Thorium Browser je vylepšené Chromium pro desktop a mobil

Google Chrome je moderní a svižný internetový prohlížeč nejen pro počítače, ale i mobily. Jedná se o nejpoužívanější prohlížeč, ale jeho bezpečnost na vysoké úrovni není a naopak se raduje, že skrze prohlížeč Google využívá citlivá data uživatelů pro cílení reklamy. Existuje ale i open-source projekt Chromium, který může každý používat a upravovat. Existuje více projektů využívající Chromium. Jedná se o upravené prohlížeče, které jsou často zcela odříznuté od Googlu, blokují reklamy bez nutnosti stahovat doplňky a mají defaultní nastavení pro více soukromí. Nedávno jsem psal o prohlížeči Cromite, ale nějakou dobou je k dispozici další zajímavý projekt, a to Thorium Browser.

Thorium Browser opět využívá Chromium, takže k dispozici máte dobře známé uživatelské prostředí v češtině. Umí dokonce i synchronizaci s Googlem napříč zařízeními. To můžete ocenit, protože prohlížeč je dostupný i pro mobily a tablety. Hned po prvním spuštění si můžete vybrat výchozí vyhledávač, ihned máte v prohlížeči kvalitní blokátor reklam a sledujících prvků uBlock Origin, přehrávač videí a hudby vpravo nahoře s možností živého přepisu a další běžné funkce. Prohlížeč je také krásně svižný a rozhodně stojí minimálně za vyzkoušení. Řekl bych, že výborně nakládá s mezipamětí a bez problémů jsem hrál i náročné hry v cloudové službě Boosteroid.

Pro jaké platformy je Thorium dostupný?

Thorium je překvapivě dostupný nejen pro nové počítače s Windows, macOS a Linux, ale také pro staré Windows 7 a Windows XP. Pro tyto dva staré Windows totiž skončila nebo končí podpora od jiných prohlížečů. Prohlížeč si ale můžete užít také na mobilech a tabletech s Androidem, podporován je i Windows za zařízeních s ARM procesory nebo Raspberry Pi.

Podpora projektu

Jedná se o svobodný open-source projekt, za kterým nestojí žádný technologický gigant. Vývojáři na prohlížeči pracují ve svém volném čase. Zvažte tedy dobrovolný příspěvek projektu na PayPalu nebo Patreonu.

2 komentář

  1. Jiří Slavíček

    Stáhlo mi to Trojana

    1. Adolf Pupík

      Naprostý nesmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*