RECENZE: Tecno Camon 18 Premier – 5x optický zoom, 256 GB úložiště a 120 Hz OLED

Na našem malém trhu je další výrobce mobilních telefonů Tecno. Jedná se sice o nováčka, ale alespoň doposud nabízel super poměr cena/výkon. Po opravdu levných modelech Tecno Spark 8 a Tecno Spark 8 Pro jsem na test dostal lépe vybavený model Tecno Camon 18 Premier, který zapadá do střední třídy. Za dostupnou cenu se snaží nabídnout trojici slušných fotoaparátů s 5x optickým zoomem, 256 GB interní úložiště a také slušnou porci výkonu. V době psaní této recenze se mobil prodával za atraktivní cenu 7 490 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah balení
  • Příkladné konstrukční zpracování a hezké barevné provedení
  • 120 Hz OLED displej
  • 3,5 mm jack a FM rádio
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Speciální funkce pro vyšší soukromí
  • Mobil se do hodiny nabije
  • Překvapivě teleobjektiv s 5x optickým zoomem
  • Kvalita fotek ze zadních fotoaparátů
  • Stabilizace videí s gimbal OIS
  • Někdo může ocenit LED diodu pro selfie
  • Přehledná Android nadstavba s užitečnými funkcemi
  • Lze používat DualSIM současně s microSDXC
  • Cena a časté slevy na velkých e-shopech

 

Negativa:

  • Absence 5G
  • Drobnosti v systému – výrobce je již řeší
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát fotí v 16:9
  • Neumí natáčet ve 4K

 

 

 

Obsah balení – tradičně s pochvalou

Prodejní balení mobilů Tecno mám rád, protože výrobce přidával rychlé adaptéry a kryty i k opravdu levným mobilům za 3 tisíce Kč. Naštěstí ani tento model není výjimkou a v balení je 33 W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, a dokonce i silikonový průhled kryt. Kryt nechrání jen hrany a záda mobilu, ale i vystupující modul zadních fotoaparátů.

 

 

 

Design a konstrukce – v elegantních barvách

Tecno Camon 18 Premier se mi na renderech a snímcích zahraničních recenzentů líbil a na jeho testování jsem se těšil. Mobil se na náš trh dostal v obou barevných provedeních, a to mnou testovaném stříbrném (Vast Sky) a tmavém (Polar Night). Pro ochranu můžete z balení použít průhledný silikonový kryt, ve kterém je pěkný design mobilu stále vidět.

Zdroje: Tecno

Jedná se o větší mobil, ale to je dnes již běžné. Jeho celkové rozměry činí: 163,8 x 75,85 x 8,15 mm a váží necelých 201 gramů. V ruce se drží dobře a problém jsem neměl ani s jeho ovládáním. Mobil má tedy velký 6,7palcový OLED displej s malým průstřelem se selfie kamerkou, nad kterou se nachází mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu, ale v mnou testovaném barevném provedení se stříbrně leskne a vypadá dobře. Jeho horní část má jen zdířku mikrofonu a v levém boku se nachází malý šuplík se třemi sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSDXC kartu. Pravý bok má ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod je 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu se mi dost líbí a díky skleněnému krytu a elegantnímu barevnému provedení vypadá mobil dražším dojmem. Záda se na světle také lesknou. Na zádech se nachází vystupující modul třech fotoaparátů s bleskem. Kraje modulu pak nijak neškrábou, což chválím. Kryt dodávaný v balení ochrání nejen hrany a zadní kryt mobilu, ale i modul fotoaparátů.

 

 

 

Displej – OLED se 120 Hz frekvencí

Na čelní ploše mobilu se nachází 6,7palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a poměrem stran 20:9. Rád vidím, že displej má rychlou 120 Hz obnovovací frekvenci, díky které je prostředí a aplikace svižnější. V nastavení si také můžete vybrat, zda chcete 60 nebo 120 Hz a nabízí se i funkce pro automatickou regulaci obnovovací frekvence dle potřeby systému.

