Poslední měsíce se mluví o tom, že TikTok je velké bezpečnostní riziko pro svobodný západní svět. Ano, je to pravda, ale nutno poukázat na to, že obrovským bezpečnostním rizikem je i společnost Meta stojící za službami Facebook, Facebook Messenger, Instagram nebo WhatsApp. Té totiž bylo prokázáno sledování uživatelů a zneužívání jejich citlivých dat. Bojíte se z nějakého důvodu sledování TikTokem, ale nechcete se ho vzdát? V tomto článku jsem se podíval na to, jak používat TikTok opravdu bezpečně.
Nejdříve upozornění…
Upozorňuji, že tento článek slouží výhradně informativně a nemá za účel někoho nabádat ke stahování, šíření a jiným nakládáním s upravenými aplikacemi či jinak porušovat autorská práva.
Proč je TikTok rizikem?
TikToku bylo prokázáno sledování některých uživatelů a svobodnému západnímu světu vadí vlastnictví čínské společnosti ByteDance. Je pravdou, že TikTok po nainstalování do mobilu se snaží k přístupu k mnoha oprávněním systému Android a iOS. Chce třeba celý seznam vašich kontaktů, IMEI číslo mobilního telefonu, údaje o SIM kartě, informace o využívaných Wi-Fi sítích, přístup k vaší poloze, přístup k úložišti a bohužel i přístup a informace o dalších nainstalovaných aplikacích ve vašem mobilu… Skutečně se tedy jedná o vážné bezpečnostní riziko, protože nemáte jistotu, kam tato data jsou ukládána, jak je s nimi nakládáno a zda nejsou předávána dalším společnostem.
Že je vám to jedno? No, to je samozřejmě jen a pouze vaše věc. Jsou však uživatelé, kterým to jedno rozhodně není. Je i dobré se zamyslet nad tím, zda by vaše data nemohla někoho zajímat. To se může týkat třeba právě vládních zaměstnanců nebo různých podnikatelů. Dle čínských zákonů je totiž každá čínská společnost povinna poskytnout informace a přístup k nim čínské vládě. To je třeba i důvod, proč je vážným rizikem používat čínské cloudové služby, do kterých ukládáte své zálohy a důležitá data. Co když TikTok prodá vaše firemní data konkurenci? Rizik je vážně dost a je třeba si dát pozor nejen u TikToku, ale každé sociální síti a především na služby od Meta…
Je možné TikTok používat opravdu bezpečně?
Pokud nepoužíváte iPhone, tak rozhodně ano. V mém článku jsem se věnoval Privacy verzi upraveného TikToku, které je právě odepřen přístup k informacím o mobilu, SIM kartě i Wi-Fi sítím. Blokováno je přihlášení do aplikace, vyskakovací okna vyžadující vyplnění data narození a dalších informací o vás. Odstraněny jsou také veškeré reklamy. Takovou verzi TikToku jen nainstalujete, spustíte a můžete používat bez přihlášení či registrace. Udělovat ji nemusíte ani žádné oprávnění a aplikace nemá k ničemu v mobilu přístup, tedy pokud ji to sami nepovolíte.
TikTok Privacy aplikace vypadá úplně stejně, jako oficiální aplikace, protože z oficiální aplikace vychází a je jen upravena. Umožňuje také jakékoliv video bez vodoznaku stáhnout. Jelikož však aplikace o vás nebude mít žádné informace, nebude tak kvalitně přizpůsobovat obsah, který by vás mohl zajímat.
Co když chci ale na TikTok nahrávat videa? No, tak s tím je pak problém. V takovém případě totiž musíte mít aplikaci umožňující přihlášení, udělit ji potřebná oprávnění a už službě budete předávat informace o vás. Pokud však potřebujete třeba kvůli svému podnikání TikTok, je dobré jej nainstalovat do mobilu či tabletu, který jinak pro svou práci nepoužíváte. Stačit k tomu může nějaký opravdu hodně levný Android mobil, ve kterém budete mít nově založený Google účet a nebudete v něm mít žádné další aplikace. Zkrátka budete mít mobil jen na TikTok a nahrávání videí na něj. Pro registraci můžete v Česku použít i anonymní předplacenou SIM kartu a použít lze i kvalitní VPN službu pro anonymizaci.
Je tu ale ještě jedna možnost. Díky open-source aplikaci Shelter můžete aplikaci TikTok, ale klidně i Instagram a další používat zcela izolovaně. Tyto aplikace tedy nebudou mít přístup k jiným nainstalovaným aplikacím v systému, nebudou mít přístup k vaším fotkám, videím a jiným citlivým datům.
Kde upravenou aplikaci TikTok mohu sehnat?
Upravených aplikací je více, ale na internetu je většina takových instalačních APK souborů podvodná a vlastně se často jedná o malware. V mém samostatném článku jsem se však věnoval aplikacím vycházejících z oficiálních APK souborů aplikace TikTok z Obchodu Play. Jsou také testovány na několika mobilech od různých výrobců s Androidem 13 a Androidem 12.
Běžná verze aplikace umožňuje přihlášení k TikTok účtu a tuto sociální síť můžete normálně používat. Má však odstraněny veškeré reklamy, umí stahovat jakékoliv video bez vodoznaku a snaží se zamezit získávání informací o Wi-Fi sítích.
TikTok Privacy je pak bezpečnější verze aplikace, která neumožňuje se do sociální sítě přihlásit. Odepírán ji je přístup k oprávněním systému, sledování informací o IMEI mobilu, SIM kartě a Wi-Fi sítím. Aplikace zkrátka o vás nemá možnost získat citlivá data.