Huawei P30 Pro – Opravdový král zoomu se čtečkou v displeji (RECENZE)

Huawei to letos se sérií P30 rozjel naplno. Nedávno jsem zveřejnil recenze modelů Huawei P30 a P30 Lite. V této recenzi jsem se podíval na doposud nejvybavenější model od Huawei, kterým je Huawei P30 Pro. Hlavním lákadlem tohoto modelu je hned čtveřice zadních fotoaparátů Leica, výkon na rozdávání, bohaté úložiště, líbivý design a velký displej s minimalizací rámečků a čtečkou zabudovanou přímo v displeji. V době testování se na našem trhu prodával ve dvou variantách, a to za 22 499 Kč (6 GB/256 GB) a 24 999 Kč (8 GB/256 GB).

 

 

 

Obsah balení – kryt nechybí

Uvnitř klasické krabičky se mimo samotného mobilu nachází také nabíjecí adaptér s podporou rychlého nabíjení, nabíjecí/datový USB-C-USB-A kabel a spona pro vysunutí nanoSIM/nanoSD slotu. Chválím za přiložený silikonový kryt a také sluchátka s USB-C konektorem. Nechybí ani návody v různých jazycích.

 

 

 

Design a konstrukce – tradiční barevné varianty

Huawei P30 Pro nabízí konstrukci v kombinaci hliníkového rámu a skleněných zad. Výrobce nasadil tradiční barevné varianty, a to mnou testovanou Aurora, Breathing Crystal a klasickou černou. Na stránkách výrobce si také lze všimnou varianty Amber Sunrise (červené), ale tu jsem zatím na žádném z e-shopů nenašel. Je ale dost možné, že se časem objeví i na našem trhu.

 

Konstrukce P30 Pro má certifikaci IP-68 a mobil by tedy měl bez problémů odolat vodě i prachu. Certifikace zajišťuje odolnost potopení do 1,5 metru po dobu 30 minut. Stejně jak každý výrobce, ani Huawei nenabízí záruku v případě poškození mobilu důsledkem vniknutí vody. Na svých stránkách také varuje, že zvýšená odolnost nemusí být trvalá, což je logické.

Čelní ploše dominuje zakřivené 3D sklo obřího 6,4“ displeje. V horní části displeje se nachází malý kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Kam se poděl reproduktor pro hovory? Ten na čelní ploše neuvidíte, protože se nachází přímo pod displejem, ale o tom později. Vzhledem k úhlopříčce a zakřivení skla displeje se jedná o celkem velký kousek. Menší ruce mohou mít s psaním jednou rukou problémy, ale to je v dnešní době u většiny mobilů.

 

Rám mobilu je z hliníku a na světle se krásně leskne. Na všech hranách je oblý a broušený tak, aby do rukou nic neškrábalo. Horní část rámečku nabízí infraport pro ovládání domácích spotřebičů, mikrofon a viditelné jsou i plastové předěly, které však dokonale zapadají do rámu. Levý bok mobilu je zcela prázdný a ten pravý na sobě nese dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně zvýrazněné zamykací tlačítko. Spodní část ukrývá malý slot pro nanoSIM/nanoSD karty, nabíjecí konektor USB-C, hlasitý reproduktor a opět dva proužky plastových předělů antén.

Záda mobilu na sobě mají 3D zakřivené sklo. Mnou testovaná barevná varianta Aurora vypadá opravdu působivě a na okolí dělá dojem. Na světle odráží zajímavé odlesky a přechod barev se mi moc líbí. Jedinou vadou na kráse mohou být vystupující čočky fotoaparátů, které však neškrábou do rukou, jak tomu bylo u levnějšího modelu P30 Lite. Na zádech se nachází celkem čtyři čočky fotoaparátů, přisvětlovací blesk, senzory pro ostření, logo výrobce Huawei a také optiky Leica.

Vzhledem k tomu, že záda jsou celá ze skla, tak je jistě dobré je nějakým způsobem chránit. Výrobce naštěstí nezapomněl přiložit průhledný silikonový kryt. Na mobil padne dokonale, snaží se minimálně skrývat hezký design a ochrání jak celá záda, tak i rámeček mobilu.

