RECENZE: Nokia 2660 Flip – barevné tlačítkové véčko nejen pro seniory

Finská společnost HMD Global nevyrábí jen dotykové chytré mobily Nokia s Androidem, ale i tlačítkové mobily pro nenáročné uživatele. V portfoliu má poměrně dost tlačítkových mobilů a některé lze zakoupit i na našem trhu. Nokia 2660 Flip je mobil s véčkovou konstrukcí, který se u nás již nějakou dobu prodává v černém barevném provedení, ale představena nově byla i verze v dalších barvách. Mobil slibuje velké prvky, VoLTE, SOS tlačítko, svižnost jednoduchého systému a dlouhou výdrž na jedno nabití. V době psaní recenze se mobil prodával za 1 689 Kč s DPH.

Pozitiva:

 • Dostupnost nových barevných provedení
 • Kvalitní konstrukční zpracování
 • Uživatelsky vyjímatelný akumulátor
 • Dva displeje
 • FM rádio lze přehrávat i bez slucházet
 • MP3
 • LTE/VoLTE
 • SOS tlačítko
 • Velká klávesnice
 • Bleskový systém S30+
 • Výborná výdrž na jedno nabití
 • Rozumná cena

Negativa:

 • MicroUSB konektor
 • Fotoaparát je spíše do počtu
 • Zbytečné demo verze her

 

Co najdu v prodejním balení?

V opravdu malé krabičce nenajdete nic nadstandartního. V balení je tedy jen mobil, nabíječka s pevně připevněným kabelem a návody.

 

Design a konstrukce – hezké barvy a příkladná konstrukce

Nokia 2660 Flip se na našem trhu prodává již nějakou dobu v obyčejném černém provedení, ale brzy na náš trh přijdou i další barevné varianty, a to mnou testovaná růžová (Pop Pink) a dle mého názoru nejhezčí zelená (Lush Green). Na některých jiných vybraných trzích se prodává i v tmavě modré a červené verzi.

Konstrukce celého mobilu je dle očekávání plastová, ale vše drží pevně na svém místě a ani po stisknutí na žádné části nic nevrže. V zavřeném stavu rozměry mobilu činí: 108 x 55 x 18,9 mm a váží 123 gramů. Tvary jsou oblé a mobil se příjemně drží v ruce. Pant pro otevírání mobilu je dostatečně tuhý a mobil se samovolně neotevírá. Celkově jsem neměl pocit, že by se pant nebo plast v jeho okolí měl po delším používání nějak poškodit.

Horní část mobilu v zavřeném stavu nabízí černobílý vnější displej, fotoaparát a přisvětlovací blesk. Dále se zde nachází jen zdířka mikrofonu a logo výrobce. V otevřeném stavu má mobil hlavní barevný displej, reproduktor pro hovory a klávesnici. O displejích a klávesnici se budu rozepisovat později. Pod klávesnicí je pak změkčená část, díky které se část nad displejem nepoškodí během zavírání. Na pravém boku mobilu jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro probuzení vnějšího displeje. Levý bok mobilu má 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a nabíjecí konektor microUSB. Vespod mobilu je pak zdířka pro poutko. V tomto okolí je možné vidět i výřez pro nehet, aby bylo vyjmutí zadního krytu snadné.

Na zádech mobilu je možné vidět výdech hlasitého reproduktoru a logo výrobce. Pod zadním krytem se ukrývá uživatelsky vyjímatelný akumulátor o kapacitě 1 450 mAh. Časem si jej tedy můžete klidně objednat a vyměnit. Pod akumulátorem jsou dva sloty pro nanoSIM karty a jednu microSD paměťovou kartu.

 

Displeje, SOS tlačítko a klávesnice

Moc se mi líbí, že výrobce nasadil i malý 1,77palcový černobílý QQVGA displej. Ten není dotykový, ale ukazuje důležité informace. K dispozici máte čas a datum, informace o příchozích hovorech a upozornění na nové zprávy. I v zavřeném stavu můžete po levém boku mobilu tlačítky regulovat hlasitost a úroveň hlasitosti vidět na tomto displeji. Vše je navíc dostatečně velké.

