RECENZE: HONOR 70 – zakřivená stylovka se slušnými fotoaparáty

Mobily značky HONOR již mají veškeré Google služby a čipy s podporou 5G. Výrobce tedy opět může přinášet nové modely bez omezení a už vloni bylo možné si zakoupit hezký model HONOR 50. Letos přišlo modelů více a mezi nimi je i konečně vlajkový model HONOR Magic4 Pro. Tentokrát jsem však na test dostal HONOR 70, což je model zapadající do střední třídy. Zaujmout se snaží výbornými fotoaparáty, slušným výkonem s rychlým nabíjením, zakřiveným designem a nízkou váhou. V době psaní této recenze se mobil prodával ve 128 GB verzi za 13 490 Kč s DPH. K dispozici je i vyšší 256 GB verze za 14 490 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

 • Obsah balení
 • Hezké barevné varianty a nízká váha
 • Výborné zpracování se zakřivením vpředu i vzadu
 • Krásný OLED displej
 • Bleskové odemykání mobilu
 • HONOR Share
 • Výkon pro náročné hry
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • Funkce pro prodloužení životnosti akumulátoru
 • Kvalita snímků ze zadních fotoaparátů, vysoké rozlišení ultraširokoúhlého fotoaparátu
 • Kvalitní a stabilní pořízená videa
 • Známé prostředí systému
 • Výborná konektivita
 • Rozumná cena

 

Negativa:

 • Nemá stereo reproduktory
 • Výrobce si mohl odpustit 2 Mpx fotoaparát
 • Nepodporuje paměťové karty

 

 

 

Obsah prodejního balení – jde příkladem

K HONORu 70 dostanete vlastně vše, co budete potřebovat. Výrobce si pochvalu odnáší za rychlý nabíjecí adaptér o výkonu 66 W a průhledný silikonový kryt. Dále v krabičce najdeme metrový USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – zakřivení a nízká váha

Líbí se mi, že HONOR u nového modelu použil také mou oblíbenou zelenou (Emerald Green) barevnou variantu, kterou jsem si u loňského HONORu 50 pochvaloval. Na našem trhu se vlastně v prodeji nachází všechny tři barevná provedení, a to i černá (Midnight Black) nebo taková stříbrná až spíše perleťová (Crystal Silver). Poslední zmíněná barva je asi na odlesky nejzajímavější, ale zas je asi spíše pro dámy.

Zdroje: HONOR

Na HONORu 70 se mi opravdu hodně líbí především jeho tvar. Má totiž zakřivenou přední i zadní část, díky čemuž se příjemně drží a do ruky padne dokonale. Jedná se o moderní a velký mobil o rozměrech: 161,4 x 73,3 x 7,91 mm, přesto se výrobci podařilo zachovat na dnešní poměry nízkou 178 gramovou váhu. Rozhodně tedy nebudete mít pocit, že by vám mobil měl trhat kapsu a ruce vás nebudou bolet ani po dlouhém používání.

Čelní plocha nabízí krásný zakřivený displej s minimalizací rámečků a úhlopříčkou 6,67palce. Na ochranném skle je nalepená ochranná fólie a v displeji najdeme jen průstřel selfie kamerky. Nad tou se schovává výřez reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu a po stranách je rámeček hodně tenký, a to díky zakřivení vpředu i vzadu. Horní část rámu má zdířku mikrofonu, levý bok mobilu je zcela prázdný a vpravo jsou ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty a dále zde najdeme zdířku mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a výdech hlasitého reproduktoru.

Záda mobilu se mi zprvu na fotkách a videích moc nelíbila, a to kvůli velkým vystupujícím modulům třech fotoaparátů s bleskem. Na moduly jsem si však během jednoho dne zvykl a nijak mi nevadí. Nakonec se mi mobil líbí, jsem nadšený z jeho ergonomie a moc pěkná je zelené provedení.

