Recenze Xiaomi 14 – pořádná vlajka s kompaktními rozměry

Velikost dnešních chytrých mobilů neustále roste, což se projevuje i na jejich váze. Ne každému velký mobil vyhovuje, ale těch malých je extrémně málo. Xiaomi na náš trh letos uvedlo kompaktní vlajkový mobil Xiaomi 14, který je na dnešní poměry malý a lehký, ale rozhodně se nejedná o žádné ořezávátko! Nalákat chce nejen na kompaktní rozměry, ale také certifikaci IP68, rychlé drátové i bezdrátové nabíjení, nadprůměrný jas displeje, vlajkové fotoaparáty Leica s OIS, nekompromisní výkon a vylepšenou konektivitu. Vážně je mobil tak dobrý, jak se o něm všude tvrdí?

Pozitiva:

  • Jedna výměna displeje zdarma
  • Obsah prodejního balení
  • Elegantní design, kompaktní rozměry a zvýšená odolnost
  • Krásný LTPO OLED displej
  • Stereo, Bluetooth 5.4 a haptická odezva
  • Rychlá čtečka otisků prstů
  • 90 W drátové a 50 W bezdrátové nabíjení
  • Kvalitní fotky všemi třemi fotoaparáty
  • Kvalitní a stabilní videa
  • Bleskové prostředí HyperOS a pětiletá softwarová podpora
  • Výborná konektivita s Wi-Fi 7, Display Port a vylepšeným infraportem

Negativa:

  • Mohl mít Qi2

Cena, záruka a bonusy

Xiaomi 14 se na našem trhu již prodává, a to přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz, oficiálních kamenných prodejnách, ale i v dalších velkých e-shopech. K dispozici jsou dvě konfigurace mobilu, a to 8/256 GB za 21 999 Kč s DPH a vyšší 12/512 GB za 24 499 Kč s DPH. V době psaní recenze probíhala i lákavá sleva na 512 GB verzi za 20 824 Kč s DPH.

Xiaomi k modelu Xiaomi 14 nabízí nadstandardní záruku zdarma, což rozhodně vidím rád a výrobce za to chválím. Na mobil totiž dostanete ze zákona běžnou záruku 2 roky, ale výrobce přidává i jednu výměnu displeje zcela zdarma. Vyzkoušet můžete službu YouTube Premium na 3 měsíce zdarma a Google One s 100 GB prostorem ve službě Google Disk na 6 měsíců zdarma.

Obsah prodejního balení – tradičně jde příkladem

Mluví se o tom, že nabíjecí adaptéry k mobilům prodaných v EU již dostávat nebudeme. Dost výrobců je z balení odstraňuje již roky a vymlouvá se na ekologii. Já jsem proti tomuto přístupu, a to především právě u vlajkových modelů za nemalé peníze. Jsem tedy moc rád, že k mobilu Xiaomi 14 uživatel dostane výkonný 90 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, nový  tmavý silikonový kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM a různé návody.

Design a konstrukce – do ruky padne dokonale

Design loňských modelů se mi vážně líbil, ale Xiaomi 14 se mi líbí o něco více. Na náš trh se mobil dostal v mnou testovaném černém barevném provedení, ale sáhnout můžete i po běžné bílé a krásné zelené. Milovat ho budou odpůrci velkých mobilů, protože rozměry celého mobilu jsou na dnešní poměry kompaktní. Dle výrobce rozměry činí: 152,8 x 71,5 x 8,20 mm a váží 193 gramů. Do ruky padne vážně skvěle a v kapse jsem ho během používání takřka necítil.

Jak je to se zvýšenou odolností? Výrobci bylo roky vyčítáno, že ani vlajkové modely nemají certifikace zvýšené odolnosti. To se ale vloni konečně změnilo a s modelem Xiaomi 13 Pro jsem se během léta ve vodě bez problémů fotil. Potápění s žádným mobilem není doporučeno, ale v případě nehody přítomnost zvýšené odolnosti IP68 u mobilu Xiaomi 14 rozhodně oceníte.

