RECENZE: Nokia G60 5G – Finové konečně mají 120 Hz displej a slušný procesor

Mobily Nokia o sobě dávají po delší pauze znovu vědět a finská společnost HMD Global na veletrhu IFA 2022 představila nové mobily Nokia G60 5G a Nokia X30 5G. V této recenzi jsem se podíval na dostupnější Nokii G60, která přichází se 120 Hz velkým displejem, výborným procesorem, slušnými fotoaparáty, prodlouženou zárukou na tři roky a také tříletou podporou aktualizací. V době psaní recenze se mobil začínal prodávat za stanovenou cenu 8 499 Kč s DPH.

 

 

 

Pozitiva:

  • Tříletá záruka
  • Kvalitní konstrukční zpracování a zajímavá záda mobilu
  • 120 Hz IPS displej
  • 3,5 mm jack a FM rádio
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Slušný výkon i na hraní her
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Vylepšená aplikace fotoaparátu
  • Lze experimentovat s Google Camerou
  • Slušné snímky
  • Videa z ultraširokoúhlého fotoaparátu
  • Kvalitní selfies
  • Operační systém s tříletou podporou
  • Konektivita s podporou eSIM
  • Rozumná stanovená cena

 

Negativa:

  • V balení není adaptér
  • Nabíjení mohlo být rychlejší
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát mohl mít 8 Mpx rozlišení
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Nelze nastavit pevně 60 FPS u videí

 

 

 

Obsah balení – ach ta ekologie…

Výroba mobilních telefonů vždy byla poměrně dost neekologická. Mobily Nokia chtějí jít příkladem a chtějí být ekologičtější. To se projevuje i na obsahu balení, kde se již nenachází nabíjecí adaptér. Výrobci tak chtějí minimalizovat elektronický odpad, protože předpokládají, že nějaký ten adaptér již máte doma. Je to moc hezká myšlenka, ale já osobně bych rád nabíjecí adaptér v balení viděl… K mobilu dostanete tedy jen nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – konstrukce z recyklovaného plastu

Abych byl upřímný, tak je mi ekologie ve světě technologií úplně jedno. Je ale hezké, že se Nokia snaží své mobily nově vyrábět z recyklovaných materiálů. Nokia G60 5G má dle výrobce zadní kryt ze 100% recyklovaného plastu a rám mobilu je pak ze 60% recyklovaného plastu. Konstrukce má také standartní certifikaci IP52, což není certifikace pro potopení, ale nějaký ten menší déšť by vydržet měla. I u slotu pro nanoSIM/microSD se nachází gumové těsnění.

Zdroje: Nokia

Nokia G60 5G byla představena v černém a světelném provedení. Na náš trh se ale asi podívá pouze černá verze. Celkové rozměry mobilu činí: 165,99 x 75,93 x 8,61 mm a váží 190 gramů. Jedná se tedy o velký moderní mobil, přesto do ruky padne dobře a ovládání mobilu je příjemné.

Čelní plocha nabízí 6,58palcový displej s minimalizací rámečků. Horní část displeje má v sobě kapkovitý výřez se selfie kamerou a všemi potřebnými senzory. Nad výřezem je pak mřížka reproduktoru pro hovory. K čelní straně nemám nějaké zásadní výtky, ale asi bych raději viděl v displeji průstřel se selfie kamerou, než výřez. Mobil by pak působil o něco moderněji.

Na horní části rámu mobilu je jen zdířka mikrofonu a levý bok mobilu v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM a microSDXC karty. Pravý bok na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, ve kterém je ukrytá čtečka otisků prstů. Vespod mobilu je překvapivě ještě 3,5 mm jack konektor pro sluchátka, zdířka mikrofonu, USB-C a výdech hlasitého reproduktoru.

