Výrobce Xiaomi na náš trh letos přinesl dvojici výkonných mobilů značky POCO. V nedávné recenzi jsem popisoval zkušenosti s lépe vybaveným modelem POCO F5 Pro. Čas přišel se podívat tedy i na dostupnější model POCO F5 5G. Ten je stále vybaven slušně a nabízí výkon pro hraní náročných her, 120 Hz OLED displej, tři zadní fotoaparáty a 67 W rychlé nabíjení. Výrobce opět vsadil na dobrý poměr cena/výkon.
POCO F5 5G se v době psaní recenze na našem trhu prodával ve verzi 12/256 GB v letní akci za 9 990 Kč s DPH. Běžná cena je stanovena na 10 990 Kč s DPH. Mobil je dostupný ve velkých známých e-shopech, ale výrobce je prodává i ve svém oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.
Výrobce láká, že k mobilu dostanete zdarma YouTube Premium na dva měsíce zdarma. Využít můžete i akce Google One se 100 GB prostorem do cloudového úložiště Google Disk na šest měsíců. Před expirací akce můžete předplatná v těchto službách odhlásit.
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Barevné varianty a konstrukční zpracování
- Pěkný 120 Hz OLED displej
- Stereo reproduktory
- Bezdrátový i drátový poslech hudby
- Výkon pro náročné hráče
- Dobrá výdrž na jedno nabití
- 67 W drátové nabíjení
- Kvalita hlavního fotoaparátu
- Stabilizace videí
- Infraport pro ovládání spotřebičů, 5G a Wi-Fi 6
- Rozumná cena
Negativa:
- Omezená funkce Always-On
- Někomu může chybět slot pro paměťové karty
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
Obsah prodejního balení
U mobilu POCO F5 Pro jsem tradičně chválil jeho prodejní balení. POCO F5 5G je levnější, ale výrobce i k němu přibalil rychlý 67 W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel a průhledný silikonový kryt pro ochranu mobilu. Samozřejmě v krabičce najdeme i sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a návody.
Design a konstrukce – bílé verze se dotkl mráz
POCO F5 Pro byl představen ve třech barevných verzích, ale na náš se dostávají dvě. Já na test obdržel černou variantu s imitací karbonu, ale zajímavá je jistě i bílá verze. Ta totiž na zádech má vzhled mrazu. Mobil je z plastu, ale jeho zpracování je příkladné. Díky plastu je mobil lehký a jeho váha činí 181 gramů. Jeho rozměry jsou pak 161,11 x 74,95 x 7,9 mm. Nějakou vyšší certifikaci zvýšené odolnosti bohužel nemá, ale má běžnou certifikaci IP53, takže něco vydrží, ale na potopení to není.
Jedná se o moderní mobil, takže velká je i úhlopříčka 6,67palcového OLED displeje. Kolem displeje jsou minimální rámečky a uprostřed horní části je malý průstřel se selfie kamerkou. Nad kamerkou je elegantně ukrytý výřez s reproduktorem pro hovory. Výrobce již v továrně na displej nalepil ochrannou fólii.
Plochý rám mobilu na své horní části má 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství. Dále se zde nachází výdech hlasitého reproduktoru pro multimédia, zdířka mikrofonu a výrobce nezapomněl ani na infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok mobilu je prázdný a na tom pravém tradičně najdeme ideálně umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je malý šuplík pro dvě nanoSIM, zdířka mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.
Zadní kryt může připomínat sklo, ale přiklonil bych se k plastu. Kryt výborně imituje sklo a vespod se nachází imitace karbonu, která však není nijak křiklavá. Z těla vystupují tři fotoaparáty a na zádech najdeme už jen LED blesk a logo výrobce.
Displej – OLED se 120 Hz, ale bez Always-On
Mobil POCO F5 5G nabízí moderní OLED displej s úhlopříčkou 6,67palce a Full HD+ rozlišením. Nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu displeje, která funguje příkladně a v nastavení najdeme i funkcí Sluneční svit pro lepší viditelnost a přímém světle. Viditelnost na slunci je dobrá a dle výrobce činí 1000 nitů. Kazit ji může jen výrobcem nalepená ochranná fólie, kterou v případě potřeby můžete odlepit.
OLED panel má krásné barevné podání a lze jej manuálně přizpůsobit. Ukázkové jsou i pozorovací úhly displeje a displej má rychlou 120 Hz obnovovací frekvenci. V nastavení si můžete vybrat, zda si má systém frekvenci upravovat automaticky dle potřebám nebo pevně nastavit 60 Hz či 120 Hz. Já během testování používal převážně pevně nastavenou návykovou frekvenci 120 Hz. Díky ní je prostředí nádherně svižné.