Zdroj: Xiaomi

Čelní plocha mobilu má ploché tvrzené sklo, které chrání na dnešní poměry malý 6,36palcový displej. Na skle je již z továrny nalepená ochranná fólie. Rámečky jsou krásně minimalistické a v jeho horní části se nachází průstřel se selfie kamerkou. Nad displejem je výraz ukrývající reproduktor nejen pro hovory, ale i multimédia.

Rám mobilu je hliníkový a žádná jeho část neškrábe do rukou. Jeho barevná úprava je lesklá a myslím si, že především v zelené barvě musí vypadat pěkně. Horní a levá část rámu jsou zcela prázdné. Na pravém boku mobilu jsou ideálně umístěna hliníková tlačítka regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je ukrytý malý šuplík pro dvě nanoSIM, mikrofon, USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Zadní kryt je skleněný a v mnou testovaném černém provedení má matnou úpravu, díky čemuž na něm nejsou vidět otisky prstů. Hrany skla jsou zaoblené, aby se mobil lépe držel v ruce. Ze zad vystupuje modul se třemi fotoaparáty a LED bleskem. Je vážně překvapivé, že právě v tomto modulu se nachází také infraport pro ovládání domácích spotřebičů, ale tomu se budu věnovat později. Výrobce si dal záležet i v místě kolem modulu a všimnout si lze detailu inspirovaného údajně Clous de Paris.

Displej – úsporný LTPO OLED a rekordní jas

Xiaomi 14 má LTPO OLED displej s úhlopříčkou 6,36palce a Full HD+ rozlišením (2 670 x 1 200 px). Moderní LTPO OLED je úsporný a umí regulovat obnovovací frekvenci displeje od 1 do 120 Hz. Systém si sám umí frekvenci regulovat dle potřeby a nastavit si můžete i neustálé používání 120 Hz. Nechybí ani automatická regulace jasu a výrobce se chlubí rekordním maximálním jasem 3000 nitů. To je vážně vysoké číslo a v nastavení telefonu je i funkce Sluneční svit pro zlepšení viditelnosti na přímém slunci. S viditelností jsem rozhodně problémy neměl, což v létě oceníte.

LTPO OLED panel se vážně povedl a barevné podání se mi líbí. Je přirozené a kdyby vám nevyhovovalo, můžete si ho upravit v nastavení. Tam se nachází i funkce „Adaptivní funkce“ pro úpravu barev dle okolního světla. Chválím za funkci pro eliminaci mihotání displeje a tradičně nechybí „Možnosti AI vylepšení“. Tam je funkce pro ostřejší obraz, rozpoznání scény a vylepšení obrazu, HDR vylepšení a MEMC pro takové plynulejší přechody. Zapnout můžete i funkci „Rozšířené textury“, která se stará o lepší efekty vykreslování při používání systému. Filtr modrého světla také nechybí.

Displej umí i funkci Aktivní displej (Always-On). Ta umí zobrazit datum, čas, obrázek či fotku a oznámení i na „zhaslém“ displeji. Díky modernímu LTPO OLED panelu nemá tato obrazovka velkou spotřebu energie. Nemá ani žádné omezení a zobrazení obrazovky si můžete načasovat, ale já ji měl aktivní po celý den i noc.

V novém prostředí HyperOS má mobil více nastavení velikosti zobrazení. V nastavení displeje je k dispozici úprava písma a vybrat si můžete i zcela nový font MiSans. Upravit lze i velikost a tučnost písma. Jistě dost lidí může ocenit změnu měřítka v celém systému, aby vše bylo vážně velké nebo malé – více informací.

Zvuk a haptická odezva

Xiaomi 14 nabízí dva stereo reproduktory, a to nad displejem a na spodní části mobilu. S umístěním reproduktorů jsem spokojený a oba jsou dostatečně hlasité. Spokojen jsem i s jejich zvukovým přednesem s basy. Se zvukem jsem byl spokojen nejen při sledování videí v různých aplikacích, ale stereo oceníte i během online her.

