Huawei FreeBuds 3 – Konečně pořádná pecková sluchátka bez drátu (RECENZE)

Huawei FreeBuds 3 jsou pecková bezdrátová sluchátka, která se za dostupnou cenu snaží nabídnout vysokou kvalitu. Výrobce se chlubí především kvalitním zpracováním sluchátek, funkcí potlačení okolního hluku, vysokou výdrží na jedno nabití a bezdrátovým nabíjením. V době psaní této recenze se sluchátka prodávala za cenu kolem 4 800 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení – potřebný základ

Samotná krabička vypadá dobře, ale nenabízí nic nadstandardního. Co také čekat od balení se sluchátky, že? Nabízí tedy krabičku se sluchátky, USB-C nabíjecí/datový kabel a potřebné návody. K dispozici je i papír s QR kódem pro rychlejší párování s mobilní aplikací.

 

 

 

Design a zpracování samotných sluchátek

Huawei FreeBuds 3 jsou opravdu bezdrátová sluchátka, na kterých nenajdete ani kus kabelu. Zaujmout se snaží především svými malými rozměry, ale také nízkou váhou. Každé sluchátko váží pouhých 4,5 gramu, což jen vítám. Zajímavé jsou také rozměry každého sluchátka, a to 41,5 x 20,4 x 17,8 mm.

Když se na samotná sluchátka podíváte, tak hned budete vědět, komu konkurují. Ano, sluchátkům AirPods od Applu. Celkem dost se jim podobají, ale přeci jen na nich najdete rozdíly. Já osobně jsem se obával, že mi sluchátka v uších vůbec nebudou sedět a budou mi neustále vypadávat, což se mi stávalo právě při krátkém odzkoušení AirPodů.

Sluchátka FreeBuds 3 mi v uších sedí skvěle a díky nízké váze nejsou téměř vůbec cítit. Plasty jsou zaoblené tak, že v uších ani nijak neškrábou a věřím, že většině uším sednou. Využíval jsem je denně při cestování, ale i v práci. Sluchátka se pohodlně používala i po několika hodinové práci na notebooku, kdy jsem poslouchat hudbu a podcasty. Mohu tedy říci, že se sluchátky mam neposlouchané opravdu desítky hodin.

Zakoupit si je můžete ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném bílém (Ceramic White), a také černém (Carbon Black). Potěšit může také zvýšená odolnost s cerifikací IPX4, která zajistí odolnost vůči stříkající vodě. Sluchátka tedy odolají dešti, ale také potu. Pokud jsou však sluchátka mokrá, tak bych je nevkládal do nabíjecí krabičky, aby nedošlo k jejich poškození.

Na každém sluchátku se nachází také důležité senzory. Nechybí tedy senzory, které umí poslech hudby pozastavit, když je vyjmete z ucha. Tato funkce funguje jen pokud vlastníte mobil značky Huawei. Jelikož jsem měl tu možnost tuto funkci zkoušet, tak mohu potvrdit, že funguje naprosto spolehlivě a pozastavené bylo i přehrávané video na YouTube. Všimnout si můžete také nabíjecího pinu a mikrofonů.

Každé sluchátko obsahuje také senzory, které umožňují využívání gest poklepáním. Na levém sluchátku jsem využíval rychlé zapínání/vypínání funkce potlačení okolního hluku. Na pravé sluchátku stačilo klepáním přeskakovat přehrávané skladby. Přeskakování fungovalo jak v klasickém přehrávači hudby, tak i ve Spotify a Deezeru.

 

 

 

A co to nabíjecí pouzdro?

Nabíjecí pouzdro výborně ladí ke sluchátkům a sluchátka do pouzdra padnou dokonale. Přesně sednou na nabíjecí pin a magnet uvnitř je poměrně silný, takže se sluchátka v pouzdře nijak nepohybují. Celé pouzdro bez sluchátek váží pouhých 48 gramů. Rozměry pak činí příjemných ⌀60,9 x 21,8 mm.

Nabíjecí pouzdro je celé z kvalitního plastu a je kulatého tvaru. Celou dobu jsem přemýšlel, kde jsem ten tvar už viděl, a nakonec jsem na to přišel. Tvar je velice podobný krabičce od zubní nitě nejmenovaného výrobce. Myslím si, že u sluchátek je tento tvar vhodný, protože výborně padne snad do každé kapsy.

