Jak fotí trojice zadních fotoaparátů mobilu Xiaomi 14?

Xiaomi 14 na svých zádech nese vystupující modul s arzenálem třech fotoaparátů, LED bleskem a potřebnými senzory. Celý fotografický systém se nazývá LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1,6–2,2/14–75 ASPH. Ano, společnost Xiaomi na optice i softwaru spolupracovala s legendární německou společností Leica. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, světelnost, f/1,6, optickou stabilizaci obrazu (OIS), 2,4 µm, Super Pixel 4 v 1, ekvivalent ohniskové vzdálenosti 23 mm a velikost snímače 1/1,31palce. Druhý fotoaparát je dle očekávání pohyblivý teleobjektiv s 3,2x optickým zoomem, 50 Mpx rozlišením, světelností f/2,0, optickou stabilizací obrazu a ekvivalentem ohniskové vzdálenosti 75 mm. Poslední je ultraširokoúhlý se zorným polem 115°, 50 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 14 mm.

Jelikož se jedná o vlajkový model, očekávat od něj můžeme velice kvalitní snímky. Dle mého názoru se to výrobci vydařilo a letos mají snímky vylepšené barvy s režimem Leica Authentic a panoramatické snímky mají více detailů. Vlastně post-processing se mi zdá celkově o něco lepší. Náročný uživatel může parametry upravit v Pro režimu, fotit do surového RAW souboru a dostalo se na režim focení v maximálním 50 Mpx fotoaparátu. Fotit s ním můžete všemi třemi fotoaparáty a posloužit mohou pro případné pozdější ořezy při editaci na počítači.

Hlavní fotoaparát s dobrými podmínkami

Za dobrých světelných podmínek pořídíte krásné snímky s dostatkem detailů po celé své ploše a přirozenými barvami. Řekl bych, že letos výrobce výrazně zapracoval na softwaru. Ihned po pořízení mají snímky méně detailů, ale za cca 2 vteřiny se dost pozvednou, někdy se doladí barvy a případné rozostření. Výborně funguje automatické HDR a i s protisvětlem můžete udělat hezké fotky.

Zaostření pohybu

Fotoaplikace pod horní šipkou ukrývá funkci Zaostření pohybu. Ta funguje u všech třech fotoaparátů a skutečně umí někoho v pohybu vzít a zaostřit. Takové snímky jsou někdy rozmazané, ale již zmíněný post-processing mi dost snímků velice dobře zpracoval. Asi nikoho nepřekvapí, že právě u hlavního fotoaparátu jsou snímky s funkcí Zaostření pohybu nejkvalitnější, ale dost záleží na světle a dalších podmínkách.

Leica Authentic vs. Leica Vibrant

Není to jen o optice, ale Xiaomi s německou Leicou spolupracuje také po stránce softwaru. Moc lidí si to neuvědomuje, ale mobilní fotografie je dnes hodně o softwaru. Vpravo nahoře má aplikace tlačítko pro přepínání mezi režimy Leica Authentic a Leica Vibrant. Již vloni jsem u mobilu Xiaomi 13 Pro miloval především režim Leica Authentic. Nejedná se o obyčejný filtr, ale na kvalitě fotografií jsou tyto režimy dost znát. Leica Authentic umí pořídit takové umírněnější a přirozené snímky, zatímco Vibrant umí zvýraznit některé barvy a snímky jsou pak spíše nepřirozené, ale někdy líbivější pro oči. Právě Leica Vibrant bych doporučil použít spíše za horších světelných podmínek.

Ultraširokoúhlý fotoaparát za dobrých podmínek

Ultraširokoúhlé fotoaparáty u všech mobilů používám asi nejméně, ale jsou situace, kdy na ně nedám dopustit. Větší zorné pole se totiž rozhodně hodí na letní výlety a pořízení nějaké té krajinky. Líbí se mi, že výrobce opět sladil barevnost všech třech fotoaparátů. Ultraširokoúhlý fotoaparát má přirozené barvy, detaily, netrpí na přepálenou oblohu ani na deformaci po stranách. Je jen škoda, že ultraširokoúhlým fotoaparátem nelze manuálně ostřit např. dotykem prstu na vybrané místo.

Teleobjektiv v běžném režimu

Jsem moc rád, že Xiaomi se polední roky zaměřuje i na kvalitní teleobjektivy. Letos je možné teleobjektivem scénu přiblížit až 3,2x opticky. Sáhnout lze i po ztrátovém až 60x digitálním zoomu. Teleobjektiv umí zachytit vážně pěkné scény plné detailů, a to i bez nutnosti mít stativ. Má totiž kvalitní optickou stabilizaci obrazu.

Portrétní režim

Teleobjektiv Xiaomi 14 využívá nejen pro běžné zoomování, ale i pořizování kvalitním portrétních snímků s rozostřením. Velmi spokojený jsem byl s automatickým rozostřením, ale upravit můžete manuálně i sílu rozostření nebo styl. Snímky jsou moc pěkné a i po pořízení můžete v galérii fotek od Xiaomi aplikovat ještě funkci HD portrét. Ta umí zvýraznit třeba oči a další části obličeje.

Super makro režim

Výrobce naštěstí nezapomněl ani na můj oblíbený Super makro režim. Najdete ho ukrytý pod horní šipkou. Umí použít teleobjektiv a využít software pro nejlepší pořizování detailních makro snímků. Funguje jedním slovem výborně a můžete pořídit opravdu blízké detaily s pěknou kresbou, barvami a bez dalších úprav. Použít ho lze i ve videu.

Focení v noci všemi třemi fotoaparáty

U všech třech fotoaparátů můžete použít nejen blesk, ale i efektivní noční režim. Ten mám moc rád, protože post-processing umí vyhladit digitální šum, pozvednout detaily a danou scénu pěkně prosvětlit. Fotky ze všech fotoaparátů pořízených nočním režimem vypadají pěkně, mají srovnatelné barevné podání a např. u lamp netrpí na přepálení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*