Recenze Xiaomi Watch S3 – stylovka nejen pro androiďáky

Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává nové modely zajímavých chytrých hodinek. V této recenzi jsem se podíval na hodinky Xiaomi Watch S3 se systémem HyperOS. Slibují všechny běžné funkce, možnost měnit si lunetu kolem displeje a užívat si bezkontaktní placení. Výhoda tohoto modelu je ta, že si hodinky mohou užít majitelé nejen mobilů s Androidem, ale také iPhonů. V době psaní recenze bylo možné si hodinky pořídit třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 3 299 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Design a konstrukční zpracování
  • Možnost výměny lunety
  • Používat lze jakýkoliv řemínek s roztečí 22 mm
  • Pěkný kulatý displej, aktivní displej má nízkou spotřebu
  • Slušný výběr ciferníků
  • Telefonování
  • Placení hodinkami
  • Poslech hudby z hodinek
  • Hodinky lze používat s Androidem a iOS
  • Svižný systém HyperOS v češtině
  • GNSS pro záznam polohy
  • Monitoring spánku a SpO2
  • Výdrž na jedno nabití
  • Cena

Negativa:

  • Nelze odepisovat na zprávy
  • Ve zprávách se nezobrazují některé emotikony
  • Nelze instalovat další aplikace

Co k hodinkám dostanu?

Xiaomi Watch S3 se prodávají v tradiční dlouhé krabičce. Najdeme v ní jen hodinky s lunetou, silikonový řemínek, nabíjecí puk a různé návody.

Design a konstrukce – snadno vyměníte lunetu i řemínek

Xiaomi Watch S3 navazují na některé další modely hodinek od Xiaomi. Osobně mi to vůbec nevadí a dle mého názoru je jen dobře, že se výrobce drží kulatého stylu hodinek. Na ruce hodinky sedí vážně dobře, jejich rozměry dle výrobce činí: 47 x 47 x 12 mm a váží pouze 44 gramů. Konstrukce hodinek disponuje voděodolností 5ATM. Vydrží tedy plavání, sprchu, sauny a nějaké to běžné potopení.

Čelní část hodinek nabízí kulatý OLED displej. Kolem něj se nachází luneta z nerezové oceli, která nad displejem lehce vystupuje. V některých situacích tedy může sklo displeje ochránit. Pokud by vás barva hodinek omrzela, můžete si lunetu vyměnit za jinou, což výrobci moc chválím. Po výměně lunety dojde také ke změně ciferníku, tedy pokud si to budete přát.

Na našem trhu se hodinky prodávají jen v černém a stříbrném barevném provedení. U těchto variant jsou řemínky silikonové. Pokud by vám silikonový materiál nevyhovoval, můžete si dokoupit jakýkoliv jiný řemínek s roztečí stěžejek 22 mm. Já během testování hodinky nosil především s jiným koženým řemínkem.

Pouzdro hodinek je zpracováno ukázkově a po pravém boku z něj lehce vystupuje dvojice plastových tlačítek. S jejich umístěním jsem neměl problém a jejich stisk je jistý. Spodní část hodinek je dle očekávání převážně plastová. Najdeme zde dvojici nabíjecích pinů, modul s potřebnými senzory, zdířku mikrofonu a výdech reproduktoru.

Kde mohu sehnat nové lunety a řemínky?

Je mi jasné, že brzy si nejspíš budete moci sehnat neoficiální příslušenství k hodinkám Xiaomi Watch S3. Výrobce však již prodává originální lunety i na našem trhu. Máte u nich jistotu, že jsou z nerezové oceli a jejich zpracování je kvalitní.

Pokud máte zájem o originální lunety, můžete si je zakoupit v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 1 099 Kč s DPH. V balení je jen luneta a je trochu škoda, že výrobce nenabízí i řemínky ladící k lunetě. Osobně bych sáhl po černo-zelené lunetě, která vypadá alespoň na renderech vážně pěkně. Vybrat si ale můžete i černou s barevnými popisky, modrou a žlutou.

Vlastní originální řemínky výrobce alespoň zatím na našem trhu bohužel neprodává. Je to velká škoda, ale naštěstí k hodinkám lze připojit jakýkoliv řemínek s roztečí 22 mm. Klidně můžete vzít řemínek ze svých starých nechytrých hodinek.

