Jaký CPU v mobilu je lepší? Snapdragon, MediaTek, Exynos, Unisoc nebo jiný?

Ve světě mobilních mobilů najdeme aktuálně více procesorů. Každý asi zná ty nejpopulárnější od společnosti Qualcomm, ale někteří jistě znají i dříve dost nenáviděné procesory MediaTek. Fanoušci značky Samsung pak znají procesory Exynos, které si Samsung vyvíjí sám. Tensor jsou pak jen převlečené procesory Exynos v mobilech od Googlu. Na našem trhu jsou však i levné mobily, kde najdeme čínské procesory Unisoc. V čem se liší a jaký je vlastně nejlepší? V tomto článku nebudu zmiňovat procesory od společnosti Apple, protože v případě iPhonů nemá uživatel toho moc na výběr.

Qualcomm Snapdragon je sázka na jistotu, ale umí i zahřát

Americkou společnost Qualcomm asi není třeba představovat. Vyrábí toho celkem dost a nás v tomto článku zajímají především procesory. Ty jsou nejznámější a jsou nejvíce podporovány ze stran vývojářů, a to nejen v případě aplikací a her z Obchodu Play, ale nejméně u nich narazíte na problémy při instalaci aplikací mimo oficiální cesty. To však dělá minimum uživatelů.

Procesory Qualcomm Snapdragon vidím rád především ve vlajkových modelech, kde člověk očekává nekompromisní výkon a výbornou podporu. Dlouhé roky tyto procesory však trápilo vyšší zahřívání a vyšší spotřeba energie. Zdá se, že tento problém společnost již konečně řeší, protože alespoň mobil Xiaomi 13 Pro s procesorem Snapdragon 8 Gen 2 se chladí dobře.

 

MediaTek jsou konečně použitelné čipy

MediaTek bylo ve světě mobilních telefonů dlouhé roky sprosté slovo. Mnoho výrobců do této čínské společnosti investovalo peníze, a to se pozitivně projevilo na nových čipech. Kdysi se jednalo o nevýkonné čipy, kde byl problém s instalací některých aplikací, chyběla podpora ze strany her a často jsem narážel i na problémy s LTE sítěmi u některých mobilů. To se však konečně změnilo a výkon těmto čipům výrazně narostl, až v některých benchmarcích překonávají Qualcomm Snapdragon. Je ale na místě zmínit, že testy v benchmarcích je třeba brát s rezervou a výsledky se často liší jen o pár bodů.

Mobily s MediaTeky jsou dnes rychlé, nemají problémy s LTE či 5G a výrazně se zlepšila jejich podpora ze stran vývojářů. Kdysi byl obrovský problém hrát např. Fortnite na maximální grafické nastavení, ale dnes to u vlajkových čipů možné je. Dobrým příkladem je mobil Vivo X90 Pro. Stále však platí, že některé aplikace fungují lépe na mobilech s procesory Qualcomm Snapdragon. Je ale příjemné vidět, že každý výrobce se může výrazně zlepšit.

 

Exynos a Tensor mají dobře nakročeno, ale…

Samsung dlouhé roky vydával vlajkové mobily se dvěma procesory. Uživatel v USA si zakoupil lepší verzi s procesorem Qualcomm, zatímco Evropan se musel spokojit s totožným mobilem, ale horším procesorem Exynos. Naprosto chápu, že se Samsung chce osamostatnit a vyrábět čipy. Přeci jen je dobré mít výběr, ale Exynos procesory jsem rád opravdu neměl. Nejhorší byla jejich podpora v různých aplikacích, i když to se časem také postupně lepšilo. Nebylo to však dostatečné a totožný model s procesorem od Qualcommu z USA byl vždy lepší. Je tedy dobré, že Samsung své procesory do vlajkových modelů na našem trhu již nedává.

Mobily Google Pixel aktuálně používají procesory s označením Google Tensor, ale ve skutečnosti se alespoň doposud jednalo jen o přejmenované procesory od Samsungu. Rozdíly mezi Exynosem a Tensorem jsou tedy minimální. Myslím si, že na jednu stranu je dobré, že velikán Google tyto procesory používá a investuje. Díky tomu se může stát, že se časem výrazně zlepší.