Na ochranném skle displeje se nachází nalepená ochranná fólie, což chválím. Pokud vám nebude vyhovovat, můžete ji bez problémů odlepit. Uprostřed horní části displeje najdeme malý průstřel selfie kamerky a nechybí ani senzor okolního světla. Ten reaguje pohotově a maximální jas displeje je dostatečný. Příkladné jsou i pozorovací úhly a spokojený jsem i s barevným podáním OLED panelu.

V nastavení displeje si můžete zapnout také obrazovku Always-On (Vždy na displeji). Jedná se o funkci, kdy máte zobrazený čas, datum a nové notifikace i na zhaslém černém displeji. Obrazovka funguje dobře a chválím za možnost si vybrat i pohyblivé animace. Jen škoda, že obrazovka Always-On neumí být zobrazována po celý den, ale je aktivní jen pár vteřin po uzamčení telefonu či při příchozí notifikaci (upozornění z aplikace). Dostalo se i na filtr modrého světla ve večerních hodinách.

 

 

 

Zvuk – neoslní ani nezklame

Tecno Camon 18 Premier má jeden hlasitý reproduktor pro multimédia, a to na tradičním umístění vespod mobilu. Na danou cenovou kategorii asi nelze očekávat nějakého velkého hudebníka a reproduktor je čistě průměrný a odpovídající ceně.

Vespod najdeme také 3,5 mm jack konektor pro připojení starých drátových sluchátek, mikrofonů či jiného příslušenství. V menu aplikací má mobil ukrytou také aplikaci WOW FM, a to po připojení sluchátek umí využívat FM rádio. Rádi saháte do nastavení zvuku? Tak vás jistě v: Nastavení telefonu/Zvuk a vibrace potěší funkce „Zvuk DTS“. Funkce nabízí přednastavené režimy pro zvukové podání, ale i podrobnější ekvalizér.

 

 

 

Odemykání mobilu a ochrana vašeho soukromí

Mobil má čtečku otisků prstů zabudovanou přímo v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění a jsem rád, že se výrobce nepustil do nasazení čtečky pod displej. Umístění mám rád, protože na čtečku snadno dosáhnu palcem pravé ruky nebo ukazováčkem ruky levé.

Chcete mobil odemykat obličejem? Tak to také není pro Tecno žádný problém. Odemykání funguje velice rychle, a to i za horších světelných podmínek. Na rychlé odemknutí mobilu se tedy můžete spolehnout, i když máte zrovna špinavé ruce.

V: Nastavení telefonu/Zabezpečení je k dispozici také funkce zámku aplikací, kdy vybrané aplikace otevřete jen po zadání otisku prstu či gesta. Výrobce myslel i na to, že vám mobil může odcizit i někdo během jeho nabíjení, proto se ve stejném nastavení nachází funkce „Prevence krádeže“. Po aktivaci funkce vás mobil umí hlasitě upozornit, když z něj někdo vypojí nabíječku nebo drátová sluchátka. Zvonění pak zastavíte odemknutím mobilu.

Tecno šlo ale ještě dál a od dnes již mrtvého výrobce Blackberry si vypůjčilo funkci pro vyšší soukromí v hromadné dopravě či práci. Nechcete, aby vám někdo přes rameno četl konverzace v oblíbené chatovací aplikací? Na to najdete užitečnou funkci v: Nastavení telefonu/Speciální funkce/Chráněno před nakouknutím. Po prvotním zapnutím funkce se pro příště zobrazí zástupce této funkce přímo v rolovací systémové liště, kde na něj stačí jen klepnout, vybrat viditelné místo na displeji a zbytek bude tmavý. Třeba v autobuse pak stačí snížit jas displeje, aby okolí vaší konverzace v aplikaci bylo černé a nikdo neuvidí nic citlivého.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř mobilu se nachází osmijádrový procesore MediaTek Helio G96 s maximálním taktem 2,05 GHz. Na náš trh se dostala konfigurace mobilu s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Paměti RAM se také v případě potřeby automaticky rozšíří skrze interní úložiště o další 3 GB. Rozšířit můžete také úložiště, a to paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však nikde neuvádí, jakou maximální kapacitu paměťové karty lze použít.

