Huawei P smart Pro výborně zapadá do modelové řady P smart. Nabízí velký displej s minimalizací rámečků, výsuvnou pop-up selfie kamerku, trojici zadních fotoaparátů, nabíjecí konektor USB-C a slušný výkon. V době psaní této recenze se jeho cena pohybovala kolem 8000 Kč s DPH.
Obsah balení – sluchátka a kryt
V prodejním balení se nenachází jen mobil samotný, ale také 2A nabíjecí adaptér s USB-C nabíjecím/datovým kabelem a spona pro vysunutí hybridního slotu. V balení jsem našel i průhledný silikonový kryt, což vidím moc rád. Je však zvláštní, že jej výrobce nemá v seznamu na svých stránkách. K dispozici jsou i klasická pecková sluchátka.
Design a konstrukce
Huawei P smart Pro se po konstrukční stránce velice podobá staršímu modelu Huawei P smart Z. Jedná se tedy o celkem rozměrný model, což je vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje pochopitelné. Mobil se však díky oblým tvarům drží jistě a problém jsem neměl ani s ovládáním jednou rukou. Menší ruce však problémy mít mohou.
Většinu čelní plochy okupuje 6,59palcový displej s 2.5D ochranným sklem. To výborně zapadá do plastového rámu mobilu, ve kterém se nad displejem nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory. Selfie kamerku na čelní ploše nehledejte, protože rámečky kolem displeje jsou opravdu minimalistické.
Kde je tedy selfie kamerka? Ta se ukrývá v horní části mobilu, odkud se v případě potřeby vysune z konstrukce. Modul s kamerou působí bytelným dojmem a určitě bych se nebál jeho poškození. Hned vedle kamerky se nachází hybridní slot pro nanoSIM karty a microSD kartu.
Levý bok mobilu je prázdný a důležitá tlačítka se nachází na pravém boku. Myslím tím pochopitelně tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. To funguje také jako čtečka otisků prstů, což pomáhá dobré ergonomii. Spodní část mobilu pak disponuje 3,5 mm jack konektorem pro připojení sluchátek, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu jsou ze skla, které je na bocích zakřivené tak, aby mobil pohodlně seděl v ruce. K dispozici je v mnou testovaném černém (Midnight Black), ale také v zajímavějším namodralém (Breathing Crystal) barevném provedení. Na zádech se nachází vystupující čočky třech fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk.
Displej – hezká podívaná bez rušivých prvků
Huawei P Smart Pro nabízí 6,59“ IPS displej s FullHD+ (2 340 x 1 080 px) rozlišením. Displej chrání mírně zakřivené 2.5D sklo, na kterém se nachází nalepená ochranná fólie již z výroby. Tu je možné v případě potřeby bez problémů odlepit.
Displej má výborné pozorovací úhly a velmi dobrou viditelnost na přímém světle. Bez problémů mi fungovala i automatická regulace jasu. Spokojený jsem byl i s věrohodným barevným podáním IPS panelu. Chválím také za to, že je displej bez ohyzdných výřezů a nabízí možnost si barevné podání upravit dle potřeby. Výrobce však nepochválím za absenci notifikační diody.
V nastavení najdete také komfortní režim pro používání mobilu ve večerních hodinách, úpravy velikosti textu a prvků v prostředí. V Nastavení/Oznámení/Další nastavení oznámení si můžete zapnout také zobrazení nových notifikací tak, že se upozornění krátce zobrazí na zhasnutém displeji. Funkci notifikační diody tedy nahradí jen částečně.
Odemykání mobilu – čtečka na boku
Huawei P smart Pro nabízí čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu. Ta se nachází zabudovaná přímo v zamykacím tlačítko, což je velice praktické a rád jsem ji používal. Odemykání mobilu bylo spolehlivé a také velice rychlé. Čtečce nedělají problémy ani vlhčí prsty.
Odemykání obličejem bohužel chybí, ale není to na škodu. Výrobce od něj pravděpodobně opustil, protože by nebylo tak rychlé. Během každého odemykání by se totiž musela selfie kamerka vysunout z konstrukce.
