YouTube na počítači v aplikaci bez reklam a ve 4K?

Populární služba YouTube se otřásá a její provozovatel Google se snaží o navýšení zisků. Po letech služba začíná bojovat s upravenými mobilními aplikacemi a různými blokátory reklam. Snaží se používání YouTube zdarma znepříjemnit, aby každý začal platit předplatné YouTube Premium. To se však velkému množství uživatelů samozřejmě nelíbí. Kroky služby jsou dle některých uživatelů Redditu příliš agresivní a už z principu za službu platit odmítají.

Obrázek vygenerován pomocí algoritmů

Je otázkou, zda se Googlu daří uživatelé donutit platit za předplatné. Po ukončení projektu YouTube Vanced vzniklo mnohem více projektů a objevilo se více vývojářů, kteří aktuálně pracují na aplikacích ReVanced pro Android. V posledních dnech i na našem trhu začala služba bojovat s blokátory reklam na počítačích. Uživatelům s blokátory se ukáže upozornění, že používáním blokátorů dochází k porušení podmínek služby YouTube. Mnoho uživatelů tedy hledá řešení, jak reklamy nadále blokovat.

Než budete v článku pokračovat…

Je dobré upozornit, že služba YouTube je dostupná zdarma. Její provoz však stojí nemalé peníze. Nějak si na sebe tedy samozřejmě vydělat musí. Zamyslete se tedy, zda by nebylo dobré otravné reklamy povolit či platit předplatné služby. Nikoho nebudu moralizovat a vše je jen na vašem svobodném rozhodnutí.

Nikoho nenabádám k jakémukoliv porušování podmínek služby YouTube, blokování reklam, používání jakékoliv aplikace či stahování autorsky chráněného obsahu. Článek berte čistě informativně a poukazuje na existenci různých nástrojů a na fakt, že něco takového možné je.

FreeTube – svobodné sledování YouTube

Pro desktopy existuje již poměrně dlouho svobodné řešení FreeTube. Jedná se o open-source aplikaci, která je dostupná zdarma pro Windows, macOS a Linuxové distribuce. Po instalaci je přeložena do češtiny, není nutné souhlas s podmínkami YouTube, zablokovány jsou veškeré reklamy, nemusíte se nikam přihlašovat, platforma YouTube o vás nemůže sbírat žádná data, lze spravovat odběry kanálů a stahovat video obsah.

FreeTube jde na sledování YouTube trochu jinak než jiní klienti. Veškerý obsah do aplikace totiž teče z Invidious serverů. To je open-source projekt, který se snaží bojovat s reklamou a sledováním uživatelů YouTube. Provozovat takový server může kdokoliv a vy můžete využívat jeho instanci. Nastavit si server ve FreeTube lze po rozkliknutí menu aplikace vlevo nahoře, Nastavení, Obecné nastavení. Já tam mám nastaven server invidious.cz vhsky.cz, ale zvolit si můžete klidně jiný. Doporučuji v nastavení vybrat možnost „lokální API“, aby bylo sledování videí bezproblémové.

Jak fungují odběry? Zcela anonymně a nikdo nemůže sledovat, jaké kanály odebíráte. Do FreeTube či Invidious se nijak nepřihlašujete. Odebírané kanály si tedy pamatuje jen aplikace FreeTube. Mezi odebíranými kanály se můžete snadno přepínat v levém panelu. Nová videa z kanálů najdete pod tlačítkem „Odběry“.  Pokud si budete chtít odebírané kanály zálohovat, můžete tak učinit v: Menu aplikace FreeTube, Nastavení, Nastavení dat a vaše odběry, playlisty či historii exportovat. Soubor pak můžete přesunout do jiného zařízení či třeba cloudového úložiště.

Kde mohu FreeTube stáhnout? Jedná se o open-source projekt, takže je zdarma. Stáhnout aplikaci můžete přímo na stránkách vývojářů. Po úspěšném stažení instalačního souboru jej stačí spustit a do počítače nainstalovat. Vyzkoušet ale můžete i webovou verzi v internetovém prohlížeči bez jakékoliv instalace. Tu také lze přepnout do češtiny, nastavit server, odběry a další známé funkce.

Chcete YouTube ve 4K? I to je možné

Google v platformě YouTube zavedl novinku, že pouze uživatelé YouTube Premium mohou sledovat videa ve 4K rozlišení. Tento přístup chápu a beru. Víte ale o tom, že když budete chtít, můžete mít 4K obsah z YouTube bez placení?

DuckDuckGo dnes není jen vyhledávač, ale tvůrci pracují na svém internetovém prohlížeči. Ten mohou používat i uživatelé počítačů. On samotný prohlížeč zatím není moc zajímavý, protože mu mnoho funkcí chybí a bohužel používá prvky z Microsoft Edge. Jako sekundární prohlížeč jen pro sledování YouTube však poslouží dobře. Má v sobě totiž zabudovaný přehrávač Duck Player, který umí přehrávat YouTube videa zcela bez reklam, ale i ve 4K rozlišení bez placení či přihlášení.

Kde mohu prohlížeč stáhnout? Ideální přímo ze stránek vývojářů. prohlížeč je dostupný pro Windows a macOS. Za vyzkoušení stojí a pro sledování videí poslouží dobře. Jako hlavní prohlížeč bych ho však používat nedokázal.

9 komentář

 1. Vyzkoušel jsem nainstalovat Duck Duck a přehrávat YouTube jeho přehrávačem a tento prohlížeč v PC nechám a budu ho používat pouze na YouTube.

  1. Jo, na YouTube poslouží dobře. ☺️

 2. Mě Duck Duck nejde nainstalovat – to je asi náhoda.

  1. Instaloval jsem ho do několika počítačů a žádný problém nenastal. Otestováno na Windows 11. Jaký problém ti to případně hlásí?

 3. díky, zatím jede, jen mi chybí pod webovým oknem okno na vyhledávání přímo v youtube? Kde ho mohu najít, jinak po změně na tvé vid.xxxx se mi to seklo jen tu lupu přímo pro YT nevidím. Díky za info Ace

  1. Adolf Pupík

   Ve FreeTube nastav preferovaný API na lokální API. Pak FreeTube zavři a znovu spusť. Mělo by to být funkční. 😉
   Vyhledávací pole je hned vedle loka FreeTube.

   1. mám to nastaveno jako na obrázku, MUSÍM potvrdit u OBECNÉHO nastavení přepsanou novou instanci? Jinak jakmile dám v Opeře do vrchního web okna youtube.com, zmizí tento web a připojí se mi to asi přes web Opery na youtube, protože ve tvém okně sem Přihlašte se… Promiň sem Lama a nikdy sem neměl ve webu jiný web -)

 4. s tím lokálním API mi to nenajde taky NIC, napíše Chyba lokálního API TypeError:Cannot read properties of undefined tak sem to vrátil na Invidious screeny mám, třeba to jen zadávám do blbýho okna na vyhledávání přesto např.Badatele.net mi to na Youtube našlo, ale Jirka vysvětluje věci vůbec

  1. Asi bych vyzkoušel aplikaci FreeTube odinstalovat a znovu nainstalovat. Vyzkoušet můžeš i server: https://vid.priv.au
   Tady v odkazu najdeš mé aktuální nastavení, které mi funguje naprosto bez problémů. 😉
   https://uloz.to/file/6F6XWqvsCd4N/2023-11-09-181141-png#!ZJLjLGR2ZJZjAQMwZQNlAmV3ZTMwLx40MRACBJgkI3SnDzLlBN==

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*