Honor 20 Lite – Zaujme pěkným displejem a úložištěm, ale stačí to? (RECENZE)

Odlehčené „Lite“ verze mobilů Honor jsou u nás velice oblíbené. Většinou nabízí líbivý design a slušný výkon za přijatelné peníze. Na našem trhu se již prodává nový model Honor 20 Lite, který se snaží zaujmout trojicí zadních fotoaparátů, opravdu hezkým displej s minimálním výřezem a slušný výkon. V době testování se Honor 20 Lite na našem trhu prodával za cenu kolem 6 990 Kč.

 

 

Obsah balení – zas bez krytu

  • Honor 20 Lite
  • Spona pro vysunutí hybridního slotu
  • Nabíjecí adaptér
  • Nabíjecí/datový microUSB kabel
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – okoukaný design, ale hezké barvy

Honor 20 Lite se na našem trhu prodává v mnou testovaném černém, ale také v zajímavějším červeném a modrém barevném provedení. Výrobce se rozhodl pro již zajetou designovou linii, která je dle mého názoru trošku okoukaná, ale na druhou stranu design funguje a barevná provedení vypadají opravdu dobře. Celkové rozměry mobilu činí 154.8 x 73.6 x 8 mm a váha mobilu se zastavila na příjemných 164 gramech.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo protáhlého 6,21“ displeje. V displeji si můžete všimnou snesitelného kapkovitého výřezu se selfie kamerkou a mřížka reproduktoru pro hovory se nachází hned nad výřezem, kde se nachází tenký plastový proužek, který dělí ochranné sklo a plastový rám mobilu.

 

Rám mobilu je tedy z plastu, ale působí kvalitním dojmem. Jeho lesklý povrch imituje hliník a vypadá působivě. Rám z žádné strany neškrábe do rukou, ale osobně bych jej více zaoblil. S držením v ruce mám trošku problém a zvážil bych zakoupení ochranného krytu, aby se mobil lépe držel v jedné ruce.

Horní část rámu v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSD karty a reproduktor. Levý bok mobilu je zcela prázdný a pravému dominují tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Jejich zpracování a umístění chválím. Spodní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, nabíjecí konektor microUSB, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Konečně se dostávám k zádům mobilu. Na první pohled se může zdát, že zadní kryt je skleněný, ale ve skutečnosti se také jedná o plast. Je však opravdu vydařený a svým lesklým povrchem výborně imituje sklo. Hrany krytu jsou zakřivené tak, aby se mobil lépe držel v ruce, ale ergonomii krapet kazí již zmíněný rám mobilu. Na zádech se nachází lehce vystupující trojice fotoaparátů, přisvětlovací blesk, čtečka otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Displej – hezká podívaná, ale notifikací si nevšimnete

Honor 20 Lite zaujme moderním protáhlým displejem s minimalizací rámečků a úhlopříčkou 6,21palce. Jedná se o IPS panelFullHD+ rozlišením (2340 x 1080 px) a jemností 415 PPI. Výrobce nikde nespecifikuje, jaké sklo displej chrání a jedná se pravděpodobně o vlastní výrobu. Chválím také za nalepenou ochrannou fólii již z továrny.

 

IPS panel se vážně povedl a vzhledem k ceně jsem byl velice spokojený s podáním barev a černá je skutečně černá. Podání barev včetně jejich teploty lze libovolně upravovat v nastavení, což někteří uživatelé mohou ocenit. Pochválit musím také automatickou regulaci jasu, viditelnost displeje na přímém slunci a příkladné pozorovací úhly.

Minimalizace rámečků kolem displeje se bohužel neobešla bez výřezu, ale ten je v případě tohoto modelu kapkovitého tvaru a nijak mi tedy nevadí. Kam se však poděla notifikační dioda? Na tu výrobce z nepochopitelného důvodu úplně zapomněl a potěšený jsem tedy nebyl ani z absence funkce Always On…

V nastavení displeje nechybí ani užitečná funkce komfortního režimu, která se stará o šetření očí ve večerních hodinách, funkce chytrého rozlišení, roztažení aplikací na celou šířku displeje a softwarové „zakrytí“ výřezu, ale to v případě miniaturního kapkovitého výřezu nemá smysl.  Využít také můžete změny velikosti textu a prvků v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – prstem nebo obličejem