Displej hodinek – pěkný OLED s Always-On

Xiaomi Watch S3 mají na poměry hodinek velký 1,43palcový OLED displej. Jeho rozlišení činí 466 x 466 px a jemnost je udávána na 326 PPI. Obnovovací frekvence je běžných 60 Hz. I když se jedná o dostupné chytré hodinky, OLED panel je povedený. Nechybí mu hezké barevné podání, pozorovací úhly jsou výborné a problém jsem neměl ani s viditelností na přímém slunci. Výrobce udává maximální jas na hodnotě 600 nitů. Jas displeje si můžete nastavit podle sebe, ale já byl spokojený s automatickou regulací.

Byl jsem zvědav, jak si hodinky poradí s funkcí Always-On (Aktivní displej). Tato funkce umí zobrazit ciferník i na „zhaslém“ displeji. U jiných podobných hodinek tuto funkci nelze používat, protože má vysokou spotřebu energie. HyperOS je ale výborně optimalizovaný a tato funkce měla spotřebu překvapivě nízkou. Aktivní displej jsem měl tedy zapnutý neustále a hodinky tak hned vypadají lépe.

V nastavení displeje si můžete načasovat automatické zhasínání displeje, probudit displej zvednutím roky a nebo probudit displej poklepáním. Používal jsem i gesto zhasnutí displeje tak, že ho krátce zakryjete rukou.

Dostupné ciferníky hodinek

Myslím si, že vzhled je u hodinek hodně podstatný. Výhoda chytrých hodinek spočívá v tom, že si ciferníky můžete měnit dle svých potřeb. Každému totiž vyhovuje něco jiné a pokud vás stávající ciferník omrzí, můžete si přímo na hodinkách ciferník vyměnit. Chcete jich více? Pak si je můžete zdarma stáhnout v mobilní aplikaci Mi Fitness.

Výrobce do aplikace zasadil vlastní stahování dalších ciferníků. To funguje výborně a všechny jsou zdarma. Ciferníky jsou optimalizované přímo na daný model hodinek a jejich podobu si v některých případech ještě můžete poupravit. K dispozici je hromada pěkných ciferníků s ručičkami, ale i digitální. Do některých je možné vložit třeba vlastní fotky. Jsem příjemně překvapen tím, kolik ciferníků výrobce již v současné době nabízí.

Telefonování, notifikace a poslech hudby

Hodinky nemají funkci eSIM, ale hovory skrze ně provádět můžete. Mají integrovaný mikrofon a reproduktor. Pokud je mobil v dosahu Bluetooth, můžete hovor přijmout a vyřídit přímo z hodinek. Hlasitost reproduktoru je na poměry hodinek dobrá a s kvalitou hovorů jsem problémy neměl. V menu hodinek je k dispozici i aplikace Kontakty, která má synchronizovaný seznam kontaktů z vašeho mobilu. Nejde tedy jen o přijímání příchizích hovorů, ale i vy můžete rychle zavolat bez nutnosti mít u sebe mobil.

Zdroj: Xiaomi

A co oznámení (notifikace)? Ty jsou pro řadu z nás velice důležité a v hodinkách si můžete přečíst přijaté zprávy z jakékoliv aplikace. Uvidíte z jaké aplikace zpráva pochází a od koho je. Je ale velká škoda, že hodinky neumí alespoň prozatím zobrazit emotikony a třeba přednastavenými odpověďmi rychle odpovědět. Na nové zprávy budete upozorněni vibracemi a nastavit si lze i probuzení displeje. Někomu může vadit, že na nové zprávy chybí zvukové upozornění. Během hovorů však vyzvánění funguje.

Hodinky mají vlastní úložiště a pro hudbu můžete použít 2,1 GB. Můžete na něj přesunout skladby ve formátu MP3, a to přímo ze svého mobilu v aplikaci Mi Fitness. Přesouvání je celkem rychlé a vytvářet můžete i seznamy skladeb. Hudbu lze poslouchat z reproduktoru hodinek, ale i v bezdrátových sluchátkách nejen od výrobce Xiaomi. Připojíte je v nastavení systému hodinek a přehrávač v hodinkách umí přehrávat i hudbu z různých služeb v mobilu.

