Recenze Redmi Note 13 Pro 5G – nejlepší mobil do 9 tisíc Kč?

Výrobce Xiaomi každý rok přinese nové mobily řady Redmi Note. Vždy se jedná o velice oblíbené modely, protože za příznivé peníze mají slušný výkon a fotoaparáty. V této recenzi jsem se podíval na nový Redmi Note 13 Pro 5G. Tento model se snaží nalákat na hlavní 200 MPx fotoaparát se 4x kvalitním zoomem, OIS, 120 Hz OLED displej a procesor od Qualcommu. Dokonce i na našem trhu je v prodeji v novém barevném provedení.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Konstrukční zpracování a fialová verze mobilu
  • 120 Hz OLED
  • Stereo reproduktory, 3,5 mm jack a haptika
  • Rychlá čtečka otisků prstů
  • Výkon s procesorem od Qualcommu
  • Hlavní fotoaparát s vysokým rozlišením a 4x zoom
  • Videa z hlavního fotoaparátu ve 4K s OIS
  • Svižný systém
  • Konektivita s DualSIM, eSIM a infraportem
  • Příjemná cena

Negativa:

  • Omezená funkce Aktivní displej
  • Někomu může chybět RAW
  • Zbytečný 2 MPx makro fotoaparát

Cena a dostupnost

Mobil se v době psaní recenze oficiálně na našem trhu prodával ve verzi 8/256 GB za 8 990 Kč s DPH. Zakoupit si ho můžete v různých velkých e-shopech, ale i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Tam můžete během objednávky vyplnit kód: RedmiNote13 pro 10 % slevu.

Pokud to stihnete, můžete si mobil Redmi Note 13 Pro 5G zakoupit a dostat k němu zajímavý dárek. Od 22. 1. do 18. 2. 2024 můžete k mobilu zdarma dostat bezdrátová sluchátka Redmi Buds 5 nebo chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8. Více informací o promo akci najdete na stránce XiaomiPromo.cz.

Zdroj: XiaomiPromo.cz

Obsah prodejního balení

Xiaomi jde příkladem a k mobilu dostanete vše, co budete k jeho používání potřebovat. Na displeji je již z továrny nalepená ochranná fólie a v prodejním balení je k dispozici výkonný 67 W nabíjecí adaptér. Nechybí ani USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel, silikonový tmavý kryt, spona pro vysunutí nanoSIM slotu a uživatelské příručky.

Design a konstrukční zpracování – fialová mu sluší

Výrobci Xiaomi bylo roky vyčítáno, že neměl ani u dražších modelů certifikaci zvýšené odolnosti. To se ale vloni změnilo a voděodolnost se dostala do modelů Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro. Už i během představení Redmi Note 13 bylo vidět, že se výrobce chlubí zvýšenou odolností. Certifikaci IP68 má až nejvyšší model Redmi Note 13 Pro+ 5G. Aktuálně testovaný model Redmi Note 13 Pro 5G má dle očekávání certifikaci IP54. Vydrží tedy stříkající vodu, nikoliv ponoření.

Celkové rozměry dle výrobce činí: 161,15 x 74,24 x 7,98 mm a váží 187 gramů. Má moderní plochý plastový rám, přesto se v ruce drží opravdu dobře a hrany nijak neškrábou do ruky. Především s krytem z prodejního balení se drží vážně dobře.

Dostupné barevné varianty – Zdroj: Xiaomi

Na našem trhu je Redmi Note 13 Pro 5G dostupný ve všech třech barevných provedeních. Jsem hrozně rád, že jsem na test dostal novou fialovou verzi. Není nijak křiklavá, ale má takový fialový nádech a v modulu s fotoaparáty se střídá fialová se zelenou. Je to asi spíše dámská barva, ale vlastně by se za ní nemusel stydět ani muž. Je to v době nudných dotykových placek takové příjemné oživení. Dále je k dispozici modrá a černá verze.