Vzhledem k ceně nemůžete očekávat, že by Honor 20 Lite měl čtečku otisků prstů zabudovanou přímo v displeji. Nabízí však dobře umístěnou čtečku otisků na svých zádech. Nastavit si můžete až dostačujících 5 otisků a využívat různá gesta. Velice příjemné je gesto pro vysunutí rolovací lišty, pořízení fotografie, což můžete využít především u focení selfie a k dispozici je také gesto pro prohlížení fotek v galérii. Se spolehlivostí a rychlosti odemykání jsem byl opravdu velice spokojený a čtečka rozhodně patří mezi nejlepší.

Mobil nabízí také funkci odemykání obličejem, ale jedná se o odemykání pomocí selfie kamery. Není tedy tak bezpečné, jak čtečka otisků prstů. Je však škoda, že samotné odemykání často vůbec nefunguje a jedná se pravděpodobně o softwarový problém, kdy selfie kamerka obličej vůbec nevyhledává… Věřím tomu, že tuto chybu výrobce opraví v aktualizacích.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

V těle Honoru 20 Lite tepe osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710 s taktem: 4x 2,2 GHz a 4x 1,7 GHz. O výkon se dále stará 4 GB RAM, grafický čip Mali-G51 MP4 a také funkce GPU Turbo 2.0, která umí navýšit grafický výkon během hraní her. Pochválit musím štědré 128 GB interní úložiště a používat můžete také microSD karty o maximální kapacitě 512 GB.

Výsledky testů AnTuTu Benchmark, GeekBench a AndroBench

 

Vzhledem k ceně nelze očekávat herní stroj, který by utáhl hry na nejvyšší grafické detaily. Výkon je však slušný a pro běžné pracovní nasazení je zcela dostačující. Pokud hrajete mobilní hry, tak náročné tituly PUBG Mobile, Shadowgun: Legends, Cyber Hunter a řadu dalších zvládá bez problémů na střední grafické nastavení. Hry se nijak nesekají, nepadají a mobil se nadměrně nepřehřívá. Na Fortnite však logicky musíte zapomenout.

Nastavení náročnosti PUBG Mobile

 

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 400 mAh. Pokud na mobilu nebudete drtit hry a sledovat filmy, tak bez problémů vydrží jeden a půl až krásné dva dny na jedno nabití. Záleží však pouze na vašem používání a během hraní her či streamování videí mizí procenta rychleji.

K nabíjení slouží nabíjecí konektor microUSB, který v roce 2019 vidím opravdu nerad a výrobcům bych za něj sekal ruce. V této cenové kategorii bych rád viděl moderní konektor USB-C. V balení se nachází 2A nabíjecí adaptér a neočekávejte dech beroucí rychlost nabíjení. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně 2 hodiny a 40 minut.

 

 

 

Fotoaparáty – trojice fotoaparátů s ultra-širokoúhlou čočkou

Honor 20 Lite na svých zádech nabízí trojicí čoček fotoaparátů, což v této cenové kategorii rozhodně není obvyklé. Hlavní čočka nabízí rozlišení 24 Mpx se světelností f/1.8 a druhá je ultra-širokoúhlá8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední 2 Mpx čočka se světelností f/2.4 se stará o hloubku ostrosti. Focení také může vypomáhat AI a pochopitelně nechybí přisvětlovací blesk.

 

 

Aplikace fotoaparátu

Fotoaplikace na své horní části nabízí tlačítko pro zapínání/vypínání pomoci umělé inteligence, ovládání blesku, pohyblivé snímky a ikonku s nastavením. Tam se ukrývá nastavení rozlišení, GPS značky, mřížky fotoaparátu, časovač a další užitečné funkce.