Jelikož má mobil OLED panel, mohl výrobce nasadit funkci aktivní displej. Bohužel se nejedná o plnohodnotnou funkci Always-On. Jedná se o funkci, kdy je i na zhaslém displeji zobrazován čas, datum, oznámení z aplikací a případně obrázek. Ihned tedy víte, že se něco děje, ale výrobce v případě tohoto modelu funkci omezil na zobrazení po dobu deseti vteřin. Jedná se o stejné omezení, které Xiaomi letos nasadilo i do mobilů Redmi Note 12 Pro a Redmi Note 12. Dost lidem stačí, že se informace zobrazí pár vteřin po obdržení nového oznámení, ale já funkci rád používám po celý den bez omezení.
Zvuk – stereo nechybí ani jack nechybí
I mobily v tomto cenovém segmentu často ještě nemají stereo reproduktory, ale POCO F5 5G dva hlasité reproduktory pro multimédia má. Jeden je na horní a druhý na spodní části mobilu. Za nasazení stereo musím výrobce moc pochválit, i když horní mřížku reproduktoru bych umístil trochu více doprava. Hlasitost reproduktoru je velmi vysoká a je často hlasitější než mobily u konkurence za podobné peníze. Kvalita zvuku je také slušná, i když se samozřejmě stále jedná o mobil. Nevytrácí se však ani při maximálním navýšení hlasitosti a reproduktory se snaží i o náznak basů. Na hraní her či sledování videí poslouží oba reproduktory skvěle.
Pro bezdrátový poslech hudby ve sluchátkách a reproduktorech slouží nové Bluetooth 5.3. Výrobce nikde nespecifikuje, jaké kodeky Bluetooth v případě tohoto mobilu nabízí, ale během mého testování jsem poslech hudby zkoušel s několika sluchátky a reproduktory. Poskytuje všechny potřebné kodeky a mobil nemá ani problémy s hlasitostí při poslechu hudby skrze Bluetooth, jako to mají právě již zmíněné mobily Redmi Note 12 a Note 12 Pro. S bezdrátovým poslechem tedy budete určitě spokojeni.
Milovníci drátového poslechu hudby budou ale také spokojeni! 3,5 mm jack konektor je sice strašně starý a výrobci mobilů jej již odstraňují. POCO F5 5G jej ale na své horní části má a funguje také skvěle. Užít si tedy můžete třeba svá drahá sluchátka s vyšší kvalitou audio nahrávek.
Odemykání mobilu – čtečka na boku
POCO F5 5G je možné odemykat čtečkou otisků prstů na pravém boku mobilu. Ukrývá se přímo v zamykacím tlačítku a v nastavení zabezpečení si můžete vybrat, zda se mobil má odemknou ihned, co se čtečky lehce dotknete prstem, ale je možné si vybrat i možnost odemykání stisknutím tlačítka. Umístění čtečky mi vyhovuje a během testování jsem mobil odemykat palcem pravé ruky a ukazováčky ruky levé. Zamykat je možné i aplikace a soubory.
Pokud chcete mobil odemykat rychle, i když máte špinavé prsty, můžete využít odemykání mobilem obličejem. To probíhá skrze selfie kamerku, takže se nejedná o nejbezpečnější možnost, ale funguje výborně. Odemykání je nádherně rychlé i za horších světelných podmínek. Někdo ocení, že si může naskenovat dvě tváře. Můžete tedy udělit přístup do mobilu i někomu z rodiny.
Výkon mobilu – nároční hráči budou spokojeni
Mobil POCO F5 Pro svým vlajkovým výkonem chtěl nalákat náročné hráče mobilních her. POCO F5 5G je levnější a má tedy méně výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 (4 nm) s maximálním taktem 2,91 GHz. Ve světě je mobil ve dvou paměťových konfiguracích, ale na náš trh se dostala jen ta lepší. Ta nabízí 12 GB RAM LPDDR5 a rychlé 256 GB interní úložiště UFS 3.1. V: Nastavení telefonu/Další nastavení/Rozšíření paměti si můžete nastavit automatické rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště až o dalších 7 GB. To jen pro případ, že by někomu štědrých 12 GB RAM nestačilo. 😀 Na paměťové karty pak musíte zapomenout.
