Huawei P30 – Odlehčený, ale na výkonu se nešetřilo (RECENZE)

Letos si pro nás Huawei připravil novou sérii smartphonů s názvem P30. Jedná se o tři modely P30 Pro, P30 a nejlevnější P30 Lite. V této recenzi jsem se podíval na Huawei P30, který je odlehčenějším modelem Pro verze. Je sice levnější, ale i tak se snaží nabídnout kvalitní trojici fotoaparátů s optikou Leica a odpovídající výkon. V době testování se mobil prodával přibližně za 15 999 Kč.

 

 

Obsah balení – kryt i sluchátka

Huawei P30 je prodáván v tradiční bílé krabičce, kde naleznete také nabíjecí adaptér podporující rychlé nabíjení. Pochopitelně se nezapomnělo ani na USB-C-USB-A nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a návody. Chválím také za přidaný silikonový kryt a sluchátka.

 

 

 

Design a konstrukce – opět krásné barvy

Huawei P30 se v některých prvcích podobá vyššímu Pro modelu. Výrobce se tradičně rozhodl pro konstrukci v kombinaci hliníkového rámu a barevného skla na zádech. Na našem trhu se prodává v mnou testovaném provedení Breathing Crystal, ale k dispozici je také Aurora a konzervativnější černá varianta. První dvě varianty nabízí zajímavé barevné přechody.

 

Samotná konstrukce je certifikována IP-53. Výrobce tedy deklaruje, že by mobil měl odolat stříkající vodě a prachu. Nejedná se však o IP-67/68 a nějaké potápění bych neriskoval. Na stránkách výrobce se také můžete dočíst, že zvýšená odolnost se časem může vytrácet, což se týká i vyšších certifikacích. Stačí pár pádů na zem a je po odolnosti. Pokud vím, tak i na žádný mobil se nevztahuje záruka v případě poškození vlivem vody.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,1palcového displeje s minimalizací rámečků. Naštěstí líbivý design nekazí rozměrný výřez, ale nasazen byl pouze kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Reproduktor pro hovory se nachází v tenkém plastovém proužku, který dělí ochranné sklo displeje a hliníkový rám.

 

Hliníkový rám mobilu se krásně leskne a vypadá působivě. Jeho horní část nabízí mikrofon a spodní část pak 3,5 mm audio jack konektor, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. Na horní i spodní části si lze také všimnout plastových předělů antén. Levý bok mobilu ukrývá slot pro dvě nanoSIM/nanoSD karty. Pravý bok mobilu na sobě nese dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně zvýrazněné zamykací tlačítko. Umístění tlačítek je příkladné a s jejich nahmatáním jsem neměl sebemenší problém. Pochválit musím také oblé tvary rámu a z žádné strany nic neškrábe do rukou.

Záda mobilu jsou nejzajímavějším designovým prvkem a použito bylo mírně zakřivené sklo. Mnou testovaná varianta na světle vytváří odlesky a přechod barev vypadá opravdu krásně. Na zádech se nachází vystupující trojice čoček fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Vzhledem k tomu, že záda jsou skleněná, tak jen vítám přiložený silikonový kryt v balení.

 

 

 

Displej – podpora HDR, ale kde je notifikační dioda?

Čelní ploše dominuje OLED displej s úhlopříčkou 6,1palce a FullHD+ rozlišením (2 340 x 1 080 px). Rozlišení je dostatečné, ale konkurence často již nabízí vyšší QuadHD. Displej chrání ochranné sklo vlastní výroby, které je chráněno nalepenou ochrannou fólií již z továrny. Za fólii výrobce chválím a pokud by někomu vadila, tak ji lze odlepit.

 

Displej se neobešel bez výřezu v displeji, ale naštěstí se jedná jen o miniaturní kapkovitý výřez. Do výřezu ani reproduktoru nebyla umístěna notifikační dioda, což opravdu nechápu… V nastavení jsem ani nenašel funkci ambientního displeje, která by alespoň částečně mohla práci not. diody nahradit. Funkci ambientního displeje se mi však podařilo doinstalovat, ale o tom píšu v samostatném článku. Nechybí však senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a viditelnost na přímém světle je výborná.

S podáním barev jsem byl také velice spokojený a potěšila podpora HDR. Podání barev si také můžete libovolně měnit v nastavení, což mohou někteří uživatelé ocenit. V nastavení najdete také komfortní režim pro šetření očí, možnost si zvětšit/zmenšit písmo a prvky v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – kde je ta čtečka otisků?

