RECENZE: POCO F4 GT – aktuálně nejlepší herní mobil?

Xiaomi na náš trh letos uvedl i mobily pod značkou POCO. Asi tím nejzajímavějším je rozhodně model POCO F4 GT, který se snaží nalákat především mladé uživatele. Míří totiž na hráče mobilních her, a i výrobce tento model propaguje jako vyloženě herní mobil. Zajímavý je nejen svým designem, ale především mechanickými tlačítky pro hraní her, 120 W drátovým nabíjením a nekompromisním výkonem s vlajkovým procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Vlajkový výkon ale u POCO neznamená cenovku stanovenou nad 20 tisíc Kč a konkurenci se snaží zatopit dravou cenou. V době psaní této recenze se mobil prodával za 16 990 Kč s DPH. Viděl jsem jej však i za akční cenu 15 490 Kč.

 

 

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • K dispozici jsou nekřiklavá barevná provedení
  • Výborné konstrukční zpracování
  • Hliníkový rám mobilu i všechna tlačítka
  • Výsuvná tlačítka pro hraní her
  • Rozumné barevné osvětlení
  • Pěkný OLED displej s Corning Gorilla Glass Victus
  • Stereo reproduktory
  • Bleskové odemykání mobilu
  • Výkon bez kompromisů
  • 120 W rychlé nabíjení
  • Slušné fotoaparáty
  • Stabilní 4K/60FPS videa
  • Prostředí MIUI
  • Výborná konektivita s DualSIM, infraportem, 5G a Wi-Fi 6E
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nelze používat paměťové karty
  • Zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát

 

 

 

Obsah balení – budete vážně spokojeni

Z prodejního balení budete mít radost, protože k mobilu dostanete 120 W výkonný nabíjecí adaptér a také prodloužený 1,5 m nabíjecí/datový USB-C kabel. Potěší i ochranný průhledný silikonový kryt. Nechybí ani spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – konečně herní mobil s rozumným designem

Když mi někdo řekne, že si pořídil něco vyloženě herního, hned si vybavím všudypřítomné šílené osvětlení a křiklavé barvy. To někteří především velmi mladí lidé milují, ale já osobně toho příznivcem zrovna moc nejsem. Jsem tedy moc rád, že se POCO udrželo a mobil byl sice představen ve žlutém provedení, ale k dispozici je i v konzervativnějším mnou testovaném stříbrném nebo černém provedení.

Zdroje: Xiaomi

Mobil nemá žádnou ostřejší hranu, takže běžnou práci či dlouhé hraní mobilních her si užijete bez bolesti. Zadní kryt je po stranách také zakřivený a mobil do ruky padne výborně. Já osobně jsem byl s jeho rozměry a ergonomií spokojený, ale taky mám velké ruce. Náročný hráč mobilních her ale přeci jen chce větší mobil a nechce koukat na malý displej, že? Celkové rozměry mobilu činí: 162,5 x 76,7 x 8,5 mm a váží 210 gramů. Váha je sice cca o 10 gramů vyšší nežli u některé konkurence, ale je třeba si uvědomit, že mechanická tlačítka pro hraní her a systém lepšího chlazení procesoru nějaké ty gramy přidají. Váha je stále fajn a neměl jsem pocit, že by mi mobil trhal kapsu.

Většinu čelní plochy pokrývá velký 6,67palcový displej s malým průstřelem selfie kamerky uprostřed horní části. Nad kamerkou je pak mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z hliníku a na jeho horní části najdeme výdech dvou hlasitých reproduktorů, zdířku mikrofonu a také infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, tlačítka pro regulaci hlasitosti a zdířku mikrofonu. Pravý bok je velice zajímavý, protože má dvojici výsuvných tlačítek pro hraní her, ale o těch se budu rozepisovat později. Dále je k dispozici zamykací tlačítko se zbudovanou čtečkou otisků prstů. Chválím za ideální umístění tlačítek a také jejich hliníkové zpracování. Vespod mobilu je další zdířka mikrofonu, USB-C konektor a další výdech dvou hlasitých reproduktorů.

