RECENZE: Nokia G22 – základ pro nenáročné, který si i sami opravíte

Finská společnost HMD Global i na náš malý trh letos uvedla dostupný mobil Nokia G22. Ten míří na nenáročné uživatele, co vyžadují základ se slušnou výdrží na jedno nabití. Konstrukce mobilu láká na to, že mobil lze snadno rozebrat a případně opravit v pohodlí domova. Vyměnit si displej nebo třeba akumulátor zvládne tedy každý. Mobil se v době psaní recenze prodával za 4 299 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Někdo může ocenit snadnou výměnu částí mobilu
  • 3,5 mm jack konektor
  • FM rádio
  • Umístění čtečky otisků prstů
  • Až třídenní výdrž na jedno nabití
  • Vzhledem k ceně slušný hlavní fotoaparát
  • Kvalita selfie fotoaparátu
  • Někdo může ocenit čistý Android
  • Wi-Fi 5, DualSIM a NFC

 

Negativa:

  • V prodejním balení není nabíjecí adaptér
  • Displej má jen HD+ rozlišení
  • Pomalý procesor Unisoc T606
  • Dva zbytečné fotoaparáty
  • Cena mohla být o něco nižší

 

Obsah balení – bez nabíječky

Výrobce HMD Global se vydal cestou ekologie a do balení k mobilům již nedává nabíjecí adaptéry. Dělají to i někteří konkurenti a osobně tento přístup nemám rád. V balení tedy najdete jen nabíjecí USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a nějaké návody.

 

Design a konstrukce – důraz na ekologii

Po stránce designu Nokia G22 ničím neoslní. O ošklivý mobil se rozhodně nejedná, ale ničím nevyčnívá. Tedy až na rozebíratelnou konstrukci. Výrobce ve spolupráci se známou společností iFixit vyvinul konstrukci tak, aby ji zvládl rozebrat úplně každý. Výměna displeje, akumulátoru nebo zadního krytu je snadná. Koupit si k tomu lze i nástroje od iFixit a veřejné jsou již i podrobné návody. Je to hezký přístup, ale vážně to někdo u mobilu v této cenové kategorii využije? Těžko říct.

Rozměry a váha mobilu Nokia G22 – Zdroj: Nokia.com

Jedná se o dostupný mobil, takže jeho konstrukce je celá z plastu. Výrobci se však zpracování plastu povedlo, nikde nic nevrže a vše drží pevně na svém místě. Jen na čelní straně se nachází ochranné sklo displeje. Displej má kapkovitý výřez se selfie kamerkou a pod displejem je pak prázdná brada. Nad selfie kamerkou je viditelná mřížka reproduktoru pro hovory.

Levý bok mobilu v sobě ukrývá šuplík s hybridními sloty. Pravý bok na sobě nese plastová a ideálně umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Horní část mobilu je zcela prázdná a vespod mobilu je 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

I celý zadní kryt je z plastu, ale vypadá hezky, leskne se a výborně imituje sklo. Mobil byl představen v modrém i šedém barevném provedení. Na náš trh se dostala šedá verze. Ze zadního krytu lehce vystupuje modul třech fotoaparátů a přisvětlovacím bleskem.

 

Displej – zase jen s HD rozlišením, ale s 90 Hz obnovováním

Nokia G22 je dostupný mobil a nikdo od něj nemůže očekávat zázraky. Výrobce nasadil IPS displej úhlopříčkou 6,52palce, svítivostí 500 nitů a automatickou regulací jasu. Zamrzí, že displej má jen HD+ rozlišení (720 x 1 200 px) a výrobce již Full HD nasadit vážně mohl. Na druhou stranu bude mít displej nižší spotřebu na energie, i když 90 Hz obnovovací frekvence má také vyšší spotřebu. Systém si však sám určuje kde 90 Hz frekvenci použít a kde postačí 60 Hz.

Displej chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3 a samotný IPS panel na danou cenovou kategorii špatně nevypadá. Má hezké barevné podání s možností personalizace i příkladné pozorovací úhly. Vzhledem k ceně není špatná ani viditelnost na přímém slunci. Cílovka je nenáročná a nějaké parametry moc řešit nebude, ale u příštího modelu bych už vážně chtěl vidět Full HD rozlišení.

 

Zvuk – odpovídá ceně

Pro multimédia slouží jeden hlasitý reproduktor, a ten se nachází na spodní části mobilu. Reproduktor je dostatečně hlasitý a vyzvánění příchozích hovorů či budíků nepřeslechnete. Kvalita zvuku pak dle očekávání odpovídá ceně. Reproduktor je tedy čistě průměrný.

