RECENZE: Nokia G11 – slušný základ pro ty, co chtějí mobil do 3 500 Kč

Finská společnost HMD Global na našem trhu již nějakou dobu prodává dvojici dostupných mobilů Nokia G21 a Nokia G11. Oba modely si jsou po designové stránce velmi podobné a liší se především svou hardwarovou výbavou. Recenzi Nokia G21 jsem již před nějakou dobou publikoval (odkaz) a v této recenzi jsem se tedy podíval na levnější model Nokia G11. Jedná se sice o opravdu levný mobil pro nenáročné, přesto se snaží nabídnout kvalitní konstrukci, třídenní výdrž na jedno nabití a svižné prostředí díky 90 Hz obnovovací frekvenci displeje. V době psaní recenze se mobil prodával za 3 489 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Design a bytelná konstrukce
  • 90 Hz IPS displej
  • FM rádio
  • Spolehlivá čtečka otisků
  • Dostatečný výkon pro méně náročné
  • Podpora microSDXC karet
  • Nadprůměrná výdrž na jedno nabití
  • Vzhledem k ceně slušná kvalita fotek
  • Tři roky aktualizací systému
  • Lze používat DualSIM s paměťovou kartou
  • LTE
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • V balení je pomalejší 10 W adaptér
  • HD+ rozlišení displeje
  • Dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Výrobce si mohl odpustit tlačítko Google Asistenta

 

 

 

Co najdu v prodejním balení?

U mobilu za tyto peníze nelze očekávat bohaté příslušenství v balení. K mobilu tedy dostanete jen potřebný základ, a to je 10 W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC karty a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – stejná, jako její sestra

Nokia G11 svým designem a konstrukčním zpracováním navazuje na její dražší sestru Nokia G21. Někomu to může vadit, ale osobně se mi tento design líbí a konstrukční zpracování je příkladné. Odlišnost je v barevném provedení a na našem trhu jsem našel Nokii G11 v tmavším (uhlovém) barevném provedení. Na stránkách výrobce je však i modrá (ledová) verze.

Zdroje: Nokia

Konstrukce mobilu je opět celoplastová, jak by asi každý od mobilu za 3 500 Kč asi očekával. Plast však drží pevně na svém místě a díky oblým tvarům mobil skvěle padne do ruky. Celkové rozměry mobilu činí 164,6 x 75,9 x 8,5 mm a váží 189 gramů.

Na čelní ploše mobilu najdeme 6,5palcový displej s kapkovitým výřezem selfie kamerky nahoře. Na ochranném skle displeje je již z výroby nalepená ochranná fólie. Nad selfie kamerkou je umístěna mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu na své horní části má 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a zdířku mikrofonu. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu MicroSDXC paměťovou kartu. Již tradičně se dostalo na nesmyslné tlačítko Google Asistenta, které můžete klidně vypnout v: Nastavení telefonu/Systém/Gesta/Tlačítko asistent Google. Na pravém boku pak najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se čtečkou otisků prstů. Spodek mobilu má zdířku mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Plastový kryt na zádech má stejně vroubkovaný povrch, jako Nokia G21. Myslím si, že je to dobře, protože díky tomu mobil neklouže tolik z rukou. Na zádech najdeme také modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – rychlá obnovovací frekvence nechybí

Nokia G11 je opravdu levný mobil pro nenáročné uživatele, proto nemůžete očekávat zázraky. Má však velký 6,5palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Překvapivě má i rychlejší 90 Hz obnovovací frekvenci, což konkurence za tyto peníze moc nemá. Prostředí systému a některé aplikace jsou díky tomu svižnější. V nastavení si můžete vybrat pevně 60 Hz frekvenci nebo adaptivní nastavení, kdy si systém a aplikace automaticky vybírají 60 nebo 90 Hz dle potřeby.

IPS displej má i hezké věrné barevné podání, teplotu barev lze manuálně poupravit a slušné jsou i pozorovací úhly. Problém nemám ani s automatickou regulací jasu či viditelností na přímém světle, kterou však trochu kazí nalepená ochranná fólie z výroby. Kdyby vám vadila, můžete ji odlepit.

Po stránce zvuku si myslím, že Nokia G11 nijak nezklame. Má jeden hlasitý reproduktor pro multimediální obsah, a ten hraje dostatečně hlasitě. Jeho kvalita pak odpovídá ceně mobilu. Vršek mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor a připojit můžete svá oblíbená drátová sluchátka, mikrofony nebo jiné příslušenství. V mobilu je již předinstalováno také FM rádio, které můžete po připojení sluchátek používat ve sluchátkách, ale i z hlasité reproduktoru. Sluchátka totiž slouží jako anténa pro příjem signálu.

