Po recenzi vlajkového modelu Xiaomi 13 Pro přišel čas otestovat i nějaký dostupnější model od Xiaomi. Podíval jsem se na Redmi Note 12 Pro, který láká milovníky plochého rámu mobilu, výkon pro nejnáročnější mobilní hry, tři zadní fotoaparáty a stereo reproduktory. V době psaní recenze se mobil prodával ve dvou konfiguracích: 6/128 GB za 8 990 Kč s DPH a 8/256 GB za 10 490 Kč s DPH. Dostupný je na známých velkých e-shopech, ale i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Někdo ocení plochý rám a hrany
- Hezký OLED panel
- Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
- Čtečka otisků prstů na boku mobilu
- Výkon pro náročné hry
- Kvalita fotoaparátů
- Prostředí MIUI 14
- Konektivita s Wi-Fi 6, 5G a infraportem
- Rozumná cena
Negativa:
- Někomu může vadit plochý rám a hrany
- Always-On nelze používat po celý den
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
- V době testování mobil neměl Android 13 (brzy dorazí aktualizací)
Obsah prodejního balení
Obsah krabičky je tradičně příkladný a najdeme v ní mobil, 67 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový kabel a silikonový kryt pro ochranu mobilu. Dále nechybí spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.
Design a konstrukce – pro fanoušky plochých rámů
Xiaomi u modelu Redmi Note 12 Pro vsadil na elegantní barvy a mobil si na našem trhu můžete koupit v černém nebo modrém barevném provedení. Na některých trzích je dostupný i v bílém (Polar) provedení. Celkové rozměry mobilu činí: 162,9 x 76 x 7,9 mm a váží 187 gramů. Na dnešní poměry je mobil tedy celkem lehký, protože některé mobily váží již nad 200 gramů. Mobil se drží dobře, ale osobně mi moc nesedí plochý rám. Já mám raději oblé tvary, díky kterým mobil lépe padne do ruky. Jsou však i lidé, kteří na hrany nedají dopustit.
Plochý rám mobilu je dle očekávání plastový a na jeho horní části najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mřížku hlasitého reproduktoru, zdířku mikrofonu a výrobce nezapomněl ani na infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém jsou dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu, konektor USB-C a mřížka druhého hlasitého reproduktoru.
Na skle displeje se nachází od výrobce již nalepená ochranná fólie. Displej má hezky tenké rámečky a chválím malý průstřel selfie kamery uprostřed horní části displeje. Nad displejem se ukrývá výřez s reproduktorem pro hovory.
Záda mobilu v mnou testovaném černém provedení se na světle lesknou. Jsou na nich tedy bohužel vidět otisky prstu a jiné mastnoty. Většina lidí asi beztak využije ochranný kryt v balení, který chrání záda i strany mobilu. Záda se mi vlastně líbí, protože působí elegantně a hezky zpracovaný je dle mého názoru i lehce vystupující modul třech fotoaparátů. V něm se nachází také blesk a nápis značící, že hlavní fotoaparát má 50 Mpx. Na zádech se pak nachází už jen logo Redmi.
Displej – 120 Hz OLED s omezeným Always-On
Redmi Note 12 Pro nabízí velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1 080 px). Chrání jej sklo Corning Gorilla Glass 5 a na něm je i nalepená fólie od výrobce. Ta trochu kazí viditelnost na přímém slunci a pokud budete chtít, můžete ji odlepit. Výrobce udává, že displej má maximální jas displeje 900 nitů a s viditelností jsem problém neměl. Nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a Režim sluneční svit pro lepší viditelnost na přímém světle. Samotný OLED panel se výrobci vážně povedl a má hezké barevné podání s možností úpravy. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Chválím i za nasazení obnovovací frekvence 120 Hz. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete používat 60 nebo 120 Hz, ale k dispozici je i funkce, kdy si systém sám reguluje obnovovací frekvenci dle potřeby.