Barevné varianty jsem tu sice již zmiňoval, ale mnou testovanou stříbrnou variantu musím pochválit. Není nijak křiklavá, ale má na sobě u výraznější designové prvky, které jsou však rozumné, a především na světle se hezky lesknou. Zadní kryt je ze skla, je mírně zakřivený a vystupuje z něj jen černý modul třech fotoaparátů. V tomto modulu se nachází také barevné diody, o kterých se rozepíšu později. Moc se mi líbí, že výrobce si pohrál i s přisvětlovacím bleskem vedle modulu fotoaparátů. Ten se totiž ukrývá v detailu blesku.

 

 

 

Dodatečná tlačítka a podsvícení modulu fotoaparátů – konečně herní mobil s použitelnými tlačítky!

Vlastně asi všechny herní mobily mají nějaká dodatečná tlačítka pro hraní her. U většiny takových mobilů jsem je sice považoval za zajímavá a někdo je asi využije, ale vždy mi vadilo, že se jednalo jen o senzorová tlačítka s vibrační odezvou. Chyběl mi opravdový stisk tlačítek, který znám z herních konzolí. V Xiaomi konečně někdo přemýšlel a došlo mu, že senzorová herní tlačítka prostě ideální nejsou. POCO F4 GT na svém pravém boku tedy má tlačítka, která je možné opravdu stisknou, stisk je jistý a příjemný. Pochválit výrobce musím i za to, že je možné tlačítka zasunout, aby se při nošení v kapse nespustila žádná funkce.

Každý hráč mobilních her asi ví, že při používání různých gamepadů je nutné je prvně namapovat, aby danou hru bylo možné gamepadem ovládat. To není vždy úplně ideální, proto jsem se obával, jak to zvládne Xiaomi u tohoto mobilu. Obavy jsou zbytečné, protože své hry stačí uložit do výrobcem předinstalované aplikace Game Turbo. Poté už jen spustíte hru, vysunete postranní lištu Game Turbo a snadno tlačítka namapujete. Aplikace si vaše nastavení již bude pro příště pamatovat. Je to snadné a podrobnější postup jsem rozepisoval v mém předchozím článku (odkaz).

V: Nastavení telefonu/Speciální funkce/Doplňková tlačítka lze nastavit zvukové efekty během vysouvání tlačítek. Vybrat si můžete jeden ze čtyř přednastavených zvuků, kde je i zvuk auta nebo výstřelu. Vybrat si můžete i barevnou animaci při mačkání tlačítek. Rozhodně je fajn, že pomocí těchto tlačítek můžete vyvolávat i různé funkce např. dvojitým stiskem spustit fotoaparát a dlouhým stiskem spustit svítilnu.

Herní zařízení mají většinou velké množství barevným RGB diod, což ocení spíše jen opravdu hodně mladí uživatelé. Já takový cirkus nemusím, proto jsem rád, že Xiaomi nasadilo jen opravdu mírné a rozumné podsvícení jen do černého modulu zadních fotoaparátů. To můžete využít třeba jako upozornění na nové zprávy a lze měnit i barvu podsvícení.

Že žádné podsvícení nechcete? Líbí se mi, že v případě tohoto modelu nám dal výrobce svobodu v: Nastavení telefonu/Speciální funkce/Světelná kontrolka. Podsvícení můžete zcela vypnout nebo nastavit v jakém časovém rozmezí bude fungovat. Světelné efekty mohou být funkční nejen během hraní her v rámci aplikace Game Turbo, ale i během příchozích hovorů, SMS zpráv či při nové notifikaci ve vámi zvolených aplikacích. Používat můžete i světelné dýchání během nabíjení.

 

 

 

Displej – hezká podívaná, na kterou si rozhodně stěžovat nebudete

Tento rok jsem si zamiloval vlajkový mobil Xiaomi 12 Pro, který v současné době používám jako svůj hlavní mobil a oblíbil jsem si jeho nádherný zakřivený displej. POCO F4 GT zakřivený displej nemá, protože je určen pro hraní her, kde je běžný plochý displej přeci jen vhodnější. Abych byl upřímný, tak jsem očekával, že když má mobil výkon vlajkového mobilu a má kvalitní fyzická tlačítka, tak že výrobce bude šetřit na ochraně displeje. To totiž často někteří výrobci dělají a ani blíže nespecifikují, jaké sklo na displeji bylo použito. V případě tohoto mobilu je to překvapivě nejdražší a aktuálně nejodolnější sklo Corning Gorilla Glass Victus.