FM rádio

 

 

 

Odemykání mobilu – stačí se dotknout boku

Mobil můžete odemykat otiskem prstu i obličejem. V případě obličeje je odemykání ve dne bezproblémové, ale za horších světelných podmínek je dle očekávání pomalejší. Čtečka otisků prstů se pak nachází na boku mobilu, což je nejlepší možné umístění. Praváci na ní snadno dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. Odemykání je bleskové a spolehlivé. Čtečku otisků mohu tedy jen pochválit.

Zamykací tlačítko se čtečkou otisků prstů na pravém boku mobilu

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Nokia G11 v sobě ukrývá osmijádrový procesor Unisoc T606. Tento procesor bych v této cenové kategorii očekával. Dále jsou k dispozici 3 GB pamětí RAM a 32 GB interní úložiště s možností rozšíření paměťovou kartou microSDXC. Dle stránek výrobce je možné používat až 512 GB paměťovou kartu.

Mobil za tyto peníze není určen na hraní náročných her. Výkon je však naprosto dostačující pro svižný běh prostředí systému, focení či používání běžných náročnějších aplikací s multitaskingem. I nějaké ty méně náročné hry si zahrajete, ale na nějaké Call of Duty bych raději zapomněl.

Testy mobilu v Geekbench 5 a AnTuTu Storage Test

Výrobce se ve svých propagačních materiálech všude chlubí tím, že Nokia G11 je schopna vydržet celé 3 dny na jedno nabití. V mobilu totiž je akumulátor se slušnou kapacitou 5050 mAh a zvolený procesor je také úsporný. Záleží ovšem jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Pokud mobil budete používat běžně, což je sledování Instagramu, občas odepisování v nějaké aplikaci a občasné focení, tak mobil skutečně vydrží dva a půl dne. Třídenní výdrž tedy rozhodně nereálná není.

Snad nikdo by u takového mobilu neočekával nějakou úchvatnou rychlost nabíjení. V prodejním balení sice najdete 10 W nabíjecí adaptér, ale mobil ve skutečnosti umí až 18 W rychlejší nabíjení. Mobil se mi pomocí pomalejšího, tedy 10 W nabíjecího adaptéru nabil za přibližně dvě a půl hodiny. Jestli budete chtít nabíjet o něco rychleji, stačí si zakoupit nějaký kvalitní 18 W nabíjecí adaptér. Více o takových adaptérech se dočtete v samostatném článku (odkaz na článek).

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

U většiny mobilů značky Nokia je aplikace pro focení hezky zpracovaná a nepostrádá žádné podstatné funkce. V případě Nokie G11 jsem neměl po stránce funkcionality velká očekávání, ale překvapivě aplikace funguje poměrně svižně, je přehledná, umí pořizovat pohyblivé snímky a snadno lze nastavit i poměr stran snímků.

Nad pruhem režimů jsou tlačítka pro využívání 2x digitálního zoomu a tlačítko retuše. Mezi režimy pak je k dispozici noční režim, portrétní režim pro focení s rozostřeným pozadím, zpomalený záběr, panorama či časoběr. Pomalejší je jen zpracování snímků pořízených nočním režimem, ale to je v této cenové kategorii běžné. Dobře pak funguje i automatické HDR.

V nastavení aplikace fotoaparátu je pak možnost vypnout zvuk spouště či ukládání GPS polohy pořízení snímků. Nastavit lze i mřížku, skenování QR kódů a HDR.

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Od mobilu za cenu kolem 3 500 Kč nelze očekávat ultraširokoúhlý fotoaparát nebo teleobjektiv. Není tedy žádným překvapením, že ze tří fotoaparátů za zmínku stojí jen ten hlavní. Ten má 13 Mpx rozlišení se světelností f/2,2. Zbylé fotoaparáty mají pouhé 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a hloubku ostrosti.

Hlavní snímač za dobrých světelných podmínek odvádí překvapivě dobrou práci. Snímky nejsou nijak přesaturované a barvy jsou přirozené. Příjemně překvapen jsem byl s detaily a ostrostí po celé ploše fotek, v čemž konkurence často zaostává. Hlavní fotoaparát umí pořídit i hezké makro, dobře funguje automatické HDR a použitelný je i 2x digitální zoom. Za špatných světelných podmínek se pak detaily vytrácí a je znát i digitální šum. Snímkům dost pomůže noční režim, ale ten fotky pořizuje o něco pomaleji než u dražších mobilů.

