Prohlížeč Brave nabízí více soukromí. Proč ho zkusit na počítači i mobilu?

V dnešní době je velký výběr internetových prohlížečů. Jsem uživatel, který si rád zkouší nové prohlížeče, ale vždy mám nějakou dobu jeden oblíbený. Před mnoha lety to byla Mozilla Firefox, pak mnoho let Opera, kterou jsem po zakoupení velkého dílů Číňany a reklamami na AliExpress přestal používat. Skončil jsem i u Vivaldi, který v poslední době dostává mnoho aktualizací, přidává nové funkce a neustále se zlepšuje. Na Androidu se jedná o výborný prohlížeč, ale na desktopu mi už tolik nevyhovuje. Brave je dalším zajímavým prohlížečem, který se aktuálně stal mým hlavním, a to jak na počítači, tak i na všech mých mobilech. V čem je vlastně Brave dobrý, proč dostává v mnoha testech dobrá hodnocení a proč by ho měl každý vyzkoušet?

 

V čem je vlastně Brave dobrý?

Prohlížeč Brave je založen na Chromiu, takže nemá žádné problémy s vykreslováním webových stránek a je rychlý. Je však odříznut od Google služeb a sledujících prvků, které bohužel obsahuje prohlížeč Google Chrome. Soukromí a bezpečnost je vlastně velká výhoda Brave. Různým porovnávacím testům prohlížečů, VPN a dalších služeb moc nedůvěřuji a považuji je většinou za zaplacené. Známý test PrivacyTests.org se však na prohlížeče dívá dlouhodobě dost podrobně a Brave si tam v oblasti soukromí uživatele vede výborně, a to jak na desktopu, tak i Androidu a iOS.

Brave je nejen jádrem, ale i prostředím Chromu dost podobný a pokud chcete přejít, bude jako doma. Získáte však mnoho příjemných funkcí, a především více soukromí. Prohlížeč totiž již v základu umí blokovat sledující prvky Googlu, Meta (Facebooku) a mnoha dalších. Blokovat umí i reklamy, a to i bez instalace dodatečných doplňků. Sílu blokace reklamy a jiných prvků na stránkách si můžete přizpůsobit.

Na počítačích můžete využívat také síť TOR pro anonymizaci IP adresy. Jedná se tedy o mnohonásobně bezpečnější řešení, než jsou služby „VPN“ u Opery, Firefoxu a dalších prohlížečů. Brave sice taky nabízí „VPN“ v rámci spolupráce s jinou službou, ale najdete lepší placené služby a TOR je přeci jen zdarma. Dostanete se k němu snadno. Kliknete jen na menu vpravo nahoře a otevřete nové okno prohlížeče s TORem. Není tedy nutné nic dále stahovat a IP adresa bude krytá na všech webových stránkách otevřených v tomto okně, ale podívat se můžete i na Onion stránky.

Soukromé okno s anonymizací TORem

 

A co když mám své oblíbené doplňky v Chromu?

Jelikož je Brave založen na Chromiu, můžete si své oblíbené doplňky i do Bravu doinstalovat. Stačí navštívit jen odkaz Chrome obchodu s doplňky a kliknout na tlačítko pro instalaci. Dokonce některé doplňky doporučuji doinstalovat.

 

Synchronizace mezi mobilem a počítačem, překladač a další funkce?

Brave nabízí soukromí pro své uživatele, takže se musíte obejít bez synchronizace záložek, hesel a dalšího obsahu z Chromu (Googlu). Můžete si záložky však do Brave importovat a vytvořit si nový Brave účet, na který bude vše synchronizováno. Podporována je synchronizace napříč zařízeními, a to tedy i mezi mobilem a počítačem.

Prostředí mobilní verze prohlížeče Brave

Přímo v prohlížeči je i zabudovaný překladač. Je opět jen na vás, jak si ho nastavíte v nastavení prohlížeče. Může překládat jen vybrané jazyky, ale vlastně je to stejné, jako u každého jiného moderního prohlížeče. Beztak doporučuji používat spíše kvalitnější překladač DeepL. 😉

Vývojáři Bravu se chlubí, že prohlížeč je připraven pro Web3 a najdete v něm tedy i krypto peněženku a další podobné prvky. Na našem trhu to zatím moc asi nevyužijete, ale Brave nabízí také odměny v kryptu za to, že se podíváte na reklamy na některých webech. Já všechny tyto prvky však vypínám a nějak o ně nestojím.

 

Mám Brave tedy zkusit?

Přechod k jinému prohlížeči, operačnímu systému nebo nějaké aplikaci vždy trochu bolí. Doporučuji Bravu však dát šanci. Nejdříve jsem se na něj netvářil dobře, protože právě zmíněná krypto peněženka a některé další prvky jsou otravné, ale po vypnutí jsem si prohlížeč zamiloval. Brave je tedy výborný na počítači i mobilech. Používám jej na Windows 11, několika mobilech s Androidem, testoval jsem na iOS i Linuxu Ubuntu. Všude fungoval skvěle.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*