RECENZE: Xiaomi 12T – ve všem lepší, než jeho předchůdce?

Po recenzi povedeného mobilu Xiaomi 12T Pro jsem se podíval také na dostupnější model Xiaomi 12T. Ten navazuje na předchozí model Xiaomi 11T 5G, který byl na našem trhu velmi oblíbeným a bylo to i vidět na návštěvnosti tohoto webu. Novinka přináší lepší displej, rychlejší 120 W drátové nabíjení a samozřejmě nesmí chybět ani vyšší výkon. V době psaní recenze se mobil na našem trhu prodíval ve dvou paměťových konfiguracích. Verze 8/128 GB stála 12 990 Kč s DPH a vyšší 8/256 GB pak byla za 13 490 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Design a konstrukční zpracování
  • 120 Hz OLED displej
  • Hlasité stereo reproduktory
  • Bleskové odemykání mobilu
  • Slušný výkon a chlazení procesoru
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • 120 W drátové nabíjení
  • Snímky z hlavního fotoaparátu
  • Kvalita videí z hlavního fotoaparátu
  • Spolehlivé prostředí MIUI 14
  • Konektivita s Wi-Fi 6, 5G a infraportem
  • Drobný příplatek za 256 GB verzi
  • Dobře nastavená cena

Negativa:

  • Někdo může postrádat certifikaci zvýšené odolnosti
  • Bezdrátový poslech hudby mohl být hlasitější (lze řešit aplikací)
  • Někdo může postrádat bezdrátové nabíjení
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

 

Co najdu v prodejním balení?

Xiaomi na našem trhu své mobily stále prodává s potřebným příslušenstvím. To už dnes není úplně běžné, protože Samsung, Apple a další do balení nepřiložení ani nabíječku. K mobilu Xiaomi 12T tedy v prodejním balení dostanete průhledný silikonový kryt, 120 W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a návody.

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Xiaomi 12T zakoupit 

 

Design a konstrukce

Když se podíváte na design Xiaomi 12T, tak moc rozdílů v porovnání s vyšším modelem 12T Pro nenajdete. Oba mobily se sobě velmi podobají a model 12T byl představen ve třech barevných provedeních. Na náš trh se však dostal ve dvou, a to v modré a mnou testované černé. Je celkem škoda, že se k nám nedostala i stříbrná varianta. Celkové rozměry mobilu činí: 163,1 x 75,9 x 8,6 mm a váží 202 gramů. Konstrukce zvýšenou odolnost s certifikací nenabízí.

Představené barevné varianty mobilu Xiaomi 12T – Zdroj: Xiaomi

Čelní plochu mobilu pokrývá ochranné sklo plochého 6,67palcového OLED displeje s minimalizací rámečků. Již z továrny je na displeji nalepená také ochranná fólie a v displeji najdeme jen malý průstřel se selfie kamerkou. Nad displejem je pak výřez s reproduktorem pro hovory.

Rám mobilu je z plastu, s čímž já rozhodně problém nemám. Na jeho horní části najdete mřížku hlasitého reproduktoru, zdířku mikrofonu a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrytý malý šuplík pro nanoSIM karty, zdířka dalšího mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Na zádech mobilu se nachází po stranách zakřivené sklo, které dokonale zapadá do plastového rámu. Díky zakřivení mobil na ruky padne ideálně a alespoň v mém případě se ovládal pohodlně i v přibaleném průhledném krytu. Záda mi svým vzhledem dost připomínají vlajkový model Xiaomi 12 Pro, a to nejen matnou černou barvou, ale i lehce vystupujícího modulu se třemi fotoaparáty a bleskem. Výrobce se přímo v modulu chlubí i nápisem lákající na vysoké 108 Mpx rozlišení hlavního fotoaparátu.