Jelikož výrobce nasadil OLED panel, tak je možné používat i oblíbenou obrazovku Always-On (Aktivní displej). Ta umí zobrazit nové notifikace z aplikací, čas, datum a procenta nabití mobilu. Využívat můžete i různé efekty po stranách displeje nebo si obrazovku přizpůsobit. Vůbec nechápu, proč ale výrobce tuto funkci omezil na zobrazení po dobu deseti vteřin… Já jsem uživatel, který obrazovku využívá neustále a má ji zobrazenou po celý den. U tohoto modelu se zobrazí jen při nové notifikaci a zobrazí se jen po krátkou dobu. Je to velká škoda.
Zvuk – budete spokojeni
Redmi Note 12 Pro nabízí dva hlasité reproduktory pro multimédia a hraní her. Nachází se na horní a spodní části mobilu. Je trochu škoda, že ten horní není umístěný trochu jinde, protože jsem si jej během hraní her překrýval. Hlasitost reproduktorů je však na poměry mobilu vysoká a mile překvapen jsem i z kvality reproduktorů s náznakem basů. Díky stereu si také lépe užijete nejen videa, ale i online hry.
Výrobce překvapivě nasadil i 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Za to chválím, protože tento konektor z mobilu již roky pomalu mizí. Pro bezdrátový poslech slouží Bluetooth 5.2. Výrobce nikde neudává, jaké kodeky podporuje, ale během mého testu jsem s kodeky aptX a AAC neměl problém.
Spokojen jsem byl i s reproduktorem pro hovory a vlastně se zvukem jsem byl celkově spokojený. V nastavení zvuku si můžete přizpůsobit nejen vyzvánění, ale i haptickou odezvu (vibrace). V nastavení telefonu/Zvukové efekty se pak nachází zapnutí funkce Dolby Atmos a ekvalizér.
Odemykání mobilu – čtečkou i obličejem
Pro odemykání mobilu slouží čtečka otisků prstů umístěna v zamykacím tlačítku mobilu. Ta je umístěna ideálně a odemykání mobilu je nejen spolehlivé, ale i rychlé. Čtečky se stačí jen dotknout a mobil se odemkne. V nastavení si ale můžete vybrat, zda chcete odemykat pouhým dotykem po čtečce či stiskem tlačítka.
Odemykání je možné také obličejem, a to skrze selfie kamerku v displeji. Tato funkce funguje také bleskově a dobře i za špatných světelných podmínek, ale není tak bezpečná. Uložit si můžete klidně dvě tváře.
Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry?
Nejedná se tedy o žádný vlajkový model, ale výrobce právě láká na to, že tento model za přijatelnou cenu nabízí i vysoký výkon. Je to ale pravda? Je mobil vlastně vhodný pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her současnosti?
O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 1080 (6 nm) s maximálním taktem 2,6 GHz. Já osobně bych si připlatil za vyšší konfiguraci mobilu s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Mobil umí si paměť RAM rozšířit také skrze interní úložiště, a to až o 5 GB. Tuto funkci najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti.
A jak na tom výkon tedy je? Po stránce běžného používání náročných aplikací a celodenní pracovní nasazení mobil zvládá skvěle. Při začátku testování byl systém takový pomalejší, ale tento nedostatek opravila aktualizace systému. Vše je již svižné a mobil má dostatek výkonu pro všechny aplikace. U her to je vždy u mobilů s MediaTeky otázka, protože ty někdy zvládají náročné hry bez problémů, ale některé modely mají problémy a spokojit se v takových případech musíte s nízkou grafickou kvalitou při hraní. V případě Note 12 Pro jsem vyzkoušel hraní několika her, a to i tu nejnáročnější a špatně optimalizovanou. Ano, samozřejmě mluvím o Fortnite. Ten je možné hrát na maximální grafické nastavení (EPIC) se 45 FPS nastavením. Během hraní však snímky padají a často se drží na 30 FPS. Pokud chcete 60 FPS, musíte snížit grafické nastavení na vysoké (HIGH).
