FairEmail je konečně pořádný e-mailový klient pro Android

Je mi úplně jasné, že drtivá většina běžných uživatelů používá bezplatné e-mailové schránky na Gmailu, Outlook, Seznamu a dalších službách. Já bezplatné schránky nepoužívám už opravdu hodně dlouho a kdybych měl používat e-mail zdarma, tak bych zvolil jedině Protonmail. Ostatní služby totiž mají příšerné smluvní podmínky, mají reklamy a sbírají citlivá data. Co chtít za službu zdarma, že?

Je vlastně jedno, zda máte bezplatnou schránku či schránku s vlastní doménou, ale všichni potřebujeme nějaký kvalitní e-mailový klient. Na počítači je to snazší, protože tam můžete použít známé klienty Mozilla Thunderbird nebo Microsoft Outlook. Na mobily je aplikací sice obrovské množství, ale drtivá většina má nějaký nepříjemný problém, reklamu, je za nepřiměřenou cenu, má velice pochybné smluvní podmínky a některé i vyžadují podezřelá oprávnění systému.

E-mailový klient Gmail sice funguje bez problémů, ale opravdu chcete svěřit své důvěrné e-maily společnosti, co sbírá mnoho informací a cílí reklamu? I u běžné pošty můžete pošťačce říci, aby otevřela váš dopis a přečetla si ho. Vyjde to vlastně úplně stejně. Outlook na mobilech zas vypadá moc hezky, ale u některých mailů má velké problémy s přílohami a zápatími

 

Jaký e-mailový klient tedy používat?

Vyzkoušel jsem desítky různých e-mailových klientů pro Android, ale vždy jsem byl s něčím nespokojen. Našel jsem však mobilní aplikaci FairEmail, která sice svým vzhledem není tak vymazlená, ale zas je přehledná, je kompletně přeložena do češtiny, má mnoho funkcí a ve schránkách mi funguje vlastně vše spolehlivě. Je navíc open source, nemá pochybná oprávnění ani smluvní podmínky, je zcela zdarma (nebo dobrovolný příspěvek) a nemá žádné reklamy. V aplikaci nejsou nasazeny ani žádné analytické nástroje pro sběr informací.

Do FairEmailu jsem si vložil všechny své schránky a všechny mi fungují bez problémů. Funkční jsou notifikace, přehledné jsou přílohy a lze je i bez problémů stahovat dle svých potřeb, s čímž mají některé jiné aplikace velký problém. Výborně funguje také vyhledávání v e-mailech, nastavení velikosti zobrazovaného textu, lze označovat zprávy jako nepřečtené, filtrovat je a vlastně má všechny funkce, co potřebujete pro své pracovní nasazení. Využít můžete i widget, ale kdo dnes používá widgety, že?

 

Je FairEmail opravdu zdarma?

FairEmail je open source a je skutečně dostupný zcela zdarma. Jednou za čas (asi po měsíci) se vám v aplikaci však ukáže upozornění, zda si nechcete pořídit verzi Pro. Tou podpoříte celý projekt a jeho další vývoj. Na aplikaci se neustále pracuje a je celkem často aktualizována.

Vývojář tvrdí, že vývoj FairEmailu trval doslova tisíce hodin, a i přesto je většina funkcí k dispozici bez omezení. Aplikace také na rozdíl od drtivé většiny nevyužívá žádné sledování uživatelů a analytické nástroje. Je tedy rozumné zvážit, zda by nebylo dobré přispět tu směšnou jednorázovou částku €7,50 (asi 184 Kč) za verzi Pro. Projekt je možné navíc podpořit na stránkách vývojáře, takže vývojář bude mít pro sebe skutečně větší část, než kdyby mu Google skrze Obchod Play vzal několik procent a ještě započítal daň.

 

Kde aplikaci stáhnout?

Aplikaci FairEmail mohu za sebe jen doporučit a rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení. Distribuce aplikace probíhá v běžném obchodě Obchod Play, ale i svobodném obchodě F-Droid. Je tedy jen na vás, kde si aplikaci stáhnete a stáhnout si můžete i celý zdrojový kód na GitHubu.

Skenuj pro stažení aplikace z Obchodu Play

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Opravdu nejlepší aplikace na meily, které jsem kdy měl a to jsem vyzkoušel kde co..

  2. výborný tip. Fakt vypadá to dost dobře, zatím nejlepší, co jsem vyzkoušel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*