Huawei P30 Pro s odstupem času #5 – Spolehlivost systému

Huawei P30 Pro je velmi oblíbeným vlajkovým modelem, který se na infoek.cz stále drží mezi nejvyhledávanějšími mobily. Od uveřejnění mé recenze však P30 Pro dostal aktualizace a vylepšena nebyla jen kvalita fotoaparátů, ale také svižnost celého prostředí. V tomto článku zmíním mé postřehy a odpovím tak i na některé dotazy čtenářů.

 

 

Notifikace a ukončování aplikací?

Mobilům Huawei jsem dlouhodobě vytýkal ukončování aplikací a příjem notifikací. Upozornění z aplikací chodilo často opožděně, což bylo velice nepříjemné. Tento problém v EMUI však mizí a alespoň na Huawei P30 Pro mi notifikace fungují výborně.

 

Je tedy vidět, že výrobce vyslyšel nářky některých uživatelů a konečně mi na 100% fungují notifikace z aplikací Threema a Telegram. Připojení k VPN funguje bez odpojování, což byl v minulosti také velký problém mobilů Huawei. Poslech hudby z YouTube na pozadí v prohlížeči Bromite také fungovalo bez ukončování.

 

 

A jde to i bez Facebooku!

Už jsem tu psal i článek, kde jsem popisoval svůj odchod ze všech sociálních sítí. Týkalo se to především všech služeb Facebooku. Když nemám sociální sítě, tak proč bych měl mít jejich aplikace v mobilu?

 

Bohužel velká část výrobců do svého systému instaluje aplikace Facebook, Messenger a další. Jejich odinstalace je bez rootu nemožná, takže si je běžný uživatel neodinstaluje a může je jen „zmrazit“. Nucení těchto aplikací se mi v žádném případě nelíbí a dříve to dělal i Huawei ve své nadstavbě EMUI.

Huawei si však odnáší velkou pochvalu a snad u všech letošních modelů s EMUI 9 je možné všechny předinstalované aplikace Facebooku odinstalovat. Lze odinstalovat i aplikaci Booking a Amazon.

 

 

Používání launcherů?

V některých článcích se můžete dočíst, že Huawei blokuje instalaci launcherů třetích stran a uživatel musí používat jen ten od výrobce. Na některých zahraničních fórech jsem se dočetl, že se tak skutečně děje, ale jen na některých trzích a komentující nikde nezmiňují, jestli mají mobil zakoupený od tamního operátora či z volného prodeje.

Prostředí Nova Launcher na Huawei P30 Pro

 

Od čtenářů jsem obdržel dotazy, jestli se tak děje i na modelech P30. Vyzkoušel jsem tedy můj oblíbený Nova Launcher a po udělení všech potřebných oprávnění jsem neměl sebemenší problém s používáním. Launcher nebyl nijak ukončován, nastavil jsem si mřížku ikon, menu aplikací, widgety a skvěle fungují i gesta. Nenašel jsem tedy žádná omezení, a to ani v Niagara Launcher.

 

 

Fungují aplikace mimo Obchod Play?

Abych byl upřímný, tak masivní nadstavby moc v lásce nemám a upřednostňuji čistý Android. Je to z jednoho praktického důvodu, a to svobodného instalování aplikací bez omezení. Jelikož jsem velmi náročným uživatelem, tak rád testuji i aplikace mimo Obchod Play. To sice umí každý mobil s Androidem, ale ne každý mobil si poradí s upravenými verzemi aplikací.

Z mobilu Huawei P30 Pro mám po posledních aktualizacích velmi dobrý pocit a musím říci, že jsem se systémem velmi spokojený a příjemně překvapený. Huawei se dal dobrým směrem a na rozdíl od mnoha konkurenčních výrobců umožňuje svobodnou instalaci APK  souborů mimo Obchod Play.

Dříve EMUI velkou část APK souborů blokovalo, celá instalace se nezdařila a byla ukončena. Je však otázkou, jestli se jednalo o problém nadstavby systému, a nebo procesorů Kirin. V aktuální verzi EMUI 9.1.0.193 mi instalace všech potřebných aplikací proběhla bez problémů, jak u čistého Androidu.

Skvěle mi funguje internetový prohlížeč Bromite pro blokování reklam, MOD verze mobilních her a řada dalších APK. I když sociální sítě nepoužívám, tak jsem zkusil nainstalovat i upravenou aplikaci Instagramu bez reklam. S touto verzí má mnoho výrobců např. OnePlus a některé modely Samsungu problémy. Na P30 Pro však instalace proběhla úspěšně a aplikace nepadala.

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*