RECENZE: Nokia X30 5G – voděodolnost, vlajkový fotoaparát a tříletá záruka

Finská společnost HMD Global již na našem trhu začala prodávat nový mobil Nokia X30 5G. Po dlouhé době se jedná konečně o slušný mobil nesoucí logo Nokia a zaujmout se snaží precizním a kvalitním konstrukčním zpracováním, zvýšenou odolností vůči vodě a prachu, vlajkovým hlavním fotoaparátem s OIS, dvoudenní výdrží na jedno nabití, tříletou zárukou a tříletou softwarovou podporou. Má však i další výhody, kterými se snaží od své konkurence odlišit.

 

 

Pozitiva:

  • Tříletá záruka
  • Někdo může ocenit ekologické kroky společnosti
  • Výborné konstrukční zpracování s voděodolností
  • Dle mého názoru krásný a elegantní design
  • 90 Hz OLED s Gorilla Glass Victus, funkce Vnímavá obrazovka
  • Spolehlivá čtečka otisků pod displejem
  • Dostatek výkonu i na hry a výborné chlazení
  • Výborná výdrž na jedno nabití
  • Vylepšená aplikace fotoaparátu
  • Nadprůměrné zadní fotoaparáty
  • Stabilní videa s OIS
  • Kvalita selfie
  • Dostane aktualizace na tři nové verze Androidu
  • DualSIM a podpora eSIM
  • Bezpečné nakládání s daty

 

Negativa:

  • V prodejním balení není nabíjecí adaptér
  • Displej mohl mít 120 Hz frekvenci
  • Někdo může postrádat stereo reproduktory
  • Nelze pořizovat videa ve 4K
  • Absence Wi-Fi 6
  • Cena mohla být o něco nižší

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia X30 5G zakoupit 

 

 

Jak je to s tou zárukou a dostupností?

Je dobré zdůraznit, že na náš trh se oficiálně dostala lepší verze 8/256 GB. Na některých e-shopech sice můžete narazit i na verzi 6/128 GB, ale ta není oficiálně určena pro náš trh. Doporučuji tedy v případě zájmu zakoupit jen mobil z oficiální distribuce. V době psaní této recenze se mobil začal prodávat za stanovenou cenu 12 989 Kč s DPH.

Nokia se snaží také nalákat na to, že kdekoliv si mobil z oficiální distribuce zakoupíte, dostanete na něj tři roky záruky zdarma. Některé e-shopy sice uvádí záruku jen dva roky, ale výrobce ve skutečnosti stanovil tříletou záruku. Zbývající dobu záruky si můžete zobrazit v předinstalované mobilní aplikaci My Device. Je i fajn, že v této aplikaci můžete své problémy a reklamaci vyřešit v chatu s podporou. Komunikace je sice v angličtině, ale k tomu postačí bezplatný nejlepší překladač DeepL. Na vaši adresu bude vyslán kurýr, který si mobil vyzvedne a doručí jej do autorizovaného servisu a vy se tedy nemusíte o nic starat.

 

 

 

Prodejní balení – Nokia se dala cestou ekologie

Výroba mobilních telefonů je poměrně dost neekologická a Nokia se dopad snaží alespoň snížit. To je rozhodně hezké gesto. Nokia X30 5G již má novou krabičku z recyklovaného papíru a vlastně vzhled krabičky se mi líbí. Uvnitř se nachází brožura, kde se výrobce chlubí recyklovanými materiály na konstrukci mobilu, různé návody, USB-C – USB-C nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí nanoSIM slotu a nějaké ty stručné návody. V balení se tedy bohužel nenachází žádný nabíjecí adaptér a Nokia počítá s tím, že doma již nějaký máte. Důvodem je prý snížení elektronického odpadu. Osobně mi nabíjecí adaptér chybí a budu se o něm rozepisovat ještě později.

 

 

 

Design a konstrukce – preciznost a chválím i za voděodolnost

Nokia X30 5G byla představena ve dvou barevných provedeních, a to v oblačně modré a ledově bílé. Na náš trh se alespoň prozatím dostala jen modrá verze. Ta vypadá vážně pěkně a nesnaží se být nijak křiklavá, ale spíše elegantní a ve společnosti člověku ostudu dělat rozhodně nebude. Příjemné jsou i rozměry: 158,9 x 73,9 x 7,99 mm. Na dnešní poměry je nízká i 185 gramová váha. Některé dnešní mobily mají často i nad 210 gramů. Někdo tedy může menší rozměry a váhu ocenit.

Na člení ploše mobilu se nachází plochý OLED displej s minimalizací rámečků. V displeji je pak malý průstřel se selfie kamerkou. Lze si všimnout, že kolem kamerky je také stříbrný kroužek. Jedná se o drobnost, ale řekl bych, že k designu mobilu sedí. Nad kamerkou je pak jen reproduktor pro hovory. Jsem i rád, že Nokia v případě tohoto modelu konečně výrazně zmenšila bradu pod displejem.