Poměrně dost uživatelů tlačítkových mobilů může potěšit, že výrobce nasadil na poměry tlačítkového mobilu větší TFT TN 2,8palcový QVGA displej. Nejedná se sice o moderní IPS panel nebo OLED, ale vzhledem k ceně je displej dostatečný. Celkem dobré jsou i pozorovací úhly z boků a spodní části displeje a viditelnost se zhoršuje jen při pohledu z horní části. Jas displeje si manuálně můžete upravit v: Nastavení telefonu/Systém/Podsvícení. Zde je možné vybrat i časový interval zhasnutí displeje. Je mi jasné, že výrobci tlačítkocýh mobilů se snaží ušetřit všude, kde to je možné. Displej nenáročnému bude stačit, ale nějaký novější IPS panel to být již mohl.

Na pravém boku mobilu nejsou jen tlačítka regulace hlasitosti, ale i tlačítko sloužící pro rozsvícení/zhasnutí vnějšího černobílého displeje a slouží i jako SOS tlačítko. Takové tlačítko můžete znát třeba z různých telefonů pro seniory a děti. Jeho stisknutím si rychle můžete zavolat pomoc či odeslat automatickou zprávu s žádostí o pomoc. Stačí si jen v: Nastavení telefonu/Zařízení/SOS nastavit nouzové kontakty, text SOS zprávy a také vybrat funkci tlačítka. Pokud mobil koupíte třeba babičce či dítku, můžete této funkci přiřadit své číslo. Uživatel pak bude vědět, že stačí dlouze podržet tlačítko v případě nouze a vy hned budete vědět, že se něco děje.

Příjemná je i pogumovaná klávesnice. Ta má příjemný stisk, dostatečné je její bílé podsvícení a někdo může ocenit velká čísla. Osobně bych trochu zvětšil i písmena v klávesnici, ale je pravdou, že výrobce by asi zápasil s místem. Líbí se mi, že prostředním tlačítkem můžete rychle otevřít kontakty, psaní nové zprávy a další funkce. V: Nastavení telefonu/Přizpůsobení/Klávesnice je možné využít i zrychlenou volbu pro rychlé vytáčení dlouhým stiskem tlačítek a upravit funkcionalitu levého a pravého tlačítka na hlavní obrazovce displeje. V klávesnici nechybí vše potřebné a chválím i za tlačítko pro rychlé spuštění aplikací, přechodu do nastavení, zamknutí klávesnice a další užitečné funkce. Využít lze i funkce zpět tlačítkem na pravé části klávesnice.

 

Telefonování, DualSIM a konektivita

Nikdo asi neočekává, že na tlačítkovém mobilu Nokia 2660 Flip budete používat internetové připojení. Mobil to ale umí a podporuje mobilní sítě LTE (4G) a v menu najdete i internetový prohlížeč. Ten je ale spíše jen na zjištění jízdních řádů, protože webové stránky nejsou pro tak malé displeje optimalizované. Používání internetu je dle očekávání bolest a počítat nemůžete s Wi-Fi připojením. Moderní mobilní síť však můžete využít pro VoLTE, takže hovory budou v této síti kvalitnější. V nastaven í telefonu si můžete vybrat, aby se mobil připojoval třeba jen ke starším GSM (2G) sítím. Nechybí tam ani možnost blokování příchozích/odchozích hovorů dle vašich potřeb.

Dva sloty pro nanoSIM karty

Na véčkových mobilech se mi vždy líbilo, že příchozí hovor je možné přijmout otevřením mobilu. To platí i u Nokie 2660 Flip. Pokud vám někdo volá, uvidíte informace o hovoru na vnějším displeji, případně můžete vyzvánění ztlumit tlačítky hlasitosti na pravém boku mobilu a příchozí hovor přijmout otevřením a přiložením k uchu. Ukončení hovoru se pak provede, když se mobil zavře.

Nokia 2660 Flip má jednoduchou aplikaci kontaktů. Ta umí číst kontakty i z paměti SIM karty. Pokud chcete své kontakty z chytrého mobilu mít i v tlačítkové Nokii, můžete si je snadno přesunout. Psal jsem na to návod.