Poslech hudby z hodinek Xiaomi Watch S3 funguje vlastně dost dobře a nemusíte si nic dále stahovat. Může se tedy jednat o vhodné hodinky pro sportovce, kteří chtějí hodinkami měřit své aktivity a poslouchat hudbu. V takových situacích nechcete mít v kapse velký dotykový mobil. Vyběhnout tedy můžete jen s hodinkami na ruce a sluchátky v uších. Do hodinek nelze nainstalovat hudební aplikace Tidal, Spotify a další.

Umí hodinky bezkontaktní placení?

U některých chytrých hodinek je na našem trhu problém s prováděním plateb. Byl jsem dost zvědav, jak si s nimi Xiaomi poradí právě u těchto hodinek. Díky vlastnímu operačnímu systému totiž nemají podporu služby Google Peněženka, ale NFC cívku v sobě ukrývají.

Xiaomi Watch S3 podporují platební službu Xiaomi Pay. Bohužel ji drtivá většina českých a slovenských bank nepodporuje. Pokud ale máte účet u ČSOB a mBank, můžete do hodinek nahrát svou MasterCard kartu. Pokud ani jednu z těchto bank nemáte, nemusíte zoufat, protože hodinky podporují službu Curve. Tu jsem vyzkoušel s platební MasterCard kartou vydanou Air Bankou a placení fungovalo výborně. Pokud máte platební kartu Visa, můžete svou banku požádat o vydání karty MasterCard.

Operační systém, aplikace a ovládání hodinek

Výrobce Xiaomi má aktuálně ve svém portfoliu více chytrých hodinek. Prodává modely Xiaomi Watch 2 a Xiaomi Watch 2 Pro se systémem Wear OS. Aktuálně testovaný model Xiaomi Watch S3 má ale vlastní systém HyperOS. Tento systém má své výhody a zároveň také nevýhody. Výrobce ale láká na to, že si systém rozumí nejen s mobily se systémem Android, ale užít si je mohou i uživatelé z jablečného světa.

Na HyperOS v chytrých hodinkách jsem se těšil, protože výrobce u Xiaomi Watch S3 sliboval na poměry chytrých hodinek vysokou výdrž na jedno nabití. Bylo mi jasné, že to se musí projevit na funkcionalitě hodinek. Chybí ale hodinkovému HyperOS něco? Myslím si, že se může jednat o ideální systém pro velké množství lidí. Platby má systém vyřešeny, celé prostředí je přeloženo do češtiny i s diakritikou, umí zobrazit zprávy, je krásně svižný a jeho ovládání se naučí úplně každý. Lze ho ovládat pomocí dotykových gest, ale i tlačítky po pravém boku pouzdra. Horní tlačítko umí běžným stiskem otevřít menu hodinek a dlouhým stiskem spustit asistenta Amazon Alexa. Spodní tlačítko umí otevřít nabídku sportovních aktivit a dlouhým stiskem hodinky vypnout, zapnout, restartovat, obnovit do továrního nastavení nebo připojit k novému mobilu.

Vysunutím horní rolety se dostanete do centra oznámení. Tam uvidíte vše a rozklepnutím prstu celou zprávu otevřete a můžete si ji přečíst. Zespod pak vysunete jakési akční centrum s rychlým zapnutím režimu nerušit, vypnout zvuky, zapnout nebo vypnout gesto probuzení hodinek zvednutím ruky, přejít do nastavení systému, rozsvícení displeje a používat ho jako svítilnu, zapnout režim úspory baterie, prozvonit ztracený mobil a funkci pro odstranění vody z reproduktoru.

Nastavení hodinek je krásně přehledné a nastavit si můžete všechny podstatné funkce. Můžete si také vybrat, zda chcete menu ve stylu mřížky ikon nebo jako seznam s popisky. V menu najdeme režim pro sport, informace o aktivitách, stav tréninku, srdeční tep, okysličení krve, spánek, informace o stresu, režim pro dýchání, Amazon Alexa, předpověď počasí, Xiaomi Pay s platebními kartami, hezký kalendář, ženy mají aplikaci pro menstruační cyklus, synchronizované události z mobilu, připomenutí úkolů, seznam kontaktů, Telefon – výpis hovorů a vytáčení čísel, audio záznamník, hudební přehrávač, ovládání spouště fotoaparátu mobilů od Xiaomi, nastavení budíků přímo na hodinkách, stopky, pěkný časovač, světové časy, tlak vzduchu v okolí, kompas, prozvonění mobilu, svítilna a nastavení.