Zvuk – jack nechybí
Hlasitý reproduktor se nachází na spodní části mobilu. Jeho hlasitost je na vysoké úrovni a s kvalitou jsem byl spokojený. Zvuk však spíše odpovídá ceně mobilu. Někdo může také ocenit FM rádio, které najdete na úvodních obrazovkách systému.
Potěší 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, který byl v případě mnou testovaných sluchátek nadprůměrné kvality. Zkoušel jsem však vlastní dražší sluchátka, takže záleží hodně na tom, jaká sluchátka si zakoupíte. Použít však můžete i sluchátka přiložena v balení.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
Huawei P smart Pro nabízí osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710F s taktem: 4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz. O výkon se dále stará dostatečná paměť 6 GB RAM. Rád vidím i 128 GB interní úložiště pro všechny aplikace/hry a ostatní data. To je možné rozšířit také vložením paměťové karty microSD o maximální kapacitě 512 GB.
Výkon je zcela dostatečný pro běžnou práci, kdy jsem mobil opravdu nešetřil a plně jej vystavil všem běžným aplikacím. Na problémy s výkonem jsem nenarážel ani u hraní náročných her. Shadowgun Legends, PUBG Mobile i Warface bylo možné hrát na plné grafické nastavení, a to často i se 60 FPS. Pokud však plánujete hrát Fortnite, tak na tento model zapomeňte, protože hra nepodporuje procesor Kirin 710F.
Mobil pod zadním krytem nabízí uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To je slušná kapacita a Huawei je také znám tím, že systém optimalizuje tak, aby mobil vydržel i krásné dva dny. Většinou jsem s tímto modelem vydržel jeden a půl dne běžného používání bez hraní her. Dvoudenní výdrž tedy není nemožná.
O nabíjení mobilu se pak stará oboustranný konektor USB-C. V balení je k dispozici 2A/10W nabíjecí adaptér, což není známka nejrychlejšího nabíjení na trhu. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny. To není vyloženě špatné, ale ani úchvatné a rád bych určitě viděl alespoň 15W nebo 18W nabíjení.
Fotoaplikace
Aplikace fotoaparátu je stejná, jako u ostatních modelů značky Huawei. Na horní části nabízí ikonu funkce HiVision pro identifikaci předmětů a vyhledávání zboží. Nechybí ani ikona pro nastavení blesku a pomoci umělé inteligence (AI). Pravá strana zas nabízí kulaté tlačítko 1x-2x zoom a na spodní části se nachází všechny potřebné režimy.
Mezi režimy se snadno přepínáte tahem prstu. K dispozici je vydařený noční režim pro focení za horších světelných podmínek i bez blesku, portrétní režim s rozostřeným pozadím a režim pořizování videa. V kolonce „Další“ pak najdete Pro režim s manuálním nastavením parametrů, zpomalené záběry, panoramata, filtry, časosběr a další.
Zadní fotoaparáty
Huawei P smart Pro na svých zádech nabízí lehce vstupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8, druhý ultraširokoúhlý s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.4 a třetí 2 Mpx se světelností f/2.4. Poslední čočka s nižším rozlišením pravděpodobně slouží pro pořizování snímků s bokeh efektem (rozostřeným pozadím).
Zadní trojice odvádí velice dobrou práci a se snímky jsem byl spokojený. Nepostrádají detaily, ale ani věrohodné barevné podání. Doporučuji však mít pomoc umělé inteligence zcela vypnutou, protože ta podání barev umí spíše jen pokazit. Jedinou výtku bych měl ke stranám snímků, kde je občas vidět neostrost. Za horších světelných podmínek hodně vypomůže noční režim, který funguje překvapivě dobře. Je však nutné mít ruce v klidu, aby byl snímek pořizovaný tímto režimem ostrý.
