YouTube v aplikaci FreeTube si užijete i na Androidu a iOS

FreeTube je klientem pro používání Invidious instancí (serverů). To je zas open-source projekt pro bezpečné sledování YouTube zcela bez reklam, bez sledování uživatele a bez nutnosti se zaregistrovat či přihlásit. O FreeTube jsem se v pár článcích již zmiňoval a jedná se o skvělý klient pro svobodné sledování YouTube pro desktopy, ale co mobily? I pro ty FreeTube již je použitelný.

Než budete v článku pokračovat…

Je dobré upozornit, že služba YouTube je dostupná zdarma. Její provoz však stojí nemalé peníze. Nějak si na sebe tedy samozřejmě vydělat musí. Zamyslete se tedy, zda by nebylo dobré otravné reklamy povolit či platit předplatné služby. Nikoho nebudu moralizovat a vše je jen na vašem svobodném rozhodnutí.

Nikoho nenabádám k jakémukoliv porušování podmínek služby YouTube, blokování reklam, používání jakékoliv aplikace či stahování autorsky chráněného obsahu. Článek berte čistě informativně a poukazuje na existenci různých nástrojů a na fakt, že něco takového možné je.

Jaký FreeTube na Androidu je?

Pro mobily se systémem Android existuje poměrně dost klientů pro svobodné sledování videí bez reklam. Asi nejznámějším klientem je YouTube ReVanced, protože vychází z oficiální YouTube aplikace. Má však přístup některé prémiové funkce bez placení. Někdo by však raději open-source řešení, a to může zajistit právě FreeTube. Již delší dobu je klient dostupný i pro mobily a tablety s Androidem, ale dlouho byl spíše nepoužitelný. Po delší době jsem jej vyzkoušel a používá se dost dobře.

FreeTube po instalaci můžete spustit a v nastavení vybrat češtinu. Přizpůsobit si toho můžete opravdu dost a vybrat si můžete i Invidious server. V mém případě dobře fungoval vid.puffyan.us nebo invidious.fdn.fr, ale v seznamu jich je mnohem více. Odběry si pak můžete exportováním zálohy do souboru přesouvat napříč zařízeními a mít videa od oblíbených tvůrců stále u sebe. Funguje i přehrávání na pozadí a dnes již každý Android umí otevřít video z aplikaci v malé plovoucím okně. V případě tabletů je pak prostředí úplně stejné, jako na desktopu. Někdo může ocenit i stahování videí do úložiště mobilu či tabletu.

Řešení bez instalace vhodné nejen pro iPhony a iPady

FreeTube má také webovou aplikaci, která má stejné prostředí, jako mobilní a desktopová verze. Prostředí se automaticky přizpůsobí dle velikosti displeje. Také umí v nastavení přepnout prostředí do češtiny, přehrávat videa bez reklam, veškerá videa stahovat ve zvoleném formátu, sdílet odkazy a vybrat si sever pro použití. Také funguje přehrávání zvuku i se zhaslým displejem a alespoň v případě Androidu lze celý prohlížeč používat v malém okně.

Zvažte podpoření projektu

Jedná se o open-source projekt, který je dostupný zcela zdarma. Do zdrojového kódu projektu můžete také zasahovat a dobrovolníci na aplikaci pracují ve svém volném čase. Za projektem nestojí žádná velká korporace. Zvažte tedy podpoření projektu nějakým tím drobáskem. 😉

  • FreeTube v Liberapay
  • Bitcoin adresa: 1Lih7Ho5gnxb1CwPD4o59ss78pwo2T91eS
  • Monero adresa: 48WyAPdjwc6VokeXACxSZCFeKEXBiYPV6GjfvBsfg4CrUJ95LLCQSfpM9pvNKy5GE5H4hNaw99P8RZyzmaU9kb1pD7kzhCB

Kde mobilní FreeTube stáhnu?

Jedná se o neoficiální aplikaci YouTube, takže porušuje podmínky služeb pro stahování aplikací. Musíte si tedy stáhnout instalační APK soubor aplikace a do Androidu ho nainstalovat. Je to snadné a distribuce těchto souborů probíhá skrze IzzyOnDroid pod názvem FreeTubeCordova nebo Github. Doporučuji do mobilu nainstalovat celou aplikaci IzzyOnDroid, protože bude upozorňovat na nové aktualizace FreeTube aplikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*