Ekologickým zpracováním to ale nekončí a Nokia se chlubí přímo v prodejní krabičce, jaké části mobilu jsou z recyklovaných materiálů. Uvádí, že hliníkový rám mobilu je ze 100 % recyklovaný, zadní hliníkový modul fotoaparátů také, a dokonce i zadní plastový kryt z téměř 65 %. To už je celkem hezký krok a řekl bych, že i rozumný.

Když se podívám na konkurenční mobily v této cenové kategorii, tak drtivá většina nemá certifikaci zvýšené odolnosti. Nokia X30 má tedy konkurenční výhodu a má certifikaci IP67, díky které vydrží polití a prašné prostředí. Tato certifikace dokonce udává, že mobil by měl vydržet potopení do jednoho metru po dobu 30 minut. Pokud však mobil namočíte, doporučuji jej nechat opravdu několik hodit důkladně vyschnout, než do něj připojíte nabíječku.

Musím říct, že hliníkový rám působí vážně bytelným dojmem a jeho zpracování chválím. Jeho hrany jsou broušeny, aby do rukou nijak neřezal. Výrobce vlastně ergonomii mobilu zvládl také na jedničku a do mých velkých rukou padne skvěle. Běžně jsem jej ovládat i jednou rukou, což je v dnešní době obřích mobilů problém. Na stranách rámů si můžete všimnout také různých čar, které však design nijak neruší a jedná se o předěly antén pro spolehlivý příjem signálu. Na horní části rámu se nachází dvě zdířky mikrofonů, levý bok je prázdný a na pravém boku jsou dobře umístěna hliníková tlačítka. Jejich stisk je také jistý a nijak se neviklají. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu mají plastový kryt, ale v modrém provedení vypadá fakt elegantně a výrobce výborně zvládl jeho zaoblení po stranách, aby dokonale doléhal na hliníkový rám. Vlastně mi ta kombinace hliníku, pevného plastového krytu a design celkově připomíná starý model Nokia Lumia 925 a další. Nokia se snažila trochu odlišit také modulem fotoaparátů. Ten je opět z hliníku a působivé je jeho broušení. V modulu se nachází dvě čočky fotoaparátů s ochranným tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass, přisvětlovací LED blesk a výrobce se v modulu chlubí hned 50 Mpx rozlišením a optickou stabilizací obrazu. Dále na zádech najdeme už jen logo výrobce.

 

 

 

Displej – OLED s Always-On a nejodolnějším krycím sklem

Mobily Nokia jsou dlouho kritizovány kvůli nasazování starších IPS displejů. To naštěstí není případ Nokie X30 a přítomný je konečně OLED panel! Ten má úhlopříčku 6,43palce, poměr stran 20:9 a Full HD+ rozlišení. Přítomný je i senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a maximální jas displeje je 700 nitů. Nejvyšší hodnota to není, ale je dostatečná pro čitelnost na přímém světle a vlastně jsem s jasem problémy rozhodně neměl.

Nokia letos nasadila rychlejší obnovovací frekvence i do levných modelů Nokia G21 a Nokia G11. Byla by tedy ostuda, kdyby ji neměl aktuálně nejvyšší model. Displej Nokie X30 má 90 Hz obnovovací frekvenci displeje, která je příjemná a prostředí i aplikace jsou o poznání svižnější, než při používání běžných 60 Hz displejů. V nastavení si můžete také vybrat adaptivní nastavení, což znamená, že při dotyku na displej se aktivuje nejvyšších 90 Hz, ale když mobil necháte třeba jen ležet, zapne se 60 Hz frekvence kvůli úspoře procent nabití. Je jen škoda, že výrobce nenasadil již 120 Hz frekvenci, ale na druhou stranu 90 Hz stačí a je šetrnější na výdrž.

U OLED displejů je známo, že často výrobci na nich nastavují saturovanější barevné podání. To často tedy nemá s reálnými barvami moc společného. Touto cestou se Nokia nedala a pochválit ji mohu za opravdu hezké a věrné barevné podání displeje. V nastavení displeje si podání barev můžete i manuálně upravit. Příkladné jsou i pozorovací úhly a rozhodně rád vidím aktuálně nejvyšší druh odolného krycího skla Corning Gorilla Glass Victus. Oceňuji i funkci Vnímavá obrazovka, kdy skrze selfie kameru mobil ví, že na něj koukáte a nebude vypínat displej.

V nastavení displeje se nachází položka „Vždy zobrazovat čas a informace“, což je vlastně Always-On. Jedná se o nesmírně užitečnou funkci, kdy je i na zamčeném (zhaslém) černém displeji zobrazován čas, datum a příchozí upozornění z různých aplikací. Můžete si také zvolit, jak má tato obrazovka fungovat. Já ji používám zapnutou 24/7 h, ale spuštění a úplné zhasnutí displeje lze načasovat. K dispozici je i aktivace obrazovky klepnutím na displeji po dobu pěti vteřin.