 

Displej – hezký 120 Hz displej

Xiaomi 12T nabízí 6,67palcový OLED displej s minimalizací rámečků, Full HD+ rozlišením (2 712 x 1 220 px), 446 ppi a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Samotný displej se výrobci vážně povedl a chválím za opravdu miniaturní průstřel se selfie kamerou, ale i moc hezké nastavení barev. To si můžete v případě potřeby také upravit v nastavení. Příkladné jsou i pozorovací úhly a s viditelností na slunci jsem problém neměl, i když tu trochu kazí výrobcem nalepená ochranná fólie. Tu můžete také odlepit. Maximální jas displeje je udáván 900 nity a displej nemá jen automatickou regulaci jasu, ale i režim Sluneční svit pro lepší viditelnost v letních dnech na přímém slunci.

OLED displej má opět 120 Hz obnovovací frekvenci, díky které je prostředí nádherně svižné a já 120 Hz používal neustále. Vybrat si můžete i úspornější frekvenci 60 Hz, ale tu dnes už vážně používat já osobně nedokážu. K dispozici je automatická regulace, kdy si systém sám frekvence nastavuje dle jeho potřeb. Jelikož výrobce nasadil moderní OLED, mohl nasadit také oblíbenou funkci Always-On (Aktivní displej). Jedná se o funkci, kde je čas, datum, zvolený obrázek a příchozí notifikace zobrazovány i na zhaslém černém displeji. Ihned tedy víte, že vám někdo psal či volal. Podporovány jsou veškeré aplikace a aktivita displeje také není nijak omezována. Zobrazení obrazovky lze načasovat, probudit ji klepnutím na displej nebo nechat aktivní neustále. Líbí se mi i efekty, kdy se animací rozzáří kraje displeje obrazovky Always-On při příchozím novém oznámení.

 

Zvuk – hlasité stereo reproduktory

Staršímu modelu Xiaomi 11T jsem chválil dva hlasité reproduktory a letos tomu nebude jinak. Xiaomi 12T má totiž dva hlasité stereo reproduktory, a to na horní i spodní části mobilu. Škoda, že horní reproduktor není více vpravo, protože během hraní her jsem si jej často překrýval. Na jeho umístění si však zvyknete. Oba reproduktory jsou dostatečně hlasité a vyzvánění mobilu nepřeslechnete. Stereo výborně poslouží nejen pro sledování videí, ale i hraní mobilních her. Zvukový přednes je na poměry reproduktorů mobilů velmi slušný a znát je i náznak basů. Se 3,5 mm jack konektorem bohužel počítat nelze, ale mobil si skvěle poradí i s D/A převodníky do USB-C pro poslech hudby s drátovými sluchátky ve vyšší kvalitě. Použít můžete i bezdrátové Bluetooth 5.3 s důležitými kodeky AAC, LDAC a LHDC.

U modelu Xiaomi 11T jsem ve svém článku řešil, že má problém s hlasitostí při poslechu hudby přes Bluetooth. Byl jsem tedy zvědav, jak je na tom nový Xiaomi 12T. Bohužel má stejný problém, jako loňský model. Naštěstí je tu snadné řešení v podobě různých aplikací a více informací najdete v mém článku. S aplikací se celý problém s hlasitostí vyřeší a při rozumném nastavení se nevytrácí ani kvalita skladeb. Doporučuji použít maximální nastavení na hodnotu 125 %.

 

Odemykání mobilu – stěžovat si nebudete

Xiaomi 12T je možné odemykat čtečkou otisků prstů pod displejem. Ta je umístěna ideálně a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Je spolehlivá a krásně rychlá. Myslím si, že si na ní určitě stěžovat nebudete a nemám k ní výtky. Použít můžete i rychlé otevírání aplikací hned během odemykání. Tuto funkci najdete v nastavení čtečky otisků prstů jako „Zástupci“. Za sebe ale mohu říci, že mi více vyhovují klasické čtečky otisků prstů na boku mobilu v zamykacím tlačítku, jako tomu bylo u modelu 11T.

Malou selfie kamerkou v průstřelu displeje můžete fotit, ale i mobil odemykat. Není to tak bezpečné, jako čtečka v displeji, ale jsou situace, kdy tuto funkci oceníte. Naskenovat můžete dvě tváře, takže přístup do mobilu můžete dát i někomu z rodiny. Odemykání je bleskové a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

 

Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry? 