Mobily Huawei již nějaký ten rok nabízí jedny z nejlepších čteček otisků prstů. Když se ale podíváte pod displej i záda modelu P30, tak snímač nikde neuvidíte. Ano, nachází se přímo v displeji, jak tomu bylo u loňského modelu Mate 20 Pro.

 

Pro odemykání si můžete nastavit dostačujících pět prstů. Samotné nastavení je sice pomalejší, ale odemykání mobilu funguje překvapivě spolehlivě. Pocení rukou je však nepřítelem těchto čteček. Myslím si, že rychlost odemykání nebude nikomu vadit a byl jsem spokojený. Je ale pravdou, že klasické čtečky otisků jsou stále o něco rychlejší a spolehlivější.

Huawei do svých mobilů nasazuje také odemykání obličejem. Prvotní skenování funguje rychle a k odemykání je využívána selfie kamerka ve výřezu displeje. Nejedná se tedy o tak bezpečné 3D skenování obličeje, jak tomu je u Matu 20 Pro nebo iPhonu X. Samotné odemykání však funguje spolehlivě i za horších světelných podmínek a rychlost je také skvělá.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Huawei P30 sice není nejvyšším modelem výrobce, ale nabízí bohatou porci výkonu. Uvnitř mobilu tepe osmijádrový procesor Huawei Kirin 980 s taktem: 2x 2,6 GHz + 2x 1,92 GHz + 4x 1,8 GHz. Výrobce se také chlubí, že procesor spolupracuje s umělou inteligencí a výkon dále doplňuje 6 GB RAM.

Test v AnTuTu Benchmark a GeekBench
Test v AiTuTu Benchmark a AiMark

 

Pro data a aplikace máte k dispozici 128 GB interní úložiště, to bude pravděpodobně drtivé většině uživatelů stačit. Pokud jste ale uživatel, který velice často natáčení 4K videa, tak i 128 GB úložiště je poměrně rychle zaplníte. Huawei P30 však nenabízí slot pro microSD, ale paměť si můžete rozšířit dokoupením paměťové karty nanoSD (NM) od Huawei. Takové řešení může někomu vadit, protože microSD karty jsou přeci jen levnější a rozšířenější.

 

Dost bylo papírových podrobností. Tak jak je na tom vlastně výkon P30tky? Pro opravdu svižný běh prostředí a všech běžných aplikací je naprosto dostačující. Mobil jsem také pravidelně trápil náročnými herními tituly. Shadowgun: Legends, PUBG Mobile, Cyber Hunter i Fortnite bylo možné hrát na nejvyšší možné nastavení i se 60 FPS (když to hra podporovala). Během hraní se mobil ani nadměrně nezahříval a výkon tedy ocení i ti nejnáročnější.

 

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 650 mAh. Jedná se o slušnou kapacitu a výdrži také dost vypomáhá umělá inteligence a úspory v systému. Když jsem zrovna nehrál hry, ale využíval běžné aplikace, sledoval videa a fotil, tak se výdrž na jedno nabití vyšplhala na jeden a půl až krásné dva dny. Výdrž je tedy velice slušná, ale záleží jen a pouze na vašem používání.

O nabíjení se stará oboustranný konektor USB-C a v balení najdete nabíjecí adaptér podporující 22W rychlé nabíjení SuperCharge. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně 1 hodinu a 15 minut. Rychlost je tady velice slušná a mobil se během nabíjení nadměrně nepřehříval.

Z rychlosti nabíjení jsem byl velice mile překvapen, protože akumulátor se z úplného vybití do 100% stavu nabil za přibližně 1 hodinu a 15 minut. Některé uživatele může zamrzet absence bezdrátového nabíjení. Výrobce však představil také speciální kryt, který chrání konstrukci mobilu, ale také doplní funkci bezdrátového nabíjení Qi (samostatný článek). Během mého testování se kryt bohužel neprodával a na stránkách výrobce nebyl v nabídce. Můžeme tedy jen doufat, že se na našem trhu časem objeví.

 

 

 

 

Fotoaparáty – zoom a ultra-širokoúhlé snímky

Huawei P30 je sice odlehčenější variantou top modelu P30 Pro, ale i tak je po stránce fotoaparátů vybavený. Na zádech se nachází vystupující trojice čoček Leica s přisvětlovacím bleskem. Hlavní čočka nabízí 40 Mpx rozlišení se světelností f/1.8, druhá 16 Mpx čočka se světelností f/2.2 je ultra-širokoúhlá a třetí je teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.4.

P30tka láká na 3x optický a 5x hybridní zoom, což se v některých situacích rozhodně může hodit. Já však oceňuji spíše 16 Mpx čočku s ultra-širokoúhlým 120stupňovým záběrem. Tuto čočku jistě oceníte v létě na výletech či dovolené. Můžete tak vyfotit celou rodinu i s širokým záběrem svého okolí.