 

 

 

 

Displej – hezká podívaná s minimálním výřezem a HDR

Čelní ploše dominuje obří displej s úhlopříčkou 6,47palce a FullHD+ rozlišením (2340 x 1080 px). Vzhledem k ceně nabízí některá konkurence vyšší QuadHD rozlišení, ale dle mého názoru je FullHD+ dostatečné. Někteří uživatelé však za danou cenu mohou požadovat jemnější displej.

 

Jedná se o OLED panel s protáhlým poměrem stran 19,5:9, jemností 398 PPI a potěší podpora HDR10 (DCI-P3). Podání barev displeje se mi líbí, ale kvůli HDR nemusí odpovídat tolik realitě. Barvy jsou však díky tomu líbivější pro oči a více se mi líbí výbuchy a další efekty během hraní her či sledování videí. Podání barev si lze také v nastavení měnit a chválím také za minimální kapkovitý výřez.

Ochranné sklo displeje je zakřivené, což se některým uživatelům líbí. Jeho pozorovací úhly displeje jsou příkladné, automatická regulace jasu funguje skvěle a viditelnost na přímém slunci je příkladná. Pokud budete chtít svůj displej nějak chránit, tak na našem trhu již lze sehnat i nalepovací tvrzené sklo PanzerGlass Premium.

Zatím jsem displej jen chválil, ale nyní přichází i pro některé uživatelé velký nedostatek, kterým je bohužel absence notifikační diody… Výrobce se snažil nabídnout minimalizaci rámečků kolem displeje, což pravděpodobně zavinilo nedostatek místa pro diodu. Chybí i funkce Always-On, která by alespoň částečně funkci nahradila… AKTUALIZOVÁNO: Po posledních aktualizacích je funkce Always-On konečně funkční a více se můžete dočíst v samostatném článku.

V nastavení displeje najdete také komfortní režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách. Ten lze zapnout manuálně, nebo si nastavit automatické zapínání ve vhodný čas. Mobil také disponuje funkcí chytrého rozlišení a systém automaticky nastavuje HD+ nebo FullHD+ dle potřeby, aby šetřil procenta baterie. K dispozici je také možnost změny velikosti písma/prvků v prostředí, nastavení roztažení aplikací po celé šířce displeje a softwarové zakrytí výřezu.

 

 

 

Odemykání mobilu – konečně spolehlivá čtečka v displeji?

Huawei nám již v loňském roce ukázal model Mate 20 Pro, který nabízel inovace v oblasti odemykání mobilu. Ano, nabízel čtečku otisků zabudovanou přímo v displeji a 3D skenování obličeje. Huawei P30 Pro také nabízí čtečku otisků v displeji, ale tentokrát je spolehlivější a rychlejší.

 

Prvotní nastavení je jednoduché, ale ve srovnání s klasickou čtečkou o něco pomalejší. Nastavit si lze až dostačujících pět prstů a samotné odemykání funguje překvapivě rychle a nestávalo se, že by se mobil odmítal odemknout, což je problém drtivé většiny mobilů se čtečkou v displeji. Odemykání otiskem na displej je tedy konečně použitelné, ale na spolehlivost klasických čteček stále nemá a překážkou jsou vlhké prsty.

Mobil nabízí také odemykání obličejem, ale pokud očekáváte 3D skenování, tak budete zklamáni. Odemykání probíhá skrze klasickou selfie kamerku ve výřezu displeje, což není tak bezpečné. S odemykáním obličejem jsem si však hrál a je opravdu velice rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Zvuk – bez reproduktoru pro hovory?

Huawei se snažil nabídnout opravdu minimální rámečky displeje, což zavinilo odstranění tradičního reproduktoru pro hovory. Nemusíte se ale obávat, že by z mobilu nebylo možné telefonovat. Huawei P30 Pro nabízí ukrytý reproduktor přímo pod displejem, který vytváří elektromagnetické vlny a přenáší je přímo do ucha. Takové řešení není ničím novým a už před lety to bylo možné vidět u jiných výrobců.