Uvnitř pouzdra se nenachází jen místo pro sluchátka, ale dioda pro signalizaci nabíjení sluchátek a také stavu pro spárování. Zvenčí si všimnete elegantně zakomponované hliníkové části s logem Huawei. Na spodní části se pak nachází oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Spodní část obsahuje také barevnou diodou, která signalizuje stav nabití.

Dokonale schované je také malé tlačítko na pravém boku pouzdra. To není téměř vůbec vidět a nijak tedy nekazí design. Slouží však pro vyvolání režimu spárování. Jeho stisk je jistý a po celou dobu testování se nestalo, že bych jej v kapse nechtěně stiskl.

 

 

 

Zvukové podání – konečně slušné pecky

Od peckových sluchátek Huawei FreeBuds 3 jsem toho moc neočekával, ale byl jsem velice mile překvapen jejich kvalitou zvuku, ale především i hlasitostí. Ta je na nadprůměrné úrovni a Huawei si za to odnáší velkou pochvalu. Kvalita zvuku je velice dobrá a sluchátka ocení především milovníci zvýrazněných basů. Jsou tedy vhodné pro elektronickou hudbu, ale to neznamená, že si neužijete i jiné žánry.

Aktivní potlačení okolního hluku funguje velice dobře, ale velkým sluchátkům na uši se rozhodně nevyrovná. Je to však logické, protože do tak malých sluchátek není možné zavést tak kvalitní potlačení hluku.

Výrobce si odnáší velkou pochvalu za to, že potlačení hluku si můžete jednoduše nastavit dle svých potřeb, a to v mobilní aplikaci. Já tuto funkci využíval pro vylepšení hudebního podání např. pro metalovou hudbu. Každému může nastavení vyhovovat trošku jinak, čehož si je výrobce vědom.

Jelikož na sobě sluchátka mají také mikrofony, tak je možné s nimi i telefonovat. To jsem pochopitelně vyzkoušel a s hovory jsem byl naprosto spokojený. Druhá strana si nestěžovala že bych nebyl slyšet.

Když nebudete potřebovat poslouchat hudbu či telefonovat se dvěma sluchátky, tak můžete používat jen jedno a druhé mít bezpečně schované v pouzdře. To jsem využíval především při práci na notebooku, kdy jsem mohl bez problémů poslouchat třeba podcasty.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Každé sluchátko v sobě ukrývá akumulátor s kapacitou 30 mAh, který se nachází pravděpodobně v „nožičce“ každého sluchátka. Výrobce na svých stránkách udává, že sluchátka jsou schopna vydržet 4 hodiny na jedno nabití. Nezáleží však jen na tom, jak hlasitě budete hudbu poslouchat, ale také na tom, jestli budete mít zapnuté aktivní potlačení okolního hluku.

Z výdrže na jedno nabití jsem byl velice mile překvapen. Běžně jsem se sluchátky vydržel 3 hodiny s aktivním potlačením okolního hluku a vyšší hlasitostí. Čtyř hodin jsem dosáhl s nižší hlasitostí a mohu tedy potvrdit, že výrobce neuvádí zavádějící parametry.

Nabíjecí pouzdro má také vlastní akumulátor s kapacitou 410 mAh. Výrobce udává, že hudbu můžete poslouchat s použitím pouzdra celých 20 hodin. To je celkem odvážné tvrzení, kterého je však možné dosáhnout. Jelikož jsem sluchátka využíval opravdu denně při práci, ale i chození venku, tak mohu potvrdit, že jsem většinou dosáhl 16-18hodinové výdrže na jedno nabití.

Využívání reverzního nabíjení mobilu Huawei P30 Pro

Chválím také za oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení najdete dostatečně dlouhý USB-C kabel. Ten není jen nabíjecí, ale lze jej použít i jako datový kabel k propojení mobilu s počítačem. Sluchátka s pouzdrem se z úplného vybití do plného stavu nabijí přibližně za jednu hodinu. Nabíjení je tedy rychlé, což jen chválím.