POCO F4 GT nabízí 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a minimalizací rámečků. Chválím, že průstřel selfie kamery je vážně miniaturní a vlastně i menší, než mají často dražší mobily konkurence. Poměr stran displeje je 20:9 a u správného herního mobilu nesmí chybět ani rychlá 120 Hz obnovovací frekvence. V nastavení displeje si můžete vybrat automatické nastavení frekvence dle potřeby systému, ale lze i manuálně vybrat 60 Hz nebo 120 Hz. Já během testování používal výhradně 120 Hz, protože ta rychlost je příjemně návyková.

Dost bylo keců! Jak na tom ten displej tedy je? Z mobilu Xiaomi 12 Pro jsem hodně zhýčkaný, ale i displej POCO F4 GT se mi dost líbí. OLED panel má krásné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dostatečný je i maximální jas displeje 800 nitů. Viditelnost na přímém světle je bezproblémová a automatická regulace jasu funguje pohotově.

V nastavení displeje můžete schémata barevného podání nastavit dle svých potřeb, upravit lze i teplotu barev a displej překvapivě podporuje i adaptivní upravování barev dle okolního světla. Jsem překvapen, že Xiaomi do tohoto modelu nasadilo také jeho „AI vylepšení“ z vlajkového modelu. Tam najdete vylepšení rozlišení pro ostřejší obraz, automatické rozpoznávání scény na displeji pro automatickou úpravu obrazu, HDR vylepšení a MEMC. Zapnutí funkcí se sice projeví na spotřebě baterie, ale jsou prostě fajn.

Jelikož výrobce použil OLED panel, mohl nasadit také mnou oblíbenou funkci Always-On (Aktivní displej). Tato funkce totiž umí zobrazit datum, čas, stav nabití a nové notifikace i na zhaslém černém displeji. Obrazovku můžete načasovat, ale lze ji mít zobrazenou i po celý den. Během práce na počítači tedy můžete sledovat, jaké nové notifikace máte, a to pouhým pohledem na displej mobilu. Do obrazovky si můžete přidat i nějaké ty vizuální efekty, jak je již u Xiaomi zvykem a vložit si do obrazovky lze i vlastní obrázek.

 

 

 

Zvuk – stereo se čtyřmi reproduktory bude určitě každému stačit

Xiaomi se v posledních dvou letech u reproduktorů svých mobilů opravdu snaží a na některých mobilech najdete také logo společnosti Harman Kardon. Takové logo na mobilu se značkou POCO sice nenajdeme, ale se zvukem spokojeni rozhodně budete. Po bocích mobilu se totiž nachází dva výdechy s údajně čtyřmi reproduktory. Ty hrají opravdu hlasitě a kvalita je také na vysoké úrovni. Dokonce se nevytrácí ani po maximálním navýšení hlasitosti.

Zdroje: Xiaomi

3,5 mm jack konektor do roku 2022 již opravdu nepatří. Nenajdeme jej tedy ani na tomto mobilu. Bezdrátový poslech hudby skrze Bluetooth 5.0 mi fungoval u všech třech testovaných sluchátek bez problémů a nenarazil jsem ani na problém se synchronizací zvuku s videem/hrou. Pro bezdrátový poslech jsou využívány kodeky: Qualcomm aptX/aptX-HD, AAC, SBC, LDAC a LDHC.

V popisu designu a konstrukce jsem zmínil, že mobil má ve svém hliníkovém rámu hned tři mikrofony. Ty neslouží jen pro telefonování nebo pro pořízení zvuku během natáčení videa, ale výrobce počítal i s tím, že budete chtít během hraní online her komunikovat s ostatními hráči. Proto jeden mikrofon umístil na levý bok mobilu, aby nedošlo k jeho překrytí během hraní her. Za jeho umístění výrobce chválím.