A jak na tom výkon vlastně je? Nemá vlajkový procesor, ale zvolený procesor je výborný a 12 GB RAM v dnešní době na všechny aplikace a hry postačí. Především jsem rád, že výrobce sáhl po procesoru Qualcomm Snapdragon, který má stále nejlepší podporu u aplikací a her. Výrobce výborně vyřešil i chlazení procesoru a na mobilu si nahrajete i ty nejnáročnější mobilní hry. Tou aktuálně nejnáročnější je samozřejmě Fortnite. V nastavení hry bylo možné si nastavit maximální možné grafické nastavení (EPIC) s 90 FPS, ale stabilně si zahrajete se 60 FPS (snímky za vteřinu).
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Mobil ve svých útrobách ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Výdrž na jedno nabití vždy hodnotím hrozně nerad, protože každý používáme jiné aplikace, jiné funkce v systému a výdrž se časem může měnit kvůli aktualizacím. Slušný akumulátor výdrž celý den na jedno nabití zajistí spolehlivě. Pokud ale budete hrát hry s vysokým jasem, procenta budou logicky mizet rychleji. Když jsem mobil používal méně, a to spíše jen pro hovory a občasné odepsání v Telegramu, vydržel jsem 1,5 – 2 dny na jedno nabití.
POCO F5 5G se nabíjí oboustranným konektorem USB-C a mobil podporuje rychlé 67 W drátové nabíjení. Tak silný nabíjecí adaptér je přímo v balení a pomocí něj jsem akumulátor z nuly do 100 % stavu nabil za přibližně 46 minut. Bezdrátové nabíjení mobil bohužel nemá, ale to většinou nemá ani konkurence v tomto cenovém segmentu. To má právě dražší model POCO F5 Pro.
Jak vypadá aplikace fotoaparátu?
POCO F5 5G má v sobě dobře známou aplikaci pro focení a pořizování videí. Ta je krásně svižná, přehledná a všechny prvky jsou na rozdíl od některé konkurence dostatečně velké. Horní část aplikace poskytuje nastavení automatického HDR, blesku, pomoc algoritmů pro nastavení barev (AI) a funkce Google Lens pro skenování QR kódů a různých objektů. Vpravo nahoře se nachází také menu, kde se v režimu fotek nachází nastavení poměru stran fotek, časovač, mřížka, filmový rámeček, rozostření a dávkové snímání. V případě videa lze zde nastavit rozlišení videa. Horní část má ve video režimu i nastavení režimu stabilizace, blesku a filtrů.
Níže v aplikaci se nachází trojice kulatých tlačítek s 0,6x (ultraširokoúhlým) a 1x (hlavním) fotoaparátem. Třetí tlačítko pak slouží pro 2x digitální zoom. Klepnutím na toto tlačítko se dostanete do nabídky s tlačítky digitálního zoomu 5x a 10x. Zoomovat je možné i tahem prstu. Vpravo je i čtvrté tlačítko s kouzelnou hůlkou, kde se nachází různé filtry.
Samozřejmě nechybí ani pruh režimu, mezi kterými je přepínání svižné. Přítomen je PRO režim s manuálním nastavením parametrů, skenování dokumentů, režim fotek/videa, portrétní režim s rozostřeným pozadím a noční režim. Tradičně nechybí kolonka „Více“ ukrývající panorama, focení v maximálním 64 Mpx rozlišením, dlouhá expozice, zrychlené záběry a další. Klepnutím na ikonu tužky nahoře si můžete rozložení položek přizpůsobit a např. panoramatický režim přesunout do pruhu s režimy.
Jak jsou na tom tři zadní fotoaparáty?
POCO F5 5G na svých zádech nese lehce vystupující trojici fotoaparátů. Asi všem je hned jasné, že použitelné jsou jen ty dva větší. Hlavní fotoaparát má vysoké 64 Mpx rozlišení se světelností f/1,79 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se zorným polem 119°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,4. Poslední fotoaparát je zcela zbytečný, protože má na dnešní poměry velice nízké 2 Mpx rozlišení a jedná se o makro fotoaparát. Makro snímky však fotit můžete hlavním fotoaparátem. Trochu mi vadí, že mezi fotoaparáty se neustále zachycují nečistoty z kapsy. To však může vyřešit ochranný silikonový kryt z balení mobilu.