Na čelní ploše mobilu se nachází velký 6,7palcový displej. Na skle displeje je již nalepená ochranná fólie od výrobce, rámečky kolem něj jsou vážně miniaturní a uprostřed horní části displeje je malý průstřel selfie kamerky. Nad kamerkou je výřez s reproduktorem pro hovory.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek či jiného příslušenství, zdířky hlasitého reproduktoru, jednu zdířku mikrofonu a infraport pro ovládání různých spotřebičů. Levý bok mobilu je zcela prázdný a pravý bok má ideálně umístěna plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, zdířku mikrofonu, oboustranný konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Záda mobilu se mi v mnou testované barvě vážně líbí. Není to zkrátka nudná placka a mobil bych klidně nosil bez krytu. Celý zadní kryt je skleněný a vystupuje z něj modul se třemi fotoaparáty a LED bleskem. Výrobce se v něm také chlubí, že hlavní fotoaparát má vysoké 200 MPx rozlišení.

Displej – moderní a rychlý OLED

Redmi Note 13 Pro 5G nabízí velký 6,7palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Chrání ho tvrzené sklo Corning Gorilla Glass Victus a fólie od výrobce. Pokud chcete, můžete fólii klidně odlepit. Během testování jsem vyzkoušel na displej nalepit ochranné sklo PanzerGlass. Po jeho nalepení neměl mobil problém s používáním čtečky otisků prstů pod displejem.

Displej se výrobce povedl a má pěkné barevné podání, jak by každý od OLEDu očekával. Má také naprosto dostatečné rozlišení 2 712 x 1 220 px (1,5 K), jemnost 446 PPI a 120 Hz obnovovací frekvenci. Systém si sám umí určovat, zda se hodí používat 60 Hz nebo 120 Hz frekvenci. Já si ale nastavil pevně 120 Hz frekvenci, protože bez toho dnes již nedokážu být. Prostředí je díky tomu krásně svižné. Vysoký je i maximální jas udávaný na 1 800 nitech. S viditelností na přímém světle mít problém rozhodně nebudete. Automatická regulace jasu funguje také bez problémů a zapnout si můžete režim Sluneční svit. Umí přizpůsobit displej tak, aby byl lépe čitelný na slunci.

Mobil má OLED displej a nabízí se tedy používání funkce Aktivní displej (Always-On). Mobil ji sice má, ale bohužel omezenou. Je to vlastně úplně stejné omezení, jako tomu bylo vloni i modelů Redmi Note 12. Obrazovka umí zobrazit čas, datum a oznámení z jakékoliv aplikace po klepnutí na displej nebo po přijetí nového oznámení. Zobrazí se jen po dobu deseti vteřin, což velké části lidem asi vadit rozhodně nebude. Já jsem si ale zvykl z Xiaomi 13 Pro na neustálé zobrazení veškerých informací po celý den. Pokud obrazovku opravdu potřebujete, musíte si do mobilu doinstalovat aplikaci.

Zvuk a haptická odezva

Redmi Note 13 Pro 5G má dva hlasité reproduktory, a to na horní a spodní části mobilu. Umístění horního reproduktoru může někomu zpočátku vadit, protože si ho během hraní her můžete překrývat rukou. Nejedná se o vlajkový model, ale reproduktory vůbec špatně nehrají. Na poměry mobilu hraní reproduktory dostatečně hlasitě a dobrá je i jejich kvalita.

Hudbu si můžete užít i drátově, a to skrze 3,5 mm jack konektor. Využít ho můžete nejen pro sluchátka, ale i externí mikrofon či jiná příslušenství. Bez problémů fungují i DAC převodníky pro ještě lepší zážitek z kvalitní hudby. Samozřejmě v dnešní době výrobce nesmí zapomínat ani na bezdrátový poslech hudby. To funguje bez problémů a mobil netrpí na nízkou hlasitost, jak tomu bylo u modelů Redmi Note 11. Pro bezdrátovou konektivity slouží Bluetooth 5.2 se všemi potřebnými kodeky.

V: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace si můžete upravit vyzvánění, zdroje zvuku, v ekvalizéru si pohrát se zvukem a upravit lze také haptickou odezvu (vibrace). Během testování jsem si haptiku nastavil na maximum a vlastně jsem byl spokojený s haptikou při používání ovládacích gest systému Android a hraní her. Haptika rozhodně patří mezi ty lepší v cenové kategorii.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Výrobce umístil čtečku otisků prstů pod displej mobilu. Jedná se o optickou čtečku s ideálním umístěním. Snadno jsem na ní dosáhl oběma palci a odemykání je rychlé a spolehlivé. Otisků si můžete naskenovat více, lze pomocí něj zamykat vybrané aplikace, otevírat zástupce aplikací hned během odemykání mobilu a upravit lze i animaci v okolí čtečky.