Dovolím si tvrdit, že dostupné aplikace a funkce od výrobce budou většině uživatelům postačovat. Vypadají pěkně a většinu můžete nastavit přímo v hodinkách. Hodinky neumožňují instalaci žádných dalších aplikací, a to ani skrze neoficiální ADB ladění. To se časem může aktualizacemi systému samozřejmě změnit, ale výrobce nic takového nepotvrdil. Na rozdíl od Wear OS se tedy jedná o takový uzavřenější systém, což má ale velké výhody. Systém má mnohem menší spotřebu energie a hodinky můžete používat s mobilem se systémem Androidem a iOS.

Co hodinky umí monitorovat?

Xiaomi Watch S3 nejsou drahé hodinky, přesto toho umí celkem dost. Mají v sobě integrovaný dvoupásmový systém GNSS, což je je využívání více družic pro nalezení polohy a její udržení na mapě. Hodinky si tedy můžete vzít i bez mobilu třeba na běh a zaznamenány nebudete mít jen běžné informace o běhu, ale v mobilní aplikaci na vás bude čekat celá trasa na mapě. Tu můžete následně sdílet na sociální sítě nebo přátelům v chatovací aplikací. Poloha byla po dobu testování nalezena celkem rychle a spolehlivě byla udržena i na lesních cestách.

Zdroj: Xiaomi

Výrobce se chlubí, že hodinky podporují monitoring až 150 sportovních režimů. Nepočítal jsem je, ale v nabídce jich je opravdu hodně. K dispozici je chůze, běh venku i uvnitř, cyklistika, skákání přes švihadlo, plavání a hromada dalších. Informace o nich můžete vidět v přehledu na hodinkách, ale dost informací je k dispozici v mobilní aplikaci Mi Fitness.

Hodinky tedy mají všechny potřebné senzory, díky nímž umí hodinky monitorovat běžné funkce. Umí monitorovat kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, srdeční tep, okysličení krve (SpO2) a velice spokojený jsem byl především s monitoringem spánku. Umí zobrazit podrobné informace nejen o REM a lehkém spánku, ale i krátké zdřímnutí na gauči během dne. Umí během dne zaznamenávat míru stresu. S EKG u takových hodinek počítat nelze.

Jak je to s mobilní aplikací?

V recenzi jsem již zmínil, že výrobce nabízí vlastní aplikaci Mi Fitness a hodinky Xiaomi Watch S3 umí fungovat s mobily se systémy Android a iOS. Dle mého názoru se jedná o správný přístup, protože mezi námi je i dost majitelů iPhonů, co nechtějí utrácet za drahé hodinky od Applu, chtějí kulatý design a slušnou výdrž na jedno nabití. To jim právě tento model hodinek nabízí.

Mobilní aplikace Mi Fitness slouží pro synchronizaci veškerých dat mezi hodinkami a mobilem. Její prostředí je uživatelsky přívětivé, svižné a celé přeloženo do češtiny. Rozklepnout si můžete veškeré informace z monitoringu a prohlédnout si podrobné informace, spouštět měření sportovní aktivity, nastavit i oznámení z vybraných aplikacích, ale i synchronizovat všechna oznámení z mobilu, povolit přijímání příchozích hovorů, vybrat oblíbené kontakty, nastavit Xiaomi Pay, budíky, povolit synchronizaci událostí z kalendáře, připomínky úkolů, nastavit předpověď počasí a také monitoring všech aktivit. Po prvotním připojení hodinek doporučuji si nastavení projít a povolit třeba rozšířené měření spánku. Tím totiž získáte výrazně lepší data. Upravit si můžete i obrazovky v hodinkách, seřadit aplikace nebo hodinky prozvonit.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Chytré hodinky Xiaomi se systémem Wear OS sice umí výborné propojení s Android mobilem, ale právě kvůli tomu je spotřeba energie vysoká. Jejich výdrž je tedy spíše dvoudenní. Systém HyperOS je výrazně úspornější a výrobce udává, že Xiaomi Watch S3 vydrží až 15 dní na jedno nabití. Dost ale záleží na vašem používání a nastavení.