Screenshoty z nastavení displeje:

Obrazovka Always-On

 

 

 

Zvuk – bohužel bez sterea

Nokia X30 5G na své spodní části má výdech jednoho hlasitého reproduktoru. Je škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit druhý reproduktor, jako to má odolný model Nokia XR20. Jeden hlasitý reproduktor je dobře umístěný, hraje dostatečně hlasitě a spokojen jsem byl i s jeho zvukovým přednesem.

Mobil sice 3,5 mm jack pro připojení starých drátových sluchátek nemá a asi nikdo by ho už ani neočekával, ale přesto má v menu aplikací předinstalovanou aplikaci FM rádia. Pro FM rádio je však logicky zapotřebí připojit drátová sluchátka pro jeho příjem. Jak ale, když nemá jack konektor? Pravděpodobně to je možné skrze USB-C redukci na 3,5 mm jack konektor. Tu si můžete na e-shopech dokoupit a svá stará drátová sluchátka používat. FM rádio s drátovými sluchátky jsem však neotestoval, protože nemám k dispozici žádnou redukci.

Budoucnost je přeci jen v bezdrátových sluchátkách. To probíhá skrze moderní a úsporné Bluetooth 5.1 a sluchátek v různých cenových relacích jsem vyzkoušel více. Se žádnými jsem neměl žádný problém a bezdrátový poslech mi tedy fungovala výborně. Využívány jsou pro to kodeky: Qualcomm aptX/aptX HD, AAC, SBC a LDAC.

 

 

 

Odemykání, zabezpečení a soukromí

V dnešní době asi každý očekává odemykání otiskem prstu i obličejem. Nokia X30 5G zvládá obojí a čtečka otisků prstů se nachází pod OLED displejem. Umístění senzoru je ideální a snadno na něj každý dosáhne oběma palci. Na problémy s odemykáním jsem za celou dobu nenarazil a se čtečkou jsem byl spokojen nejen po stránce spolehlivosti, ale i rychlosti. Je to již úplně něco jiného, než před pár lety tragická čtečka pod displejem u vlajkového modelu Nokia 9 PureView. 😀

Pokud zrovna máte špinavé ruce a potřebujete mobil odemknout, jistě oceníte funkci pro odemykání obličejem. Ta pro odemykání využívá selfie kamerku v displeji. Odemykání je opět rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek. Displej stačí jen rozsvítit a mobil se automaticky odemkne.

Screenshoty z nastavení zabezpečení:

https://youtube.com/shorts/i-sMj6UV-0k

 

 

Jak je nakládáno s mými daty?

Většina lidí to neřeší, ale je důležité svá citlivá data svěřit jen věrohodným společnostem. U drtivé většiny nejen čínských mobilů vlastně nevíte, jaká data o vás systém mobilu sbírá a kam následně jsou odesílány. Z mé zkušenosti po instalaci různých nástrojů jsem zjistil, že často mobily komunikují s domovskou Čínou, ale bohužel většinou se servery v USA. Není to náhodou porušovaná GDPR? Výrobce mobilů Nokia si na soukromí dává prý zaležet a veškerá data jsou uchovávána výhradně na serverech ve Finsku. Díky tomu jsou v bezpečí a díky GDPR nemohou být zneužívána.

Nemusíte se však obávat toho, že by mobil odesílal vaše fotky a jiná citlivá data. Úplně každý mobil bez ohledu na výrobce a značku po svém prvotním spuštění logicky odešle data pro aktivaci, kdy je na server odeslána informace o vašem IMEI (výrobní číslo mobilu) a z jakého státu jste. Hned při prvotním spouštění můžete také klidně svobodně zakázat odesílání anonymizovaných dat o používání mobilu (zpětné vazby). Jedná se vlastně o data, kdy je výrobci anonymně odesílána informace o pádech aplikací, problémy systému na vašem zařízení atd. Díky tomu může výrobce zjistit, jaké problémy máte a aktualizacemi je opravit.

Pokud se chcete dozvědět více o uchovávaných datech, můžete si o ně požádat, a to přímo na webu výrobce. Tuto možnost najdete také v již zmíněné mobilní aplikaci My Device. Vlastně se mi ta transparentnost a možnost volby ohledně odesílání zpětné vazby líbí. Hlavně by si od Nokie mělo vzít příklad mnoho výrobců, co data prokazatelně odesílají mimo EU…

 

Bezpečnost internetového připojení

Dalším velkým bezpečnostním plusem jsou bezesporu prodloužené pravidelné aktualizace systému a WPA3 pro Wi-Fi. Aktualizace budete dostávat tři roky a týká se to každý měsíc pravidelných bezpečnostních záplat, ale i verzí celého systému. Nokia také předinstalovala aplikaci ExpressVPN. Jedná se o kvalitní VPN službu, která se stará o anonymizaci vaší IP adresy a zabezpečení internetového připojení v celém vašem mobilu. V bezpečí tedy budete nejen na veřejných Wi-Fi sítích, ale ani mobilní operátor nebude vědět, co na internetu vlastně děláte. Máte tedy výrazně vyšší soukromí.