Rád vidím novou verzi Bluetooth 5.4 a problém jsem neměl s žádnými bezdrátovými sluchátky. Podporovány jsou všechny důležité kodeky, funkce Qualcomm FastConnect a bezdrátový poslech si užijete. Do USB-C můžete připojit také DAC převodník a ve svých dražších drátových sluchátkách si užít audiofilský zvuk. To mi bez problémů fungovalo se službou Tidal.

  • Podporované kodeky: AptX, AptX HD, AptX Adaptive, LDAC, LHDC 5.0, AAC a SBC
  • Podpora rychlého párování díky: Qualcomm® FastConnect™ 7800

V: Nastavení/Zvuky a vibrace si tradičně můžete nastavit vibrace při hovorech a v tichém režimu. Níže je pak i funkce haptické odezvy, bez které bych se dnes neobešel. Její sílu si můžete přizpůsobit a reaguje skvěle. V položce „Zvukové efekty“ je Dolby Atmos, ekvalizér a prostorový zvuk v režimu „Pohlcující zvuk“. Chcete si v aplikacích jednotlivě upravovat úroveň hlasitosti? Pak se vraťte o krok zpět do položky „Další nastavení“ a povolte „Upravit zvuk médií ve vícero aplikací“.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Xiaomi 14 má optickou čtečku otisků prstů, a to pod OLED displejem. Její umístění je dle mého názoru ideální a snadno na ní dosáhnu oběma palci. Odemykání je rychlé a spolehlivé i přes nalepenou ochrannou fólii. Animaci během odemykání si můžete také upravit v nastavení.

Máte špinavé ruce a chcete mobil rychle odemknout? K tomu poslouží odemykání obličejem skrze selfie kamerku. Odemykání funguje příkladně, a to i za horších světelných podmínek. Naskenovat můžete dva obličeje a dát tak rychlý přístup do mobilu někomu dalšímu.

Chcete mít vybrané aplikace v bezpečí? Pak je můžete zamykat a odemykat vašim otiskem. Vytvořit lze i zcela oddělený prostor systému s nainstalovanými aplikacemi. Přístup do něj budete mít jen vy.

Jak je na tom výkon?

Mobil slibuje nekompromisní výkon, jak se od mobilu za tyto peníze očekává. Jsem rád, že výrobce nenasadil procesor od MediaTeku, ale nasadil vlajkový osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Vyroben byl moderním 4 nm procesem a jeho maximální takt je 3,3 GHz. Na našem trhu se mobil prodává ve dvou paměťových konfiguracích, a to s 256 GB nebo 512 GB interním úložištěm UFS 4.0. V obou případech má mobil 12 GB RAM LPDDR5X. Paměti RAM se umí automaticky rozšiřovat v případě potřeby, a to až o dalších 8 GB RAM skrze interní úložiště. Toto nastavení najdete v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti.

Xiaomi 14 má dle očekávání výkonu na rozdávání a hravě si poradí s jakoukoliv náročnou mobilní aplikací. Pochvaloval jsem si plynulý střih videí ve vysokých rozlišeních, bleskové přesuny velkých souborů díky rychlému internímu úložišti. Mobilu jsem dával opravdu zabrat a záda se zahřívají, ale ne nijak nadměrně. Pokud rádi hrajete mobilní hry, budete s Xiaomi 14 vážně spokojeni. Má nejen krásný displej a stereo reproduktory, ale výkon stačí na ty nejnáročnější hry s nejvyšším grafickým nastavením.

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

Ve vnitru Xiaomi 14 je akumulátor o kapacitě 4 610 mAh. Výrobce výborně zvládl optimalizaci a pokud nebudete hrát náročné hry s maximálním jasem nebo nebudete celý den na TikToku, náročný pracovní den bez problémů vydrží. Záleží jen a pouze na vašem použití.