Spodní část nabízí všechny potřebné režimy, které lze mezi sebou přepínat snadným tahem prstu. K dispozici je noční režim, portrétní režim s bokeh efektem (rozmazaným pozadím) a v kolonce „další“ najdete malování světlem, panorama, ovládání HDR, různé filtry a Pro režim s manuálním nastavením parametrů.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

V maximálním 24 Mpx rozlišení lze pořizovat klasické snímky bez pomoci umělé inteligence a dalším nastavením v poměru stran 4:3. Po zapnutí umělé inteligence či jiného nastavení se rozlišení sníží na kvalitních 12 Mpx a během focení s ultra-širokoúhlou čočkou budete využívat 8 Mpx rozlišení. Mezi čočkami se lze přepínat jednoduše kruhovým tlačítkem v aplikaci.

Snímky za dobrých světelných podmínek vypadají dobře a nechybí jim detaily. S podáním barev jsem byl ve většině případech spokojený, ale někdy jsou mdlé a přepálené i bez AI. Na pomoc AI raději úplně zapomeňte a tuto funkci jsem spíše vypínal. Má příliš agresivní post-processing.

Snímače si velice dobře poradí s focením makro snímků a problém jim nedělá ani protisvětlo. Za horších světelných podmínek jsou snímky ve většině případech dobré a noční režim pak pomůže eliminovat digitální šum. Vzhledem k ceně si myslím, že fotoaparáty odvádí slušnou práci. Pochválit výrobce musím za nasazení ultra-širokoúhlé čočky. Ta se může hodit na dovolené a výlety, kdy potřebujete širší záběr do jednoho snímku. Jelikož má horší světelnost, tak ji doporučuji využívat za dobrých světelných podmínek a umí pořídit hezké snímky.

 

 

Natáčení videí

Videa lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním rozlišení FullHD se 30/60 FPS. Vybrat si také můžete mezi novějším kodekem H.265 a kompatibilnějším H.264. Je však zklamáním, že mobil nenabízí pořizování videí 4K s alespoň 30 FPS, jak je v této cenové kategorii již běžné…  Žádná z čoček nemá optickou stabilizaci obrazu a spokojit se musíte s elektronickou stabilizací videa, ale ta vzhledem k ceně odvádí dobrou práci. Kvalita samotných videí je na tom ale dobře a nemám jim co vytknout.

 

 

Selfie kamerka

Čelní kamerka v kapkovitém výřezu nabízí úctyhodné 32 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. Kamerkou také lze natáčet videa ve FullHD se 30 FPS. K dispozici jsou také mnou nenáviděné režimy pro zahlazení nedostatků pleti a lze fotit „selfíčka“ s rozostřeným pozadím. Je však škoda, že nelze zvolit snímky s poměrem stran 18:9, ale k dispozici jsou jen v poměru 4:3. Kvalita snímků je však velice dobrá a myslím si, že každý fotograf selfie bude spokojený a využít může i pomoc AI.

 

 

 

Operační systém – koláč s EMUI polevou

Uvnitř Honoru 20 Lite se nachází operační systém Android 9.0 Pie. Systém se čistému Androidu zrovna moc nepodobá, což je u výrobce Honor běžné. Android byl tedy upraven masivní nadstavbou EMUI 9.0.1, kterou má řada uživatelů v oblibě.

 

Prostředí tradičně nenabízí menu aplikací, ale veškeré ikonky aplikací se nachází na úvodních obrazovkách. Pokud ale požadujete menu aplikací, jak je tomu u čistého Androidu, tak stačí přejít do Nastavení/Domovská obrazovka…/Styl domovské obrazovky a zvolit „šuplík“. Myslím si, že prostředí nemá dále moc smysl popisovat, protože je moc dobře známé.

Během mého testování se nestalo, že by se systém samovolně restartoval či zamrzal. Vše fungovalo spolehlivě, ale systém přeci jen potřebuje doladit. Některé animace a spouštění aplikací bývalo někdy pomalejší, než bych si představoval, odemykání obličejem často nefungovalo vůbec (nevyhledávalo obličej) a aplikace v multitaskingu jsou často ukončovány hned po návratu na domovskou obrazovku… Honor 20 Lite je však poměrně novým modelem a výrobce jistě bude v příštích aktualizacích pracovat na opravách.