 

 

Aplikace fotoaparátu

Fotoaplikace se výrobci vážně povedla a můžete ji znát i z jiných modelů od Huawei. Její ovládání je velice svižné a zpracování i 40 Mpx snímků probíhá bez problémů. Na horní části aplikace si můžete tlačítkem AI zapínat a vypínat pomoc umělé inteligence, nastavit barvy, blesk a nechybí ikonka pro nastavení, kde najdete i přepínání rozlišení.

 

Spodní část aplikace nabízí ty nejdůležitější režimy, které lze přepínat tahem prstu. Nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím (bokeh efektem), vydařený noční režim napodobující ten z Google Camery a Pro režim s možností manuálního nastavení parametrů. V kolonce „Další“ pak tradičně naleznete panorama, zpomalené záběry, super makro, nastavení HDR, filtry, černobílé snímky a další funkce.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

V maximálním rozlišení 40 Mpx fotit bez problémů můžete, ale doporučuji využívat spíše 10 Mpx představeného rozlišení. S maximálním rozlišením nelze využívat zoomu a přepínání na 16 Mpx ultra-širokou čočku. K dispozici je i pomoc umělé inteligence, ale u té bych byl hodně opatrný. Je vhodná jen v některých případech, a to třeba za horšího světla. Ve dne se mi často stávalo, že především zelená barva (tráva, stromy…) byla opravdu hodně přepálená.

Samotná kvalita snímků je na velice dobré úrovni. Snímky jsou ostré po celé ploše a v ideálních podmínkách je podání barev přirozené. V některých případech ale automatika (i bez AI) upravuje barvy nevhodně a snímky jsou ve výsledku příliš světlé. Dobrým příkladem jsou bílé květiny, kdy se tento problém vyskytoval nejčastěji.

Pochválit musím noční režim, kdy jsou snímky opravdu pěkné a digitální šum téměř není vidět. Opět bych však většinou ocenil sytější podání barev. Na druhou stranu musím zdůraznit, že někteří uživatelé mají světlejší podání barev rádi. Případně můžete sáhnout po vydařeném Pro režimu a nastavit své parametry.

Přepínání v zoomování je svižné a i snímky pořízené v 5x hybridním zoomu jsou velice pěkné. Ultra-širokoúhlé snímky jsem si oblíbil a jsou nádherně ostré. Velice překvapený jsem byl z toho, jak si ultra-širokoúhlá čočka poradí s protisvětlem a skvěle nastaví HDR.

 

 

Natáčení videí

Videa lze zadními fotoaparáty pořizovat v maximálním 4K rozlišení se 30 FPS. K dispozici je také rozlišení FullHD a vybrat si můžete mezi poměry stran 16:9 a 21:9. Hned pod nastavením rozlišení si můžete u FullHD videa zvolit mezi 30 nebo 60 FPS. Bohužel 4K vyšší snímkování nenabízí, což bych v této cenové kategorii očekával. Zvolit si i můžete mezi H.265 a H.264 kodekem.

 

Při natáčení videa lze také zoomovat, pořizovat snímky, a dokonce i natáčet s ultra-širokou čočkou. Kvalita pořízených videí na špičku sice nestačí, ale jsou velice dobrá a nechybí jim ostrost a věrohodně podání barev. Se stabilitou videa a audiem jsem byl také spokojen.

Během mého testování dostal Huawei P30 softwarovou aktualizaci, která přináší novou funkci duálního náhledu. Funguje to tak, že na rozděleném displeji natáčíte s klasickým pohledem + zoomem, jak můžete vidět na videu níže. Zoom můžete provádět během natáčení klepáním na tlačítko v aplikaci.

 

 

Focení „selfíček“

V kapkovitém výřezu displeje se nachází selfie kamerka s vysokým 32 Mpx rozlišením a světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3, ale nabízí se také možnost focení na celou plochu displeje ve 20 Mpx rozlišení. Využívat můžete také režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti a HDR. Videa pak lze selfie kamerou pořizovat ve FullHD rozlišení se 30 FPS. Snímky z čelní kamery jsou velice kvalitní a myslím si, že každý „selfíčkář“ bude spokojený.

 

 

 

Operační systém – Pie v podání Huawei

Huawei P30 v sobě nabízí operační systém Android 9.0 Pie s tradiční nadstavbou EMUI 9.1. Prostředí se tedy čistému systému moc nepodobá, což se fanouškům značky Huawei líbí. Nenabízí tedy žádné menu aplikací, i když v nastavení si jej můžete nastavit a ukrývá se pod názvem Šuplík. Stahovat si můžete také různé motivy a zkrášlit tak prostředí. Výrobce také upravil ikony v prostředí a chválím za možnost výběru rozložení ikonek 5×6.