Výkon mobilu samozřejmě narostl a tentokrát se o něj stará osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 8100 Ultra s maximálním taktem 2,85 GHz. Tomu asistuje 8 GB RAM LPDDR5 a na našem trhu se prodávají verze se 128 nebo 256 GB interním úložištěm UFS 3.1. RAM je možné virtuálně rozšířit skrze interní úložiště až o dalších 5 GB a mobil nepodporuje paměťové karty.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 6

Procesory MediaTek jsou již často velmi vydařené, a to je případ i Dimensity 8100 Ultra u tohoto mobilu. Prostředí mobilu i všechny náročné aplikace a hry fungují bez sebemenších problémů. Řekl bych, že během hraní nejnáročnějších mobilních her má procesor i lepší chlazení, něž toku bylo u staršího modelu 11T nebo konkurence s procesory od Qualcommu. Snapdragon procesory jsou však zas lepší pro vyšší grafické detaily ve hrách. Pokud rádi hrajete hry, tak s Xiaomi 12T rozhodně mít problém nebudete a zahrajete si i aktuálně nejnáročnější mobilní hru Fortnite na vysoké grafické nastavení se 60 FPS.

 

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

Pod zadním krytem Xiaomi 12T se nachází akumulátor o kapacitě 5000 mAh, který zajistí výdrž pro celý pracovní den bez problémů. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat. Jestli budete hrát, bude výdrž samozřejmě nižší. Méně náročný uživatel by však mohl vydržet i jeden a půl dne či dva dny. Výdrž se tedy hodnotí velmi obtížně, protože každý používáme jiné aplikace a jiné nastavení systému.

Xiaomi opravdu rychlé nabíjení nemá jen u vlajkových modelů, což jsem já osobně moc rád. Nedokážu si představit, že bych v dnešní době nabíjel mobil třeba hodinu. 12T nabízí 120 W nabíjecí výkon a jedná se tedy o značné navýšení, protože loňský model měl 67 W výkon. Z nuly do 100 % se akumulátor nového mobilu během mého testování nabil do 19 minut. Přímo v balení najdete také výkonný 120 W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí kabel. Bezdrátové nabíjení pak mobil nepodporuje.

 

Jaká je aplikace pro focení a natáčení videí?

Pro focení výrobce nasadil svou tradiční aplikaci. Ta nabízí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), pomoc AI pro nastavení barev, Google Lens např. pro skenování QR kódů a podrobné nastavení aplikace. K dispozici je i trojice tlačítek pro přepínání mezi fotoaparáty a zoomem. Tlačítko kouzelné hůlky pak poskytne filtry a zkrášlovací režim.

Spodní část aplikace nabízí tradiční pruh se všemi užitečnými režimy. Přepínání mezi nimi je svižné a narazit můžete na noční i portrétní režim, ale výrobci musím pochválit i kvalitní skenování dokumentů bez nutnosti stahovat další aplikace. Pro režim pak ocení náročnější uživatel vyžadující zásah do parametrů při focení. V položce „více“ můžete fotit v maximálním 108 Mpx rozlišení, panorama, duální video, pořizování krátkých videí, vlogu atd.

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Hlavní 108 Mpx fotoaparát fotoaparát se světelností f/1,7 a optickou stabilizací obrazu (OIS) umí fotit dobře za dobrých i horších světelných podmínek. Za dobrého světla venku si skvěle poradí s protisvětlem, příkladně funguje i automatické HDR, spokojen jsem byl s focením makra i detaily. Barvy nejsou nijak nadměrně přesaturované a jsou spíše přirozené (bez zapnutí pomoci AI). Za špatného světla se detaily sice vytrácí, ale noční režim je vážně efektivní, vyhladí digitální šum a snímky nejen prosvětlí, ale zvedne i detaily. V dané cenové kategorii patří tedy mezi ty lepší.