Natáčení videí
Huawei P smart Pro umí zadní kamerou natáčet videa v maximálním rozlišení FullHD (1080p) se 30/60 FPS (snímky za vteřinu). Někdo tedy může postrádat vyšší 4K rozlišení. Videa se 30 FPS jsou překvapivě stabilní a lze se přepínat mezi hlavní a ultraširokoúhlou kamerou, což se mi líbí. Videa jsou na tom dobře, tedy až na FullHD se 60 FPS. V tomto nastavení jsou videa bohužel méně stabilní, což by nebyl výrazný problém, ale dost často postrádají ostrost a fotoaplikace odmítá ostřit. Je však dost možné, že tento malý nedostatek výrobce doladí aktualizací.
Focení selfie
Huawei P smart Pro nabízí 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.2. Fotit lze jen v poměru stran 4:3 a pořizovat video je možné v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS. Samotná kvalita snímků je na velice dobré úrovni a myslím si, že každý bude s kvalitou spokojen. K dispozici jsou i různé efekty včetně zahlazení nedostatků pleti, fotit lze s rozostřeným pozadím a využít lze i pomoc umělé inteligence.
Operační systém – dostane Android 10?
V době testování měl Huawei P smart Pro operační systém Android 9.0 Pie se známou nadstavbou EMUI 9.1. Poslední měsíce Huawei vypouští novou nadstavbu EMUI 10 s Androidem 10 v podobě aktualizace na různé modely. Věřím tomu, že časem se dočká právě i tento model.
Nadstavba má své výhody, a to možnost nastavit si rozložení ikonek na 5×6 a využít lze i jednoduchého režimu, který ocení uživatelé s horším zrakem. Vybrat si také můžete, jestli chcete systém ovládat pomocí třech spodních tlačítek, či využívat modernější gesta. Na systému se mi také líbí funkční cloudové úložiště Huawei Mobile Cloud, které nabízí 5 GB prostoru zdarma.
A co spolehlivost? Ta je na výborné úrovni a výrobci se optimalizace prostředí povedla na jedničku. Za celou dobu testování se nestalo, že by se systém sekal či nastal jiný problém. Jedinou výtku bych měl k předinstalovaným aplikacím Facebook a Booking.com, které nepotřebuji. Naštěstí je možné je bez problémů odinstalovat.
Konektivita – tady umí zklamat
Huawei P smart Pro nabízí hybridní slot na horní části mobilu, takže si musíte vybrat, zda budete chtít využívat dvě nanoSIM karty, nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma.
K internetu se můžete připojit také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi a je velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na 5 GHz Wi-Fi sítě. Na druhou stranu je téměř nikdo nepoužívá, takže to zamrzí minimum uživatelů. Více uživatelů však zamrzí naprosto nepochopitelná absence NFC. Mobilem si tedy bezkontaktně nezaplatíte.
K dispozici je i W-Fi Direct a úsporné Bluetooth 4.2 mi velice dobře fungovalo s bezdrátovými sluchátky Huawei FreeBuds 3 a Sennheiser HD 4.50 BTNC. Poslech nebyl nijak trhaný a dobře fungoval i přenos souborů mezi mobilem a dvěma notebooky. Pro navigace a mapy pak dobře poslouží GPS , AGPS, Glonass, BeiDou.
Závěr – sympaťák, který má i nedostatky
Huawei P smart Pro je sympatický model, který má krásný velký displej bez rušivých výřezů či průstřelů. Schovat selfie kamerku do výsuvného modulu je dle mého názoru správné rozhodnutí. Příjemně překvapený jsem byl i z kvalit fotoaparátů a P smart Pro je schopen pořídit i slušné snímky s nočním režimem, což v této kategorii stále není úplně běžné.
Tento model bych tedy mohl doporučit. Tedy za předpokladu, že oželíte NFC pro bezkontaktní platby, málo používané 5 GHz Wi-Fi sítě a bohužel i notifikační diodu.
Co se mi líbí?
- Konstrukční zpracování
- Hezký displej bez rušivých prvků
- Výborná čtečka otisků
- Slušné zadní fotoaparáty
- Dvoudenní výdrž na jedno nabití
- Odladěný operační systém
- Lze odinstalovat aplikace Facebooku
Co se mi nelíbí?
- Absence notifikační diody
- Neumí 5 GHz Wi-Fi
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Nepochopitelná absence NFC
- Videa se 60 FPS mají problémy s ostrostí