 

 

Systém mi po celou dobu testování fungoval spolehlivě a nenarazil jsem na žádné problémy. Svižné je také spouštění náročných aplikací/her a také animace v multitaskingu a jiných přechodů. Problém jsem neměl ani s příjmem notifikací (upozorněním z aplikací) a připojením k VPN.

V systému nechybí povedená aplikace Správce telefonu, kde můžete optimalizovat systém, blokovat nežádoucí tel. čísla, využívat úsporných režimů baterie a další užitečné funkce. Vydařený je také správce souborů a další tradiční aplikace. Výtku bych však měl ke zbytečně přeinstalovaným aplikacím např. internetový prohlížeč od Huawei a aplikaci Amazonu.

 

 

 

Konektivita – NFC i BT 5.0

Huawei P30 nabízí slot pro dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a nanoSD paměťovou kartu. Oba sloty podporují všechna LTE pásma a lze využívat LTE na obou SIM současně. Připojit se můžete také ke starším generacím mobilního internetu, a také k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac). Citlivost antén Wi-Fi je výborná a skvěle fungovalo i Wi-Fi Direct.

 

Huawei zařízením jsem v některých recenzích kritizoval starší verze Bluetooth. P30 potěší konečně již Bluetooth 5.0, které mi s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00 BT, ale i reproduktorem Beoplay P6 fungovalo bez problémů. K dispozici je také NFC cívka pro využívání bezkontaktních plateb.

Pro využívání map a navigace dobře slouží technologie GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou a japonské QZSS. Poslední technologii však v našich krajinách nevyužijete. S nalezením polohy a jejím udržením nenastal žádný problém a skvěle fungovala i hra Pokémon Go.

 

 

 

Zvuk – pochvala za jack

Stereo reproduktory ze světa mobilních telefonů mizí a nenabízí je ani P30, což je škoda. Nabízí tedy jeden hlasitý reproduktor na spodní části, hned vedle nabíjecího konektoru. S jeho umístěním nemám žádný problém a s jeho kvalitou jsem byl také spokojený. Hlasitost je na velice dobré úrovni a reproduktor se snaží i o kvalitní a vyvážený přednes. Hodnotím jej však spíše jako průměrný.

P30 si zaslouží velkou pochvalu za 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Bez problémů tedy můžete využívat svá oblíbená drátová sluchátka, a to bez nutnosti dokupování otravných redukcí. V balení se také nachází sluchátka od Huawei, ale ta jsou pouze pecková a v uších mi nesedí. Ve svém okolí ale znám dost uživatelů, kterým vyhovují.

 

 

 

Závěr – povedený kousek, ale diodu neodpustím…

Huawei v sérii P30 letos nabídl opravdu zajímavou trojici mobilů. P30 si v recenzi vedl opravdu dobře a pochválit jej musím za HDR displej se snesitelným kapkovitým výřezem a použitelnou čtečkou otisků v displeji. Jsem také moc rád, že se výrobce nerozhodl šetři na výkonu, který ocení i nejnáročnější hráči mobilních her. Nešetřilo se ani na fotoaparátech a rychlé nabíjení je velice příjemné.

Huawei P30 je vydařeným modelem a cena kolem 16 000 Kč je přiměřená. Pokud jste ochotni překousnout opravdu nepochopitelnou absenci notifikační diody, bezdrátové nabíjení a microSD karty, tak mohu tento model doporučit. Paměť si sice rozšířit můžete, ale využívat musíte jen nanoSD karty od Huawei, kterých není tolik a na e-shopech jsem našel jen 128 GB kapacitu… Speciální kryt umožňující bezdrátové nabíjení se u nás vůbec neprodává a doufám, že časem jej výrobce uvede na náš trh.

 

 

Co se mi líbí?

  • Design a barevná provedení
  • Silikonový kryt v balení
  • Nalepená ochranná fólie na displeji již z továrny
  • Opravdu pěkný displej s minimalizací rámečků
  • Spolehlivá čtečka otisků v displeji
  • Vydařené fotoaparáty s ultra-širokou čočkou
  • Výkon na hraní nejnáročnějších her
  • 3,5 mm jack
  • Cena

 

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence notifikační diody
  • Slot nepodporuje microSD karty
  • Nelze natáčet videa 4K se 60 FPS
  • Dostupnost krytu pro bezdrátové nabíjení

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Mom ho teď doma, to jsem zvědavej, jak se mi s ním bude fotit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*