Rok od ukončení YouTube Vanced: ReVanced funguje a Google v boji selhává

Operační systém Android je skvělý v tom, že nabízí svobodu nejen v nastavení, ale i v instalaci různých aplikací mimo Obchod Play. Stáhnout si můžete instalační soubor a aplikaci nainstalovat. Funguje to tedy dost podobně jako na počítači s Windows, kdy asi každý zná stahování různých .exe souborů pro instalaci např. internetového prohlížeče. Dost uživatelů si tak kdysi instalovalo mobilní aplikaci YouTube Vanced, která byla velmi oblíbená a již je to rok, co byl její vývoj ukončen. Dovolil jsem si tímto článkem na tento ukončený projekt zavzpomínat a podívat se na to, jak dnes funguje jeho alternativa.

 

Proč aplikace YouTube Vanced skončila a co vlastně nabízela?

Před rokem přišla smutná zpráva od vývojářů aplikace YouTube Vanced, že celý projekt definitivně končí. Mohou za to právní kroky Googlu, kterému se logicky funkce nejen projektu YouTube Vanced nelíbí. Vanced totiž vypadal úplně stejně, jako oficiální YouTube aplikace, ale odstraňoval všechny reklamy, uměl přehrávat hudbu/video na pozadí a sledování videa v malém okně kdekoliv v prostředí. Vlastně lze tedy říci, že nabízela většinu funkcí YouTube Premium zdarma.

Oznámení o ukončení projektu YouTube Vanced

 

Jaká je náhrada za YouTube Vanced?

Na jednu stranu rozumím tomu, že společnosti bojují s „pirátskými“ mobilními aplikacemi, ale na stranu druhou je to tak nějak zbytečné a často to v lidech spíše vyvolá větší zájem o takové aplikace. Internet totiž funguje tak, že jednu aplikaci se podaří zastavit, ale během pár dní se jich vyrojí hned více. To samé se stalo v případě YouTube Vanced. Přišel YouTube ReVanced a většímu zájmu se těší i aplikace YMusic nebo LibreTube.

Aktuálně je nejlepším YouTube klientem mobilní aplikace YouTube ReVanced. Ta nabízí také stejné prostředí, jako oficiální YouTube, ale odstraňuje reklamy, umí přehrávat hudbu/video na pozadí a přehrávat video v malém okně kdekoliv v prostředí systému. Umí i nahrávat videa/Shorts, sledovat YouTube Shorts, zobrazí počet „To se mi nelíbí“ u tlačítka s palcem dolů, má implementovanou funkci pro regulaci jasu a hlasitosti videa tahem prstu ve videu atd.

Uživatelé tehdejší aplikace YouTube Vanced jistě pamatují, že bylo zapotřebí nejdříve nainstalovat i malou aplikaci Vanced MicroG. Vývoj této upravené aplikace také skončil. Aplikace se starala o plnou funkcionalitu aplikace YouTube Vanced a umožnila přihlášení ke Google/YouTube účtu. I dnes jiní vývojáři na této aplikace pracují, aby fungovala s novými verzemi aplikací a aktualizacemi Google.

 

Google v boji s neoficiálními aplikacemi selhává

Když si to shrnu, tak Googlu se boj s „pirátskými“ aplikacemi vůbec nedaří a ukončení projektu YouTube Vanced vyvolalo reakci spíše opačnou. ReVanced totiž aktuálně využívá více patchů a buildy si může generovat více lidí. Existuje tedy poměrně dost verzí s různými funkcemi a doplňky. Dovolím si tedy tvrdit, že ReVanced tu bude dlouhé roky a je obtížné jej právně napadnou a skutečně ukončit.

Ukončení Vanced byl dle mého názoru jeden velký neúspěch Googlu, protože se o takových aplikacích začalo celosvětově psát a dost lidí tedy začalo takové aplikace vyhledávat. Do té doby o existenci takových aplikací moc běžných uživatelů nevědělo. Dost lidí vytváří různé buildy, patche a jiným způsobem do ReVanced přispívají jen proto, že byl Vanced ukončen a chtějí tak bojovat s velkým technologickým gigantem.

 

Kde mohu YouTube ReVanced a další podobné aplikace sehnat?

Níže najdete odkazy na články, kde se podrobněji aplikacím věnuji. Především YouTube ReVanced je oblíbeným YouTube klientem a pravidelně vychází jeho aktualizace.

>>Mohlo by se vám také líbit:

5 komentář

 1. bez ReVanced ani na krok 😀

 2. Bohužel mám špatnou zkušenost. Vanced fungoval bezvadně, ale jednoho dne se video vždy po nějaké době sekne. Tak jsem zkusil Revanced a dělá to samé. Ymusic to nedělá, ale tam mi nevyhovuje prostředí. Nějaký nápad co s tím? Mám to v Samsungu a52. Díky

  1. Obávám se, že chyba nebude na straně ReVanced, ale v mobilu. Mobily Samsung mají často otřesné procesory a především systém OneUI…

   1. Deje sa to aj mne na xiaomi mi 9T pro.
    Je to vyložene chyba aplikácie, zaseknes sa buffering videa a ďalej už nenačíta.

    1. Aplikace testována na 7 mobilech od různých výrobců s různými verzemi OS a funguje všude výborně. Používám aktuální verzi z revanced.infoek.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*