Recenze Huawei FreeClip – když chcete slyšet hudbu a okolí

Výrobce Huawei se na našem trhu zaměřuje především na hezké chytré hodinky s HarmonyOS, ale také na bezdrátová sluchátka. Výrobce představil velice zajímavá sluchátka Huawei FreeClip. Zvláštní jsou svou konstrukcí, protože se nejedná o běžné pecky ani špunty, ale sluchátka jednoduše „přicvaknete“ na uši. Při používání tedy uslyšíte nejen hudbu, ale i své okolí. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu Huawei.cz za 4 999 Kč s DPH.

Obsah prodejního balení

V malém prodejním balení najdeme jen sluchátka s nabíjecí krabičkou a krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel. Samozřejmě jsou přiloženy i nějaké ty návody.

Design, zpracování a ergonomie – sednou úplně každému?

Poslední roky se i na našem trhu objevují občas modely sluchátek, které umožňují poslech hudby a provádění hovorů, ale propustí i hluk z okolí. To se rozhodně může hodit třeba v práci, kdy potřebujete komunikovat s kolegy, ale i během jízdy na elektrické koloběžce nebo kole. Taková sluchátka si najdou mnoho využití a během testování jsem Huawei FreeClip používal denně u práce, ale i venku.

Design a konstrukce sluchátek je originální. Abych byl upřímný, po představení sluchátek jsem se designu smál a považoval ho za divný. Sluchátka testuji opravdu dlouhodobě a musím uznat, že design se výrobci povedl a v mnou testovaném černém provedení se stříbrnou krabičkou vypadají pěkně. Na náš trh se dostala také fialovém provedení. Konstrukce sluchátek má certifikaci zvýšené odolnosti IP54. Na potopení to rozhodně není, ale nějakou tu stříkající vodu nebo vystavení potu vydrží.

Každé sluchátko váží dle výrobce jen 5,6 gramů a rychle jsem si na ně zvykl. Jejich nasazení je zprvu divné, ale brzy je na uších ani neucítíte. Jsou lehká, ergonomie je výborná a drží na uších pevně i při běhu. Každé sluchátko má na sobě také most, který můžete natahovat a dovolím si tvrdit, že sluchátka díky tomu sednou na uši každému. Neměl jsem ani pocit, že by mělo dojít k poškození mostu.

Díky ergonomickému designu, který vychází z více než 10 000+ Globální údajú o lidském uchu pro zaručený komfort, a optimalizaci velikosti na úrovni několika mikrometrů budou sluchátka přizpůsobena vašim uším. – uvádí výrobce na webu

Jsem mile překvapen, jak výrobce zvládl nabíjecí krabičku ke sluchátkům. Ta má oblé tvary a během testování jsem sluchátka nosil v kapse společně s mobilem. Nijak netlačila a s jejím nošením jsem neměl žádné problémy. Její velikost není ani nijak nadměrná a v porovnání s jinými sluchátky Huawei je jen o trochu tlustší. Vyjmutí sluchátek je snadné, nemusíte řešit kam jaké sluchátko vložíte a v krabičce drží pevně pomocí magnetů. Na krabičce najdeme jen logo výrobce, barevnou diodu značící nabití, nabíjecí konektor USB-C, párovací tlačítko a pant.

Podporují ovládací gesta?

Každé sluchátko podporuje běžné ovládací gesta a můžete pomocí nich hudbu pozastavit, znovu spustit přehrávání, přeskakovat skladby nebo přijímat hovory. Gesta se překvapivě ovládají na mostě každého sluchátka nebo na části za uchem ve tvaru fazole. Já používal především dotykovou plochu na mostě, kde je umístění ideální a gesta fungují příkladně. Kdyby vám funkce gest nevyhovovala, můžete je zcela zakázat nebo upravit v mobilní aplikaci. Potěší, že gesta nemají žádná omezení na software a spolehlivě fungují s mobily, tablety i s počítači, a to i během přehrávání videí.

Mobilní aplikace, párování a další funkce

Výrobce ke všem svým bezdrátovým sluchátkům poskytuje vlastní mobilní aplikaci Huawei AI Life. Dostupná je pro mobily a tablety s Androidem, ale i jablečným iOS/iPadOS. Prostředí aplikace je zpracováno výborně, je přehledné a celé přeloženo do češtiny. V případě systému Android si aplikaci musíte stáhnout mimo Obchod Play, což je trochu škoda, ale nejedná se o žádnou velkou překážku. V případě jablečných systémů ji najdete v Apple AppStore.

Mobilní aplikace AI Life nabízí vše, co od ní budete potřebovat. Hned po jejím spuštění budete mít k dispozici informace o nabití každého sluchátka a nabíjecí krabičky. Nechybí ani centrum připojení se všemi používanými zařízeními. Sluchátka si jich totiž umí pamatovat více a pomocí aplikace se mezi nimi přepínat dle potřeby. Podporováno je také používání se dvěma zařízeními současně. Dostalo se také na úpravu zvuku pomocí různých efektů, nastavení ovládacích gest, nalezení sluchátek pomocí přehrání zvuku, aktualizaci firmwaru, nastavení detekce nasazení sluchátek na uši, nízké zvukové zpoždění, automatické přepínání mezi levým a pravým sluchátkem (je jedno do jakého ucha sluchátko dáte) a režim extra hlasitosti médií.