Celá zadní část mobilu je plastová, ale je hezká a pod určitými úhly na světle si můžete všimnout jakýchsi teček. Ty jsem u mobilů ještě neviděl a Nokia se tak snaží trochu odlišit, což mohu jen pochválit. Vypadá to hezky, a především u černého provedení mobilu musí světlejší tečky na krytu vypadat ještě lépe. Na zádech je modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Chválím za oblé hrany modulu, díky čemuž nijak neškrábe do rukou.

 

 

 

Displej – konečně Nokia nasadila rychlou frekvenci!

Nokia G60 5G má velký 6,58palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a poměrem stran 20:9. O ochranu displeje se stará tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5. V kapkovitém výřezu displeje je senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu a maximální jas displeje je 500 nitů. Není to nejvyšší hodnota svitu, ale na tuto cenovou kategorii je běžná a stačí i pro viditelnost na světle.

V této cenové kategorii je stále běžné, že mobily mají IPS displeje. Ten u Nokie G60 má hezké věrné barevné podání s možností manuálního upravení. Příkladné jsou i pozorovací úhly a překvapivě můžete používat i funkci Always-On. Tato funkce umí zobrazit čas, datum a nové notifikace i na zamčeném černém displeji. Jelikož má mobil IPS panel, výrazně se tato funkce projeví na spotřebě baterie. Nastavit ale můžete probuzení obrazovky při příchozích notifikacích.

Always-On obrazovka na IPS displeji

Když se podívám na loňské modely mobilů Nokia, tak ani jeden neměl rychlejší obnovovací frekvenci displeje. Až letos Nokia konečně přišla s 90 Hz obnovovací frekvencí u levných modelů Nokia G11 a Nokia G21. Nokia G60 5G má rychlejší 120 Hz frekvenci displeje. To vidím rád a jak si na rychlejší frekvenci zvyknete, již není cesty zpět. V nastavení displeje si můžete vybrat mezi automatickou regulací frekvence dle potřeb systému a aplikací nebo pomalejší 60 Hz frekvenci. Škoda, že nelze nastavit pevné nastavení na 120 Hz. Adaptivní obnovení však funguje výborně a přepne se automaticky na maximum, když začnete v prostředí systému či aplikacích skrolovat a dělat jiné úkony. To můžete vidět v testu na krátkém videu, kde je vidět aktuální frekvence displeje v levém rohu.

 

 

 

Zvuk – používat můžete svá oblíbená sluchátka

Od mobilu za tyto peníze nelze očekávat nějakého výborného hudebníka. Pro multimédia slouží jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Ten hraje dostatečně hlasitě a jeho kvalita odpovídá ceně mobilu. Je tedy spíše průměrný.

Na spodní části mobilu se nachází také ještě 3,5 mm jack pro připojení starých drátových sluchátek, mikrofonu či jiného příslušenství. Po připojení sluchátek do jacku můžete používat i FM rádio z hlasitého reproduktoru. Pro bezdrátový poslech hudby ve sluchátkách či reproduktoru pak skvěle slouží Bluetooth 5.1 s kodeky: Qualcomm aptX a aptX-HD.

 

 

 

Odemykání mobilu – rychlost a spolehlivost

Čtečka otisků prstů je zabudovaná přímo do zamykacího tlačítka. Jedná se dle mého názoru o nejlepší možné umístění. Praváci na senzor v tlačítku snadno dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. Samotné odemykání je velmi rychlé a spolehlivé.

Nokia měla kdysi u některých mobilů nespolehlivé odemykání obličejem, ale ta doba je již konečně pryč. Hned po prvotním startu mobilu si můžete zadat PIN, otisk prstu, ale i naskenovat svůj obličej. Odemykání obličejem probíhá skrze běžnou selfie kameru v displeji, je rychlé a fungovalo mi i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Jak je na tom výkon? Zahraju si?