Ultraširokoúhlý fotoaparát s 8 Mpx, světelností f/2,2 a 120° zorným polem je pak spíše čistě průměrný. Na výletech venku s ním pořídíte hezkou krajinku s přirozenými barvami, ale občas má fotoaparát problém s ostrostí po stranách fotek. Střed je přitom většinou ostrý. Na špatných světelných podmínek je to vlastně podobné. Přibyde jen digitální šum po stranách fotek. Když si to shrnu, tak fotoaparát v dané cenové kategorii špatný rozhodně není a pořídíte s ním snímky pěkné, ale kvalita nadprůměrná bohužel není.

Již jsem zmiňoval, že třetí fotoaparát není teleobjektiv pro zoom, ale 2 Mpx makro. Fotoaplikace sice tlačítko pro 2x zoom nabízí, ale jedná se o zoom digitální, nikoliv optický. Jedná se tedy o výřez snímku z hlavního fotoaparátu. Ten má však vysoké 108 Mpx rozlišení, takže snímky s 2x zoomem použitelné jsou a o jejich slušnou kvalitu se stará především post-processing po jejich pořízení. Ten odvádí výbornou práci a s 2x zoomem jsem neměl sebemenší problém. Pochválit pak Xiaomi musím také možnost využívání nočního režimu u obou fotoaparátů i během používání 2x zoomu.

 

Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat video?

Xiaomi 12T umí zadním fotoaparátem pořídit video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Někdo může tedy postrádat 60 FPS u maximálního rozlišení, ale na druhou stranu většina uživatelů bude se 30 FPS spokojena. Video můžete pořídit také v nižším rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS. V HDR režimu je pak možné hlavním fotoaparátem pořídit video ve Full HD se 30 FPS. V tomto rozlišení i se 30 FPS můžete pořídit video ultraširokoúhlým fotoaparátem.

A jak na tom videa vlastně jsou? Díky optické stabilizaci obrazu (OIS) umí hlavní fotoaparát pořídit stabilní videa s pěkným barevným podáním, slušným zvukem i dostatkem detailů. Problém mu nedělá rychlé přeostřování či protisvětlo. Kvalita videí je tedy velmi dobrá. Ultraširokoúhlý fotoaparát pak můžete ocenit spíše venku na výletech za dobrého světla. Jedná se o opravdu průměrný fotoaparát a za horšího světla se ve videích vytrácí detaily a je znát šum.

 

Jak je na tom přední selfie kamerka?

V displeji je malý průstřel s 20 Mpx selfie kamerkou se světelností f/2,24. V běžném režimu je pomocí ní fotit i s automatickým HDR, využívat filtry a poměrně dost zkrášlovacích režimů pro zeštíhlení obličeje atd. Skvěle funguje i automatický režim s automatickým i manuálním rozostřením za vámi. Použít do fotek můžete i filmové efekty. Myslím si, že kamerka fotí dostatečně a každý bude s kvalitou spokojený. Video je možné pořídit v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS.

Vyfoceno přední selfie kamerou s portrétním režimem

 

Operační systém – s novým MIUI 14

V době psaní recenze měl mobil Xiaomi 12T operační systém Android 13 s novou oblíbenou nadstavbou MIUI 14. Systém je plně přeložen do češtiny, má veškeré Google služby a s jeho rychlostí a optimalizací jsem byl po celou dobu velmi spokojený. Netrpěl ani na nežádoucí ukončování běhu aplikací na pozadí a využívat jsem mohl nejen komunikační aplikace, ale i neustálé VPN připojení. U těchto aplikací však doporučuji zapnout jejich automatické spouštění a úsporu baterie u nich vypnout – návod.