Samozřejmě za tyto peníze nemůžete dostat grafickou kvalitu, která je třeba u vlajkového modelu Xiaomi 13 Pro. Při pohledu na cenu je hardwarová výbava velmi slušná a mobil si užijí i hráči náročných her. Ti budou spokojeni s výkonem, haptickou odezvou i během Fortnite (není samozřejmostí) a stereo reproduktory. Chlazení procesoru výrobce zvládl také skvěle. Mobil se po dlouhém hrané náročných her zahřeje, ale ne nijak nadměrně a hřeje především u okolí kolem modulu fotoaparátů.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Redmi Note 12 Pro je na dnešní poměry celkem lehký, přesto se v jeho útrobách nachází akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. Výdrž hodnotím dost nerad, protože časem se různými aplikacemi a aktualizacemi může lišit. Každý také mobil používáme trochu jinak. Celý pracovní den na jedno nabití však vydrží a někomu může vydržet i jeden a půl dne. Dva dny pak vydrží spíše jen nenáročný uživatel.
U Xiaomi jsem si zvykl na návykové bleskové 120 W nabíjení. U tohoto modelu výrobce sáhl po pomalejší, ale stále rychlém 67 W nabíjení. Kapacita akumulátoru je slušná, takže nabíjení bude o něco pomalejší. Většina uživatelů však bude s rychlostí jistě spokojena. Během mého používání se mobil z úplné nuly nabil za 30 minut do 75 %. Do 100 % stavu se nabil za přibližně 45 minut. Bezdrátové nabíjení pak mobil nepodporuje.
Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?
Výrobce během mého testování opravil rychlost přepínání mezi režimy a manuální ostření. Po aktualizacích funguje aplikace hezky svižně a znát ji můžete z jiných mobilů od výrobce Xiaomi. Tradičně nabízí nastavení automatického HDR, AI, Google Lens a dostatečně velká jsou i tlačítka pro přepínání mezi hlavním (1x), ultraširokoúhlým fotoaparátem (0,6x) a digitálním zoomem 2x. Tahem prstu po tlačítkách se dostanete do možnost využít až 10x digitální zoom. Pod tlačítkem kouzelné hůlky jsou ukryté filtry.
V pruhu s režimy je vše, co budete potřebovat. Sáhnout můžete po výborném portrétním režimu s rozostřením pozadí nejen za lidmi, ale i zvířaty a předměty. Povedl se i noční režim pro focení za špatných světelných podmínek bez blesku a u Xiaomi mám rád i skenování dokumentů s textem. V kolonce „Více“ je focení v maximálním 50 Mpx rozlišením, focení panoramat, VLOG, zrychlený/zpomalený záběr i dlouhá expozice. Zkratky na režimy si můžete z kolonky „Více“ přesunout do pruhu s režimy. V horním menu aplikace si můžete vybrat poměr stran, samospoušť, rozlišení videí, mřížka, focení makra zbytečným 2 Mpx rozlišením, rozostření pozadí, filmový rámeček a další.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Nejdříve bych chtěl upozornit, že při obdržení mobilu k testu jsem byl s fotoaparáty celkem nespokojený. Často jsem se setkával s neostrostí, problémy s pohyblivými objekty a velkým vytrácením detailů ve tmě. Tyto problémy opravila větší aktualizace systému, kterou jsem během testování obdržel. Pokud si mobil zakoupíte, rozhodně stáhněte nejnovější verzi systému v: Nastavení telefonu/O telefonu/Verze MIUI.
Kvalitu fotek vlajkového modelu Xiaomi 13 Pro nikdo od mobilu za tyto peníze neočekává. Oba fotoaparáty fotí vážně dobře, ale většina lidí bude přeci jen používat především hlavní fotoaparát. Snímky mají hezké barevné podání, které sice odpovídá realitě, ale někdy je např. tráva taková zelenější a očím líbivější. Spokojen jsem i s dostatkem detailů a výborně funguje i noční režim. Ten danou scénu nejen prosvětlí, ale efektivně vyhladí digitální šum a snímky mají i detaily. Fotoaparátu nedělá problém protisvětlo, automatické HDR funguje dobře a spokojen jsem byl i s focením blízkých makro snímků. Jelikož má fotoaparát vysoké rozlišení, můžete sáhnout i po digitálním zoomu. Ten je ztrátový, protože dochází k ořezům snímku z hlavního fotoaparátu, ale 2x i 6x digitální zoom je použitelný. Velmi dobře funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Použít jej můžete pro focení přátel, ale i na zvířata a různé předměty. Sílu rozostření můžete měnit dle sebe během i po vyfocení.