Xiaomi se ve svých propagačních materiálech také pyšní vibračním motorkem CyberEngine. Ten je dostatečně silný, takže si odezvu během hraní her užijete. Sílu haptické odezvy si také můžete v: Nastavení telefonu/Zvuky a vibrace snadno přizpůsobit. Ve stejném nastavení se nachází také zapnutí funkce Dolby Atmos, výběr přednastavených zvukových profilů a k dispozici jsou i ekvalizéry. Pokud používáte sluchátka od Xiaomi, můžete použít i další funkce.

 

 

 

Odemykání mobilu – rychlost na prvním místě

POCO F4 GT má čtečku otisků prstů na svém pravém boku. Mobil má sice OLED displej, takže výrobce mohl umístit čtečku pod displej, ale čtečka na boku je lepší, rychlejší a především bezpečnější. Umístění je ideální a praváci na čtečku snadno dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. Nastavit si můžete bleskové odemykání pouhým dotykem na čtečku nebo odemykání stiskem. Odemykání je nádherně rychlé a nenarazil jsem na žádný problém po celou dobu testování.

Mobil lze odemykat i skrze selfie kamerku v průstřelu displeje. To není tak bezpečné, ale hodit se to může v situaci, kdy máte špinavé ruce. Také je bleskové a spolehlivé i za horších světelných podmínek. Xiaomi je také asi jediným výrobcem, co umožňuje naskenovat více tváří. Já osobně to nevyužiju, protože střežím své soukromí a do mobilu nepustím nikomu, ale někteří uživatelé chtějí udělit přístup třeba někomu z rodiny i bez prozrazení bezpečnostního PINu.

 

 

 

Co ten výkon? Vážně utáhne všechny náročné mobilní hry?

Jedná se o herní zařízení, takže asi každý očekává pořádně výkonné monstrum. V mobilu je výborný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 s maximálním taktem 3,0 GHz (4 nm). Jedná se vlastně o stejný procesor, který letos mají drahé vlajkové modely např. již zmíněný Xiaomi 12 Pro. Na našem trhu je mobil v konfiguraci s 12 GB RAM LPDDR5 a 256 GB interním úložištěm (UFS 3.1). Některé trhy mají také konfiguraci s 8/128 GB. Paměti RAM se také v případě potřeby virtuálně rozšíří skrze interní úložiště o další 3 GB. Interní úložiště bohužel pak nelze rozšířit paměťovou kartou.

Asi nemusím ani říkat, že mobil má výkonu na rozdávání. Hravě si poradí se všemi náročnými aplikacemi, multitaskingem, ale i nejnáročnějšími mobilními hrami. Výjimkou není ani v současné době nejnáročnější mobilní hra Fortnite nebo Apex Legends. Všechny hry je množné hrát bez záseků, pádů a užijete si je na maximální možné grafické nastavení.

Vlajkové procesory od Qualcommu jsou sice neuvěřitelně výkonné a všemi vývojáři her podporovány, ale poslední roky trpí na nadměrné zahřívání. Výrobce se tedy především u mobilu určenému pro hraní her musel s chlazením procesoru vypořádat. Nasadil vlastní systém chlazení LiquidCool 3.0, který funguje opravdu dobře. Zahřátí mobilu během hraní her cítit je, ale není nijak nadměrné a mobil je vlastně chladnější, než Xiaomi 12 Pro.

Testy mobilu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5
Nastavení mobilní hry Fortnite
Nastavení mobilní hry Apex Legends

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Pod skleněným krytem mobilu se ukrývají dva články akumulátorů po kapacitě 2 350 mAh, což nám ve výsledku dává kapacitu 4 700 mAh. Pokud nebudete hrát, ale mobil budete používat pro náročné pracovní nasazení, tak celý den vydrží. Vydržet může i jeden a půl dne a záleží jen na vás, jak intenzivně jej budete používat. Během hraní her procenta mizí logicky rychleji.