Nejedná se o vlajkový model, ale i zákazníci mobilů v tomto cenovém segmentu chtějí slušné snímky. Hlavní fotoaparát umí pořídit snímky s přirozeným barevným podáním, tedy pokud máte vypnutou funkci pomoci AI. Spokojen jsem i s množstvím detailů a funkčností automatického HDR. Mobil odvádí skvělou práci i během focení makra a na blízké předměty lze rychle zaostřit dotykem prstu na displej. Velmi spokojený jsem byl také s portrétním režimem, který za lidmi, zvířaty a předměty umí pozadí automaticky rozostřit. Sílu rozostření je možné manuálně poupravit i funkcí v tlačítku pod fotkou pořízenou tímto režimem v galérii fotek/videí. S přehledem si fotoaparát poradí i s protisvětlem. Díky vysokému 64 Mpx rozlišení můžete nejen v případě makra sáhnout i po 2x digitálním (ztrátovém zoomu). Výrobci se povedl i noční režim. Během snímání tímto režimem stačí mobil držet bez hýbání a pořídí hezké prosvětlené snímky s vyhlazeným digitálním šumem.
Ultraširokoúhlý fotoaparát má běžné 8 Mpx rozlišení. Za dobrých světelných podmínek třeba venku ale poslouží dobře. Překvapivě i u něj výborně funguje automatické HDR, problém není s protisvětlem a barevné podání není přesaturované, jako to má některá konkurence. Barvy jsou dost podobné těm z hlavního fotoaparátu a výrobci se podařilo je sladit. Problém fotoaparátu nedělá protisvětlo a slušné jsou i snímky v noci s nočním režimem, ale zde už je vidět úbytek detailů. V noci bych tedy sáhl spíše po hlavním fotoaparátu.
Jak hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparáty pořizují video?
Na některých webech a specifikacích je k mobilu POCO F5 5G často zmiňováno, že umí pořizovat video hlavním fotoaparátem v maximálním rozlišení Full HD se 60 FPS (snímky za vteřinu). Ve skutečnosti umí video pořizovat v rozlišením 4K se 30 FPS, ale zvolit můžete i nižší rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS. Ultraširokoúhlým fotoaparátem pak také lze pořídit video, a to v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.
Pořízena videa z obou fotoaparátů jsou hezké a nechybí jim pěkné věrné barvy i dostatek detailů. Rychlé je i přeostřování z blízkých objektů a spokojen jsem byl i s pořízeným zvukem. Hlavní fotoaparát má optiskcou stabilizaci obrazu a videa jsou hezky stabilní. Ultraširokoúhlý má elejtronickou stabilizaci, ale i ta si vede skvěle. S mobilem pěkná videa tedy rozhodně pořídíte a venku můžete určitě využít i ultraširokoúhlý fotoaparát.
Jak je na tom přední selfie kamerka?
Selfie kamerka v horní části displeje nabízí stejné parametry, jako kamerka u modelu POCO F5 Pro. Má tedy 16 Mpx rozlišení a světelnost f/2,45. Focením selfies v režimu fotoaparátu můžete zapnout automatické HDR a sáhnout lze i po mnou nenáviděných zkrášlovacích režimech pro úpravu obličeje. Sáhnout můžete i po oblíbeném portrétním režimu s rozostřeným pozadím. Ten funguje dobře a již během focení můžete sílu rozostření upravit dle svých potřeb. To je možné i po vyfocení fotky v galérii fotek, jak jsem již popisoval u aplikace fotoaparátu. Kvalita pořízených snímků je slušná a dobře funguje HDR i rozostření. Obličeje se nepřirozeně nelesknou a jsou ostré, takže na Instagramu budete vypadat vždy dobře a přirozeně.
Operační systém – Android 13 v MIUI obleku
POCO F5 5G v době psaní recenze měl operační systém Android 13 s celkem aktuálními bezpečnostními záplatami z 1. 6. 2023. I do mobilu POCO výrobce Xiaomi nasazuje svou nadstavbu a aktuálně mobil má nejnovější MIUI 14. Nadstavba je celá přeložena do češtiny, umí ovládání gesty i třemi tlačítky vespod displeje a samozřejmě podporuje i všechny pro náš trh podstatné Google služby.
Systém mi po celou dobu testováni fungoval nádherně svižně a nenarazil jsem na žádné problémy se zpomalováním či pády aplikací. V některých diskusích jsem zahlédl, že někteří tvrdí, že mobil má v systému reklamy. S jedním takovým jsem diskutoval a zjistil jsem, že tento mobil v ruce nikdy neměl a už ani neví, kde na takovou informaci přišel. Během mého testování můj kus žádné reklamy nikde v systému neměl. Výrobce si jen mohl odpustit předinstalované aplikace Facebook, TikTok a další. Lze je však bez omezení odinstalovat.