Nokia G11 si myslím fotí slušně a méně náročný uživatel, na kterého míří bude s kvalitou fotek jistě spokojený.

 

 

 

Jak je na tom zadní fotoaparát s pořizováním videa?

Mobil umí pořizovat video zadním fotoaparátem v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). 4K rozlišení tedy očekávat nelze. Během pořizování videa lze digitální zoomovat, používat přisvětlovací blesk a horní část aplikace má i tlačítko pro zapnutí funkce aktivního potlačení hluku větru.

Kvalita pořízených videí je vzhledem k ceně dobrá a videím nemám vlastně žádné výtky. Videa mají dobré barvy, a i dostatek detailů. Stabilizace vzhledem k ceně špatná není. Od mobilu za tyto peníze nemůžete chtít perfektní stabilizaci.

 

 

 

Co pořizování selfíček?

V displeji se nachází malá 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,0. Ta nefotí vůbec zle a jsem mile překvapen tím, jak dobře zvládá pořizování snímků portrétním režimem. Tento režim za vámi efektivně rozostří pozadí. Dostalo se i na režim s retuší.

Selfie kamerou s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – dostanete dvě verze Androidu

V době psaní recenze měla Nokia G11 v sobě Android 11 a je celkem škoda, že již nemá novější Android 12. Výrobce však tvrdí, že tento model bude dostávat pravidelné aktualizace po celé tři roky. Dva roky budete dostávat nové verze systému, a to znamená, že dostanete Android 13 a Android 14. Tři roky pak budete dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty.

Myslím si, že systém v mobilech Nokia nemá moc smysl popisovat. Zkrátka je čistý a neobsahuje žádné hlouposti kolem. Prostředí bylo hezky svižné a nesetkal jsem se s žádným zamrzáním či jinými problémy.

Jedinou výtku mam k předinstalovaným zbytečným aplikacím Netflixu a LinkenInu. Ty je možné však bez problémů odinstalovat. V menu aplikací najdete také aplikaci ExpressVPN, kterou také můžete v případě potřeby odinstalovat, ale zvážil bych její vyzkoušení. Jedná se totiž o kvalitní službu pro bezpečné používání internetu a krytí vaší IP adresy. Vyzkoušet si ji můžete na třicet dní zdarma.

 

 

 

Konektivita – pochvala za šuplík se sloty

V mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty. To znamená, že lze používat funkce DualSIM a paměťovou kartou microSDXC současně. Oba nanoSIM sloty podporují všechna naše LTE pásma a připojit se lze i ke standartním 2,4 GHz Wi-Fi sítím.

USB-C konektor neslouží jen pro nabíjení, ale také podporuje OTG. Připojit tedy můžete i podporovaný flash disk. Pro bezdrátová sluchátka a další chytré hračky dobře slouží Bluetooth 5.0 s podporou kodeků AptX/AptX-HD. Navigační aplikace si pak díky systémům: GPS/A-GPS, Galileo a Glonass také užijete.

 

 

 

Závěr – za ty peníze slušný mobil

Od mobilu za cenu kolem 3 500 Kč nemůžete očekávat moc, ale Nokia G11 je sympatický mobil pro nenáročné uživatele, co chtějí spolehlivý mobil. Má kvalitní konstrukci, lze využívat DualSIM s paměťovou kartou současně, má rychlé prostředí díky 90 Hz displeji, spolehlivou čtečku otisků prstů a velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Ve dne můžete pořídit i slušné snímky hlavním fotoaparátem. Pochvalu si výrobce odnáší také za tříletou softwarovou podporu.

Kdybych chtěl rýpat, tak Nokii G11 vytknu nižší HD+ rozlišení displeje, dva zbytečné 2 Mpx zadní fotoaparáty a zbytečné tlačítko Google Asistenta. Celkem nechápu, proč výrobce do balení dodává 10 W nabíjecí adaptér, když mobil umí 18 W nabíjení. Nenáročný uživatel, který nabíjí mobil přes noc však rychlost nabíjení asi řešit nebude.

Když si vše opravdu shrnu, tak pokud překousnete HD+ rozlišení displeje a chcete spolehlivý mobil do 3 500 Kč, může se rozhodně jednat o žhavého kandidáta a Nokii G11 mohu doporučit. Konkurence má už i někdy rychlejší nabíjení, ale zas často neumí dvě SIM s paměťovou kartou současně, nemá 90 Hz frekvenci displeje a rozhodně nemá tříletou podporu aktualizací.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*