U Xiaomi 12 Pro jsem si hrozně zvykl na krásně rychlé 120 W nabíjení, které je neuvěřitelně návykové. Jsem moc rád, že takové nabíjení výrobce nasadil i do tohoto mobilu. POCO F4 GT má tedy 120 W výkon drátového nabíjení, díky němuž se nabije z nuly do 100% za přibližně 17 minut.

Výrobce myslel na to, že asi budete chtít hrát hry a během toho mobil nabíjet. V balení tedy najdete USB-C nabíjecí/datový kabel, který je prodloužený a má délku 1,5 metru, a hlavně má koncovku ve tvaru L. Po připojení tedy bude kabel mířit směrem dolů a nebude se vám během hraní her plést mezi prsty. Chválím výrobce i za to, že do balení k mobilům na našem trhu stále přidává výkonné nabíjecí adaptéry.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

Pro pořizování fotek a videí se v mobilu nachází dobře známá mobilní aplikace. Ta je v případě tohoto modelu nádherně svižná, celá v češtině a rychlé je jak přepínání mezi fotoaparáty a zoomem, tak i mezi režimy. V prostředí aplikace nechybí nastavení HDR, AI (pomoc umělí inteligence), různé filtry a zkrášlení i funkce Google Lens. K dispozici je i trojice tlačítek pro ultraširokoúhlý (0,6x) nebo hlavní fotoaparát (1x) a 2x digitální zoom. Tahem prstu po tlačítkách se dostanete do funkce pro využívání až 10x digitálního zoomu.

V režimech nechybí také nic podstatného. Sáhnout můžete po Pro režimu s manuálním nastavením parametrů, portrétní režim s rozostřeným pozadím a noční režim. V případě portrétního režimu lze i manuálně poupravit sílu rozostření. Fotit můžete i v maximálním 64 Mpx rozlišení, panoramatické snímky, skenovat dokumenty s textem a další funkce.

Aplikace fotoaparátu předinstalovaná v mobilu

Sledujete svět technologií? Tak to vám jistě neunikla informace o tom, že společnost Xiaomi navázala spolupráci s Leicou. Díky tomu budou nové mobily údajně lépe fotit a spolupráce se neprojeví jen po stránce hardwaru, ale i softwaru. Již v nově představených mobilech řady Xiaomi 12S se nachází nová aplikace fotoaparátu Leica Camera. Tu si neoficiální cestou můžete stáhnout i do jiných mobilů od Xiaomi/POCO/Redmi.

Pokud budete chtít s mobilem POCO F4 GT experimentovat, můžete Leica Cameru z nejnovějších mobilů vyzkoušet. Během testu jsem to zkusil a funguje naprosto bez problémů. Screenshoty z této aplikace najdete níže.

Doinstalovaná aplikace Leica Camera

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Od herního mobilu se neočekává, že bude nabízet nějak nadprůměrné fotoaparáty. POCO F4 GT v zadním modulu má trojici fotoaparátů. Hlavní fotoaparát Sony IMX686 má 64 Mpx rozlišení a světelnost f/1,9. Ultraširokoúhlý snímač má 8 Mpx rozlišení, zorné pole 120° a světelnost f/2,2. Poslední snímač je tak nějak spíše do počtu, protože má pouhé 2 Mpx rozlišení pro makro.

Jsem mile překvapen, že mobil rozhodně špatně nefotí. Za dobrých světelných podmínek pořídíte hezké snímky hlavním i ultraširokoúhlým snímačem. Oba si hravě automaticky poradí s HDR a protisvětlem. Mají hezké věrné barevné podání a dostatek detailů po celé ploše fotky. Hlavním fotoaparátem pořídíte i hezké detailní makro snímky a v takovém případě můžete využít i použitelný 2x digitální zoom. Za horších světelných podmínek se detaily sice vytrácí, ale noční režim snímkům umí pomoci. Funguje jak u hlavního, tak i ultraširokoúhlého fotoaparátu.

Myslím si tedy, že POCO F4 GT umí pořídit hezké snímky ve dne i za horších světelných podmínek. Pořizování snímků je také krásně rychlé a nijak se nečeká ani na zpracování fotek v galérii. Drtivá většina lidí bude s fotkami jistě spokojena.