Mobilní aplikace ExpressVPN

 

 

 

Výkonu má dostatek i pro náročné mobilní hry

Když byla Nokia X30 5G představena ve dvou konfiguracích, tak jsem se hned začal obávat, jaká se na náš malý trh dostane. Naštěstí jsou Finové rozumní a na našem trhu se oficiálně nachází jen konfigurace s 8 GB RAM a 256 GB interní úložiště (UFS 3.0). Paměť není možné rozšířit paměťovou kartou, což může někoho zamrzet, ale přeci jen dnes už jsou cloudové služby pro zálohu dat poměrně levné. Srdcem mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Jak je na tom výkon v praxi? Někteří kritizují, že Nokia mohla nasadit jiný a výkonnější model procesoru. To je sice pravda, ale Snapdragon 695 jsem si vlastně ve všech testovaných mobilech pochvaloval. Je totiž nejen výborný na výdrž baterie, ale má i dostatek výkonu pro všechny nejnáročnější mobilní aplikace a během testování jsem hrál i náročné hry. Vyzkoušel jsem nejnáročnější mobilní hru současnosti, což je Fortnite. Tu je možné hrát na střední grafické nastavení se 30 FPS bez problémů. Hrál jsem také dost Apex Legends ve vysokém grafickém nastavení se 30 FPS a středním nastavení se stabilními 50 FPS.

Výkonu má Nokia X30 5G tedy dost pro pracovní nasazení s mnoha aplikacemi, ale i běh různých aplikací na pozadí. Pokud si nepotrpíte na Fortnite s maximálními grafickými detaily, tak i jako mobilní hráč můžete být spokojeni. Zvolený procesor je také výborný po stránce chlazení. I po dlouhém hraní náročných her teplota procesoru vystoupala na krásných 40°C. To je malo vzhledem k tomu, že u některých jiných mobilů běžně u her zvednu teplotu nad 50°C.

Maximální grafické nastavení Fortnite
Apex Legends – vysoké grafické nastavení se 30 FPS
Apex Legends na střední detaily s 50 FPS

 

 

 

Výdrž na jedno nabití – nabíjení mohlo být rychlejší, ale ta výdrž je super

V útrobách mobilu se nachází akumulátor (baterie) o kapacitě 4 200 mAh. Nejedná se zrovna o kapacitu, ze které by se někdo posadil na zadek. Vlastně je čistě průměrná a 5 000 mAh by papírově vypadalo lépe. Nokia však výborně zvládla optimalizaci, procesor je hodně úsporný a díky 90 Hz frekvenci displeje je výdrž velice dobrá. Záleží jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Já mám mobil v rukách vlastně furt, mám neustále aktivní obrazovku Always-On, připojení k VPN službě, používám 5G, fotím, denně instaluji mnoho aplikací a vlastně mobil využívám náročněji. Vydrží celý jeden den na jedno nabití bez hraní her bez problémů. Jestli však budete méně náročný uživatel, co občas zvedne hovor a koukne na Instagram, výdrž se může vyšplhat až na celé dva dny na jedno nabití.

Screenshoty výdrže a nastavení:

 

Po stránce nabíjení Nokia X30 už tak neexceluje. Sice se v současné době jedná o Nokii s nejrychlejším drátovým nabíjením, ale přeci jen 33 W výkon nabíjení dnes nadprůměrný není. Je vlastně čistě průměrný, protože konkurence má již i 60 W a více. Na druhou stranu 33 W je šetrnější pro životnost akumulátoru. Bezdrátové nabíjení mobil nepodporuje.

 

Jaké nabíjení Nokia X30 podporuje?

Je třeba si uvědomit, že pokud budete chtít mobil nabíjet plnou rychlostí, musíte si zakoupit dostatečně výkonný adaptér s podporovanými technologiemi. Mobil podporuje nabíjecí technologie: Qualcomm Quick Charge 3.0, Power Delivery 3.0 a PPS. Jestli budete chtít použít originální kabel z prodejního balení mobilu, budete si muset sehnat adaptér s USB-C. Rychlost nabíjení se tedy bude odvíjet podle toho, jaký adaptér použijete. Je ale rozhodně dobré, že Nokia podporuje nabíjecích technologií hned více.

 

Nabíjení maximálním výkonem:

  • 40 % za přibližně 16 minut
  • 75 % za přibližně 32 minut
  • 100 % lehce nad jednu hodinu

 

Jakou nabíječku tedy koupit?

Velká škoda, že Nokia na našem trhu své vlastní nabíjecí adaptéry pro chytré mobily neprodává. Na e-shopech však najdete za dobré ceny i výkonné a kvalitní nabíjecí adaptéry od jiných výrobců. Doporučuji se však vyvarovat těm opravdu levným a rozhodně bych žádný adaptér ani kabel nenakupoval někde v Číně. Jestli chcete šetřit, tak zkusit můžete adaptér od značky Hama za 400 Kč – odkaz, který však nebude nabíjet plným možným výkonem. Hama pak prodává i daleko lepší adaptér o výkonu 65 W skrze USB-C (Power Delivery), ale cena je už podstatně vyšší – odkaz. Skvěle mi ale fungují i originální adaptéry od Xiaomi s podporou Quick Charge 3.0. Vyzkoušený mám třeba adaptér o výkonu 67 W, který se prodává i s kabelem za 690 Kč s DPH – odkaz.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?