 

Před lety nebyla tato technologie dokonalá a měla mnoho problémů. Huawei si však dal záležet a s reproduktorem v displeji si u modelu P30 Pro bez problémů zavoláte. Hovor byl zřetelně slyšet v tiché místnosti i venku za chůze. Je ale pravda, že v hlučnějším prostředí je na tom zřetelnost hůře než s klasickým reproduktorem.

Je však opravdu velká škoda, že P30 Pro nenabízí dva hlasité stereo reproduktory. Od vlajkového modelu za takové peníze bych je opravdu očekával, ale výrobce opět narazil na problém s minimalizací rámečků displeje. Nabízí tedy jeden hlasitý reproduktor na spodní části, hned vedle nabíjecího konektoru USB-C. Hlasitost reproduktoru je skvělá a reproduktor se snaží i o kvalitní přednes a náznak basů, ale stereo je přeci jen lepší…

Zamrzet může také 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Tento konektor je už opravdu starý a drtivá většina výrobců se jej snaží pomalu, ale jistě zbavit. Pokud tedy máte svá oblíbená sluchátka, tak si musíte pořídit redukci z USB-C na jack, pořídit si bezdrátová sluchátka nebo využívat USB-C sluchátka dodávána v balení. Je však škoda, že se jedná o běžná pecková sluchátka, nikoliv špunty. V uších mi tento druh sluchátek vůbec nesedí, ale ve svém okolí znám spoustu uživatelů, kteří na ně nedají dopustit.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce do Huawei P30 Pro nasadil to nejlepší. Uvnitř mobilu tepe osmijádrový procesor Huawei Kirin 980 s taktem: 2x 2,6 GHz + 2x 1,92 GHz + 4x 1,8 GHz. Jedná se tedy o totožný procesor, který výrobce použil i u odlehčenější varianty Huawei P30. Výrobce se také chlubí tím, že procesoru vypomáhá umělá inteligence. Na našem trhu se P30 Pro prodává hned ve dvou paměťových variantách, a to se 6 GB RAM/128 GB interním úložištěm a 8 GB RAM/256 GB úložištěm.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench a AndroBench
Testy v GPU Mark, AiTuTu Benchmark a AiMark

Po stránce výkonu je na tom P30 Pro výborně a ocení jej i ti nejnáročnější uživatelé. Výkon v běžném pracovním nasazení a běžnými aplikacemi nemá vůbec smysl popisovat, protože výkon tohoto modelu postačí i na nejnáročnější tituly mobilních her. Během mého testování jsem mobil trápil denně s tituly: Shadowgun: Legends, PUBG Mobile, Cyber Hunter, Fortnite a řadou dalších. Všechny hry bylo možné hrát na maximální grafické nastavení se 60 FPS (když to hra podporovala). Během hraní her se mobil nadměrně nezahříval a problém nenastal ani při střihu 4K videa.

Huawei se u letošních P30 a P30 Pro rozhodl opustit standard microSD paměťových karet. První takový pokus výrobce zkoušel už u Matu 20 Pro. Paměť však lze rozšířit slotem pro nanoSIM karty, kdy místo druhé SIM karty vložíte nanoSD (NM Card) kartu. Tyto paměťové karty si Huawei vyvíjí sám a nelze je použít v jiných zařízeních, což může některým uživatelům vadit. Zamrzí také dostupnost karet a na našem trhu lze sehnat jen nanoSD kartu s kapacitou 128 GB.

 

 

O výdrž na jedno nabití se stará překvapivě působivá kapacita akumulátoru 4 200 mAh, což není u vlajkových modelů obvyklé. Huawei se v posledních letech také zaměřil na optimalizaci operačního systému a výdrž na jedno nabití je působivá. Běžné používání bez hraní her je mobil schopen vydržet jeden a půl až nádherné dva dny. Záleží však jen na používání. K dispozici jsou také různé úsporné režimy baterie.

Po stránce nabíjení je tento model vybavený také výborně. K nabíjení pochopitelně slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení mobilu se nachází také 40W nabíjecí adaptérrychlým nabíjením Super Charge. Rychlost nabíjení je skutečně úchvatná a z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně jednu hodinu.