Nokia se letos konečně rozhodla nasazovat moderní a pořádné procesory. V Nokii G60 5G se nachází osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G s maximálním taktem 2,21 GHz, který jsem si letos i u konkurenčních mobilů pochvaloval. Na náš trh se mobil dostal v konfiguraci se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm (UFS 2.2). To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test, Geekbench 5

Procesor Snapdragon 695 je nejen úsporný, ale na danou cenovou kategorii i opravdu výkonný. 6 GB paměti RAM také postačují pro všechny náročné mobilní aplikace, multitasking i hry. Na rozdíl od jiných redakcí výkon opravdu testuji na nejnáročnějších hrách. Tou úplně nejnáročnější je aktuálně Fortnite, tu je možné hrát na střední grafické nastavení. Apex Legends je pak možné hrát i na nejvyšší grafické nastavení.

  • Fortnite: Střední nastavení (Medium), 30 FPS, 3D 100%
  • Apex Legends: Vyšší nastavení (UltraHD), 30 FPS (High)/Střední grafické nastavení (Normal) s 50 FPS (Very High)

Alespoň každý mobil s tímto procesorem, co jsem měl možnost testoval měl dobré chlazení. To samé se týká i Nokie G60. Po náročném hraní teplota vyšplhala maximálně na 42 °C, a to není moc. Na jiných mobilech se s mým používáním často dostávám i nad 50 °C.

Grafické nastavení hry Fortnite
Fortnite
Grafické nastavení hry Apex Legends
Grafické nastavení hry Apex Legends
Apex Legends

 

 

 

Výdrž na jedno nabití, nabíječky a rychlost nabíjení

Uvnitř mobilu se ukrývá akumulátor o kapacitě 4 500 mAh. Jedná se na dnešní poměry o naprosto běžnou kapacitu, ze které se nikdo na zadek neposadí. Díky výborné optimalizaci a úspornému procesoru však mobil bez problémů celý den pracovního nasazení vydrží. Pokud nebudete hrát hry nebo nebudete celý den na sociálních sítích, můžete se dostat i na jeden a půl dne.

K nabíjení mobilu slouží oboustranný konektor USB-C a mobil podporuje maximální nabíjecí výkon nabíjení 20 W. No, je to trochu rychlejší než předešlé Nokie, ale stále to nejrychlejší rozhodně není. Konkurence má často nabíjení rychlejší a Nokie mohla nasadit alespoň 33 W. Pokud však budete nabíjet přes noc, rychlost nabíjení pravděpodobně řešit vůbec nebudete. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije přibližně za 1 hodinu a 30 minut.

 

Jak je to s těmi nabíječkami?

Jak jsem na začátku recenze zmiňoval, v balení je k dispozici pouze nabíjecí/datový USB-C kabel a adaptér do zásuvky tedy bohužel k mobilu nedostanete. Jedná se o kvalitní kabel, který si rozumí i s notebooky a jinými zařízeními. Pokud jej však budete chtít využívat, musíte si sehnat adaptér s USB-C na obou koncích.

Na našem trhu sice na některých e-shopech najdete nabíječky se značkou Nokia, ale jedná se o nevýkonné adaptéry vhodné většinou spíše jen pro tlačítkové mobily. Dle stránek výrobce Nokia G60 5G podporuje nabíjecí technologie Qualcomm Quich Charge 2.0 a Power Delivery 3.0. Během testování si mobil rozuměl asi se všemi mými nabíjecími adaptéry i powerbankami od různých výrobců.

Pokud máte doma adaptér od nějakého starého mobilu, pravděpodobně jej můžete použít. Podívejte se však na jeho výkon nabíjení, aby se mobil nenabíjel celý den. Staré nabíječky totiž často mají nepoužitelný výkon. Doporučuji tedy koupit nějaký nový adaptér. V žádném případě však nekupujte ty nejlevnější a rozhodně se neobracejte na AliExpress a podobné služby. Pro dobrou životnost akumulátoru v mobilu i vaše bezpečí je lepší si koupit nějaký kvalitní adaptér. Na známých velkých e-shopech jich je více a sáhnout můžete třeba po 20 W adaptéru od ověřené značky FIXED (odkaz do obchodu). Ten stojí kolem 500 Kč, podporuje nabíjecí technologie a maximální nabíjecí tohoto mobilu.

