Jak si nastavuji prohlížeč Brave na počítači i mobilu?

Internetový prohlížeč Brave je výborný a nabízí mnohem více soukromí při brouzdání internetem, než je tomu u drtivé většiny známých prohlížečů. Samozřejmě si prohlížeč můžete nastavit dle vlastního uvážení a potřeb, ale níže se pokusím ukázat, jak si jej nastavuji já, abych měl více soukromí při práci na počítači i mobilu.

Synchronizace je užitečná, ale i nebezpečná

Dnes si všichni ukládáme data do cloudových úložišť, což je nesmírně pohodlné, protože data máme všude k dispozici. V žádném případě do žádného prohlížeče však z bezpečnostních důvodů nedoporučuji ukládat hesla. Není tedy dobré je ani synchronizovat. Nikdy totiž nevíte, kde a jak jsou hesla ukládána. V minulosti uniklo pár hesel ze synchronizačních účtů prohlížeče Opera.

Samozřejmě synchronizaci mezi počítačem a mobilem používám. Jsem ale velmi opatrný, co se mezi zařízeními synchronizuje. To je jen na vás, co na servery budete chtít dobrovolně odesílat a synchronizovat.

Nastavení mobilního prohlížeče Brave

Hned po stažení a prvotním spuštění nastavím Brave jako výchozí prohlížeč v mobilu. Dále zakazuji jakékoliv odesílání anonymizované zpětné vazby vývojářům Bravu. Poté přejdu do nastavení prohlížeče, zavřu otravnou nabídku „VPN“ v nastavení, nastavím si sílu blokování reklam a dalších prvků, zakážu tlačítka pro přihlášení ke Googlu, Facebooku a dalším službám, vypnu zjišťování platebních metod a povolím weby často ignorovanou funkci „Do not track“. Ještě zakazuji denní ping do Bravu a povolím přehrávání videí na pozadí.

Brave má své skvělé funkce, ale nějaké jsou z mého pohledu otravné. Brave se vás tedy pravděpodobně časem zeptá, zda nechcete blokovat i různé lišty s informacemi o cookies. To je dobrá funkce, ale na některých webech mi dělala problémy a bylo dobré je znovu zapnout. Zapínám si funkci „Hlášení o porušení soukromí“ a vypínám otravné funkce: „Zobrazit ikonu Odměny Brave v adresním řádku“, „Zobrazit sponzorované obrázky“ a „Ukázat Top stránky“.  Vypnout můžete i funkci „Zobrazit statistiky Brave“, ale ta se mi osobně líbí, protože na novém listu mám informace o tom, kolik reklam a sledujících prvků bylo blokováno.

Nastavení Bravu na desktopu a instalace dalších doplňků

V případě počítače doporučuji nastavit vlastně to samé, co jsem zmínil u mobilu. Blokuji zmíněné otravné prvky, nastavím blokování reklam a sledujících prvků, nastavím si vyhledávač Xoogle.cz jako výchozí a dále nastavím synchronizaci se svými mobily. Mám rád také klasickou starou lištu záložek pro rychlé navštívení potřebných webových stránek.

Brave nabízí více soukromí, ale pro vyšší účinnost si rád vždy doinstaluji další doplňky. Ublock Origin nabídne vyšší úroveň blokování reklam a sledování, Privacy Badger také pro více soukromí a Nitter Redirect (Nitter již nefunguje…). Poslední zmíněný je užitečný pro uživatele, kteří nepoužívají Twitter, ale občas chtějí třeba z vyhledávače něčí profil si prohlédnout. Automaticky je uživatel přesměrován na zvolenou instanci Nitteru, který obsah na Twitteru zobrazí bez registrace, sledování a reklamy.

Doporučuji sáhnout i do seznamu filtrů pro blokování reklam a sledujících prvků. Do seznam filtrů se dostanete po zadání této adresy do adresního řádku: brave://settings/shields/filters. Jinak se k této funkci dostanete v: Menu vpravo nahoře/Nastavení/Štíty/Filtrování obsahu/Zobrazit celý seznam. Zaškrtnut si můžete filtry dle vlastního uvážení.

Nastavení seznamu filtrů pro blokování obsahu

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*