Mobil se drátově nabíjí skrze USB-C konektor a podporuje maximální 90 W výkon. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za 30-33 minut (dle okolní teploty). Nejedná se o rekordní rychlost nabíjení, ale stále je opravdu výkonný. Aby nabíjení probíhalo maximální rychlostí, je zapotřebí ho povolit v: Nastavení telefonu, Baterie, Další funkce a povolit „Zvýšení rychlosti nabíjení“. Doporučuji ještě přejít zpět do „Ochrana baterie“ a zapnout „Normální nabíjení“. Tyto bezpečnostní prvky považuji za zbytečné a rozhodně se nehodlám v nabíjení omezovat.

Dost lidí jistě ocení také bezdrátové nabíjená Qi a mobil podporuje 50 W nabíjecí výkon. K tomu už ale musíte mít originální bezdrátovou nabíječku, a tu výrobce prodává v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Škoda, že mobil již nemá nový standard bezdrátového nabíjení Qi2, ale ten začneme v mobilech nejspíš vídat až příští rok. Pro nabíjení sluchátek, některých chytrých hodinek a dalších zařízení je možné použít bezdrátové reverzní nabíjení na zádech mobilu. Funguje i reverzní drátové nabíjení a budete k němu potřebovat jen USB-C na USB-C kabel.

Aplikace fotoaparátu a její funkce

V mobilu se nachází moderní fotoaplikace od Xiaomi. Ta nabízí již ve své horní části všechny běžné funkce. Některé jsou schované pod horní šipkou. Nechybí nastavení blesku, automatické HDR, mřížka, nastavení poměru stran nebo rozlišení, AI pro automatické nastavování barev dle algoritmů, časovač, nastavení blesku, používání pomocných kamer, vkládání vodoznaku do fotek, zaostření pohybu, rozostření a Super makro režim.

Níže jsou dostatečně velká a snadno dosažitelná tlačítka pro přepínání mezi třemi fotoaparáty a používání digitálního zoomu. Využít lze až 60x digitální zoom, různé filtry a retuš pro zkrášlení obličeje. V pruhu režimů jsou pak všechny důležité režimy, které si oblíbíte. Mezi nimi se nachází noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, focení, pořizování videa, skenování dokumentů, panorama, efekty pro krátké filmy, dlouhá expozice, Superměsíc pro focení měsíce pomocí AI, zpomalená a zrychlená videa a focení v maximálním 50 Mpx rozlišení. Dostalo se i na pokročilý PRO režim umožňující manuální nastavení parametrů fotek a videí, možnost fotit také v 50 Mpx rozlišení a v surovém formátu RAW. Rozložení pruhu s režimy si můžete přizpůsobit podle sebe.

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů Leica?

Xiaomi 14 na svých zádech nese vystupující modul s arzenálem třech fotoaparátů, LED bleskem a potřebnými senzory. Celý fotografický systém se nazývá LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1,6–2,2/14–75 ASPH. Ano, společnost Xiaomi na optice i softwaru spolupracovala s legendární německou společností Leica. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, světelnost, f/1,6, optickou stabilizaci obrazu (OIS), 2,4 µm, Super Pixel 4 v 1, ekvivalent ohniskové vzdálenosti 23 mm a velikost snímače 1/1,31palce. Druhý fotoaparát je dle očekávání pohyblivý teleobjektiv s 3,2x optickým zoomem, 50 Mpx rozlišením, světelností f/2,0, optickou stabilizací obrazu a ekvivalentem ohniskové vzdálenosti 75 mm. Poslední je ultraširokoúhlý se zorným polem 115°, 50 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 14 mm.

Jelikož se jedná o vlajkový model, očekávat od něj můžeme velice kvalitní snímky. Dle mého názoru se to výrobci vydařilo a letos mají snímky vylepšené barvy s režimem Leica Authentic a panoramatické snímky mají více detailů. Vlastně post-processing se mi zdá celkově o něco lepší. Náročný uživatel může parametry upravit v Pro režimu, fotit do surového RAW souboru a dostalo se na režim focení v maximálním 50 Mpx fotoaparátu. Fotit s ním můžete všemi třemi fotoaparáty a posloužit mohou pro případné pozdější ořezy při editaci na počítači.