Test mobilu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Papírově má Tecno Camon 18 Premier výkonu poměrně dost a chválím za nasazení 256 GB interního úložiště pro všechna data, aplikace a hry. Výkonu má mobil dostatek pro svižný běh operačního systému, náročnou práci v multitaskingu, běh všech potřebných aplikací na pozadí i nějaké ty mobilní hry. Apex Legends, Call of Duty: Mobile, PUBG a další si na mobilu zahrajete bez problémů, ale s Fortnitem bohužel počítat nemůžete. Procesor není ze strany vývojářů hry bohužel podporován a hru ani nenainstalujete.

 

Výdrž a nabíjení mobilu:

Pod skleněným krytem se schovává akumulátor s celkem neobvyklou kapacitou 4 750 mAh. Jelikož má však mobil velký 120 Hz displej, spotřeba bude vyšší, ale mobil celý den pracovního nasazení bez hraní her vydrží. Výdrž tedy není špatná, ale ani nijak nadprůměrná a já bych ji hodnotil spíše jako čistě průměrnou.

K nabíjení slouží oboustranný konektor USB-C a Tecno musím pochválit za dodávaný nabíjecí adaptér i s metrovým USB-C kabelem přímo do balení. Adaptér má totiž 33 W výkon, což je maximální nabíjecí výkon tohoto mobilu. Rychlost nabíjení nadprůměrná není, ale mobil se z úplného vybití do 100% stavu nabije za přibližně hodinku, což na danou cenovou kategorii není zlé.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

Tecno do mobilu nasadilo vlastní mobilní aplikaci pro pořizování fotek a videí. Ta je přehledná a poskytuje vlastně všechny funkce, co můžete potřebovat. V podrobnějším nastavení aplikace si můžete povolit korekci zkreslení hran fotek, vylepšení portrétů pomocí AI, skenování QR kódů a selfíčkáři jistě ocení pořizování fotek pomocí čtečky otisků prstů na boku.

Horní část aplikace poskytuje tradiční nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), vylepšení barev pomocí AI, nastavení poměru stran (1:1, 4:3 a 20:9) a různé filtry. Níže jsou pak dobře viditelná tlačítka pro přepínání mezi třemi fotoaparáty – Ultraširokoúhlý (.6x), Hlavní (1x) a teleobjektiv (5x). Tahem prstu po těchto tlačítcích můžete snadno využívat až 60x digitální zoom. Je jen škoda, že přepínání mezi trojicí fotoaparátů je o něco pomalejší.

Pruh všech režimů má také dobře známé režimy, kde nechybí třeba režim Na výšku, což je ve skutečnost portrétní režim s rozostřeným pozadím. Dostalo se i na efektivní noční režim, a ten velice překvapivě funguje se všemi třemi fotoaparáty, to tak obvyklé rozhodně není. Někdo může ocenit i nějaké ty zkrášlovací efekty, focení měsíce, skenování dokumentů, zpomalený záběr a filmový režim obsahující různé filtry pro natáčení krátkých scén v poměru stran 20:9.

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Tecno Camon 18 Premier je na našem trhu aktuálně nejvyšším modelem výrobce Tecno. Stále se však jedná o mobil zapadající do střední třídy, takže se ani nesnaží patřit mezi nejlepší fotomobily na trhu. Na zádech mobilu se nachází modul třech fotoaparátů. Hlavní snímač má rozlišení 64 Mpx se světelností f/1,6. Další fotoaparát je překvapivě teleobjektiv s 5x optickým zoomem, 8 Mpx rozlišením a světelností f/3,5. Poslední snímač je ultraširokoúhlý s 12 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a gimbal optickou stabilizací obrazu (OIS).

