Jak fotí Nokia X30 5G s vlajkovým fotoaparátem a OIS?

Nokia X30 5G sice není vlajkovým modelem a zapadá do střední třídy, ale výrobce si dal po stránce fotoaparátů záležet. Na zádech je moc pěkně broušený hliníkový modul dvou fotoaparátů. Ano, „jen“ dvou fotoaparátů a nehraje na jejich nesmyslný počet. Jsem strašně rád, že Nokia konečně opustila od zbytečných 2 Mpx fotoaparátů. Kdyby to tak dělal každý výrobce, hned by byl svět krásnější.

Nokia X30 5G se snaží být zajímavá především hlavním 50 Mpx fotoaparátem se světelností f/1,9 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Vlastně se jedná o stejný čip fotoaparátu, jako má vlajkový a podstatně dražší mobil Samsung Galaxy S22. Výrobce na něj nasadil také značku PureView, kterou v minulosti Nokia označovala své nejlepší fotomobily. Přítomný je i ultraširokoúhlý fotoaparát se 13 Mpx rozlišením, světelností f/2,4 a zorným polem 123°. K dispozici je i přisvětlovací LED blesk a čočky fotoaparátů chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass.

 

Mají fotoaparáty Nokie X30 konkurenční výhodu?

Když jsem se podíval na mobily v této cenové kategorii a letos jsem jich i celkem dost testoval, tak Nokia X30 5G má po stránce fotoaparátů značné výhody. Konkurence rozhodně nemá tak kvalitní čip hlavního fotoaparátů a některé mobily nemají OIS. Je ostuda, když konkurence často stále nasazuje 8 Mpx ultraširokoúhlé fotoaparáty a Nokia má také širší zorné pole.

 

Jak fotí hlavní fotoaparát?

Velmi dobře a řekl bych, že na danou cenovou kategorii nadprůměrně. Líbí se mi, že se Nokia snažila o přirozené barevné podání. Hlavní fotoaparát je sice stejný, jako u Samsungu Galaxy S22, ale fotky jsou v porovnání přirozenější. Nokia má přirozené krásné barvy, zatímco Samsung barvy ve snímcích moc přesaturuje. Snímkům nechybí ani dostatek detailů po celé ploše, výborně si poradí s protisvětlem, automatické HDR funguje také příkladně a spokojen jsem byl i s makrem. Při focení detailních makro snímků velice dobře funguje 2x zoom. Jedná se však pouze o digitální zoom, což je vlastně výřez snímku z hlavního fotoaparátu. Kvalita s 2x i 3,3x zoomem je však stále dobrá a použitelná. S pevnou rukou za dobrých světelných podmínek lze pořídit i slušné snímky s 5x zoomem. Mobil umožňuje fotit až s 8x digitálním zoomem, ale snímky v maximálním přiblížením již tak kvalitní pochopitelně nejsou.

Pokud rádi fotíte za špatných světelných podmínek, tak s Nokia X30 5G budete vážně spokojeni. K dispozici je více režimů pro focení v noci a snímky jsou i běžným nočním režimem opravdu krásně prosvícené a nechybí jim detaily. Na snímcích níže v článku si také můžete všimnout, že Nokia se i v nočním režimu snažila o přirozenější vyvážení barev. Konkurence totiž snímky s nočním režimem často spíše jen hodně prosvítí, což často nepůsobí vůbec přirozeně. Já bych řekl, že noční režim Nokie fotky efektivně prosvítí, ale nijak to nepřehání. Dokonce si lze všimnout, že některé detaily kvůli vyniknutí na fotce trochu ztmaví. To se mi líbí a noční snímky jsou vážně vydařené. Pokud máte stativ, můžete si v aplikaci zapnout režim stativu a stabilně pořídit např. noční oblohu.

Hlavní snímač má vysoké 50 Mpx rozlišení, ale mobil v defaultním režimu fotí v optimalizovaném a pro úložiště úspornějším 13,1 Mpx rozlišení. Takové rozlišení je naprosto dostatečné velikost fotek se liší dle scény a režimu. V mém případě fotky mají velikost v rozmezí 1,30 – 6 MB. V aplikaci fotoaparátu je i možnost pořizovat v maximálním 50 Mpx rozlišení. Snímky pak na počítači mají skutečně podstatně více detailů, ale pro drtivou většinu uživatelů je focení v tak vysokém rozlišení naprosto zbytečné. Velikost takových snímků je také podstatně vyšší, a to v mém případě v rozmezí 8-17 MB. V tak vysokém rozlišení také nelze využívat různé režimy např. noční režim. Fotit lze i v povedeném Pro režimu s manuálním nastavením parametrů a podporován je i RAW formát pro profesionály, co fotky nadále profesionálněji upravují např. ve Photoshopu.

 

Co ten ultraširokoúhlý fotoaparát?

Ten taky odvádí velice dobrou práci a pochválit musím nejen 13 Mpx rozlišení, ale opět přirozené barevné podání a dostatek detailů i po stranách. Po stranách i v rozích snímků není vidět žádná deformace a s kvalitou snímků jsem byl velmi spokojený. Za špatných světelných podmínek už je vidět úbytek detailů a nějaký ten digitální šum, ale po zapnutí nočního režimu kvalita snímků výrazně stoupne. Digitální šum je pěkně vyhlazený a snímky jsou často zostřené. I u tohoto fotoaparátu jsou snímky ve dne i v noci pěkné a nejsou nepřirozeně přesaturované.

 

Hodnocení fotoaparátů

Když se na výsledné snímky na počítači podrobně podívám, tak bych je z obou fotoaparátů vyhodnotil jako nadprůměrné. Vlastně z fotek jsem velmi mile překvapen a výrobce nasadil výborný čip, ale výborně zvládl také celý software s post-processingem. Fotí skvěle nejen ve dne, ale i v noci a s portrétním režimem, kdy si můžete ostrost rozostření regulovat dle svých potřeb. Pokud tedy hledáte nějaký mobil s opravdu vydařenou dvojicí fotoaparátů, ale nechcete utrácet za vlajkové mobily, tak může být Nokia 30 5G žhavým kandidátem. 😉

 

Galérie fotek pořízených mobilem Nokia X30 5G

Všechny snímky níže jsem pořídil mobilem Nokia X30 5G. Pro zvětšení fotek na ně stačí kliknout a poté pohodlně procházet klikáním myši na šipky, pomocí šipek na klávesnici a v případě mobilu třeba tahem prstu do stran. Všechny snímky jsou bez úprav a jsou pořízeny za různých podmínek. Pod každou fotkou najdete tedy krátký popisek, kde se dozvíte, jak byla fotka pořízena.

Mezi fotkami je většina pořízena aplikací fotoaparátu od výrobce, ale pro nějaké to porovnání jsem přiložil i fotky z doinstalované aplikace Google Camera 8.6. Více snímků z Google Camery najdete v samostatném článku – odkaz na článek.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*