Během mého testování jsem hodinky běžně používal, měl nastavené rozšíření měření spánku a SpO2, hromadu oznámení s vibracemi, funkci Aktivní displej a přijímal jsem hovory. Hodinky jsou pak schopny vydržet 5 dní na jedno nabití. To je na poměry chytrých hodinek velice slušné. Se záznamem polohy je pak spotřeba vyšší. Samozřejmě stačí vypnout otravná oznámení a funkci Aktivní displej a vydrží hned déle.

Hodinky nemají bezdrátové Qi nabíjení, ale v prodejním balení je puk, který se připojí k hodinkám pomocí pinů. Není to tedy bezdrátové, ale nabíjení je díky tomu výrazně rychlejší. Na puku pak hodinky drží pevně pomocí magnetu.

Závěr – povedený start s HyperOS?

Xiaomi Watch S3 jsou vlastně první chytré hodinky se systémem HyperOS. V době psaní recenze je bylo možné již zakoupit třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 3 299 Kč s DPH. Cena je tedy nastavená nízko, přesto se jedná o kvalitní hodinky s pěkným kulatým OLED displejem, možností telefonování, měnitelnou lunetou, GNSS, monitoringem běžných aktivit a vysokou výdrží na jedno nabití.

HyperOS má velké výhody, ale zároveň nevýhody. Je vážně škoda, že na zprávy není možné reagovat a v centru oznámení se nezobrazuje většina emotikonů. Do hodinek také nelze instalovat další aplikace.

Nechcete reagovat na zprávy a instalovat další aplikace? Pak se může jednat o ideální chytré hodinky pro vás. Máte Android a chcete ovládání chytré domácnosti s Google Home, službu Google Peněženka, reagování na zprávy, více aplikací a lepší propojenost? Pak bych doporučil spíše hodinky Xiaomi Watch 2 s Wear OS.

7 komentář

  1. Oznámení samozřejmě vydávají i zvuk, nejen vibrace. Kontakty se nesynchronizuji se seznamem v mobilu, ale jen s těmi, které v MiFitness přidám a spodní tlačítko nemusí spouštět cvičení, ale jde přemapovat. Možná by to chtělo tomu věnovat trochu čas než něco napíšu, na základě recenzí si většina lidí produkty vybírá a pak můžou být naštvání, event. vůbec nekoupi.

    1. Adolf Pupík

      V mém případě zvuk funguje jen v případě příchozích hovorů, a to i když všechna vyzvánění nastavím na maximum. Kontakty mám všechny z mobilu synchronizované a stačilo jen povolit oprávnění. Dost možná aůe záleží na tom, s jakým mobilem jsou hodinky spárované. S přemapováním tlačítka máš pravdu, ale nikde v recenzi jsem nezmínil, že ho přemovat ho nelze. 😉

      Hodinkám jsem se věnoval orpavdu dost, a to nejen modelu Watch S3, ale i Watch 2 s Wear OS.

  2. Mám to s Redmi, tak to je hodně zvláštní, že se chovají jinak.

    1. Adolf Pupík

      Nedokážu si to jinak vysvětlit. Já mám hodinky spárované s Xiaomi 13 Pro.

  3. Tak by to chtělo odchytit ještě třetího člověka:) Jinak moc pěkná recnze.

    1. Adolf Pupík

      Já si i myslím, že Xiaomi bude hodinky ještě hodně ladit. Přeci jen se jedná o nový model hodinek a systém, který bude dostávat aktualizace. 🙂

      Díky!

  4. Zdravím, máte někdo zkušenosti ohledně monitorování pohybu při sportovní aktivitě? Jedná se mi o pomalejší tempo chůze, nebo občasné zastavení. Jak tento model hodinek měří? Mám Amazfit GTR3 Pro a při pomalejším tempu nebo občasném zastavení (např s dítkem na procházce) se nezapočítáva vzdálenost a km (GPS je pak načtena přesně)
    Je možné vyzkoušet u modelu Watch S3?
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*