 

 

 

Jak je na tom zadní fotoaparát s pořizováním videa?

Hlavním fotoaparátem je možné pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu) a sáhnout můžete i po Full HD se 30/60 FPS. Ultraširokoúhlým fotoaparátem je také možné pořizovat video dle očekávání v rozlišení Full HD se 30 FPS. Během pořizování videa lze také až 6x digitálně zoomovat.

Pořízena videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Mají tedy hezké barvy a dostatek detailů. Svižné je i případné přeostřování a velice dobrou práci odvádí i softwarová stabilizace obrazu. Videa jsou totiž i během chůze hezky stabilní, i když se výrobce nikde nechlubí s optickou stabilizací.

 

 

 

Focení selfíček malou kamerkou v displeji

Mobil má selfie kamerkou s 20 Mpx rozlišením a světelností f/2,4. Jedná se o čip Sony IMX596 a odvádí velmi dobrou práci. I přední kamerkou lze fotit s HDR a nastavit lze i automatické HDR. Výborně funguje i mnou oblíbený portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Sílu rozostření si můžete upravit dle svých potřeb a sáhnout lze i po různých efektech, filtrech nebo vyhlazení nedostatků pleti.

Selfie pořízeno s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – fanoušci Xiaomi budou jako doma

V době psaní této recenze mobil POCO F4 GT v sobě měl operační systém Android 12 a Xiaomi jej tradičně upravilo svou nadstavbou MIUI 13.0.7 Global. Přítomny jsou také aktuální bezpečnostní záplaty, a i během testu jsem obdržel aktualizace systému, ale i systémových aplikací. O Xiaomi je vlastně i známo, že se svým mobilům po stránce softwaru věnuje.

Pokud znáte mobily od Xiaomi, tak i v tomto mobilu budete jako doma. MIUI 13 je velice příjemná nadstavba, která je přehledná, krásně svižná a spolehlivá. V nastavení si můžete i vybrat, zda chcete klasické výsuvné menu aplikací či jen klasické úvodní obrazovky s ikonami aplikací. Je hrozně fajn, že Xiaomi jako jediný výrobce dává uživatelům možnost si svobodně vybrat rolovací systémovou lištu. Většina výrobců totiž vydá nějakou novou aktualizaci s přepracovanou lištou a vy ji jednoduše používat musíte. V MIUI 13 máte výběr mezi rozdělenými dvěma lištami, které mám já rád, ale konzervy mohou používat starou známou lištu.

Kdybych měl nadstavbě něco vytknout, tak jsou to asi jen předinstalované aplikace Netflix, Amazon nebo Spotify. Pokud je nechcete, můžete je na rozdíl od konkurence odinstalovat. Dále se mi líbí, že Xiaomi opět asi jako jediný výrobce umožňuje svobodné odinstalování některých vlastních systémových aplikací např. Xiaomi Prohlížeč, ale dokonce i některých aplikace od Googlu. Nechcete zcela zbytečné aplikace Google TV, Google Meet (Duo)? Můžete je odinstalovat. Nechcete Google Disk, protože používáte jiné cloudové úložiště? Také jej můžete odinstalovat. Takový přístup se mi rozhodně líbí.

MIUI nabízí také svobodu v instalaci různých aplikací mimo Obchod Play a nijak je neblokuje, což je třeba problém některých mobilů od Samsungu. Nainstalovat a používat jsem tedy mohl aplikace již zmíněnou aplikaci Leica Camera, různé aplikace pro YouTube bez reklam, upravený Instagram, upravený Twitter, Google Cameru 8.6 a hromadu dalších skvělých aplikací.

Během mého testování jsem využíval také mé oblíbené chatovací aplikace Threema Libre nebo Telegram a na veškeré notifikace jsem byl upozorněn bez problémů. U takových aplikací je samozřejmě dobré povolit automatické spouštění a zakázat úsporu baterie u daných aplikací. To je v nadstavbě MIUI velice jednoduché. Stačí na ikoně aplikace podržet prst/Podrobnosti o aplikaci a povolit automatické spouštění. Níže je pak kolonka „Spořič baterie“, kde stačí zvolit „Žádné omezení“.