Zdroje: CZC.cz
Zdroje: CZC.cz

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?

Výrobce se v aplikaci fotoaparátu hned po prvním spuštění chlubí, jak celé její prostředí a funkce vylepšil. Na první pohled vypadá aplikace stále stejně, jako u starších Nokií, ale vážně prošla výrazným vylepšením. Výborně funguje automatické rozpoznávání scén a aplikace vám tedy bude i doporučovat, kdy je vhodné zapnout noční nebo portrétní režim. Vlevo nahoře je také ikona do menu, kde se ukrývají užitečná tlačítka pro nastavení poměru stran fotek nebo rozlišení videí, časovač, focení v maximálním 50 Mpx rozlišení a přechod do podrobnějšího nastavení. V podrobném nastavení lze vypnout zvuk spouště a záznam polohy do metadat snímků, čtení QR kódů, využívání formátu HEIF a další.

V aplikaci již tradičně narazíte také na ikonu funkce Google Lens. Zjistil jsem, že většina lidí tuto funkci vůbec nezná, ale jedná se o šikovného pomocníka. Ten umí také skenovat obyčejné QR kódy, ale i objekty, které chcete rychle vyhledat Googlem. Vyfotit můžete také nějaký text např. na papíře, fotku v Google Lens otevřít, text zkopírovat nebo v případě potřeby i automaticky přeložit. Přítomna je i funkce pohyblivých snímků, kdy se snímky v galérii fotek chvilku hýbou. Tuto funkci někteří přičítají Applu, ale ve skutečnosti ji měla úplně první Nokie, a to ještě v období řady Nokia Lumia se systémem Windows Phone. Zajímavá je i funkce AI portrét pro vylepšování vašich portrétů a nastavit lze i HDR (funguje i automaticky). Níže v aplikaci je pak trojice tlačítek pro přepínání mezi hlavním (1x) i ultraširokoúhlým fotoaparátem (0,6x), ale i 2x – 8x digitálním zoomem.

Aplikaci musím pochválit svižné prostředí a rychlé přepínání mezi fotoaparáty. V pruhu režimů se nachází také výrazně vylepšený noční režim. Na něj se stačí v pruhu režimů přepnout a ikonou vpravo nahoře můžete podrobněji nastavit režimy pro focení za špatného světla, mezi kterými je: Noční režim, Vidění ve tmě a Režim stativu. Poslední z režimů je vhodný, když mobil vložíte do stativu nebo jej o něco zapřete, aby se nehýbal. Zaznamenává scénu totiž déle, aby byla více prosvícena. Výborně funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím a sílu rozostření si můžete manuálně upravit. Sáhnout můžete i po panoramatech a režimu pro záznam z přední i zadní kamery současně, což je také funkce, kterou Nokia do mobilů nasadila jako první.

 

 

 

Google Camera – když chcete experimentovat

Na mobilech Nokia jsem vždy rád testovat portované verze aplikace Google Camera. Ta na těchto mobilech funguje dobře, a to díky čistému Androidu a procesorům od Qualcommu. Běžného uživatele tato aplikace asi zajímat vůbec nebude, ale pokud budete chtít experimentovat, můžete si Google Cameru v nové verzi 8.6 do Nokie G60 5G klidně stáhnout a nainstalovat. Po instalaci však doporučuji přejít do nastavení aplikace a zvolit maximální možné rozlišení snímků (bude fotit ve 12 Mpx).

Google Camera 8.6 má jiné prostředí a noční režim ji funguje trochu jinak než aplikace fotoaparátu od Nokie. Rozdíl nočních režimů je v tom, že Google Camera snímek tolik neprosvětlí, ale zas má více detailů. V mobilu můžete mít jak aplikaci od výrobce, tak i Google Cameru, a tu můžete klidně odinstalovat.

 

 

 

Jak fotí tři zadní fotoaparáty?