 

Pod zadním krytem se nachází také cívka pro Qi bezdrátové nabíjení a lze využívat až bezdrátové nabíjení o rychlosti 15W. Nabíjecí podložka však není v balení a v případě potřeby si ji můžete zakoupit. Mobil také disponuje reverzním nabíjením, což je funkce, která umožňuje vytvořit z mobil podložku pro bezdrátové nabíjení. Pokud tedy vlastníte sluchátka či jiné příslušenství s bezdrátovým nabíjením, tak jej stačí na záda mobilu jen položit a snadno nabíjet.

 

 

 

Fotoaparáty – přivítejte krále ZOOMU!

Huawei P30 Pro se chlubí čtveřicí zadních fotoaparátů Leica. V uznávaném testu DxO Benchmark Mobile se o první místo pere s mobilem Samsung Galaxy s10 5G se 112 body. Hlavní snímač nabízí vysoké 40 Mpx rozlišení, světelnost f/1.6 a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Druhá 16 Mpx čočka se světelností f/2.2 umožňuje pořizování ultra-širokoúhlých snímků a třetí je teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx, světelností f/3.4 a OIS. Posledním fotoaparátem je malá ToF čočka a nachází se hned vedle přisvětlovacích LED blesků a senzorů pro ostření.

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení?

Začnu tedy aplikací fotoaparátu, kterou můžete znát již z jiných modelů tohoto výrobce. Její prostředí je přehledné a ovládání svižné. Na horní části si můžete všimnout magického tlačítka AI pro zapínání/vypínání pomoci umělé inteligence, blesku, barev a ikonku s nastavením. Tam se ukrývají možnosti zvolení rozlišení, mřížky fotoaparátů a další.

 

Nejdůležitější funkce se však nachází na spodní části aplikace, kde lze přepínat mezi režimem fotografie/videa, využívat portrétního režimu s bokeh efektem a vychvalovaný noční režim. Pro zkušenější fotografy je k dispozici také vydařený Pro režim pro manuální nastavení parametrů a v kolonce „Další“ najdete malování světlem, nastavení HDR, Super makro, panorama, pohyblivé snímky a další funkce.

Na boku aplikace si můžete také všimnout známého kulatého tlačítka 1x, které slouží k zoomu a přepínání mezi čočkami. Nabízí se 5x optický a 10x hybridní zoom. Potěšený jsem byl z rychlostí přepínání mezi čočkami, což jsem opravdu nečekal. Dokonce i přepnutí a zaostření na ultra-širokoúhlou čočku zvládá aplikace výborně a bleskově.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Huawei P30 Pro zaujal svým 5x optickým a 10x hybridním zoomem. Výrobce se také chlubí až 50x zoomem, ale ten je pouze digitální a kvalita takových snímků není nijak úchvatná, což jsem očekával. Snímky z 5-10 zoomu jsou však kvalitní a ostré. Já si však více oblíbil ultra-širokoúhlou čočku, která za dobrých světelných podmínek umí pořídit vážně hezké snímky a na dovolené ji jistě využijete.

 

V maximálním rozlišení 40 Mpx možné je, ale nelze v tomto rozlišení využívat přepínání mezi zoomem a ultra-širokoúhlým režimem. Ve většině případů tedy doporučuji využívat přednastavené 10 Mpx rozlišení, které umožní využívat všech funkcí naplno. Pokud však víte, že budete chtít z fotky nějaký detail na počítači oříznout, tak můžete využít vysoké 40 Mpx rozlišení. Snímky v maximálním rozlišení jsou však rozměrné mezi 7-18 MB.

Výrobce se také ve svých propagačních materiálech chlubí úchvatným nočním režimem. Huawei se dle mého názoru inspiroval u Googlu a jeho mobilů Pixel. Snímky za velice špatných podmínek lze tedy fotit i bez blesku, a to s velice dobrými výsledky. Snímky za špatného světla jsou rozhodně nadprůměrné a řadí se mezi ty nejlepší. Je ale pravdou, že Google Camera zvládá noční režim o něco lépe.