 

 

 

Displej – hezký OLED s elegantním zakřivením

Lidi zakřivené displeje milují nebo nesnáší. Já si displej na HONORu 70 zamiloval a zakřivení přidává i celkem dost na dražším dojmu. Mobil se díky zakřivení vpředu i vzadu nejen dobře drží, ale i příjemně ovládá moderními gesty Androidu. Pokud by však gesta někomu nevyhovovala, může si nastavit prastarou trojici tlačítek na spodní části displeje.

Samotný displej je vlastně chloubou mobilu, protože OLED panel se výrobci vážně povedl. Má 6,67palcovou úhlopříčku, dostatečné Full HD+ rozlišení, poměr stran 20:9 a 120 Hz rychlou obnovovací frekvenci. V nastavení si můžete vybrat mezi 60 nebo 120 Hz frekvencí či automatické nastavení frekvence dle potřeby systému. Příkladný je také maximální jas displeje a problém jsem neměl ani na přímém světle. Automatická regulace je pohotová a příkladné jsou i pozorovací úhly. Používat lze i funkci Always-On (Vždy na displeji), kdy máte klidně po celý den zobrazený čas, datum a notifikace i na zhaslém černém displeji.

Nastavení Always-On

V nastavení displeje najdeme také manuální úpravu barev i světleného či tmavého prostředí. Čtenáře potěší nejen režim pro tlumení modrého světle ve večerních hodinách, ale i funkce eBook pro čtení knížek či článků na černobílém displeji. Doporučuji také upravit si velikost zobrazení, díky čemuž můžete zmenšit či zvětšit velikost prvků v prostředí systému. Pokud hůře vidíte, můžete si prvky i text v prostředí zvětšit, ale i ztučnit. Dále je k dispozici funkce automatického nastavení rozlišení displeje, kdy systém sám přepíná mezi HD+ a Full HD+ dle potřeby. Já tuto funkci nechal vypnutou, abych využíval maximální možné rozlišení vždy a všude.

 

 

 

Zvuk – stereo bohužel chybí…

HONOR 70 nabízí bohužel jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Je opravdu velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit stereo reproduktory. On i ten jeden hlasitý reproduktor upřímně neohromí, ale zas ani nezklame. Je dostatečně hlasitý, ale jeho kvalita je spíše čistě průměrná.

3,5 mm jack konektor do budoucnosti zkrátka nepatří a mobil ho tedy již nemá. Spokojený budete však s bezdrátovým poslechem hudby. Mobil má Bluetooth 5.2 s podporou všech podstatných kodeků, a to: Qualcomm aptX/aptX-HD, LDAC, AAC a SBC. Podporována jsou tedy všechna moderní bezdrátová sluchátka a reproduktory.

 

 

 

Odemykání mobilu – budete spokojeni

HONOR v případě tohoto modelu sáhl po moderní čtečce otisků prstů pod displejem. Ta je nezvykle nízko, ale během jednoho dne jsem si na její umístění zvykl a teď mobil odemykám bez sebemenšího problémů či vykloubení palců. Čtečka funguje i přes nalepenou ochrannou fólii spolehlivě a krásně rychle. Čtečce vlastně nemám co vytknout výrobce nezapomněl ani na již tradiční funkci sejfu pro heslování dat nebo i vámi zvolených aplikací.

HONOR 70 umožňuje také odemykání obličejem, které funguje skrze běžnou selfie kamerku v displeji. Nastavit si můžete nějaký váš alternativní vzhled, aby se mobil odemkl i v případě, kdy pozměníte svůj vzhled. Odemykání mobilu obličejem je také nádherně rychlé a spolehlivé i za velmi špatných světelných podmínek.

 

 

 

Propojení mobilu s počítači se systémem Windows

HONOR 70 lze propojit nejen s notebooky od HONORu, ale vlastně i jakýmkoliv jiným notebookem se systémem Windows. Jako majitel notebooku Huawei MateBook jsem vyzkoušel, zda se HONOR propojí skrze NFC nálepku s funkcí Huawei Share na notebooku. Celé propojení bylo jednoduché a vše fungovalo skvěle, i když HONOR pod Huawei již dva roky nepatří. Když už si ale koupíte mobil od HONORu, mohu doporučit i notebooky od tohoto výrobce. Ty jsou celohliníkové a krásně tenké, mají slušný výkon za rozumnou cenu a nabízí právě propojení mobilu s počítačem skrze funkci HONOR Share.

