Jak falšovat polohu mobilu a zabránit jeho sledování?

Mobilní telefony bez ohledu na operační systém je možné lokalizovat několika způsoby. Běžný uživatel si mobil může lokalizovat pomocí navigačních systému: GPS, Galileo a dalších, ale využíváno je upřesňování polohy mobilu pomocí Wi-Fi sítí nebo i Bluetooth. Mobilní operátor je schopen vás lokalizovat také na základě BTS vysílačů, ale to se většinou jedná o orientační polohu, která není přesná. Chcete být více v soukromí a zabránit komukoliv v lokalizaci vašeho mobilu?

 

Důležité nastavení pro vyšší soukromí

Moc lidí o tom neví, ale jakýkoliv chytrý mobil v sobě nachází nastavení pro zvýšení přesnosti určování polohy. Jedná se o běžnou lokalizaci ukládání polohy, díky které můžete ztracený mobil třeba dohledat, ale právě je zde i vyhledávání sítí, i když jsou ve skutečnosti vypnuté.

Pokud opravdu chcete anonymitu, je dobré na cestách vypínat Wi-Fi i Bluetooth mobilu. Mobil si totiž může s ostatními zařízeními v okolí „pinkat“ a dle toho je možné uživatele vystopovat. Tento způsob využívají třeba aplikace Facebook, Messenger nebo Instagram. Na základě získaných dat z jiných mobilů vám doporučuje přátelé i obsah.

  • Přejděte do nastavení telefonu
  • Najděte nastavení polohy
  • Zde je položka „Služba určování polohy“, kde je možné právě nastavit ukládání historie do Google účtu, přesnost určování polohy Googlem, sdílení polohy s Googlem, přesné určení polohy v nouzi, varování před zemětřesením na základě polohy a vyhledávání Wi-Fi nebo Bluetooth
  • Všechny zmíněné položky doporučuji kvůli ochraně soukromí zcela zakázat. V případě Google účtu si můžete ukládání dat a historie nejen polohy nastavit v nastavení účtu – návod na nastavení Google účtu

Mobilní telefony značky Xiaomi s MIUI 13/MIUI 14 mají i možnost odmítnutí sdílení přesnější polohy s vaším mobilním operátorem.

  • Přejděte do nastavení telefonu Xiaomi
  • Najděte položku „Poloha“ a zde můžete zakázat funkci „Sdílet polohu s operátorem“
  • U některých mobilů Xiaomi je možné také zcela zakázat cílení reklamy a přístupu aplikacím k reklamními ID zařízení – odkaz na návod.

 

Jak falšovat polohu mobilu?

Platforma Android má obrovskou výhodu ve svobodě různého nastavení. Stáhnout si můžete tedy i aplikace pro simulování polohy mobilu dle vašeho nastavení. Je to velice snadné a poloha bude falšována úplně ve všech nainstalovaných aplikacích. Může se tedy stát, že mobil přepne čas na pásmo jiného zvoleného státu. V nastavení telefonu si tedy můžete vypnout automatické nastavení časového pásma.

  • Stáhnout si můžete nějakou aplikaci pro simulování polohy mobilu. Dobře slouží třeba aplikace Fake GPS location od vývojáře Lexa
Skenuj pro stažení aplikace Fake GPS Location
  • Po instalaci aplikace musíte povolit vývojářský režim v mobilu
  • Přejděte do nastavení telefonu a přejděte do položky s informacemi o mobilu. Tam 7krát klepněte na verzi vašeho systému. Mělo by se zobrazit upozornění, že jste vývojářem
  • Vývojářský režim ve vašem mobilu nyní najděte. Každý mobil jej má trochu jinde a pomoci vám může vyhledávací pole. V případě mobilů Xiaomi se nachází v položce „Další nastavení“
  • Ve vývojářském režimu přejděte až na konec, kde je položka pro výběr aplikace simulující polohu mobilu. Tam vyberte nainstalovanou aplikaci Fake GPS location
  • U aplikace Fake GPS location je pro správnou funkcionalitu dobré zakázat úsporu baterie u dané aplikace – návod.
  • Spusťte nainstalovanou aplikaci, povolte ji potřebná oprávnění a vyberte si polohu dle vašeho uvážení
  • V aplikaci Fake GPS location můžete také vpravo nahoře přejít do možností/Settings a povolit automatické spouštění při startu systému mobilu, simulování polohy Wi-Fi sítím a povolit i automatické simulování pohybu na mapě
  • Funkcionalitu simulování polohy si můžete ověřit mobilní aplikací My GPS Location

 

Další možnosti anonymizace:

Pokud chcete opravdu anonymitu, je dobré zcela blokovat reklamní systémy. Ty sice tvrdí, že ne základě sledování vašich dat není možné vás vysledovat, ale budeme jim to věřit? Můžete také používat předplacené SIM karty, které v ČR stále existují. Zakoupit je můžete nejlépe osobně v trafikách s platbou jen v hotovosti.

Zapomínat by se rozhodně nemělo ani na využívání internetu a anonymizace tam. Reklamní systémy jsem již zmiňoval, ale co takové IP adresy? Ty je možné anonymizovat kvalitními VPN službami. Doporučuji si však důkladně najít věrohodnou službu, kterých zrovna moc není, ale využít je možné i sítě TOR.

Rozhodně nedoporučuji si do mobilu či jiného zařízení instalovat mobilní aplikace od společnosti Meta. Ty totiž ve velkém množství kradou různá data uživatelů a zasahují i do dat z jiných aplikací. Pomocí nich je tedy také možné vás často vystopovat. Nemluvě o cílení reklamního obsahu a reklam. Takové aplikace můžete bezpečněji používat v sandboxu, a to nejlépe jen s nainstalovanými APK soubory se zákazem všech povolení systému. K tomu slouží třeba aplikace Shelter.

Nesmíme zapomínat ani na anonymní a bezpečnou komunikaci. Aktuálně vám ji může nejlépe zajistit mobilní aplikace Threema nebo verze Threema Libre. Ta za jednorázový poplatek umožňuje komunikaci skrze anonymní Threema ID bez ukládání dat na server, má skutečné end-to-end šifrování a nesbírá data. Nevyžaduje ani skutečné údaje např. tel. číslo, e-mail nebo jméno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top