Mobil na svých zádech nabízí modul třech fotoaparátů. Hlavní snímač má 50 Mpx rozlišení a světelnost f/1,8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý, má 5 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Poslední fotoaparát je dle očekávání zbytečný, protože má pouze 2 Mpx rozlišení a složí pro snímání hloubky ostrosti.

Od fotoaparátů u mobilu za cenu kolem 8 500 Kč nemám velká očekávání. Oba fotoaparáty Nokie G60 5G umí ale pořídit hezké snímky, které ve dne mají na rozdíl od některé konkurence krásné věrné barevné podání bez nadměrné saturace, dostatek detailů a dobře se fotí i detailnější makro snímky. V případě makra můžete sáhnout i po použitelném 2x digitálním zoomu. Zoomovat lze až 8x, ale takové snímky mají již vyšší ztrátu kvality. Velice dobře funguje i automatické HDR a fotit lze v poměru stran 4:3, 16:9 i 20:9.

Ultraširokoúhlé fotoaparáty jsou u mobilů v této cenové relaci slabinou mobilů. Je škoda, že Nokia nenasadila vyšší 8 Mpx rozlišení. Ve dne jsou vzhledem k ceně snímky ale hezké, i když po stranách je trochu vidět digitální šum. Na focení venku na výletech v přírodě však může posloužit dobře. Na focení za horších světelných podmínek bych však raději použil hlavní 50 Mpx snímač.

Mobilní aplikace fotoaparátu se hned po prvotním spuštění chlubí, že má vylepšený noční režim 2.0. Aplikace se vám automaticky snaží doporučit, kdy je vhodné noční režim zapnout. Využít můžete i režim stativu, kdy stačí mobil nehybně držet několik vteřin, aby aplikace stihla zaznamenat scénu déle a více ji prosvítit. Noční režim je vážně účinný a musím ho pochválit. Snímky výrazně prosvítí a vzhledem k ceně jsou snímky pěkné.

 

 

 

Jak zadní fotoaparáty pořizují video?

Co se pořízení videí týče, je to u Nokie G60 5G trochu zvláštní. V mobilní aplikaci můžete nastavit pořizování videí v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Dokonce i u ultraširokoúhlého fotoaparátu se aplikace tváří, že bude pořizovat video se 60 FPS, ale ve skutečnosti pořizuje dle mého očekávání video se 30 FPS. To by výrobce mohl aktualizací opravit. Hlavní fotoaparát sice umí pořizovat video se 60 FPS, ale bohužel 60 FPS není nastaveno pevně. Funguje to tedy tak, že aplikace během pořizování sama nastavuje snímky za vteřinu dle potřeby. Osobně mi to nevadí, ale někdo by s tím problém mít mohl.

V této cenové relaci optickou stabilizaci obrazu (OIS) neočekávám a přítomná je jen elektronická stabilizace obrazu, kterou v aplikaci můžete zapnout či vypnout. Ta funguje obstojně a videa nejsou příliš roztřesená. Je zajímavé, že u ultraširokoúhlého fotoaparátu jsou videa o něco stabilnější. Spokojen jsem byl i se zvukem, barevným podáním a dostatkem detailů. Trochu mi však vadí, že během natáčení fotoaparát pomalu přeostřuje na bližší objekty, jak můžete vidět na videu níže.

 

 

 

Jak je na tom kvalita pořízených selfíček?

V kapkovitém výřezu je kamerka s průměrným rozlišením 8 Mpx se světelností f/2,0. V aplikaci fotoaparátu se nachází funkce AI portrét, která se stará u automatické nastavení vašich portrétů. Sáhnout můžete tedy po portrétním režimu, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Rozostření funguje výborně a lze si jej během focení manuálně upravit. Když si snímky pořízené tímto režimem otevřete v galérii fotek (aplikaci Google Fotky), můžete je klepnutím na ikonu snadno upravovat. V úpravách je vylepšení snímků pořízených za špatného světla i intenzita rozostření.