Se samotnou kvalitou hovorů jsem neměl žádné problémy jsem rád, že mobil podporuje funkci DualSIM. Uvnitř jsou již nové malé sloty pro dvě nanoSIM karty. Nastavení funkcí SIM karet najdete v: Nastavení telefonu/Připojení. Máte v mobilu aktivní internet a nepotřebujete jej? Stačí přejít do: Nastavení telefonu/Připojení/Vlevo nastavení (ikona ozubeného kola) a vypnout funkci Data. Mobil má také podporu Bluetooth 4.2 a funguje i pro odesílání/přijímání souborů.

 

Zvuk – hlasitost, FM rádio a přehrávání hudby

Asi nikdo neočekává, že by tlačítkový mobil v této cenové kategorii měl nějaký úchvatný zvuk pro poslech hudby. Hlasitost reproduktoru na zádech je vysoká a vyzvánění hovorů či budíků nepřeslechnete. Reproduktor na hovory podává slušný zvuk a hovory jsou nejen hlasité, ale i dobře zřetelné.

Levý bok mobilu v sobě má 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. Skrze něj můžete poslouchat uložené skladby ve formátu MP3 v interním úložišti mobilu nebo paměťové kartě. S připojenými sluchátky můžete lépe přijímat i FM rádio. Velkou výhodou tohoto mobilu je možnost poslechu hudby i bez FM rádia nebo připojení k mobilnímu internetu. Mobil v sobě tedy již anténu pro příjem má, ale výrobce po spuštění upozorňuje, že s připojenými sluchátky bude rádio fungovat lépe. Já však s automatickým nebo manuálním laděním neměl problém.

 

Operační systém – větší ikony a prostředí bleskového S30+

O tlačítkových mobilech se tvrdí, že žádný operační systém nemají. Takové označení uvádí bohužel prodejci i některé odborné weby… Já jsem na takové označování silně alergický, protože každý mobil má operační systém. Kdyby jej neměl, nemohl by fungovat tak, jak to dnes známe. Nokia 2660 Flip má starý dobrý systém S30+. Pokud znáte tlačítkové mobily Nokia, tak v systému S30+ budete jako doma. Systém je přeložen do češtiny, je jednoduchý a krásně svižný. Není tedy pomalý, jako např. KaiOS v některých modelech. Systém je možné mobilním internetem také aktualizovat, ale to nikdo asi moc dělat nebude. Není to vlastně ani třeba, protože v systému jsem na žádnou chybu nenarazil.

Pokud hůře vidíte, jistě oceníte funkci pro zvětšení ikon a navýšení maximální hlasitosti (z úrovně 7 na úroveň 9). Škoda, že zvětšit není možné i text, což by řada seniorů mohla ocenit. Funkci najdete v: Nastavení telefonu/Zařízení/Režim usnadnění. Tuto funkci vlastně můžete znát z chytrých mobilů a já za ni výrobce mohu jen pochválit.

V mobilu se nachází i všechny potřebné aplikace. K dispozici je internetový prohlížeč, FM rádio, přehrávač videí, galérie fotek, kontakty, zprávy, přehrávač hudby, budík, kalkulačka, záznamník zvuku, stopky, odpočítávání, svítilna pro použití LED blesku, převodník, kalendář i správce souborů. Vůbec nic z aplikací nechybí. Zahrát si můžete i modernější provedení legendárního Hada (Snake). Výrobce si ale vážně mohl odpustit předinstalované zbytečné demo verze her…

 

Výkon a úložiště

Uživatelé takového mobilu výkon asi neřeší. Je dostatečný pro krásně svižný běh operačního systému a všechny aplikace, které budete potřebovat. O výkon se stará procesor Unisoc T107 a 48 MB RAM. Pro hudbu můžete použít 128 MB interní úložiště, ale něco z něj si ukrojí operační systém a aplikace. Použít reálně můžete 30,9 MB. Pokud chcete, můžete do mobilu vložit paměťovou kartu MicroSD o maximální kapacitě 32 GB.