Už u levnějšího modelu Nokia G60 jsem si pochvaloval přepracovanou aplikaci pro focení a pořizování videa. Je přehledná a má i všechny podstatné funkce. Vidět můžete tlačítko Google Lens pro skenování a následné nalezení třeba nějakého produktu v Googlu. Dostalo se i na tlačítko pohybu, což jsou ve skutečnosti pohyblivé snímky v galérii fotek. Moc lidí o tom neví, ale Nokia vlastně byla úplně první, kdo tuto funkci před mnoha lety ještě na systému Windows Phone přinesla. Apple si tuto funkci později „vypůjčil“. Narazit můžete i na tlačítko „AI portrét“ pro ještě lepší focení lidí s rozostřeným pozadím.

Screenshoty aplikace fotoaparátu:

 

Během mého testování mobilu jsem si pochvaloval také funkčnost automatického HDR. Rychlé je i přepínání mezi ultraširokoúhlým (0,6x) a hlavním (1x) fotoaparátem. K dispozici je i tlačítko pro 2x digitální zoom, které můžete ocenit třeba při focení makro snímků. Tahem prstu po tlačítkách se pak dostanete do možnosti využívání vyššího až 8x digitálního zoomu. V běžném režimu focení je pak k dispozici tlačítko hůlky pro hlazení nedostatku pleti a v případě portrétního režimu lze na stejném umístění tlačítkem upravit sílu a styl rozostření pozadí.

Hezky svižné je i přepínání mezi režimy. Mým oblíbeným je efektivní noční režim, který má vpravo nahoře také ikonku pro přepínání mezi klasickým nočním režimem, viděním ve tmě a režimem stativu. Tyto režimy vám sami nastaví vhodné nastavení pro ideální focení v noci bez blesku. Snímky jsou pak prosvětlené a s detaily. Režim stativu je pak vhodný pro umístění mobilu do stativu pro delší 50vteřinový záznam scény, díky čemuž můžete pořídit i nějaké ty hezké snímky nočního nebe. V kolonce „Více“ najdete režim SpeedWarp pro záznam zrychleného videa, Dual Sight pro záznam videa předním i zadním fotoaparátem současně a potěší režim stabilního videa z ultraširokoúhlé fotoaparátu. Dále najdete zpomalený záběr, panorama a Profi režim pro manuální nastavení parametrů. Před lety jsme miloval vyvolávání Profi režimu gestem tahem prstu po spoušti fotoaparátu, a to funguje i na tomto modelu, což vidím moc rád. Pokud tedy budete chtít rychle sáhnout do nastavení, stačí jen tento režim snadno vysunout.

Vlevo nahoře má aplikace také podrobnější menu, které má konečně větší prvky pro nastavení a během focení venku je tedy můžete snadněji ovládat, než tomu bylo u Nokií kdysi. Rychle můžete vybrat poměr stran: 1:1, 4:3, 16:9 a 20:9, nastavit časovač, mřížku, měřič úrovně pro rovnou fotku a nastavit můžete i svůj vlastní vodoznak. Přímo v rohu fotky může být např. i vaše vlastní logo. Pod tlačítkem „Nastavení“ můžete případně vypnout zvuk spouště fotoaparátu, zakázat záznam GPS polohy pořízení fotek, nastavit funkci pro dlouhé stisknutí spouště, povolit skenování QR kódů a kvalitnější záznam zvuku (OZO Audio) při pořizování videa.

 

 

 

Je možné vyzkoušet Google Cameru?

Na mobilech Nokia jsem vždy zkoušel i povedené porty fotoaplikace Google Camera. Ta na těchto mobilech fungovala takřka vždy skvěle, protože Nokie mají čistý systém Android a podporované procesory od Qualcommu. V případě modelu X30 si můžete v případě zájmu vyzkoušet nejnovější verzi aplikace Google Camera 8.6, kde fungují všechny podstatné funkce.

Google Cameru do mobilu je nutné nainstalovat pomocí APK souboru, takže s tím bude asi experimentovat spíše jen pokročilejší uživatel. Za vyzkoušení však stojí a má třeba trochu jiné snímky ze selfie kamery s portrétním režimem a focení některých scén má i trochu jiné barevné podání.

Aplikace Google Camera 8.6.263 A11 V11

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia X30 5G se snaží být zajímavá především hlavním 50 Mpx fotoaparátem se světelností f/1,9 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Vlastně se jedná o stejný čip fotoaparátu, jako má vlajkový a podstatně dražší mobil Samsung Galaxy S22. Výrobce na něj nasadil také značku PureView, kterou v minulosti Nokia označovala své nejlepší fotomobily. Přítomný je i ultraširokoúhlý fotoaparát se 13 Mpx rozlišením, světelností f/2,4 a zorným polem 123°. K dispozici je i přisvětlovací LED blesk a čočky fotoaparátů chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass.