Ultraširokoúhlý fotoaparát ve dne poslouží dobře a krajinky i zážitky na dovolených budete mít v dobré kvalitě. Jen po stranách je někdy znát neostrost, ale osobně mi to moc nevadí. Za špatných světelných podmínek můžete také sáhnout po nočním režimu, který se skutečně snaží. Snímky vážně prosvětlí i vyhladí digitální šum, ale bohužel je znát úbytek detailů.
U Redmi Note 12 Pro jsem si často všiml, že během focení scéna nějak úchvatně nevypadala a řekl jsem si, že to bude špatná fotka. Po pár vteřinách však výsledný snímek v galérii fotek vypadal skvěle. Výrobce tedy výborně zvládl post-processing, který fotky zpracovává. Za ty peníze si myslím, že Redmi Note 12 Pro fotí dobře. Hlavní fotoaparát fotit skutečně umí, ultraširokoúhlý také, ale je spšíe čistě průměrný. Poslední si pak výrobce mohl zcela odpustit.
Pořizování videa zadními fotoaparáty
Redmi Note 12 Pro umí hlavním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i nižší rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS. Mezi rozlišeními se můžete pohodlně přepínat po vysunutí horní nabídky aplikace. Ultraširokoúhlý fotoaparát umí také pořídit video, a to v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Během natáčení je možné sáhnout po digitálním zoomu, využít můžete zkrášlovací režim, filtry i filmový rámeček. Nabízí se i režim makro, ale ten využívá zbytečný 2 Mpx fotoaparát…
Kvalita videí je na tom dost podobně, jako pořízené snímky. Videa mají hezké barevné podání, jsou ostrá a dobře funguje i přeostřování z blízkých objektů. Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci obrazu, která se opravdu snaží a videa po stránce stability použitelná jsou, ale lepší to být rozhodně mohlo. Ultraširokoúhlý fotoaparát umí také pořizovat na danou cenovou kategorii slušná videa, ale z hlavního přeci jen vypadají lépe. Je však zajímavé, že u ultraširokoúhlého je stabilizace (digitální) o něco lepší. Spokojen jsem i s pořízeným audiem ve videích.
Jak je na tom přední selfie kamerka?
Uprostřed horní části displeje je malá 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,45. Ta umí nejen fotit, ale i pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS. I u přední kamerky lze sáhnout po manuálním HDR, zkrášlovacích režimech a filtry. Samotná kvalita kamerky je slušná a myslím si, že spokojen bude každý. Obličeje jsou ostré, pleť se nepřirozeně neleskne a dobře funguje i rozmazání.
Operační systém – již s novým MIUI 14
V době psaní recenze měl mobil Xiaomi Redmi Note 12 Pro operační systém Android 12. Vůbec nechápu, proč nemá již Android 13, ale pravděpodobně dorazí již brzy. Na některých jiných trzích mobil totiž Android 13 již má. Naštěstí nechybí nová verze oblíbené nadstavby MIUI 14. Již jsem tu zmiňoval, že při začátku mého testování měl systém chyby a nefungoval tedy ideálně. To se naštěstí aktualizacemi změnilo a prostředí je krásně svižné a spolehlivé. Po vybalení mobilu z krabičky tedy rozhodně doporučuji ihned stáhnout aktualizace.
Na systému v Redmi Note 12 Pro je vidět, že se mu výrobce opravdu věnuje. Nejsou opraveny jen chyby, ale mobil má i nejnovější bezpečnostní záplaty. Brzy se tedy dočkáme snad i Androidu 13. Skvěle fungují příchozí notifikace (oznámení z aplikací) i běh různých aplikací na pozadí. Byl jsem tedy i nonstop připojen k Wi-Fi, využíval na některých mobilech problematickou Threemu Libre a byl vážně spokojen.
