenit, ale někomu to naopak může vadit. Osobně si myslím, že výrobce by mohl vytvořit vlastní nadstavbu. V čistém Androidu je totiž silně otravné, že widget vyhledávání Google či jiného vyhledávače není možné odstranit. To samé se týká jiných widgetů od Googlu a nesnáším i Google Asistenta ukrytého v zamykacím tlačítku…

Nevýhody čistého Androidu je možné snadno vyřešit. Během mého testování jsem použil výborný launcher Lawnchair 2, který je v češtině a má široké nastavení personalizace. Žádné widgety od Googlu tedy používat nemusíte. Funkci Google Asistenta v zamykacím tlačítku je možné také vypnout.

Čistý Android v podání HMD Global ale nemá jen nevýhody. Je třeba zmínit, že HMD Global je finská společnost a veškerá dobrovolně odeslaná data budou skutečně uchována výhradně na serverech v EU. Odesílání dat můžete již během prvotního startu mobilu zakázat. Systém je na poměry cenové kategorie také dostatečně rychlý, v době testování se nijak nesekal a vlastně je mnohonásobně spolehlivější než u dražšího modelu Nokia G22.

Když si to shrnu, tak systém v Nokii C32 funguje dobře, i když je znát, že by lepší procesor nebyl na škodu. Čistý Android někomu sedí a někdo ho zas nemá rád. Záleží čistě na preferencích uživatele. Výrobce do mobilu nepředinstaloval ani žádné zbytečné aplikace, což je případ konkurence a nenáročný uživatel bude určitě spokojený.

 

Konektivita – DualSIM má, ale Wi-Fi 5 s NFC ne…

Nokia C32 ve svém levém boku má dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty. Mobil tedy podporuje funkci DualSIM a vložit do něj můžete dvě nanoSIM i paměťovou kartu o maximální kapacitě 256 GB. Oba nanoSIM sloty podporují všechna naše LTE pásma a připojit se lze i k naprosto běžným 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Je opravdu velká škoda, že mobil již nepodporuje Wi-Fi 5 (5 GHz), ale jedná se o levný mobil. Některá konkurence však tyto sítě již podporuje. To samé se bohužel týká i NFC cívky pro využívání bezkontaktních plateb.

Po dobu testování jsem byl spokojený s funkcionalitou spolehlivého Bluetooth 5.2, kterému nechybí potřebné kodeky pro spolehlivý bezdrátový poslech hudby. Využít jej můžete i pro používání chytrých hodinek či nějakého jiného příslušenství. Výrobce nikde nespecifikuje, jaké systémy pro určení polohy mobil podporuje… Dle testovacích aplikací mobil podporuje americký systém GPS, evropské Galileo a čínské BeiDou. Ruský Glonass mobil nenašel, ale kdo by jej dnes potřeboval, že? 😀

 

Závěr – nenáročný může být spokojený, ale chtělo by to něco zlepšit

Mobil Nokia C32 se v době psaní této recenze oficiálně prodával v obchodě Alza.cz za stanovenou cenu 3 499 Kč s DPH. Míří skutečně na nenáročné uživatele, kteří vysoký výkon a nějaký perfektní fotoaparát nepotřebují. Myslím si, že cena je stanovena rozumně a mobil nenáročnému má co nabídnout, ale má i nějaké ty nedostatky.

Nejdříve bych začal pozitivně a mobilu musím vyzdvihnout výbornou výdrž na jedno nabití. Samozřejmě každý používá mobil odlišně, ale nenáročný uživatel může na jedno nabití vydržet 2 či dokonce 3 dny. Příkladná je i konstrukce mobilu a design se výrobci také povedl. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za čtečku otisků prstů na boku mobilu a možnost poslouchat FM rádio i bez připojených drátových sluchátek. Dobře nastavené jsou i barvy IPS displeje a dost uživatelů ocení funkci DualSIM.

Je jasné, že od mobilu za tyto peníze nemohu mít velká očekávání, ale je dobré zmínit, že některá konkurence má lepší procesory od MediaTeku. Už jsem měl v ruce i mobily za tyto peníze, co mají Full HD displej, ale je pravdou, že jich je stále málo a HD+ rozlišení jsem ochoten displeji odpustit. On totiž ten displej v podání Nokie má vážně hezké barvy. Je velká škoda, že mobil již nepodporuje sítě Wi-Fi 5 a NFC pro platby. 2 Mpx fotoaparát je zcela zbytečný a výrobce si jej mohl odpustit.

Pokud jste opravdu nenáročný uživatel, který výkon vůbec neřeší a nepoužívá Wi-Fi 5, může být Nokia C32 fajn. I v tomto cenovém segmentu je konkurence ale tvrdá. Třeba takový mobil TCL 408 má dle mého názoru lepší uživatelské prostředí. Má sice starší Android 12, ale díky výkonnějšímu procesoru je rychlejší. Podporuje i Wi-Fi 5, dokonce nabízí stereo reproduktory a má stejnou kapacitu akumulátoru. Prodává se za dost podobnou cenu 3 490 Kč s DPH. E-shopy sice často uvádí, že mobil podporuje NFC, ale model pro náš trh NFC cívku také nemá. FM rádio také nemá, což je zas pro někoho výhoda Nokie.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*