 

Unisoc do chytrých mobilů nepatří

Unisoc jsou další procesory z Číny, které bylo možné vidět třeba u levných tlačítkových mobilů. Tam moc výkonu totiž třeba není. V současné době výrobce těchto čipů má více čipsetů, a to už i s podporou sítí 5G a se slibovaným vyšším výkonem. Na našem trhu tyto procesory však můžeme znát spíše z levných mobilů a tabletů, kde opravdu pomalé Unisoc čipy. Rozumím sice tomu, že se jedná o levné mobily, ale konkurence právě od MediaTeku u mobilů za stejné peníze má o dost více výkonu, prostředí mobilů je svižnější, mají někdy lepší konektivitu a jsou vyrobeny modernějšími technologiemi.

Unisoc procesory třeba v budoucnu budou výborné, ale aktuálně dle mého názoru do chytrých mobilů nad 2 tisíce Kč rozhodně nepatří. Samozřejmě je dost možné, že nějaký nejvyšší model čipu od tohoto výrobce na tom bude dobře. Na našem trhu se však žádný mobil s takovým čipem neprodává.

 

Huawei Kirin je mrtvola?

Pamatujete ještě na mobily Huawei? Tento výrobce mobilů byl znám také výrobou vlastních čipů Huawei Kirin (HiSilicon). Tyto procesory výrobce tehdy používal i do mobilů značky HONOR. Pak ale přišel úder západu sankcemi a Huawei procesory již nenasazoval. Společnost TSCM mu totiž nemohla čipy nadále vyrábět. Jedná se tedy o mrtvého výrobce čipů? To uvidíme časem. Již se začíná totiž mluvit o tom, že výrobce se snaží sankce obejít a vlastní čipy nadále vyrábět. Jedná se však jen o spekulace.

Procesory Kirin tedy v nových mobilech Huawei nenajdeme, protože výrobce začal nasazovat procesory Qualcomm Snapdragon. Kvůli sankcím však může používat jen čipy s LTE, nikoliv modernější verze s 5G… Dceřiná společnost HONOR pak byla prodána jinému výrobci a aktuálně se na ní sankce nevztahují. Ta používá také procesory od Qualcommu, ale s 5G.

 

Závěr

Je naprosto v pořádku, že někdo může mít úplně jiný názor a zkušenosti než já. Je třeba zmínit, že já jsem opravdu hodně náročný uživatel, který jakýkoliv mobil nabíjí 3 až 5x za den. Instaluji také mnoho aplikací mimo oficiální obchody, kde se problémy u některých procesorů vyskytují. Běžný uživatel na tyto problémy nenarazí. Když už ale někdo utratí své těžce vydělané peníze, je dobré mít jistotu, že vše bude rychlé a bude bez problémů fungovat, ne?

Za sebe bych v závěru řekl, že procesory od společnosti Qualcomm jsou stále nejlepší. Mají nejširší podporu aplikací i mobilních her, ale MediaTek jej dost začíná dohánět. Toho si je společnost Qualcomm pravděpodobně vědoma, proto konečně začíná dělat něco se zahříváním procesorů a menší spotřebě energie akumulátoru, což byla zas velká výhoda většiny moderních procesorů MediaTek. Dle mého názoru je i nutné, aby Qualcomm začal své procesory výrazně vylepšovat, protože asi nikdo nechceme, aby trh s čipy ovládla Čína.

Myslím si, že procesory od Samsungu nám ještě toho hodně ukážou, ale ne v nejbližší době. Konkurenci dohánějí, ale stále na ní nemají a je jen dobře, že je Samsung do vlajkových modelů již nenasazuje. Časem se ale mohou výrazně vylepšit a vystřelit stejně, jako procesory od MediaTeku. Přeci jen Samsung je obrovský a má dost finančních prostředků pro vývoj.

Unisoc procesory být dobré mohou, ale ne ty, které výrobci mobilů přináší na náš trh… V porovnání s konkurencí tedy aktuálně ve všem zaostávají. Jsou sice dobré na výdrž na jedno nabití, ale k čemu to, když je mobil pomalý?

Zdroje: nahledovka článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*