MIUI 14 přináší také možnost si na jakoukoli úvodní obrazovku s ikonami umístit widget pro měření kroků nebo zvětšovat složky. Zvětšené složky vypadají jako widgety, a i bez jejich otevření je možné rychle spouštět aplikace. Tuto funkci mám moc rád a funguje výborně. Jen škoda, že mobily Redmi/POCO mají v MIUI nikterá omezení. Není tedy možné si vybrat největší složky. Na rozdíl od POCO ale funguje mřížka ikon na 6×7, takže se mi toho na úvodní obrazovky vešlo výrazně více. Nenarazil jsem ani na žádnou reklamu v systémových aplikací a bylo možné odinstalovat i některé aplikace od Xiaomi a Googlu.
- Jak se povedla nová verze MIUI 14 od Xiaomi?
- Jak řešit ukončování aplikací a problém s oznámením na zprávy?
Konektivita – jde příkladem
Vespod mobilu je malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty a oba sloty podporují všechna naše 5G/LTE pásma. Mobilní internet v mobilu funguje příkladně, a to samé mohu říci i o sdílení mobilního internetu Wi-Fi hotspotem. Podporován je standard hotspotu Wi-Fi 6. Mobil podporuje i Wi-Fi 6 sítě nejen pro sdílení, ale i přijímání. Citlivost antén je pak výborná. S připojením k internetu tedy problém mít rozhodně nebudete.
Na našem trhu se samozřejmě dostala verze s NFC cívkou. Využívat tedy lze skenování různých štítků i bezkontaktní platby službou Google Peněženka. Pro chytrá zařízení a poslech hudby slouží Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky. Navigace a mapy pak využívají systémy: GPS/A-GPS, Galileo, ruský Glonass a čínské Beidou.
Xiaomi je výrobcem, který stále nasazuje infraporty pro ovládání domácích spotřebičů. Ano, tolik využití dnes již nemá, ale je fajn ho mít. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude hodit. Ovládat můžete televizory, DVD/Blue-Ray přehrávače, klimatizace, RGB žárovky a další produkty. Slouží k tomu předinstalovaná aplikaci Mi Ovladač a stáhnout si můžete klidně jiné.
Závěr – zaděláno na bestseller?
V době psaní recenze se mobil prodával ve dvou konfiguracích: 6/128 GB za 8 990 Kč s DPH a 8/256 GB za 10 490 Kč s DPH. Dostupný je na známých velkých e-shopech, ale i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Je tady jasné, že tento model míří pro uživatele, co chtějí mít slušně vybavený mobil za dostupnou cenu. To mobil splňuje a nabízí nejen kvalitní dvojici fotoaparátů, ale i výborný výkon pro hraní náročných her, krásný OLED displej, stereo reproduktory a výbornou konektivitu. Chválím i za 3,5 mm jack konektor, rychlou čtečku otisků prstů na boku mobilu a po aktualizacích svižný systém.
Redmi Note 12 Pro má však i své nedostatky a osobně mi nejvíce vadí omezenost obrazovky Always-On (aktivní displej). Mobil má na danou cenovou kategorii vážně krásný OLED panel a mohl tedy umět zobrazení této obrazovky po celý den. 10vteřinové načasování je pro mé používání velice omezené. Já moc fanoušek plochého rámu mobilu a hran nejsem a mám raději oblou konstrukci např. po vzoru Xiaomi 13 Pro. I v mém okolí jsou však uživatelé, co plochý rám a hrany milují. Konstrukce je tedy pro někoho výhodou a pro někoho zas nevýhodou. Nelze mobilu však upřít hezké barvy a kvalitní zpracování. Výrobce si také mohl odpustit zbytečný 2 Mpx fotoaparát a mobil by měl již dostat Android 13.
Myslím si, že Redmi Note 12 Pro se bude prodávat dobře. Za fajn cenu totiž dostanete výborně vybavený stroj, kterým si i vyfotíte hezké fotky a sloužit vám bude spolhelivě dle očekávání. Pokud tedy jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, mohu tento model doporučit. Chcete mít aktivní Always-On po celý den? Můžete zkusit sáhnout třeba po Xiaomi 13 Lite za 11 990 Kč s DPH. Za menší příplatek dostanete modernější design, lepší fotoaparáty o oblý tvar. Někomu u něj však mohou chybět stereo reproduktory.