 

Co HONOR Share vlastně nabízí? Stačí si tuto funkci v nastavení telefonu či výsuvné systémové liště mobilu zapnout a případně udělit veškerá oprávnění. Poté už jen přiložíte svůj mobil na NFC místo na notebooku, které je většinou vyznačenou nálepkou vedle touchpadu. Nové notebooky však již často NFC ukrývají přímo v touchpadu. Jednoduchými kroky v češtině mobil připojíte a můžete přenášet nejen své soubory mezi mobilem a počítačem, ale i kompletně bezdrátově zrcadlit dění na obrazovce mobilu. Svůj mobil můžete klidně nechat ležet na stole a jeho prostředí uvidíte v okně na notebooku.

Nemáte notebook HONOR nebo Huawei? I tak si svůj mobil můžete propojit s Windows. Microsoft již roky pracuje na nějakém efektivním propojení Androidu a Windows, což se mu po letech konečně daří v systému Windows 11. Skrze tuto funkci můžete nejen sledovat nové příchozí notifikace a reagovat na ně, ale i přenášet soubory, telefonovat z počítače a další užitečné funkce. Více o této funkci se můžete dočíst v mém starším článku (odkaz na článek).

 

 

 

Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry?

HONOR 70 pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G Plus s maximálním taktem 2,5 GHz. Na náš trh se mobil dostal také ve dvou konfiguracích, kdy i obě mají 8 GB RAM s možností virtuálního rozšíření skrze interní úložiště. Konfigurace se liší právě v interním úložišti (UFS 2.2) s kapacitou 128 GB nebo 256 GB. Paměťové karty do mobilu vložit nelze.

Testu výkonu v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Zvolený procesor je v dané cenové kategorii mobilu výborný. Stačí pro krásně svižný běh systému, běh mnoha aplikací na pozadí i všechny náročné aplikace. Omezováni nebudete ani ve hraní mobilních her a mobil hravě zvládne nejnáročnější mobilní hru Fortnite, Apex Legends a další. Spokojen jsem byl s příkladným chlazením procesoru a nesetkal jsem se s žádným nadměrným přehříváním.

 • Fortnite: 40-54 FPS na nejvyšší grafické nastavení (EPIC)
 • Apex Legends: 60 FPS (Ultra) na střední grafické nastavení (Normal)
 • Apex Legends: 50 FPS (Very High) na vysoké grafické nastavení (ExtremeHD)
Mobilní hra Fortnite

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

HONOR výdrž na jedno nabíjení zvládal vždy dobře a HONOR 70 není výjimkou. V útrobách mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4 800 mAh a ve srovnání s loňským modelem kapacita narostla o slušných 500 mAh. Mobil celý den náročnějšího používání vydrží. Jeden a půl dne není výjimkou a méně náročný uživatel se může dostat i na celé dva dny. Procenta nabití ve srovnání s konkurencí mizí pomaleji i při používání Wi-Fi hotspotu. HONOR 70 si tedy můžete vzít klidně na cesty a svůj mobilní internet sdílet kamarádům.

Pochválit musím výrobce za to, že do prodejního balení k mobilu stále přidává nejrychlejší nabíjecí adaptér. Ten je v případě tohoto mobilu o výkonu 66 W a mobil se díky němu z úplného vybití do 70% kapacity nabil za přibližně 32 minut. Do plného nabití se pak nabije za přibližně 50 minut.