 

 

 

Konektivita – NFC nechybí, ale…

Honor 20 Lite nabízí hybridní slot a musíte se tedy rozhodnout, jestli chcete využívat dvě nanoSIM karty současně (dualSIM) nebo chcete jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu microSD. Oba sloty pro SIM karty však zvládají všechna LTE pásma. K internetu se také můžete připojit pomocí 2,4 GHz Wi-Fi sítí (802.11 b/g/n) a je škoda, že chybí podpora 5 GHz Wi-Fi sítí, ale ty využívá minimum uživatelů.

 

Nechybí podpora NFC pro využívání bezkontaktních plateb mobilem a k dispozici je i starší Bluetooth 4.2. Je škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit již nové Bluteooth 5.0, ale jako uživatel nebudete nijak omezováni a poslech hudby s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00BT a reproduktorem B&O Beoplay P6 nebyl nijak trhaný a bez problémů fungovalo i odesílání fotek mezi mobilem a notebookem.

Pro využívání map a navigace dobře slouží GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou. Nalezení polohy bylo téměř okamžité a spolehlivě udrženo v mapových aplikacích. Problém nenastal ani během hraní hry Pokémon Go, kde je využívána poloha mobilu.

 

 

 

Zvuk – jack pro sluchátka

Honor 20 Lite nabízí jeden hlasitý reproduktor na své spodní části, hned vedle nabíjecího konektoru. S umístěním jsem neměl problémy ani během hraní her. Reproduktor nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Hlasitost vyzvánění hovorů či budíků rozhodně nepřeslechnete, ale samotná kvalita odpovídá ceně a hodnotím jej jako průměrný.

Potěší však 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek. Ta se v balení sice nenachází, ale používat můžete svá oblíbená sluchátka. Vyzkoušel jsem poslech hudby s mými dražšími sluchátka SONY a kvalita konektoru je rozhodně skvělá. Záleží však na zvolení sluchátek.

 

 

 

Závěr – bez nedostatků rozhodně není

Honor se snažil navázat na úspěšné modely „lite“ a Honor 20 Lite jim dle mého názoru rozhodně ostudu neudělá. Vyzdvihnout musím opravdu hezký displej s malým kapkovitým výřezem, užitečnou ultra-širokoúhlou čočku fotoaparátu a kvalita snímků uživatelům v této cenové kategorii rozhodně postačí. Opravdu velkou chválu si tento model odnáší za nadprůměrné 128 GB úložiště a nainstalovat si bez problémů můžete spoustu aplikací a her.

Co se designu týče, tak ten je už okoukaný a mobily Honor/Huawei se vypadají všechny téměř stejně, ale imitace kovu a skla se výrobci vážně povedla a mobil má nízkou hmotnost. Rozhodl bych se však pro zajímavější červenou nebo modrou variantu, kde odlesky musí vypadat daleko lépe než u černé varianty. Ergonomii mobilu však kazí rám mobilu a koupil bych si silikonový kryt, který by tento problém mohl eliminovat.

Honor 20 Lite však rozhodně není dokonalý a za cenu kolem 6 990 Kč bych vážně očekával oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Velkou řadu uživatelů také odradí nepochopitelná absence notifikační diody a funkce Always On, která by alespoň částečně mohla diodu nahradit… Někomu také může vadit nemožnost pořizovat videa ve 4K rozlišení a absence podpora 5 GHz Wi-Fi sítí.

Operační systém v aktuální verzi sice funguje spolehlivě, ale malé drobnosti ještě potřebuje doladit. Rozhodně to ale není důvod, proč bych si mobil nekoupil. Jedná se o drobnosti, které výrobce jistě doladí v aktualizacích. Pokud tedy hledáte hezký mobil do 7000 Kč a jste ochotni oželet zmíněné nedostatky, tak Honor 20 Lite může být dobrou volbou.

 

 

Co se mi líbí?

  • Barevná provedení
  • 128 GB interní úložiště
  • Opravdu pěkný displej
  • Nalepená ochranná fólie na displeji
  • Slušné fotoaparáty
  • Ultra-širokoúhlá čočka
  • 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence notifikační diody a Always On
  • Rám mobilu krapet kazí ergonomii
  • Starý nabíjecí konektor microUSB a pomalejší nabíjení
  • Neumí natáčet ve 4K rozlišení
  • Systém by si zasloužil doladit
  • Absence 5 GHz Wi-Fi

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. já ho mám a myslim že je dobrý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*