Pořizování videí zadními fotoaparáty

Xiaomi 14 slibuje vysokou kvalitu pořízených videí, a to by jistě každý od vlajkového modelu také očekával. Všemi třemi fotoaparáty můžete pořizovat video ve 4K se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Hlavním fotoaparátem pak lze pořídit video ve vysokém 8K rozlišení. Využívat můžete nejen optický, ale také digitální zoom a během pořizování videa se mezi třemi fotoaparáty přepínat. Všechny kamery podporují také HDR režim v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS.

Pro pořizování videí máte k dispozici i různé užitečné funkce. V PRO nebo Režisérském režimu můžete podrobně nastavovat veškeré parametry a s videem si vyhrát. K dispozici jsou zrychlená nebo zpomalené videa, filmový režim, Super makro a různé filtry. Upravovat můžete rozostření, používat zaostření pohybu ve scéně, HDR, sledování zdroje zvuku a před očima lze mít scénář ve funkci Teleprompter.

Přední kamerka

V displeji se nachází průstřel 32 Mpx selfie kamerky se světelností f/2,0. Ta má zorné pole 89,6° a i v běžném režimu podporuje funkci HDR. Klepnutím prstu na tlačítko „1x“ dojde k přepnutí na „0,8x“ a zorné pole se tedy zvětší. Pod tlačítkem kouzelné hůlky je pokročilé zkrášlování se zeštíhlením obličeje, úpravou kontur a další. Využít můžete i filtry. Používat můžete ale portrétní režim, který funguje výborně s automatickým HDR a zapnout můžete i „HD portrét“. Tato funkce po pořízení pomocí algoritmů zvýrazní obličej, oči atd.

Kamerka v displeji je vhodná nejen pro videohovory, ale pořízené fotky jsou na velmi vysoké úrovni. Obličeje jsou krásně ostré, barvy přirozené a portrétní režim funguje výborně. Pokud se chcete vyfotit v šeru, můžete i u této kamery sáhnout po nočním režimu.

Podporováno je nejen focení, ale také pořizování videa v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – prostředí HyperOS a dlouhá podpora

Pokud si mobil zakoupíte, doporučuji ho připojit k Wi-Fi a v nastavení vyhledávat a případně stáhnout všechny dostupné aktualizace. Poslední aktualizace totiž opravila pár drobných chyb a zpřístupnila pořizování 8K videa. V době psaní recenze jsem v mobilu měl operační systém Android 14, který si výrobce upravil příjemným a moderním prostředím HyperOS.

Poslední roky se největší mobilní výrobci předhání softwarovou podporou svých vlajkových mobilů. Často se jedná až o nesmyslně dlouhou podporu, protože asi nikdo nedokáže jeden mobil používat extrémně dlouhých 7 let. Podpora Xiaomi 14 činí 5 let, což se týká pravidelných bezpečnostních záplat. 4 roky pak bude dostávat pravidelné velké aktualizace Androidu a HyperOS. Myslím si, že i to je dost dlouhá podpora.

Prostředí HyperOS mi fungovalo po celou dobu testování výborně, vše bylo bleskové a spolehlivé. Problém nenastal ani s přijímáním nových oznámení ze všech aplikací, s multitaskingem nebo nonstop připojením k VPN službám. U takových aplikací ale doporučuji vypnout úsporu baterie – více informací.

Levnější mobily Redmi a POCO od Xiaomi mají sice také prostředí HyperOS, ale to je v některých ohledech omezené. Xiaomi 14 je vlajkový model a s žádným omezením tedy počítat nelze. Užívat si můžete velkých složek na úvodních obrazovkách, zobrazení třech ikon na levé horní části systému, funkci Aktivní displej bez omezení, propojenost mobilu s tabletem od Xiaomi a samozřejmě se v mobilu nenachází různé předinstalované aplikace bez využití.

Výrobce zkrátka odladil systém výborně, nabízí dlouhou softwarovou podporu a nemám mu co vytknout. Neoficiálním řešením jsem ze systému bez problémů odinstaloval třeba Google Asistenta, celou aplikaci Google pro vyhledávání, Google Fotky a další. Systém pak stále funguje výborně, i když takové řešení doporučuji jen zkušenějším uživatelům.