Vespod mobilu je i starý 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Ten funguje skvěle a užít si tedy můžete vyšší kvalitu zvuku. Pro bezdrátová sluchátka či reproduktory slouží Bluetooth 5.0, které mi během mého testování fungovalo s několika zařízeními bez problémů. Výrobce však z nějakého důvodu nikde neuvádí podporované kodeky. S kodeky Qualcomm AptX a AAC jsem však problémy neměl.

Pokud také patříte mezi uživatele, co doma mají dražší drátová sluchátka a využívají vyšší kvalitu hudby ze služby Tidal HiFi Plus, může Nokia G22 posloužit dobře. Dokážu si představit, že tento model budu používat jen doma pro poslech hudby, protože má 3,5 mm jack konektor. Má i podporu FM rádia, která mi osobně dnes už smysl nedává, ale někteří po této funkci stále volají.

 

Odemykání mobilu a zabezpečení – dotkněte se boku

Mobil Nokia G22 můžete odemykat čtečkou otisků prstů na boku. Takové umístění čtečky mám rozhodně rád, protože snadno na ní dosáhnu palcem pravé ruky a ukazováčkem levé ruky. Odemykání mobilu je většinou spolehlivé a rychlé, ale během testování se mi občas stávalo, že odemykání bylo takové pomalé. To však výrobce ještě může vylepšit aktualizacemi.

Selfie kamerka neslouží jen pro focení, ale v nastavení zabezpečení můžete naskenovat i svůj obličej. Odemykání mobilu obličejem mi také fungovalo, ale nějak bleskové to rozhodně není.

Odesílání dat do společnost HMD Global i Google je samozřejmě čistě dobrovolné. Vyzváni k udělení souhlasu budete během prvotního startu mobilu a v nastavení telefonu rozhodnutí lze kdykoliv změnit. HMD Global je finská společnost, takže máte i jistotu, že případná data uživatelů nebudou uchovávána mimo území EU.

 

Výkon mobilu – na hraní her zapomeňte

Od mobilu v této cenové kategorii rozhodně neočekávám nějaký výkon, co by zvládl náročné hry. Občas se ale ukáže mobil, který i nějaké ty náročnější hry zvládne. To však ale není případ Nokie G22, protože o její výkon se stará procesor Unisoc T606. Ten je čtyřjádrový a má maximální takt 1,6 GHz. Na náš trh se dostala také nižší konfigurace se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm (UFS 2.0). Do hybridního slotu můžete vložit také paměťovou kartu microSDXC o maximální kapacitě 2 TB.

Samozřejmě bych na tak levném mobilu hrát hry nechtěl, ale požadoval bych výkon pro svižný chod systému. Jsem zklamaný z toho, že prostředí systému je vážně takové pomalejší a poznáte to především při focení. Opravdu nenáročný člověk to asi řešit nebude, ale o něco výkonnější procesor výrobce nasadit mohl. 4 GB RAM dnes také není žádný zázrak, proto výrobce nasadil možnost virtuálního rozšíření o další 2 GB. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu/Paměť. Dle informací v systému má mobil RAM dostatek, takže za pomalejší reakce systému může nejspíš vážně procesor… Pokud budete chtít na mobilu hrát hry, tak nějaké opravdu nenáročné si zahrát můžete.

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Nokia G22 pod svým krytem ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5 050 mAh. Díky úspornému procesoru a slušné kapacitě je možné s mobilem vydržet i celé tři dny na jedno nabití. Výdrž hodnotím dost nerad, protože časem se aktualizacemi, úbytkem kapacity či jinými vlivy mění. Myslím si, že náročný uživatel takový mobil používat nebude a méně náročný uživatel, který si občas zavolá, odepíše na sociálních sítích a občas něco vyfotí může vydržet skutečně 2 až 3 dny na jedno nabití.

Pro nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a nikdo by asi neočekával rychlé nabíjení. Výrobce sice udává, že má „rychlé nabíjení“ s výkonem 20 W, ale to dle mého názoru rychlé na dnešní poměry není. Ceně výkon nabíjení však odpovídá. Mobil podporuje standard nabíjecí Qualcomm Quick Charge 3.0. Nabíječka bohužel v balení není a adaptér si musíte zakoupit.

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?

Výrobce do systému předistaloval vlastní aplikaci pro focení a natáčení videí. Ta se mi u většiny modelů líbí a nejvíce funkcí má samozřejmě u modelu Nokia X30. Na levné Nokii G22 chybí některé funkce, ale aplikace i tak má vše, co budete potřebovat. Vlastně bych řekl, že v porovnání s konkurencí za tyto peníze má aplikace funkcí nejvíce.