Mobil na danou cenovou kategorii fotí obstojně a výrobce skvěle také zvládl vyvážení barev ze všech třech fotoaparátů, kdy se barvy během přepínání nijak výrazně nemění. Líbí se mi také přirozené barevné podání, dostatek detailů, skvěle si mobil poradí s protisvětlem a hlavní fotoaparát hezky fotí i makro snímky. Ultraširokoúhlý fotoaparát nefotí také vůbec špatně, i když v rozích fotek je vidět trochu neostrost, ale je nutné se podívat na cenu mobilu. Z nepochopitelného důvodu ale nefotí v poměru stran 4:3, ale v 16:9. Je to velká škoda, ale zas tento fotoaparát má gimbalovou stabilizaci pro stabilní videa. Velice mile překvapen jsem byl tím, že mobil za tyto peníze má tak dobrý teleobjektiv s 5x optickým zoomem. Jiní výrobci často také lákají na 5x zoom, ale jedná se jen o digitální zoom, kdy dochází k ořezávání snímků a takové snímky nejsou tak kvalitní. Sáhnout lze až po 60x digitálním zoomu.

  • Hlavní fotoaparát: 4:3, 20:9, 1:1
  • Ultraširokoúhlý: 20:9, 16:9, 1:1
  • Teleobjektiv: 20:9, 4:3, 1:1

A co focení v noci? Mobil nabízí noční režim, který za špatných světelných podmínek snímky prosvětlí a snaží se i vyhladit digitální šum. Funguje na danou cenovou kategorii velice dobře, i když v některých situacích jsou snímky nepřirozeně prosvětlené až moc.

Když si to shrnu, tak Tecno Camon 18 Premier fotí vzhledem k ceně opravdu slušně. Snímky jsou spíše odpovídající ceně, ale Tecno má konkurenční výhodu v 5x optickém zoomu. Jen škoda poměru stran 16:9 u ultraširokoúhlého fotoaparátu.

 

 

 

Jak jsou na tom zadní fotoaparáty s pořizováním videa?

Stejně jako u fotek nelze od mobilu za tyto peníze očekávat nějakou úchvatnou kvalitu videí. Výrobce se však ve svých propagačních materiálech chlubí, že mobil má gimbalovou optickou stabilizaci obrazu (OIS) a byl jsem tedy hodně zvědavý, jak si se stabilizací videí poradí.

Mobil umí hlavním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení 2K se 30 FPS (snímky za vteřinu) a je škoda, že k dispozici není 4K rozlišení. Vybrat si můžete i Full HD nebo HD rozlišení se 30 FPS a možnost natáčet videa se 60 FPS bohužel chybí. Na druhou stranu pořízená videa vypadají obstojně a spokojený jsem byl nejen s jejich barevným podáním a ostrostí, ale i stabilizací obrazu. Hlavní fotoaparát využívá jen elektronickou stabilizaci obrazu, které můžete pomoci zapnutím „Ultra stabilního režimu“ klepnutím na tlačítko hned vedle nastavení rozlišení videa. Tento režim videa opravdu hodně stabilizuje, což chválím.

A co ten gimbal? Gimbalová optická stabilizace obrazu se nachází u ultraširokoúhlého fotoaparátu, kterým lze pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Videa jsou opět hezká, mají logicky větší záběr do stran a optická stabilizace odvádí dobrou práci.

 

 

 

Focení selfíček

Pro selfíčka je k dispozici malá kamerka s rozlišením 32 Mpx a světelností f/2,45. Myslím si, že kamera je kvalitativně dostačující pro selfies na sociální sítě, ale i videohovory. Snímky jsou hezké a ostré. K dispozici je i můj oblíbený portrétní režim s rozostřeným pozadím a další efekty. Fotit se můžete i v noci, protože výrobce nad displej umístil LED diodu pro osvětlení.