 

 

 

Konektivita – hrajete onlinovky? Žádný problém

V dnešní době většina hráčů mobilních her asi hraje především hry přes internet. Já vlastně v mobilu žádnou single player hru ani nemám, protože jsem fanoušek battle royale her. Je tedy na místě, aby výrobce nasadil kvalitní konektivitu. Mobil tedy v sobě má malý šuplík se dvěma sloty pro nanoSIM karty. Využívat tedy můžete funkce DualSIM a na obou SIM kartách lze mít mobilní sítě 5G nebo LTE. Podporovány jsou všechna naše pásma těchto sítí.

Xiaomi jsem kdysi v konektivitě kritizoval a pamětníci si jistě pamatují, že třeba s LTE byl před mnoha lety u těchto mobilů na našem trhu problém. Ta doba je už dávno pryč a Xiaomi se snaží nabídnout to nejlepší. Přeskakování pásem mezi 5G a LTE je bleskové, takže ani při cestování autobusem se mi nepřerušilo stahování a vlastně citlivost antén je výborná. Nasazena byla také podpora Wi-Fi 6E a mobil nebude mít problém s žádným Wi-Fi routerem. Zapnout lze i Wi-Fi 6 hotspot (pásma lze nastavit) pro sdílení mobilního internetu. V nastavení aplikace Game Turbo se také nachází možnost zapnutí funkce pro posílení rychlosti připojení o 10-20%, tedy za předpokladu, že máte Xiaomi Mi nebo Redmi router.

V dnešní době by byla ostuda, kdyby takový mobil neměl NFC cívku. Samozřejmě ji má a mobilem můžete platit třeba skrze služby Google Peněženka (kdysi Google Pay), RaiPay a další služby. Bluetooth 5.0 mi pak skvěle fungovalo s mými sluchátky a podporovány jsou všechny potřebné kodeky. Horní část mobilu má také malý infraport, a ten lze používat pro ovládání televizorů, přehrávačů, klimatizací, žárovek a jiných domácích spotřebičů. K tomu slouží předinstalovaná aplikace Mi ovladač, ale v Obchodě Play jsou k dispozici i různé aplikace pro žárovky, televize a další.

POCO F4 GT vám skvěle poslouží i pro používání map a navigací. Mobil má dobré chlazení, což není fajn jen během hraní, ale i při delším navigování. Výrobce udává, že mobil podporuje navigační systémy: GPS/A-GPS, evropské Galileo, čínské Beidou nebo ruský Glonass.

 

 

 

Závěr – nejlepší mobil pro hraní her v roce 2022?

Že jsem mobil POCO F4 GT v této recenzi až moc chválil. No, vlastně jsem jej celkem dost chválil, ale oprávněně. Podívejte se totiž na konkurenci herních mobilů, která je často o dost dražší a nemá tak dobrá fyzická tlačítka pro hraní her, infraport pro ovládání spotřebičů, tak dobré reproduktory nebo 120 W rychlé nabíjení.

Když si vše tedy opravdu shrnu, tak POCO F4 GT je vydařený mobil a dovolím si říci, že za rok 2022 je to nejlepší herní mobil. Má nekompromisní výkon s vlajkovým procesorem, pěkný 120 Hz OLED displej, čtyři stereo reproduktory, slušné fotoaparáty a výborná je i konektivita s infraportem, 5G a Wi-Fi 6E.

I když nedostatky opravdu najít chci, abych si rýpnul, tak na žádný zásadní jsem nenarazil. Vlastně si mohu kopnout jen do zcela zbytečného 2 Mpx fotoaparátu, který kvůli svému nízkému rozlišení v dnešní době nedává žádný smysl. Je i škoda, že nepodporuje paměťové karty, ale na druhou stranu tyto sloty mizí u mnoha mobilů a 256 GB interní úložiště asi většině lidem postačí.

Pokud tedy hledáte opravdu pořádný herní mobil s nejlepšími dodatečnými tlačítky pro hraní her, ale nechcete dávat 20 a více tisíc Kč, tak POCO F4 GT je skvělou volbou.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*