Někteří mohou také ocenit přítomné 2A bezdrátové nabíjení standardu Qi. Celé pouzdro se sluchátky tedy stačí položit na nabíjecí podložku a neřešit kabely. Během mého používání jsem vyzkoušel nabíjení s bezdrátovou podložkou, ale i reverzní nabíjení mobilu Huawei P30 Pro. To funguje tak, že pouzdro sluchátek položíte na záda mobilu a během okamžiku se začnou nabíjet. Pokud tedy vlastníte mobil s reverzním nabíjením, tak na cestách můžete nabíjecí krabičce poskytnout nějakou tu energii, a to bez zcela bez kabelů.

Naměřena rychlost za použití reverzního nabíjení mobilu Huawei P30 Pro

 

 

 

Mobilní aplikace a párování

Nastavení sluchátek najdete v aplikaci Huawei AI Life, která je dostupná v Obchodu Play a Huawei AppGallery. Je tedy jen pro systém Android a je dobré říci, že sluchátka nefungují s iPhony a iPady od Applu. Se systémem Windows 10 však fungují krásně a já je využíval i při práci na počítači.

Prostředí aplikace AI Life je celé v češtině a ovládání je velice jednoduché. K dispozici máte přehled o nabití obou sluchátek a pouzdra. Přizpůsobit si lze i potlačení okolního hluku, což mohu jen doporučit. Chválím také za možnost si přizpůsobit funkce gest klepání na sluchátka. Nakonec lze i firmware sluchátek aktualizovat, což by měl provést každý, a to hned po prvotním spárování s mobilem.

Pokud vlastníte mobil značky Huawei, tak pochopitelně získáte i nějaké ty výhody. Již jsem tu zmiňoval, že jen s mobilem Huawei se přehrávaná skladba pozastaví, když sluchátka vyndáte z uší. Hned po připojení s mobilem se zobrazí také hezká obrazovka s informativním stavem o nabití sluchátek a pouzdra. U mobilu jiné značky jen proběhne rychlé spojení a procenta nabití zjistíte po spuštění aplikace.

Párování sluchátek s Android mobilem/tabletem je velice jednoduché a v první řadě je dobré sluchátka nabít. Poté stačí do mobilu stáhnout Huawei AI Life a sluchátka se zařízením dle pokynů spárovat. Celý postup párování s mobilem, ale i počítačem s Windows jsem popsal v samostatném článku.

 

 

 

Závěr – opravdu jsou tak dobrá?

Ze sluchátek Huawei FreeBuds 3 mám opravdu dobrý pocit, což jsem upřímně vůbec nečekal. Pecková sluchátka jsem v lásce moc neměl, protože mi AirPody od Applu a podobná sluchátka od jiných výrobců nikdy nedržela v uších. FreeBudy 3 mi drží skvěle a jejich používání jsem si užíval.

Výrobce moc chválím za vydařenou, a především jednoduchou aplikaci. Oceňuji také funkčnost se systémem Windows 10, což ne každá bezdrátová sluchátka umí. Je tedy velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na majitele jablečných zařízení iPhone a iPad. Když už jsem u drobného kritizování, tak je dobré také zmínit, že nabíjecí pouzdro trpí na vlasové škrábance, které jsou naštěstí alespoň u bílé varianty špatně viditelné.

Automatické potlačení okolního hluku funguje skvěle a oceňuji i možnost si funkci manuálně přizpůsobit. Je však dobré si říci, že sluchátka tohoto typu nikdy nenabídnou tak dobré potlačení okolního hluku, jak je tomu u velkých sluchátek na uši. Je to však pochopitelné, protože výrobce je limitován velikostí sluchátek.

Pokud tedy hledáte kvalitní bezdrátová sluchátka, která nabízí kvalitní zvuk s důrazem na basy, tak se může jednat o ideálního kandidáta. Oceníte pak i výbornou výdrž na jedno nabití a hezky zpracované nabíjecí pouzdro. Bezdrátové nabíjení je pak třešničkou na dortu.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Kvalitní zpracování
  • Zvýšená odolnost vůči vodě a potu
  • Nízká váha sluchátek i nabíjecího pouzdra
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Rychlé drátové nabíjení
  • Bezdrátové nabíjení
  • Povedená mobilní aplikace

 

Co se mi nelíbí?

  • Nefunkční s iPhony a iPady
  • Pouzdro trpí na vlasové škrábance

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*