Rozlišení kamerky je sice průměrné, ale kvalita snímků se mi líbí. Váš obličej je výrazný a nejsou na něj automaticky aplikovány žádné ohyzdné „zkrášlovací“ efekty, jako u čínské konkurence. Chválím, že i u selfies lze používat automatické HDR a noční režim. Kamerkou můžete i natáčet videa v rozlišení Full HD se 30 FPS.

Vyfoceno s portrétním režimem
Špatné světlo, automatika bez portrétního ani nočního režimu
Vlevo bez nočního režimu, vpravo s nočním režimem

 

 

 

Operační systém – čistý systém s tříletou podporou

O mobilech Nokia je známo, že mají operační systém v čisté podobě bez žádné nadstavby. V době psaní této recenze mobil měl systém Android 12 se srpnovými bezpečnostními záplatami. Výrobce také slíbil až tříletou softwarovou podporu. Znamená to tedy, že tři roky budete dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty pro lepší zabezpečení mobilu, ale dostanete i tři nové verze Androidu.

Čistý Android 12 asi nemá smysl zdlouhavě popisovat, protože je vážně čistý. Najdeme v něm nějaké ty předinstalované aplikace výrobcem, ale je jich úplné minimum a většinu můžete odinstalovat. Jednou z aplikací je ale užitečná služba ExpressVPN. Jedná se o výbornou VPN službu se sídlem v Panamě, která vám zajistí bezpečné a anonymní používání internetu. Vyzkoušet si ji můžete na měsíc zdarma. Odinstalovat nově lze dokonce i aplikace: Google Meet (kdysi Duo), Google Zprávy, YT Music, Google TV a Google Disk.

Systému musím pochválit běh aplikací na pozadí, díky čemuž fungují notifikace (upozornění z aplikací) bez problémů a spokojen jsem byl i s chodem VPN. Všiml jsem si, že v: Nastavení telefonu/Baterie se nachází správce běhu aplikací na pozadí. Tam můžete u aplikací pro chatování, cloudových úložišť či třeba VPN snadno povolit automatické spouštění aplikací a udržování jejich procesů na pozadí. Na úvodní obrazovce můžete také dlouze podržet prst na dané aplikaci, klepnout na informace o aplikaci a v kolonce „Baterie“ vypnout úsporu baterie u dané aplikace.

Správa běhu aplikací na pozadí a aplikace ExpressVPN

 

 

 

Co mi vadí na čistém Androidu a jak jsem to vyřešil?

Čistý Android má své výhody, ale dle mého názoru i nějaké ty nevýhody. Jednou z nich je třeba ošklivý widget vyhledávače Google na úvodní obrazovce systému. Ten nelze odstranit a otravný je i neodstranitelný horní widget s datem a dalšími informacemi. Čistý Android, ale i většina nadstaveb neumí podrobnější nastavení rozložení ikon na obrazovkách, což je plýtvání místem. To ale vše můžete v případě potřeby vyřešit jinými launchery prostředí. Ty totiž nabízí široké nastavení rozložení ikon, velikosti prvků v prostředí a odstraní otravné widgety od Googlu.

Jaký launcher ale použít, když populární Nova Launcher byl prodán nedůvěryhodné společnosti? Já vyzkoušel třeba Microsoft Launcher, který je dostupný zcela zdarma v Obchodě Play. Jeho výhoda je nejen v širokém nastavení prostředí, ale i přítomnosti češtiny a nemá žádné otravné reklamy.

Mnou přizpůsobené prostředí Microsoft Launcheru

Jakýkoliv launcher můžete vybrat jako svůj výchozí, aby se spouštěl hned po startu mobilu. Bude se tedy chovat, jako kdyby v mobilu již byl od výrobce. Takové nastavení najdete v: Nastavení telefonu/Aplikace/Výchozí aplikace. V tomto nastavení můžete zvolit svůj nový launcher, ale klidně můžete vybrat i jiný internetový prohlížeč např. skvělý Vivaldi s funkcí blokování reklam.