Tradičně nechybí ani odemykání mobilu obličejem. To funguje skrze selfie kamerku v displeji, takže se nejedná o nejbezpečnější řešení, ale hodit se rozhodně může. Já si funkci pochvaloval i při používání v noci. Odemykání je rychlé a naskenovat můžete obličeje dvou osob.

Výkon mobilu – užít si můžete i náročné hry

Jedná se sice o mobil pod 10 tisíc Kč, ale nějaký slušnější výkon každý už očekává. Na náš trh se dostala verze mobilu s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Na některých trzích se prodává i verze 12/512 GB. Na náš trh se pravděpodobně nedostane, protože by to postrádalo smysl. Na našem trhu si totiž můžete pořídit vyšší model Redmi Note 13 Pro+ 5G 12/512 GB. Paměťové karty mobil nepodporuje, což je v dnešní době běžné.

Redmi Note 13 Pro 5G potěší uživatelé, kteří dávají přednost procesorům od Qualcommu. Ty jsou totiž ze strany různých vývojářů nejvíce podporovány a často mají i lepší konektivitu. Srdcem tohoto mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 s maximálním taktem 2,4 GHz. Vyroben byl 4 nm technologií a dle mého názoru se jedná o slušný procesor.

Vlajkový výkon očekávat rozhodně nemůžete, ale paměti RAM jsou naprosto dostatečné a v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti si můžete nastavit funkci rozšíření paměti RAM až o dalších 8 GB. To proběhne skrze interní úložiště, a to v případě potřeby. Zvolený procesor zvládne překvapivě i ty nejnáročnější mobilní hry, a to Fortnite na maximální grafické nastavení EPIC se 30 FPS. K dispozici je i nastavení se 60 nebo 90 FPS, ale u tohoto mobilu snímky nad 30 FPS dost padají. Dále si můžete na vysoké grafické nastavení zahrát Rainbow Six: Mobile a další.

Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení

V mobilu je akumulátor o kapacitě 5 100 mAh. Výdrž na jedno nabití hodnotím dost nerad, protože se časem může lišit kvůli aktualizacím. Každý také používáme trochu jiné aplikace, takže hodnotit výdrž je velice obtížné. Myslím si, že ale celý pracovní den na jedno nabití mobil vydrží. Méně náročný uživatel by mohl vydržet jeden a půl dne.

Výrobce si zaslouží velkou pochvalu, že přímo v prodejním balení je výkonný nabíjecí adaptér do zásuvky a nabíjecí/datový kabel. Ten poskytuje 67 W výkon, který mobil podporuje. Pomocí něj se z nuly do 100 % (bez používání) nabil do 50 minut. Nabíjení samozřejmě probíhá skrze USB-C a v dané cenové kategorii není zcela běžné bezdrátové nabíjení a mobil ho tedy nepodporuje.

Jak je na tom aplikace fotoaparátu?

V aplikaci můžete nastavit funkci HDR (funguje i automaticky), blesku a využívat Google Lens pro skenování QR kódů a objektů ve vašem okolí. Pod šipkou nahoře se ukrývá funkce mřížky, poměr stran, AI pro nastavování barev pomocí algoritmů, makro pro focení zbytečným 2 MPx fotoaparátem, rozostření, používání další pomocné kamery a další funkce. Celé prostředí aplikace je dle mého názoru intuitivní, svižné a všechny prvky jsou dostatečně velké.