 

Galérie fotek pořízených mobilem Nokia X30 5G

 

 

Mají fotoaparáty Nokie X30 konkurenční výhodu?

Když jsem se podíval na mobily v této cenové kategorii a letos jsem jich i celkem dost testoval, tak Nokia X30 5G má po stránce fotoaparátů značné výhody. Konkurence rozhodně nemá tak kvalitní čip hlavního fotoaparátů a některé mobily nemají OIS. Je ostuda, když konkurence často stále nasazuje 8 Mpx ultraširokoúhlé fotoaparáty a Nokia má také širší zorné pole.

 

Jak fotí hlavní fotoaparát?

Velmi dobře a řekl bych, že na danou cenovou kategorii nadprůměrně. Líbí se mi, že se Nokia snažila o přirozené barevné podání. Hlavní fotoaparát je sice stejný, jako u Samsungu Galaxy S22, ale fotky jsou v porovnání přirozenější. Nokia má přirozené krásné barvy, zatímco Samsung barvy ve snímcích moc přesaturuje. Snímkům nechybí ani dostatek detailů po celé ploše, výborně si poradí s protisvětlem, automatické HDR funguje také příkladně a spokojen jsem byl i s makrem. Při focení detailních makro snímků velice dobře funguje 2x zoom. Jedná se však pouze o digitální zoom, což je vlastně výřez snímku z hlavního fotoaparátu. Kvalita s 2x i 3,3x zoomem je však stále dobrá a použitelná. S pevnou rukou za dobrých světelných podmínek lze pořídit i slušné snímky s 5x zoomem. Mobil umožňuje fotit až s 8x digitálním zoomem, ale snímky v maximálním přiblížením již tak kvalitní pochopitelně nejsou.

Pokud rádi fotíte za špatných světelných podmínek, tak s Nokia X30 5G budete vážně spokojeni. K dispozici je více režimů pro focení v noci a snímky jsou i běžným nočním režimem opravdu krásně prosvícené a nechybí jim detaily. Na snímcích níže v článku si také můžete všimnout, že Nokia se i v nočním režimu snažila o přirozenější vyvážení barev. Konkurence totiž snímky s nočním režimem často spíše jen hodně prosvítí, což často nepůsobí vůbec přirozeně. Já bych řekl, že noční režim Nokie fotky efektivně prosvítí, ale nijak to nepřehání. Dokonce si lze všimnout, že některé detaily kvůli vyniknutí na fotce trochu ztmaví. To se mi líbí a noční snímky jsou vážně vydařené. Pokud máte stativ, můžete si v aplikaci zapnout režim stativu a stabilně pořídit např. noční oblohu.

Hlavní snímač má vysoké 50 Mpx rozlišení, ale mobil v defaultním režimu fotí v optimalizovaném a pro úložiště úspornějším 13,1 Mpx rozlišení. Takové rozlišení je naprosto dostatečné velikost fotek se liší dle scény a režimu. V mém případě fotky mají velikost v rozmezí 1,30 – 6 MB. V aplikaci fotoaparátu je i možnost pořizovat v maximálním 50 Mpx rozlišení. Snímky pak na počítači mají skutečně podstatně více detailů, ale pro drtivou většinu uživatelů je focení v tak vysokém rozlišení naprosto zbytečné. Velikost takových snímků je také podstatně vyšší, a to v mém případě v rozmezí 8-17 MB. V tak vysokém rozlišení také nelze využívat různé režimy např. noční režim. Fotit lze i v povedeném Pro režimu s manuálním nastavením parametrů a podporován je i RAW formát pro profesionály, co fotky nadále profesionálněji upravují např. ve Photoshopu.

 

Co ten ultraširokoúhlý fotoaparát?

Ten taky odvádí velice dobrou práci a pochválit musím nejen 13 Mpx rozlišení, ale opět přirozené barevné podání a dostatek detailů i po stranách. Po stranách i v rozích snímků není vidět žádná deformace a s kvalitou snímků jsem byl velmi spokojený. Za špatných světelných podmínek už je vidět úbytek detailů a nějaký ten digitální šum, ale po zapnutí nočního režimu kvalita snímků výrazně stoupne. Digitální šum je pěkně vyhlazený a snímky jsou často zostřené. I u tohoto fotoaparátu jsou snímky ve dne i v noci pěkné a nejsou nepřirozeně přesaturované.

 

Hodnocení fotoaparátů

Když se na výsledné snímky na počítači podrobně podívám, tak bych je z obou fotoaparátů vyhodnotil jako nadprůměrné. Vlastně z fotek jsem velmi mile překvapen a výrobce nasadil výborný čip, ale výborně zvládl také celý software s post-processingem. Fotí skvěle nejen ve dne, ale i v noci a s portrétním režimem, kdy si můžete ostrost rozostření regulovat dle svých potřeb. Pokud tedy hledáte nějaký mobil s opravdu vydařenou dvojicí fotoaparátů, ale nechcete utrácet za vlajkové mobily, tak může být Nokia 30 5G žhavým kandidátem. 😉

 

 

 

Pořizování videí zadními fotoaparáty

Snímky ze zadních fotoaparátů jsem si velice pochvaloval, ale jak jsou na tom videa. Tady čekalo nadšení, ale bohužel i zklamání. Já osobně pořizuji videa pro své potřeby výhradně v rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu) a tento model umí Full HD i se 60 FPS, ale někoho zamrzí nemožnost pořizovat videa ve vyšším 4K rozlišení. Je to fakt škoda, ale na vině je právě použitý procesor, který to neumožňuje.