Nastavení nového výchozího launcheru systému

Tento rok se na některých mobilech začíná objevovat Google Asistent přímo v zamykacím tlačítku. To je nesmírně otravné, protože pro restart mobilu musíte držet tlačítko déle. Naštěstí tuto funkci můžete z tlačítka bez problémů odstranit a mobil běžně restartovat/vypínat tlačítkem. Možnost vypnutí funkce najdete v: Nastavení telefonu/Systém/Gesta/Podržte vypínač.

Vypnutí Google Asistenta v zamykacím tlačítku

 

 

 

Konektivita – překvapivě umí eSIM

Levý bok mobilu v sobě ukrývá hybridní šuplík. To znamená, že můžete využívat funkci DualSIM nebo jen jednu nanoSIM kartu společně s paměťovou kartou microSDXC. V: Nastavení telefonu/Síť a internet/Mobilní síť/Stáhnout SIM kartu si můžete nastavit i eSIM kartu. Ta se většinou nachází u podstatně dražších mobilů a za tuto funkci musím výrobce pochválit.

Spokojeni rozhodně budete s mobilním internetem a SIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma. Svůj mobilní internet můžete také sdílet do dalších zařízeních pomocí Wi-Fi hotspotu. U toho můžete nastavit zabezpečení i 2,4 GHz nebo 5 GHz pásmo. Přítomna je i funkce pro zamezení automatického vypínání hotspotu.

Když už jsem zmínil Wi-Fi, tak výrobce na svém webu udává, že Nokia G60 5G má podporu sítí „Ax-ready“. Bohužel to však neznamená podporu nejnovějších sítí Wi-Fi 6, ale jen to, že používá některé funkce těchto sítí, čímž je u tohoto mobilu zabezpečení WPA3. Spokojeni však budete s podporou běžných 2,4 GHz nebo 5 GHz Wi-Fi sítí (Wi-Fi 5). S mobilem můžete díky NFC cívce i bezkontaktně platit a užívat si další chytrá zařízení nebo bezdrátová sluchátka skrze Bluetooth 5.1. Pro navigace a mapy slouží systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

 

 

 

Závěr – Finové se konečně začínají snažit?

Když výrobce na veletrhu IFA 2022 ukázal nové mobily, tak jsem jásal, protože novinky konečně mají výkonné procesory, o něco rychlejší nabíjení a hlavně 120 Hz displeje. Nejlepším představeným modelem je Nokia X30 5G, který snad brzy budu také testovat, ale ona i právě testovaná Nokia G60 5G je dobře vybavená. Vzhledem ke stanovené ceně 8 499 Kč s DPH má hezký a rychlý displej, slušně fotí, majitelé těchto mobilů dostanou prodlouženou tříletou záruku i tříletou softwarovou podporu a umí funkci eSIM. Příjemně překvapen jsem byl i z videí z ultraširokoúhlého fotoaparátu.

Nokia G60 5G ale dokonalá rozhodně není a nějaké ty nedostatky se najdou. Uvítal bych alespoň 8 Mpx rozlišení ultraširokúhlého fotoaparátu a rychlejší nabíjení by se také hodilo. Je také škoda, že při pořizování videa se setkáte s pomalým přeostřováním na bližší předměty a někomu u videí může chybět pevné nastavení 60 FPS. Kopnout si musím také do zbytečného 2 Mpx fotoaparátu, za který bych všem výrobcům sekal prsty.

Když si vše opravdu shrnu, tak je Nokia G60 5G opravdu povedená a jsem moc rád, že výrobce po opravdu dlouhém čekání konečně nasadil rychlejší obnovovací frekvenci displeje a slušný procesor. Pevně doufám, že příští modely budou jen lepší. Pokud tedy jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, mohu Nokii G60 5G doporučit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Lze pouzivat zaroven esim, nano sim a pametovou kartu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*