Níže v aplikaci je řada tlačítek pro ultraširokoúhlý fotoaparát (0,6x), hlavní fotoaparát (1x), 2x digitální zoom a 4x digitální zoom. Po tlačítkách stačí táhnout prstem nebo na ně poklepat a využít až 10x digitální zoom. Tlačítko kouzelné hůlky vedle poskytuje různé filtry a režim zkrášlení. Samozřejmě je přítomen i pruh všech důležitým režimů, a to přepínání mezi focením a pořizováním videa, pořizování v maximálním 200 MPx rozlišení, skenování dokumentů, portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční režim a v položce „Více“ jsou další funkce. Výrobce nezapomněl ani na PRO režim s manuálním zásahem do nastavením, panorama a další. Režimy z položky „Více“ je možné přesunout do běžného pruhu. Je jen škoda, že není možné pořizovat surové fotografie RAW, ale to asi drtivá většina uživatelů nepoužívá.

Jak umí fotit zadní fotoaparáty?

Redmi Note 13 Pro 5G rozhodně vlajkovým mobilem není a kvality fotoaparátů z Xiaomi 13 Pro počítat nelze. Výrobce ve svých propagačních materiálech ale slibuje vysokou kvalitu fotek a kvalitní 4x zoom. Na zádech mobilu je trojice vystupujících modulů s fotoaparáty. Hlavní 200 MPx fotoaparát má světelností f/1,65 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je dle očekávání ultraširokoúhlý s 8 MPx rozlišením a světelností f/2,4. A co ten třetí? Je zbytečný, protože má 2 MPx rozlišení a slouží pro makro.

Jak umí mobil pořizovat video?

Hlavní fotoaparát Redmi Note 13 Pro 5G se chlubí optickou stabilizací obrazu (OIS) a umí pořídit video ve vysokém rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Jestli toužíte po 60 FPS, budete si muset v horní části aplikace vybrat nižší Full HD rozlišení a 30 nebo 60 FPS. To může sice někomu vadit, ale vzhledem k ceně jsem ochoten u absence 4K se 60 FPS přimhouřit oko.

Kvalita pořizování videa u mobilů neustále stoupá, ale mobily pod 10 tisíc Kč stále často mají horší stabilizaci obrazu. To ale neplatí pro tento model, protože i během chůze pořídíte pěkné a stabilní video. Rychlé je i přeostřování z blízkých objektů a během pořizování lze digitálně zoomovat až 6x. Videa mají dostatek detailů, slušné pořízené audio a pěkné barevné podání.

Videa z ultraširokoúhlých fotoaparátů se často mohou také hodit. Sám je využívám především v létě, když chci na výletech do záběru dostat celé okolí. Kvalita videí z tohoto fotoaparátu je na tom ale stejně, jako v případě fotek. Fotoaparát má průměrné rozlišení a venku za dobrých světelných podmínek jsou videa slušná, ale nijak nadprůměrná. Za horšího světla je vidět digitální šum. Pořídit můžete video v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS a dobrou elektronickou stabilizací (EIS).

A co focení selfíček?

V průstřelu displeje se nachází průstřel 16 MPx kamerky se světelností f/2,4. V běžném režimu fotografie je možné u selfies využívat displej jako blesk, upravit poměr stran, nastavit samospoušť a ovládání spouště mávnutím dlaně. Funkční je i automatické HDR a pod tlačítkem kouzelné hůlky je poměrně dost funkcí pro úpravu obličeje. Můžete vyhladit nedostatky pleti, obličej zeštíhlit a používat další úpravy. Nezapomnělo se ani na filtry. Přítomen je i oblíbený portrétní režim, který za vámi umí rozostřit pozadí. To funguje skvěle a sílu rozostření mlžete během focení upravit.

Přední kamerka neslouží jen pro focení a videohovory skrze různé moderní aplikace, ale umí i pořizovat video. Natáčet video lze v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – brzká aktualizace na HyperOS

V době psaní recenze měl mobil operační systém Android 13 velice dobře známou nadstavbou MIUI od Xiaomi. Výrobce již začal s aktualizacemi na novou nadstavbu HyperOS a brzy tedy můžeme očekávat, že se ji dočká i mobil Redmi Note 13 Pro 5G. Očekává se, že nová nadstavba bude postavena nad Androidem 14.

Prostředí bylo po celou dobu testování nádherně svižné a spolehlivé. Dost tomu vypomáhá nejen slušný výkon a výborná optimalizace systému, ale také 120 Hz obnovovací frekvence displeje. Rychlé je i spouštění aplikací a problém nenastal ani s během aplikace Telegram, Threema a dalšími určenými pro komunikaci. U těch ale doporučuji vypnout úsporu baterie.