A co párování a podporovaná zařízení? Prvotní párování je velice jednoduché a stačí krabičku se sluchátky uvnitř nabít, otevřít a spárovat. Případně je na pravém boku nabíjecí krabičky tlačítko, které s vloženými sluchátky uvnitř stačí podržet a spárovat. Výrobce udává podporu Androidu a iOS, ale plně funkční jsou s notebooky s Windows, Linux a macOS. Již během vyvolání režimu párování se mi na notebooku s Windows 11 zobrazilo upozornění, zda nechci tato sluchátka spárovat. Nebylo nutné nějak vyhledáívat nastavení Bluetooth. Potvrdit mohu také funkčnost s chytrými hodinkami s HarmonyOS, HyperOS a Wear OS. Fungovala mi i s televizorem s Android TV a Nintendo Switch Lite.

Tak a jak je to s tím zvukem?

Hromada dnešních špuntových a peckových sluchátek se chlubí potlačením okolního hluku. Huawei FreeClip jdou na to opačně a slibují, že okolí budete slyšet. Již začátkem recenze jsem zmiňoval, že je hromada situací, kdy své okolí slyšet chcete. Obával jsem se ale toho, že upozaděna bude hudba a zvuk nebude tak kvalitní.

Huawei má ve svém portfoliu nejen špuntová, ale i běžná pecková sluchátka. Ta ne každému sedí v uších a osobně bych dal novým Huawei FreeClip před těmi peckovými přednost. Na uších drží výborně a příjemně překvapen jsem i z kvality zvuku. Jsou překvapivě hlasitá a basy nebo výšky také uslyšíte. Chválím, že nastavení basů je umírněné a zvuk mohu jen pochválit. I když je hudba hlasitá a kvalitní, přesto skutečně uslyšíte své okolí a běžně jsem s kolegy v okolí komunikoval. Výborná je i synchronizace zvuku s videem během sledování filmů s vyšším bitratem, ale i hraní her na počítači a mobilu.

  • Audio kodeky: SBC, AAC a L2HC
  • Měniče: 10,8 mm

Sluchátka samozřejmě mají také integrované mikrofony. Během testování jsem běžně skrze sluchátka vyřizoval hovory přes operátora, ale i aplikaci Telegram. Hovory jsou čisté a zřetelné i při telefonování v rušnějším prostředí.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce se chlubí, že sluchátka jsou schopna na jedno nabití vydržet až 36 hodin. Myslím si, že se rozhodně nejedná o nereálné číslo, ale samozřejmě nemůžete používat připojení ke dvěma zařízením současně a hodně záleží na vašem používání. Můžete také používat jen jedno sluchátko a po jeho vybití začít používat druhé, což jsem dělal běžně během 12hodinové práce u počítače. Sluchátka na jedno nabití vydrží 5-6 hodin na jedno nabití.

Sluchátka se začnou nabíjet okamžitě po vložení do nabíjecí krabičky. Stav nabití krabičky je znázorněn barvami diody na krabičce. Můžete ho vidět i v mobilní aplikaci. Chválím, že sluchátka podporují 2 W Qi bezdrátové nabíjení, které mi fungovalo s powerbankou, běžnou bezdrátovou nabíječkou i reverzním bezdrátovým nabíjením z mobilu. Nabíjet je lze i drátovým nabíjením skrze USB-C konektor.

  • Sluchátka v nabíjecím pouzdru: do 40 minut
  • Jen nabíjecí krabička bez vložených sluchátek: do 60 minut
  • Nabíjecí krabička společně s vloženými sluchátky: do 150 minut

Závěr – je jim vůbec co vytknout?

Sluchátka Huawei FreeClip se v době psaní recenze prodávala v oficiálním e-shopu Huawei.cz za 4 999 Kč s DPH. Řekl bych, že cena vysoká není, protože se výrobci vážně povedlo vyrobit kvalitní sluchátka nejen svým zvukem, ale i konstrukčním zpracováním. Výborná je také ergonomie a na uších mi nevadila ani po několika hodinách používání, což se třeba u peckových sluchátek moc nestává.

Sluchátkům musím vypíchnout zvuk a kvalitu hovorů. Design je zvláštní, ale vlastně se mi líbí a okolí si ani nevšímalo, že je mám v uších. Pěkná je i mobilní aplikace v češtině, párování s jakýmkoliv moderním zařízení funguje ukázkově a spokojený jsem byl i s výdrží na jedno nabití. Dost lidí jistě ocení i přítomnost Qi bezdrátového nabíjení.

A co sluchátkům vytknout? No, já osobně jim nemám vlastně co vytknout a jsem z nich velice mile překvapen. Kdybych chtěl opravdu rýpat, zmínil bych, že mobilní aplikace AI Life není dostupná v Obchodě Play. Nepovažuji to za nějakou velkou překážku.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*