V aplikaci je možnost ovládat manuálně HDR i využívat automatické HDR, Google Lens pro skenování objektů či QR kódů, a dokonce je zde i zaznamenání pohyblivých snímků. Pohyblivé snímky před mnoha lety Nokia přinesla do světa mobilních telefonů jako první. Apple se u Nokie později inspiroval. Nechybí ani dostatečně velká tlačítka pro digitální zoom i zkrášlení. Pruh režimů disponuje nočním i portrétním režimem s rozostřeným pozadím, pořizování videí, zpomalených záběrů a panoramat. Šipkou vlevo nahoře se vždy dostanete do podrobnějšího nastavení aplikace. Lze tam nastavit poměr stran fotek, rozlišení videí, mřížku a další základy.

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia G22 hraje na počet zadních fotoaparátů. Očekáváte, že má ultraširokoúhlý fotoaparát či dokonce teleobjektiv? Tak to vás asi zklamu, protože použitelný je jen jeden fotoaparát. Hlavní má 50 Mpx rozlišení se světelností f/1,8 a zbylé dva jsou naprosto zbytečné. Mají totiž pouhé 2 Mpx rozlišení a slouží pro hloubku ostrosti a makro. Výrobce si je tedy mohl odpustit.

Vysokou kvalitu fotek jsem u tak levného mobilu neočekával, ale i nenáročný uživatel si občas potřebuje něco vyfotit. Hlavní fotoaparát špatně rozhodně nefotí. Příjemně překvapen jsem z ostrosti snímků a funkčností portrétního režimu s rozostřeným pozadím. Portrétní režim nefunguje dobře jen pro focení lidí, ale i zvířat a různých objektů. Většinou mají fotky i hezké barevné podání, ale stávalo se mi, že při focení scény s protisvětlem to funkce HDR dost přeháněla a snímky jsou pak příliš světlé a přesaturované. HDR je možné zcela vypnout. Díky vysokému 50 Mpx rozlišení můžete sáhnout i po 2x digitálnímu zoomu. Ten je samozřejmě ztrátový a ve skutečností dochází k ořezu fotky z hlavního fotoaparátu. S pevnou rukou i snímky pořízené 2x zoomem použitelné jsou. Za špatných světelných podmínek můžete využít noční režim, ale nějaké zázraky očekávat nelze. Ve těm fotky ale špatně vůbec nevypadají a mají dokonce i detaily. Je znát jen digitální šum.

Samotné focení je kvůli slabšímu procesoru pomalejší, i když prostředí aplikace je svižné. Výrobce totiž u tohoto modelu dost zapracoval na post-processingu, který zpracovává fotky. Během focení snímek často vypadá nějak obyčejně a s nedostatek detailů, ale po pořízení dojde ke zpracování na pozadí a výsledek je hezký. To je i někdy důvod, proč se snímek objeví v galérii fotek až i po deseti vteřinách.

 

Jak umí zadní fotoaparát pořizovat video?

Nokia G22 umí hlavním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS. Sáhnout můžete i po nižším rozlišení HD (720p) se 30 FPS. Využít můžete i přisvětlovací blesk nebo 2x digitální zoom. Optickou stabilizaci obrazu v této cenové kategorii očekávat nelze, ale stabilizace videí vlastně špatná rozhodně není a některá konkurence je na tom i podstatně hůře. Barevné podání je také dobré, přeostřování na bližší objekty je pomalejší, ale nejedná se o žádnou tragédii. Trochu mi vadí jen úbytek ostrosti scény během pohybu. Zkrátka se jedná o levný mobil a kvalita videí tomu odpovídá.

 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V kapkovitém výřezu displeje je malá selfie kamerka s průměrným 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,0. Tou je možné fotit i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřeno pozadí. Tento režim funguje ukázkově a sáhnout můžete i po dalších úpravách. Je možné využít jiné režimy i sílu rozostření. Funkční je i automatické HDR. Video pak kamerka umí také pořizovat, a to v rozlišení Full HD se 30 FPS.

Myslím si, že selfie kamerka odvádí dobrou práci, a tak dobrou kvalitu fotek jsem vlastně ani neočekával. Výsledné snímky působí přirozeně, pleť se nijak nepřirozeně neleskne a obličej je ostrý. Ukázkově pak funguje i portrétní režim, se kterým má poměrně dost mobilů v této cenové kategorii problémy.