MIUI je po stránce vzhledu ve všech mobilů od Xiaomi stejné, ale nejvíce funkcí mají právě mobily s logem Xiaomi. POCO má v sobě MIUI 14 for POCO a v mém případě narážím na nemožnost vytvářet velké složky, které vypadají jako složky a lze z nich rychle spouštět aplikace. Jedná se o novou funkci MIUI 14 a rád bych ji viděl právě i v mobilech POCO a Redmi. Je i škoda, že do mobilu POCO není možné stáhnout layout a nastavit si mřížku ikon na 6×7. Maximálně lze vybrat 5×6. Většině lidem to postačí, ale je třeba myslet i na trochu náročnější. Naštěstí ale neschází žádné podstatné a oblíbené funkce. Pokud tedy již nějaký mobil od tohoto výrobce máte, budete v POCO F5 5G jako doma.
Problém nenastal ani s chodem aplikací na pozadí či používáním aplikací v izolovaném prostoru (sandbox) vytvořeném aplikací Shelter. Ještě aby jo, když má mobil aktuální verzi systému a 12 GB RAM. Bez problémů mi fungovala příchozí oznámení z FairEmail, Telegramu, Threema Libre, Megalodon a spolehlivě fungoval i chod TrueCalleru nebo různých VPN služeb. U takových aplikací však doporučuji povolit jejich automatické spouštění a zakázat u nich úsporu baterie.
Konektivita – infraport, DualSIM, 5G a Wi-Fi 6
POCO F5 5G v sobě ukrývá šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Funkci eSIM mobil nepodporuje. Oba sloty podporují všechna 5G a LTE pásma na našem trhu a mobilní internet lze sdílet Wi-Fi hotspotem s Wi-Fi 6. Je jen na vás, jak si ho nastavíte, zvolit můžete datový limit čerpání a zakázat i jeho automatické vylínání. Mobilem se připojíte i k novým routerům Wi-Fi 6 a s Wi-Fi sítěmi jsem neměl žádné problémy.
Xiaomi stále do svých mobilů nasazuje infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Ten se dnes asi už tolik nepoužívá, ale stále ho používat můžete s mnoha zařízeními. Nemá ani žádné omezení, takže můžete používat aplikaci Mi Ovladač od výrobce pro ovládání televizorů, klimatizací a dalších běžných spotřebičů. V Obchodě Play jsou však i další aplikace po rychlé vypnutí/zapnutí TV, ovládání RGB světel a dalších.
V mobilu se nachází i NFC cívka pro skenování různých štítků, ale využít ji lze i pro bezkontaktní placení skrze službu Google Peněženka či jinou. Mobil má i nové Bluetooth 5.3 s podporou všech potřebných audio kodeků a během testování jsem jej používal i pro spravování nastavení elektrické koloběžky nebo pro Xboxový gamepad během hraní v cloudové službě Boosteroid.
Dnes nesmí chybět ani přítomnost kvalitních lokalizačních systémů. Pro náš trh je důležité evropské Galileo a americký systém GPS/A-GPS. Mobil ale podporuje i čínské Beidou, japonské QZSS a ruský Glonass. Nalezení polohy v aplikacích je okamžité.
Závěr – ideální mobil do 11 tisíc Kč?
POCO F5 5G se v době psaní recenze na našem trhu prodával ve verzi 12/256 GB v letní akci za 9 990 Kč s DPH. Běžná cena je stanovena na 10 990 Kč s DPH. Mobil je dostupný ve velkých známých e-shopech, ale výrobce je prodává i ve svém oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Myslím si, že cena je stanovena rozumně. Za ty peníze dostanete kvalitně zpracovaný mobil s výkonem i pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her, stereo reproduktory, kvalitním hlavním fotoaparátem, stabilními videi a výbornou podporou konektivity. Výrobci se dost povedl i 120 Hz OLED displej, systém je nádherně svižný a bez rychlého 67 W nabíjení by to dnes už ani nešlo.
Když si to shrnu, tak se může jednat o ideální mobil do 10/11 tisíc Kč. Pokud hledáte mobil v této cenové hladince, mohl bych POCO F5 5G určitě doporučit. Ocení jej uživatelé, kteří nechtějí utratit moc peněz, ale vyžadují slušné fotky, dobré audio, rychlé nabíjení, bezproblémové připojení a výkon pro ty nejnáročnější hry současnosti. Musíte však oželet nějaké ty nedostatky. Osobně mi vadí omezení obrazovky Aktivní displej. Je přitom nepochopitelné, protože přeci jen mobil má kvalitní OLED displej… Výrobce si mohl odpustit 2 Mpx fotoaparát, který je jen do počtu, rád bych viděl méně zbytečných předinstalovaných aplikací (lze je odinstalovat) a někomu může chybět slot pro paměťové karty.