MIUI 14 nabízí prostředí bez menu jen s obrazovkami s ikonami, ale zvolit si můžete i prostředí s menu aplikací. Senioři a ostatní lidé s horším zrakem mohou zvolit i zjednodušený režim s velkými prvky prostředí. Upravit lze i velikost ikonek na obrazovkách a je možné si dodatečně stáhnout i větší mřížku ikon. Já používal třeba 6×7 – návod. Líbí se mi, že nová verze MIUI má také možnost využívání větších složek, které vypadají jako widgety na úvodních obrazovkách. Ty není nutné otevírat, ale stačí na ikonu v náhledu složky prstem klepnout a rychle aplikaci spustit.

Systému bych vlastně neměl co vytknout a vadí mi jen předinstalované aplikace Facebooku, TikToku a dalších. Je možné je však bez problémů doinstalovat.

 

Konektivita – 5G, Wi-Fi 6 a infraport

Xiaomi 12T je po stránce konektivity vybaven velice dobře. Ukrývá v sobě malý šuplík pro dvě nanoSIM karty a oba sloty podporují všechna 5G a LTE pásma. S mobilními daty jsem byl velice spokojený a nenarazil jsem na sebemenší problém. Potěší i podpora Wi-Fi 6 a mobil si bude rozumět s novými i staršími Wi-Fi routery. Vytvořit lze i Wi-Fi 6 hotspot pro sdílení mobilních dat.

Xiaomi stále nasazuje infraport na horní část mobilu. Ten slouží pro ovládání spotřebičů v domácnosti a v mobilu se nachází předinstalovaná aplikace Mi Ovladač pro nastavení a ovládání televizorů, DVD přehrávačů, klimatizací a dalších. Infraport však funguje dobře i s jinými aplikacemi z Obchodu Play, kdy můžete zapnout/vypnout jakýkoliv televizor bez nastavení, ovládat RGB podsvícení a mnoho dalších spotřebičů.

Samozřejmostí je dnes i NFC cívka pro využívání bezkontaktních plateb skrze Google Peněženku a případné skenování štítků. Potěší i novější Bluetooth 5.3 se všemi potřebnými kodeky a spokojeni budete i s navigačními systémy: GPS/A-GPS, Gelileo a pro nás méně potřebné Glonass, navIC, Beidou a QZSS.

 

Závěr – příjemný upgrade s nepochopitelným drobným problémem

Jelikož mám dlouhodobé zkušenosti s mobilem Xiaomi 11T, tak jsem byl zvědav, jak se povedl jeho nástupce. Xiaomi 12T svou cenou míří na masy a uživatele vyžadující kvalitní fotografie, pořádný výkon pro hry i nabíjení a kvalitní konektivitu. Myslím si, že 128 GB varianta dnes už moc nemá smysl, ale pokud budete chtít ušetřit, můžete po ní sáhnout. Já osobně bych si těch pár stovek připlatil za 256 GB variantu. Ta v době psaní recenze stála 13 490 Kč s DPH.

Myslím si, že Xiaomi se evoluce povedla a Xiaomi 12T má v porovnání s předchozím modelem hezčí displej, lépe hrající stereo reproduktory, rychlejší 120 W drátové nabíjení, výrazně vyšší výkon, vylepšené chlazení procesoru a lepší hlavní fotoaparát. Ultraširokoúhlý fotoaparát je však takřka totožný a je škoda, že výrobce nevylepšil i jeho, ale většina lidí přeci jen asi bude používat hlavní fotoaparát. On ten ultraširokoúhlý špatný rozhodně není, ale je čistě průměrný a je vhodný spíše jen do dobrých světelných podmínek.

Když si to shrnu, tak Xiaomi 12T je vážně vydařený a nejspíše se bude dobře prodávat. Dokonalý není a výrobci musím vytknout problém s hlasitostí při používání bezdrátových sluchátek. Proč tento problém nevyřešil, když jej měl už předchozí model? Těžko říci, ale i letos se spekuluje o tom, že za to může procesor MediaTek. Nemám to však oficiálně potvrzené. Naštěstí je tento drobný problém možné řešit mobilní aplikací, jak jsem v této recenzi již psal. Někdo může postrádat také zvýšenou odolnost, bezdrátové nabíjení a 2 Mpx fotoaparát pro makro je zcela zbytečný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top