Fotoaparáty však rozhodně nejsou dokonalé, jak někteří tvrdí. Obzvlášť opatrný bych byl s pomocí umělé inteligence, která především za slunečního dne venku umí opravdu hodně přepálit podání barev… Tuto funkci jsem tedy ve většině případech vypínal. Výtku bych měl i k post-processingu snímků bez pomoci AI. Některé barvy jsou mdlé a neodpovídají realitě, a to jak v běžném režimu za dobrého světla, tak v nočním režimu. Fotoaparáty jako takové jsou ale výborné a P30 Pro se rozhodně řadí mezi ty nejlepší fotomobily na současném trhu. Podání barev mají však některé konkurenční mobily o něco lepší, ale to je čistě subjektivní názor. Z 5x-10x zoomu jsem však uchvácený a P30 Pro se nebojím nazvat králem zoomu.

 

 

Natáčení videí

Videa lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním 4K rozlišení se 30 FPS. V této cenové kategorii bych již očekával 4K se 60 FPS, ale většina uživatelů tento detail beztak moc neřešení. Nechybí ani mé oblíbené rozlišení FullHD se 30/60 FPS a zvolit si můžete také videa ve FullHD+ se 30 FPS a poměrem stran 21:9. K dispozici je také výběr mezi novějším H.265 a kompatibilnějším kodekem H.264.

Během pořizování videa lze fotit a využívat můžete také zkrášlovací režimy, jak je tomu i selfie kamery. Přepínat se můžete také mezi klasickou a ultra-širokoúhlou čočkou. Některým uživatelům se tedy mohou líbit ultra-širokoúhlá videa, která můžete znát z akčních kamer GoPro a dalších.

Videa vypadají vážně dobře a nechybí jim velice dobré podání barev, stabilita pomocí OIS, ostrost a během mého testování jsem nenarazil na zdlouhavé přeostřování. I za horších světelných podmínek jsou velice pěkná. Využívat můžete také zoomu a natáčet v nové funkci Duální náhled, kdy na rozdělené obrazovce můžete natáčet jednou čočkou tradiční záběr a druhou zoomovat.

 

 

Přední kamerka

Přední selfie kamerka disponuje rozlišením 32 Mpx se světelností f/2.0. Využívat můžete HDR, režimy zkrášlení i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Rozostření pozadí mi první dny sic nefungovalo úplně ideálně, ale po aktualizaci již funguje bez problémů. Kvalita pořízených snímků je velice dobrá a rozhodně je můžete vystavovat na sociální sítě. Pokud se rádi natáčíte na video, tak selfie kamerkou lze pořizovat videa ve FullHD a FullHD+ rozlišení se 30 FPS.

 

 

 

Operační systém – Pie s novým prostředím EMUI

V Huawei P30 Pro se nachází operační systém Android 9.0 Pie s tradiční nadstavbou EMUI 9.1. Nadstavba po prvotním spuštění nenabízí žádné menu aplikací, jak tomu je u čistého Androidu. Můžete si jej však aktivovat v Nastavení/Domovská obrazovka…/Styl domovské obrazovky po zapnutí „šuplíku“.

 

Prostředí si také můžete zkrášlit pomocí témat, která lze stahovat v předinstalované aplikaci. K dispozici je také užitečná aplikace Správce telefonu, kde lze ovládat úsporné režimy, blokovat nežádoucí tel. čísla, optimalizovat systém a další funkce. Užitečná je také aplikace Inteligentní ovladač pro ovládání domácích spotřebičů pomocí infraportu.

Nadstavba EMUI nabízí v případě P30 Pro také užitečná gesta. Najdete je v Nastavení/Chytrá asistence/Zkratky a gesta. Poklepáním na displej můžete pořídit screenshot obrazovky, dvěma klouby poklepat a pořídit dění na displeji do videa, rozdělit obrazovku tahem a probudit obrazovku zvednutím mobilu nebo poklepáním na displej. Za tato gesta opravdu moc chválím a rád bych je viděl u více mobilů.

