Je nabíjení mobilu veřejnými USB v autobusech bezpečné?

Už nějakou dobu i v České republice jsou dostupné možnosti, kde si na veřejnosti nabít mobil, notebook či jiné zařízení. To je možné v některých vozech veřejné dopravy, na letištích či v různých venkovních posezeních. Nemusí se jednat o běžné zásuvky, ale dnes často narazíte na běžné USB-A konektory pro připojení nabíjecího kabelu. Je jejich využívání ale opravdu bezpečné?

V autobusech, jiných prostředcích i různých venkovních posezeních se dnes nachází USB-A konektory lákající na nabíjení vašeho mobilu. Jejich používání však rozhodně doporučit nemohu. Nejde jen o to, že nabíjení je často žalostně pomalé o výkonu 5-10 W, ale hazardujete se svými daty i bezpečností vašeho zařízení. Jiný cestující si s USB-A konektorem již mohl pohrát a po připojení mobilu či jiného zařízení sice nějaká ta procenta nabití získáte, ale stažena mohou být citlivá data z vašeho zařízení nebo do něj byl přesunut závadný software. Již teď se útočníci na internetu chlubí úspěšností na Android i iOS uživatelích. Tomuto útoku se říká „Juice Jacking“.

 

Jak mohu mobil na veřejnosti bezpečně nabíjet?

Již jsem tu zmiňoval, že jistotu máte s použitím vlastních nabíječek a powerbanek. Veřejným USB konektorům bych se tedy zcela vyhnul, a to jak ve veřejné dopravě a posezeních, ale i na letištích. Pokud však často cestujete a nemůžete převážet větší množství powerbanek, tak veřejné možnosti využít můžete, ale jen s USB řešením blokujícím přenos dat z i do zařízení. Bude tedy umožňovat pouze nabíjení. Nejedná se vůbec o drahou záležitost a takové produkty nabízí třeba NitroKey specializující se na soukromí.

Zdroje: Náhledovka článku, Weforum.org, WRTV, FCC, NitroKey, Norton

4 komentář

 1. Zdravím, nevíte odkuď ten NitroKey příjde když si ho objednám? 🙂
  Koukám že je to Made in Germany tak asi z Německa?
  Nějak mě to láká ty jo… 🙂 Ale kdo ví za jak dlouho mi to příjde 😀

  1. Objednávka by měla dorazit z německého skladu. Jelikož se jedná o zemi EU, nemusíš řešit celní řízení a další problémy s přepravou. 😉

   1. Objednáno! 😀
    Tak uvidíme…

    1. Dej vědět, až dorazí. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*