Konektivita – Display Port a vylepšený infraport pro ovládání spotřebičů

Paměťové karty v mobilu používat nemůžete, což je dnes běžné a microSDXC karty v mobilech už vážně nechci. Malý šuplík vespod mobilu ukrývá fyzické sloty pro dvě nanoSIM karty a mobil podporuje tedy DualSIM. Použít můžete i jednu eSIM a druhou nanoSIM kartu. Podporovány jsou všechna naše 5G a LTE pásma a řekl bych, že konektivitu výrobce výrazně vylepšil. Testoval jsem dostupnost 5G a LTE/LTE+ s modelem Xiaomi 13 Pro. Nový model byl na tom o poznání lépe, a to i během cestování, kdy dochází k přeskakování mezi sítěmi.

Mobil podporuje nové sítě Wi-Fi 7, ale použít můžete i běžné starší verze. Citlivost antén je příkladná a pochvaloval jsem si denně sdílení svého mobilního internetu do dalších zařízení, a to skrze Wi-Fi hotspot. Můžete zakázat jeho automatické vypínání a do svých dalších zařízení sdílet mobilní internet.

Samozřejmě nejde jen o internetové připojení, ale mobil je vybaven i NFC cívkou pro skenování různých štítků a bezkontaktní placení skrze Google Peněženku. Opravdu obrovskou pochvalu si výrobce odnáší za Bluetooth 5.4 a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Nejde jen o jeho nové a výrazně lepší umístění do modulu s fotoaparáty. Během testování jsem na televizor nemusel přesně mířit, přesto ovládání fungovalo spolehlivě. Výrobce k používání infraportu připravil aplikaci Mi Ovladač, kterou jsem používal s televizorem LG. Pro starší televizor SONY jsem však používal aplikaci třetích stran a stáhnout si jich můžete několik – více informací.

Během testování jsem používal i mapové aplikace a navigaci. Poloha byla spolehlivě udržena na mapě a rozhodně budete s navigací spokojeni. Podporovány jsou družice: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou, NavIC a Glonass.

Po stránce konektivity Xiaomi 14 exceluje a chválím ještě nekončím! Výrobce se nikde nechlubí podporou funkce Display Port pro sdílení obrazovky pomocí USB-C kabelu. Tuto funkci postrádal i loňský model Xiaomi 13 Pro a u nového modelu je ji tedy neočekával. Je totiž pravdou, že dnes každý chce sdílet dění na displeji bezdrátově. To umí dnes každý Xiaomi mobil. Display Port má pro některé uživatelé stále smysl, protože pomocí ní můžete využívat různé brýle a já zkoušel brýle TCL. Byl jsem mile překvapen, že s mobilem fungují a Xiaomi 14 tedy Display Port podporuje!

Závěr – úžasný prcek

Xiaomi 14 skvěle navazuje na svého loňského předchůdce, ale přináší příjemná vylepšení. Hezčí je design a vylepšena byla i ergonomie mobilu. Rád vidím certifikaci zvýšené odolnosti IP68, rekordní maximální jas LTPO displeje a výkon bez kompromisů. Fotoaparáty jsou pak výborné nejen na focení, ale i pořizování videa. Dle mého názoru výrazným vylepšením prošla konektivita mobilu, pochválit musím rychlé drátové a bezdrátové nabíjení a bleskové prostředí operačního systému. Pokud se vám stane nehoda, můžete ocenit jednu bezplatnou výměnu displeje.

Kompaktních mobilů je dnes opravdu málo, přesto se najdou uživatelé, co vyžadují malé rozměry. Na ty Xiaomi 14 míří a v malém těle dostanete výbavu bez kompromisů. Pokud nějaký takový mobil sháníte, Xiaomi 14 může být právě pro vás. Za sebe mobil rozhodně doporučuji. Co bych ale mobilu vytkl? Nedostatky se hledají obtížně a vlastně bych žádné nenašel. Kdybych ale chtěl opravdu hodně rýpat, výrobce mohl již nasadit novější verzi Qi2 pro bezdrátové nabíjení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top