 

Operační systém – čistý Android

Výrobce u mobilů značky Nokia vždy lákal na softwarovou podporu a rychlost aktualizací. To dnes už tak úplně neplatí a uživatelé si na nové verze Androidu musí často počkat. Nokia G22 má po vybalení z krabičky starší Android 12 a během mého testování nový Android 13 neobdržela. U tak levného mobilu mi to však ani nevadí. Celkem aktuální jsou ale bezpečnostní záplaty systému z dubna. Výrobce také udává, že mobil bude dostávat tři roky aktualizace bezpečnostních záplat a dva roky pak nové verze systému Android.

Všechny chytré mobily Nokia používají čistý Android bez nadstavby. To se někomu líbí a někdo to zas nemá rád. Nelze systému upřít to, že po prvotním spuštění najdete v mobilu potřebný základ a až na pár zbytečných aplikací od Googlu na nesmysly nenarazíte. Prostředí je čisté, rychle si na něj zvyknete a překvapen jsem ze spolehlivosti držení běhu aplikací na pozadí. Po správném nastavení jsem tedy neměl žádný problém s rychlostí příchozích zpráv z různých aplikací nebo neustálým připojením k VPN službám.

Čistý Android mi upřímně už pár verzí nesedí. Google v něm totiž značně omezil personalizaci úvodních obrazovek. Nachází se tam totiž horní widget s datem a dalšími informacemi např. z kalendáře a vyhledávací pole Google vespod. Proč tam musím tyto widgety mít, když je vůbec nepoužívám? Naštěstí v čistém Androidu můžete zvolit bez omezení jakýkoliv jiný launcher. Na každém mobilu s čistým Androidem tedy používám bezplatný Lawnchair 2 z Obchodu Play. Ten nabízí široké možnosti personalizace, nenutí mi žádné widgety, mohu si upravit i mřížku ikon na 6×7 či jinak a je v češtině. Fajn je i Microsoft Launcher. Vypnout můžete i příšerného Google Asistenta v zamykacím tlačítku, který mnoha lidem vadí.

 

Konektivita – 5 GHz Wi-Fi a DualSIM

Nokia G22 v sobě ukrývá hybridní slot. Musíte se tedy rozhodnout, zda chcete používat jednu nanoSIM společně s paměťovou kartou microSDXC nebo dvě nanoSIM (DualSIM). Oba SIM sloty podporují všechna naše LTE pásma a podporováno je i sdílení mobilního internetu Wi-Fi hotspotem. Chválím, že jsou podporovány i sítě Wi-Fi 5 sítě, což bohužel v tomto cenovém segmentu stále není samozřejmostí. Na náš trh se dostala varianta s NFC cívkou a mobil tedy podporuje bezkontaktní platby skrze službu Google Peněženka či jiné. Pro bezdrátový poslech hudby, používání chytrých hodinek a dalších zařízení dobře poslouží Bluetooth 5.0. Pro mapy a navigace slouží systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Glonass a Beidou.

 

Závěr – není lepší si připlatit?

Mobil Nokia G22 v době psaní recenze stál 4 299 Kč s DPH. Od mobilů za tyto peníze nemůžete očekávat zázraky a Nokia G22 umí i překvapit. Pochválit mobil musím za kvalitu hlavního fotoaparátu i selfie kamery, režimy ve fotoaplikaci, NFC i Wi-Fi 5 a dobrou výdrž na jedno nabití. Výrobce klade velký důraz na možnost snadné výměny některých dílů mobilu, ale osobně si myslím, že to moc lidí nevyužije. Přeci jen se jedná o opravdu levný mobil, který v případě rozbití vyhodíte a koupíte nový.

Abych byl upřímný, tak z Nokie G22 odvařený zrovna nejsem. Ano, je to levný mobil pro nenáročné, ale i v této cenové hladince bych už chtěl vidět displej s Full HD rozlišením a výkonnějším procesorem. Cena tedy měla být dle mého názoru o něco nižší. Vadí mi odstranění nabíjecích adaptérů z balení i zcela zbytečné dva 2 Mpx fotoaparáty.

Pokud jste ochotni překousnout pomalejší prostředí a HD+ rozlišení displeje, může být Nokia G22 právě pro vás. Kdybych se já měl rozhodovat, tak bych raději sáhl po nějakém jiném mobilu. Za menší příplatek můžete mít třeba model Nokia G60, který je úplně jinde. Na Alza.cz se právě prodává za 5 999 Kč s DPH, což není až tak velký příplatek. Získáte navíc lepší design, displej, mnohem více výkonu, podporu 5G, rychlejší aktualizace a výrazně lepší fotoaparáty. G60 je sice o 1 700 Kč dražší, ale zas vám déle vydrží a nebudete ztrácet nervy kvůli nevýkonnému procesoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*