Screenshoty nastavení video a kino režimů:

 

Teď ale pojďme chválit. Nokia X30 má u hlavního fotoaparátu optickou stabilizace obrazu, kterou během pořizování videí rozhodně oceníte. Videa z tohoto fotoaparátu jsou hezky stabilní, mají přirozené barvy a dostatek detailů. Problém jsem neměl ani s potřebným přeostřováním na bližší objekty. V režimu video se na horní části fotoaplikace zobrazí také ikonka pro nastavení stabilizace. Tam lze stabilizaci zapnout/vypnout, ale příjemně překvapen jsem byl i stabilizačním režimem pro ultraširokoúhlý fotoaparát. Ten sice optickou stabilizaci údajně nemá a tento režim pravděpodobně pro stabilizaci využívá „jen“ software, ale opravdu to umí. Videa jsou opět hezky stabilní, mají hezké barvy a byl jsem s nimi velice spokojen. Vlastně oběma fotoaparáty můžete pořídit povedená videa.

Nokia nasadila ale další příjemné funkce! V režimu video lze jedním klepnutím na tlačítko v horní části aplikace lze zapnout aktivní potlačení hluku větru. Mezi režimy pak je režim Kino, které pořizuje video o poměru 20:9 se 24 FPS a H-Long.

 

 

 

Pořizování selfíček

V displeji se nachází malá 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,4. I při pořizováni selfíček můžete používat noční režim, pohyblivé živé snímky, automatické HDR a v případě portrétního režimu lze nastavit sílu rozostření i styl rozostření. Samotné snímky vypadají pěkně, rozostření funguje na jedničku a spokojený s kvalitou kamerky bude asi každý. Pořídit můžete i video v rozlišení Full HD se 30 FPS a režimem stabilizace. K dispozici je i Full HD se 60 FPS, ale již bez režimu stabilizace.

 

 

 

Operační systém – čistý Android s tříletou podporou

Během mého testování měl mobil operační systém Android 12. Nokia je známa tím, že Android nijak neupravuje masivní nadstavbou. To se některým uživatelům líbí a na nějaké přeplácané ikony a hlouposti kolem nenarazíte. Mobil také dostává pravidelné aktualizace důležitých bezpečnostních záplat a Nokia slíbila také až tříletou softwarovou podporu. Ta se netýká pouze bezpečnostních záplat, ale také celých nových verzí systému Android. To výrobci mohu jen pochválit.

Systém byl během mého používání hezky spolehlivý a na žádné problémy s pády aplikací, systému či zamrzání jsem nenarazil. Pomalejší bylo jen používání multitaskingu, ale to výrobce již řeší aktualizacemi. Na můj kus dorazila aktualizace aktuálních bezpečnostních záplat, která tento menší problém opravila. Pokud si tedy mobil zakoupíte, hned po prvním spuštění doporučuji připojení k domácí Wi-Fi síti a všechny dostupné aktualizace stáhnout a nainstalovat.

Screenshoty z oficiálního launcheru od výrobce:

 

Nokia X30 je vlastně v některých ohledech jiná než starší modely tohoto výrobce. Konečně zmizelo otravné a zcela zbytečné fyzické tlačítko Google Asistenta na levém boku mobilu. Asistent se přestěhoval pod zamykací tlačítko, ale lze jej úplně vypnout v: Nastavení telefonu/Systém/Gesta/Podržet vypínač. Zamykací tlačítko pak bude fungoval tradičně pro zamykání/odemykání/zapnutí a vypnutí mobilu. V tomto nastavení můžete vypnout či zapnout probuzení mobilu dvojitým klepnutím na displej, probuzení zvednutím mobilu ze stolu, odmítnutí příchozích hovorů otočením mobilu, rychlé otevírání fotoaparátů tlačítky atd.

Jelikož se jedná o čistý operační systém Android, nenabízí žádné zbytečné předinstalované hry a jiné aplikace, jako je tomu třeba u mnoha čínských výrobců. Výrobce tedy předinstaloval již zmíněnou vlastní aplikaci fotoaparátu, GoPro Quick pro editaci a vytváření video prezentací a dostalo se i na službu ExpressVPN. Jedná se o službu, která sice zdarma není, ale nabízí krytí IP adresy, výbornou odladěnost a rychlé internetové připojení i se šifrováním. Nikdo tedy nebude vědět, co na internetu vlastně děláte a díky ní můžete třeba bezpečně používat veřejné Wi-Fi sítě.