Slot pro paměťové karty MicroSD

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Pod zadním krytem je uživatelsky vyjímatelný akumulátor (baterie) s označením Nokia BL-L4E a kapacitou 1 450 mAh. Pokud za pár let budete potřebovat, můžete si akumulátor snadno sami vyměnit. Když budete nový akumulátor hledat, dejte si pozor, že nekupujete akumulátor od Microsoftu. Tehdy mělo pár mobilů Microsoft/Nokia Lumia akumulátor s totožným označením, ale má jinou kapacitu a pravděpodobně i rozměry. V době psaní recenze bohužel v ČR nebylo možné náhradní akumulátor sehnat, ale možná by jej dokázal sehnat nějaký servis. Pokud si nechtěně zakoupíte akumulátor pro mobily značky Microsoft, máte právo jej do 14 dnů bez udání důvodů vrátit.

Vyjímatelný akumulátor (baterie)

Výdrž na jedno nabití se odvíjí podle toho, jak mobil používáte. Pokud jste ale nenáročný uživatel, co si občas zavolá, odepíše na SMS zprávy a kontroluje čas, můžete vydržet i celý týden na jedno nabití. Pokud budete hrát hru Snake a telefonovat hodiny v kuse, výdrž se samozřejmě sníží.

O nabíjení se stará konektor MicroUSB. Jedná se sice o opravdu levný tlačítkový mobil, ale i zde bych tento prastarý konektor již konečně odstranil a nahradil oboustranným konektorem USB-C. Když USB-C mohou mít i extrémně levná bezdrátová sluchátka za 5 stovek, mohl by jej mít i tento mobil. Pro nabíjení je v balení nabíječka s pevně vestavěným MicroUSB kabelem a nabíjení je pak dle očekávání pomalé. Na vybraných trzích se k mobilu prodává i praktický stojan na stůl, který vypadá dobře a mobil i nabije. Na našem trhu se bohužel neprodává a údajně ani prodávat nebude.

 

Fotoaparát – jen aby se neřeklo

Je vážně škoda, že všechny tlačítkové mobily na našem trhu mají nepoužitelné fotoaparáty. I nenáročný uživatel totiž může chtít občas něco vyfotit. Nokia 2660 Flip je na tom tedy úplně stejně, jako všechny ostatní modely a fotoaparát je zcela zbytečný. Má totiž 0,3 Mpx rozlišení a jako svítilnu využijete jen přisvětlovací LED blesk.

 

Závěr – nenáročný uživatel bude spokojený

Nokia 2660 Flip se v době psaní recenze prodávala na různých českých e-shopech za 1 689 Kč s DPH. Cena je dle mého názoru rozumná a za ty peníze dostanete konstrukčně skvěle vyrobený mobil se dvěma displeji, výbornou výdrží na jedno nabití, VoLTE a možnost používat FM rádio i bez připojení sluchátek. Někdo ocení i možnost přehrávání MP3 skladeb z interního úložiště nebo paměťové karty. Výrobce chválím za užitečné SOS tlačítko na boku mobilu a svižný systém S30+, kterému nic nechybí.

Mobil dokonalý rozhodně není a je velká škoda, že výrobce nenasadil již nový USB-C konektor. Myslím si, že i tlačítkové mobily je třeba trochu inovovat a neuškodil by ani nějaký použitelnější fotoaparát nebo IPS panel displeje. Cena by však pak ale mohlo být vyšší, a to ne každý nenáročný uživatel překousne. Vůbec nechápu předinstalovaní nepoužitelných demo verzí her a výrobce si to mohl odpustit.

Pokud jste opravdu nenáročný uživatel, který vyžaduje hezký a kvalitní tlačítkový mobil, může být Nokia 2660 Flip právě pro vás. Myslím si, že se jedná i o ideální mobil pro seniory, protože je možné zvětšit ikony, nastavit ještě vyšší maximální hlasitost a má SOS tlačítko. Písmo v prostředí je dle mého názoru dostatečně velké, ale senior by mohl chtít možnost si jej ještě o něco zvětšit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*