Vloni jsem mobilům Redmi Note 12 vytýkal, že nadstavba MIUI je v porovnání s mobily pod značkou Xiaomi osekaná o některé funkce. Chválím výrobce za to, že konečně mohu i u mobilů Redmi využívat velké složky aplikací. Vypadají jako widgety, ale jedná se o běžné složky a aplikace lze z nich rychle spouštět. Další příjemnou novinkou je možnost využívat mřížku ikon až 6×7. Vlastně chybí jen pro Xiaomi známé Super tapety a výrobce si mohl odpustit předinstalování aplikací Facebook, TikTok a dalších. Většinu je však možné odinstalovat.

Jak je na tom konektivita?

Ohledně Redmi Note 13 Pro 5G na internetu koluje dost nepravdivých informací kolem konektivity. Mobil v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Používat ale můžete jednu fyzickou a druhou moderní eSIM. Funkce DualSIM je rozhodně příjemná a mobilní sítě 5G a LTE fungují bez problémů.

Na některých webech se můžete dočíst, že mobil podporuje novější bezdrátové sítě Wi-Fi 6. Ve skutečnosti tomu tak není a podporovány jsou běžné sítě Wi-Fi 5 (5 GHz) a Wi-Fi 4 (2,4 GHz). Citlivost antén je příkladná a využívat lze i Wi-Fi hotspot pro sdílení mobilního internetu. NFC cívka uvnitř mobilu přítomna také je a skenovat můžete nejen NFC štítky, ale i využívat bezkontaktní platby skrze Google Peněženku. Podporován je i bezdrátový tisk, bezdrátový přenos obrazu do televizorů či jiných zařízení, Bluetooth 5.2 se všemi kodeky a navigační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

Infraport v mobilech stále má svá využití. Stačí jen vzít mobil do ruky a ovládat televizor, klimatizace a další domácí spotřebiče. To můžete používat i u tohoto modelu a výrobce si připravil aplikaci Mi Ovladač využívající infraport na horní části mobilu. Stáhnout si ale můžete velké množství dalších aplikací.

Závěr – vážně je tak super?

Redmi Note 13 Pro 5G se v době psaní recenze prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 8 990 Kč s DPH. Na našem trhu je dostupná dostatečná verze 8/256 GB ve všech teřch barevných provedeních.

Od mobilů za tyto peníze nemám moc velká očekávání, protože na nich výrobci často šetří. Xiaomi se ale podařilo nabídnou kvalitní konstrukční zpracování a chválím za pěknou fialovou variantu. Doufám, že tuto barvu ještě uvidíme i u nějakých z nadcházejících modelů. Vzhledem k ceně jsem si pochvaloval kvalit hlavního fotoaparátu se slušným 4x zoomem, kvalitní videa s OIS, stereo reproduktory, pěkný 120 Hz OLED displej a výkon s procesorem od Qualcommu. Třešničkou na dortu je pak příkladná konektivita s eSIM, DualSIM a infraportem.

Když si to shrnu, mobilu chybí jen drobnosti. Ty ale mohou být pro někoho zásadní. Osobně mi vadí, že výrobce u mobilů Redmi omezuje obrazovku Aktivní displej (AlwaysOn) a není možné ji mít aktivní neustále po celý den. Odpustit si výrobce mohl i zcela zbytečný 2 MPx makro fotoaparát. Někomu může chybět pořizování RAW a paměťové karty.

Pokud hledáte výborně vybavený mobil v této cenové kategorii, rozhodně mohu Redmi Note 13 Pro 5G doporučit. Vlastně se nejspíš jedná aktuálně o nejlepší mobilm do 9 tisíc Kč na našem malém trhu. Pokud jste ochotni si připlatit, můžete sáhnout po lépe vybaveném modelu Redmi Note 13 Pro+ 5G, který je také dostupný třeba v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Nabízí více výkonu, také je dostupný i ve fialovém provedení, má zvýšenou odolnost s certifikací IP68 a výrazně výkonnější 120 W drátové nabíjení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*