Nechcete nějaké aplikace v mobilu? ExpressVPN či aplikaci od GoPro lze pohodlně odinstalovat. U Nokií bylo také kdysi běžné, že téměř žádné aplikace od Googlu nebylo možné odinstalovat. To se letos mění a pokud chcete, můžete odinstalovat: Google Disk, Google Zprávy, YouTube Music a nějaké další. Nelze odinstalovat všechny aplikace od Googlu, ale alespoň některé lze.

Čistému Androidu vlastně mohu zkritizovat jen hlavní úvodní obrazovku. Tam je totiž widget vyhledávacího pole Google bez možnosti odstranění, a to samé se týká horního widgetu s datem a dalšími informacemi. Škoda, že nelze také přizpůsobit rozlišení mřížky ikon na obrazovkách. To však lze všechno změnit bezplatnými aplikacemi. Já si obrazovky přizpůsobil bezplatným launcherem Microsoft Launcher, otravné widgety od Googlu tedy nemám a zvolil jsem rozlišení mřížky 6×7.

Screenshoty z mnou upraveného prostředí Microsoft Launcher:

 

 

 

Konektivita – překvapivě umí eSIM

Nokia se již v názvu chlubí podporou moderních mobilních sítí 5G a logicky tedy umí i starší LTE. S těmito sítěmi jsem byl naprosto spokojený a při přeskakování mezi 5G a LTE se nestalo, že by internet byl nedostupný a při cestování došlo třeba k přerušení stahování. Spokojeni budou i uživatelé vyžadující více SIM karet. Vespod mobilu je totiž malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty a oba sloty podporují 5G. Snadno si však můžete stáhnout a používat i eSIM, o tu si lze zažádat u vašeho mobilního operátora.

Screenshoty s nastavením připojení a eSIM:

 

Některé weby chybně uvádějí, že Nokia X30 5G podporuje nejmodernější routery s Wi-Fi 6. To je však naprosto milná informace. Výrobce sice ve svých propagačních materiálech zmiňuje „Ax ready“, ale to znamená, že mobil podporuje jen některé funkce z Wi-Fi 6. V případě Nokie je to lepší zabezpečení WPA3. Rozhodně se ale nemusíte bát na problémy s Wi-Fi sítěmi. Tento model podporuje zavedené a standartní 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítě. Na žádný problém s citlivostí antén či připojení s Wi-Fi routery od různých výrobců jsem problém neměl. Je ale škoda, že Wi-Fi 6 podporovány nejsou, i když je v současné době využívá minimum lidí.

Přítomna je i funkce Wi-Fi hotspotu pro sdílení mobilního internetu do dalších zařízení. Tato funkce mi fungovala také skvěle a zvolit si můžete libovolný název Wi-Fi a vybrat lze i WPA3 zabezpečení. Nastavit lze i vlastní heslo, pásmo a naštěstí lze i zakázat automatické vypínání hotspotu. Bluetooth 5.1 pro využívání chytrých bezdrátových zařízení je také k dispozici a pro využívání bezkontaktních plateb je i NFC. Pro mapové aplikace dobře slouží navigační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Glonass, QZSS a Beidou.

 

 

 

Závěr – konečně slušná Nokia, ale mohla být levnější

Nokii X30 5G je občas kritizováno, že je dražší. V době psaní této recenze nově přicházela na trh za oficiální cenu 12 989 Kč s DPH. Cenovka třeba kolem 10 500 Kč by ji slušela sice více, ale na druhou stranu drtivá většina konkurence nemá tak kvalitní fotoaparáty a hlavní fotoaparát z podstatně dražšího vlajkového modelu od Samsungu, tak kvalitní konstrukční zpracování a zvýšenou odolnost. Ono i použití recyklovaných materiálů je nákladnější, proto to dělá jen minimum výrobců. Za tu cenu dostanete také tříletou softwarovou podporu aktualizací a tři roky záruky bez příplatků. Potěší i uchovávání dat na ve Finsku.

Nokia tedy rozhodně má co nabídnout a své zákazníky si určitě najde. Líbí se mi použitý OLED panel, elegantní design, dvoudenní výdrž na jedno nabití, možnost využívání fyzických dvou nanoSIM karet a eSIM a někdo může ocenit i ekologické kroky výrobce.

Bohužel Nokia X30 5G dokonalá není… Osobně mi chybí stereo reproduktory a rád bych viděl rychlejší nabíjení. Mohla mít i již 120 Hz obnovovací frekvenci displeje a možnost pořizovat videa ve 4K rozlišení. Absence Wi-Fi 6 v dnešní době není žádná tragédie, protože tyto sítě moc využívány nejsou a je fajn, že výrobce z Wi-Fi 6 nasadil kvalitnější zabezpečení WPA3. Vzhledem k ceně bych však Wi-Fi 6 viděl rád.

Komu bych Nokii X30 5G doporučil? Rozhodně ji ocení uživatelé, co vyžadují nadprůměrné fotoaparáty s optickou stabilizací obrazu, voděodolnost a chtějí tři aktualizace na tři verze systému Android, ale už nechtějí platit 20 a více tisíc Kč. Pokud tedy jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, může být Nokia X30 5G právě pro vás. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top