Selfie za velmi špatného světla – vlevo automatika / vpravo s LED bleskem nad displejem

 

 

 

Operační systém – hezká nadstavba s drobnými nedostatky, na kterých výrobce již pracuje

Tecno Camon 18 Premier v době psaní této recenze nabízel operační systém Android 11 a je škoda, že nemá již novější verzi Android 12. Výrobce však aktuálně pracuje především na celé nadstavbě systému HiOS 8, kterou neustále vylepšuje a přizpůsobuje ji pro náš trh pomocí aktualizací.

Operační systém v mobilu je krásně svižný a spolehlivý. Problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi (upozorněním z aplikací) či neustálým připojením k sítím VPN. Stejně jak u každého mobilu v dnešní době se systém snaží ušetřit procenta nabití a někdy může dojít k uspání nějaké té chatovací aplikace či např. aplikace pro automatickou zálohu fotek. Doporučuji u takových aplikací tedy vypnout úsporu baterie, což u mobilů Tecno provedete snadno. Cestu k nastavení najdete vypsanou níže.

  • Nastavení telefonu/do vyhledávacího pole nahoře napište a najděte: Optimalizace spotřeby baterie/Optimalizace spotřeby baterie dole/Všechny aplikace a u každé vámi vybrané aplikace vyberte „Optimalizace se neprovádí“.

Prostředí HiOS 8 vypadá přehledně a pochvaloval jsem si i výsuvné menu všech aplikací. Vedle úvodních systémových obrazovek se nachází také další obrazovka, kde není Google, ale Tecno zde vložilo vlastní funkce. K dispozici jsou hezké widgety počasí, měření nachozených kroků, procentuální zobrazení vytíženosti paměti RAM, nedávno spuštěné aplikace, přehled tráveného času v aplikacích a widget zpráv. Nastavit si můžete i připomínky událostí z kalendáře, vzpomínky z fotek a další funkce. Je jen škoda, že zpravodajský widget alespoň v době psaní této recenze nebyl určen pro náš trh a vybíral obsah ze zahraničních webů v angličtině.

  • Nechcete tuto obrazovku v prostředí? Dlouze klepněte na úvodní obrazovku systému/Nastavení plochy/Ostatní nastavení a vypněte funkci „Nulová obrazovka“. Obrazovka s widgety zmizí

Operační systém v mobilech Tecno je přeložen do češtiny a obsahuje také všechny potřebné Google služby, a to včetně Obchodu Play. Užívat si tedy můžete své oblíbené aplikace a pochválit musím výrobce za to, že lze svobodně instalovat i aplikace mimo Obchod Play. To většina lidí asi nedělá, ale díky tomu si lze užívat užitečné aplikace YouTube ReVanced (YouTube Premium zdarma bez reklam), AeroInsta (Instagram bez reklam), Threema Libre (zcela anonymní a bezpečná aplikace pro komunikaci) a hromadu dalších. Je také fajn, že po instalaci takových aplikací v podobě APK souborů vám systém sám nabídne, zda nechcete stažený a již nepotřebný APK soubor odstranit z úložiště mobilu.

Bezpečnostní kontrola APK a jeho odstranění po instalaci

Kde jsou ale ty mínusy systému? Jak jsem již zmiňoval, prostředí systému HiOS 8 je již připravené pro náš trh a je v češtině či slovenštině, ale při podrobnějším brouzdání zřídka narazíte na nějaké to anglické slovíčko. Nejedná se však o nic tragického a výrobce slíbil, že na opravách již pracuje a majitelé mobilů Tecno obdrží opravné aktualizace. Připravované aktualizace také údajně mají odstranit některé zbytečné aplikace, které na našem trhu nevyužijete. Na co je u nás třeba takový Palm Store, když v Evropě máme Obchod Play? Naštěstí jej nemusíte vůbec spouštět ani používat a nijak vám překážet tedy nebude. Narazit můžete i na zbytečný internetový prohlížeč Hi Browser a já si okamžitě stáhnul z Obchodu Play Vivaldi, protože ten umí i blokovat reklamy na webu.