Systém mi po celou dobu testování fungoval naprosto spolehlivě a byl krásně svižný. Problém jsem nezaznamenal ani s příjmem notifikací (upozornění z aplikací) či připojením k VPN sítím. Aplikace běžící na pozadí nejsou ani nijak ukončována, jak se bohužel u některých modelů Huawei/Honor stává.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

Huawei P30 Pro na své spodní části nabízí malý slot pro dvě nanoSIM karty a oba sloty podporují všechna LTE pásma současně. Vložit však můžete i paměťovou kartu, ale musíte si zakoupit speciální nanoSD kartu a využívat pak můžete jen jednu nanoSIM kartu.

V oblasti konektivity P30 Pro vážně nic nechybí a připojit se můžete k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac – wave2). Citlivost Wi-Fi antén je výborná a s připojením k sítím jsem neměl problém ani ve sklepě, kde většina mobilů má velké problémy. Skvěle fungoval také Wi-Fi Direct a Bluetooth 5.0. Poslech hudby pomocí Bluetooth nebyl ve sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT a reproduktoru B&O Beoplay P6 nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním/přijímáním souborů mezi mobilem a notebookem.

Pokud často cestujete a potřebujete kvalitní navigaci či mapy, tak P30 Pro je vybaven opět výborně, jak se od vlajkového modelu očekává. Nabízí tedy systémy GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou a QZSS (pro Japonsko).

 

 

Závěr – vlajka jak se sluší a patří?

Huawei P30 Pro je výborně vybavený kousek, který míří na ty nejnáročnější uživatele. Rozhodně mu musím pochválit opravdu nádherný displej, funkční čtečku otisků zabudovanou přímo v displeji, což u konkurence moc nenajdete a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Velice příjemné je také dech beroucí rychlost nabíjení, podpora bezdrátového nabíjení a výborné fotoaparáty s bezkonkurenčním zoomem a slušným nočním režimem.

Jedná se sice o jeden z nejvybavenějších mobilů na současném trhu, ale dokonalý není. Největším problémem je absence notifikační diody a také funkce AlwaysOn. Po aktualizaci je AlwaysOn funkční! Příchozích notifikací si tedy ne vždy musíte všimnout… Za cenu od 22 499 Kč – 24 999 Kč (v době testování) někteří chtějí to nejlepší a některým může vadit nižší FullHD+ rozlišení a absence stereo reproduktorů. Já osobně bych fotoaparátům trošku doladil podání barev aktualizací, ale mdlé a někdy přepálené barvy jsou pro fotoaparáty od Huawei typické. Rýpalové také mohou chtít microSD karty, ale vážně SD karty u kapacity 128 GB/256 GB potřebujete?

Pokud tedy hledáte hezky vypadající mobil, s výborným fotoaparátem, bleskovým nabíjením a inovativní čtečkou otisků prstů v displeji, tak Huawei P30 Pro může být skvělou volbou. Pokud tedy jste ochotni překousnout absenci notifikační diody a další již zmíněné nedostatky.

 

Co se mi líbí?

 • Design a barevná provedení
 • Spolehlivá čtečka otisků v displeji
 • Opravdu pěkný displej s minimálním výřezem
 • Výborné fotoaparáty
 • Ochranný kryt a USB-C sluchátka v balení
 • Infraport pro ovládání spotřebičů
 • Bleskové nabíjení
 • Qi bezdrátové a reverzní nabíjení
 • Vyladěný systém
 • Ovládací gesta displeje

 

Co se mi nelíbí?

 • Absence notifikační diody
 • Barevné podání snímků bych doladil
 • Někomu může vadit nižší FullHD+ rozlišení displeje
 • Nelze používat microSD karty
 • Nenatáčí videa ve 4K se 60 FPS
 • Nemá stereo reproduktory

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

3 komentář

 1. Ako je možné, že ja som v balení nemala základný kryt? Sama som sa čudovala nakoľko pri modeli p20 pro som ho mala.

  1. To je zajímavé. Opravdu se nikde nenachází? Měl by se nacházet v papírovém obalu, kde je spona pro vysunutí slotu.

 2. Ani já jsem ho v balení neměl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*