Prohlížeč Vivaldi

Na některých internetových diskuzích můžete také narazit na tvrzení, že se v Tecno mobilech objevuje reklama a otravné notifikace. Za těmito notifikacemi (upozorněními) stojí již zmíněné zbytečné aplikace. Pokud je sami nespustíte, žádné otravné notifikace jednoduše dostávat nebudete. Pokud se vám to však někdy stane, existuje na to velice jednoduché řešení. Ve výsuvné systémové liště stačí na takovou notifikaci klepnout, podržet na ní dlouze prst a následně klepnout na tlačítko „Blokovat“. To je vše.

 

 

 

Konektivita – velká pochvala za sloty, ale ne za absenci 5G…

Byl jsem opravdu velice mile překvapen malým šuplíkem v levém boku mobilu. Jelikož je malý, tak jsem očekával, že mobil nebude podporovat paměťové karty. Výrobce šuplík vyřešil opravdu elegantně, kdy z jedné strany můžete umístit dvě nanoSIM karty a na druhou stranu vložíte paměťovou kartu microSDXC. Lze tedy používat funkci DualSIM současně s paměťovou kartou.

A připojení? Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma a s připojením k mobilnímu internetu tedy nebudete mít problém, ale bohužel chybí podpora moderních 5G sítí, a to je velká škoda… Vytvořit můžete vlastní Wi-Fi hotspot pro sdílení svého mobilního internetu a připojit se lze i ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

V nastavení připojení najdete také zapnutí NFC cívky, díky které lze používat bezkontaktní platby skrze aplikaci Google Peněženka. S bezdrátovými sluchátky mi velice dobře fungovalo také Bluetooth 5.1 a lze zrcadlit i obraz mobilu na jiných zařízeních např. televizoru. Výrobce nikde blíž nespecifikuje, jaké navigační systémy mobil využívá, ale s okamžitým nalezením polohy a jejím udržením na mapě během navigování jsem neměl sebemenší problém. Dohledal jsem, že mobil využívá GPS/A-GPS.

 

 

 

Závěr – to 5géčko mít mohl, ale jinak je fajn

Tecno Camon 18 Premier jsem testoval rád a vlastně se jedná o dobrý mobil, který má co nabídnout. Konkurence v této cenové kategorii třeba nemá 5x optický zoom, gimbalovou stabilizaci u ultraširokoúhlého fotoaparátu, 256 GB interní úložiště a možnost ji rozšířit paměťovou kartou. Za sebe mohu pochválit také design, hezký 120 Hz OLED displej a funkce pro vyšší soukromí.

Největším mínusem mobilu je bohužel nepochopitelná absence mobilních sítí 5G a focení ultraširokoúhlým fotoaparátem v poměru stran 16:9, nikoliv ve standartním poměru 4:3. Na druhou stranu ultraširokoúhlý fotoaparát je u tohoto modelu super na pořizování videa. Škoda, že mobil neumí také natáčet ve 4K a systém potřebuje nějakou tu aktualizaci s opravami některých překladů v nastavení telefonu.

V době psaní této recenze se mobil na velkých e-shopech často prodával za 7 490 Kč, což je hezká cena. Na mobily Tecno jsou poslední dobou také často akce a můžete mít u některých prodejců i bezplatnou dopravu. Pokud jste opravdu ochotni překousnout absenci 5G a chcete hezký mobil, který bude mít štědré interní úložiště, hezký displej a fotky, tak Tecno Camon 18 Premier může být žhavým kandidátem.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*