HONOR 70 je ve srovnání s konkurencí většinou ve výdrži na jedno nabití lepší, ale v rychlosti nabíjení je konkurence často o nějaké ty minuty rychlejší. Konkurence ale většinou nemá funkci Chytrá kapacita baterie v: Nastavení telefonu/Baterie/Další nastavení baterie. Jedná se vlastně o funkci, kdy systém automaticky zastaví nabíjení před dosažením 100% nabití akumulátoru. Mobil se sice bude tvářit, že je nabit na 100% kapacitu, ale ve skutečnosti není a díky tomu jsou ušetřeny nějaké ty nabíjecí cykly. Proč tuto funkci používat? Pokud s HONORem 70 chcete vydržet dlouho, tak vám tato funkce pomůže prodloužit životnost akumulátoru.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

V mobilu najdeme již dobře známou aplikaci fotoaparátu. Ta má dostatečně velké prvky a její ovládání je bezproblémové. Horní část aplikace má skener QR kódů, AI – pomoc umělé inteligence pro automatické nastavení barev (nedoporučuji), blesk, filtry a podrobné nastavení aplikace. V podrobném nastavení je nastavení poměru stran fotek, rozlišení videí, mřížku fotoaparátu, časovač, zachycení úsměvů a další funkce.

Na pravé straně displeje se nachází trojice tlačítek pro přepínání mezi ultraširokoúhlým a hlavním fotoaparátem a k dispozici je i 2x digitální zoom. Tahem prstu po tlačítkách můžete využívat až 10x digitální zoom. Přepínání mezi tlačítky je hezky svižné a vše funguje, ale umístění těchto tlačítek bych raději viděl níže, a to hned nad pruhem všech režimů. Tam má taková tlačítka konkurence a jsou lépe po ruce.

Chválím, že popisky spodních režimů jsou dostatečně velké a přepínání mezi nimi je svižné. K dispozici je režim clony, focení s nočním režimem a portrétní režim s rozostřeným pozadím. Portrétním režimem lze fotit zadním i předním fotoaparátem. V případě selfie lze využít režimy zkrášlení a sílu rozostření. Někdo může ocenit také režim pro pořizování videa zadním i předním fotoaparátem současně. Dostalo se i na režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, HDR, focení v maximálním rozlišení a dobře funguje i skener dokumentů.

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

HONOR 70 na svých zádech nese dvojici vystupujících modelů fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Hlavní snímač má 54 Mpx rozlišení, světelnost f/1,9 a jedná se o čip Sony IMX800Druhý snímač je ultraširokoúhlý se zorným polem 122°, 50 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Výrobce si třetí fotoaparát klidně mohl odpustit, protože má na dnešní poměry nepoužitelné 2 Mpx rozlišení a je tedy spíše jen do počtu. Slouží pro makro snímky, ale ty lze pořídit i hlavním fotoaparátem.

Mobil svou cenou zapadá dokonale do střední třídy a měl by tedy nabídnout již kvalitní snímky a videa. Nelze však očekávat kvalitu vlajkového modelu, jakým je třeba vyšší model HONOR Magic4 Pro. Jsem však velice mile překvapen tím, že výrobce nasadil ultraširokoúhlý fotoaparát s tak vysokým rozlišením a automatickým ostřením. Konkurence totiž stále i v této cenové kategorii nasazuje výrazně nižší 8 Mpx rozlišení.

Hlavní i ultraširokoúhlý fotoaparát odvádí moc dobrou práci a snímky mají na rozdíl od některých starších modelů věrné barevné podání a dostatečná je i jejich ostrost. Moc hezké jsou i makro snímky, kdy je fajn sáhnout po 2x digitálním zoomu. Zoomovat můžete až desetkrát, ale tam již logicky dochází k vyšším ztrátám kvality. Ultraširokoúhlý fotoaparát je vlastně velkou konkurenční výhodou tohoto modelu, i když některé snímky jsou v porovnání s hlavním fotoaparátem takové tmavší, což někdy však není na škodu.

A co focení v noci? Mobilní aplikace se snaží fotky za velmi špatných světelných podmínek prosvětlit automaticky bez zásahu uživatele. Manuální přepnutí na noční režim je však vždy jistotou. Jsem mile překvapen tím, jaká efektivita nočního režimu u tohoto modelu je. Kvalitu snímku zvedne opravdu výrazně a jsou nejen velmi dobře prosvětlené, ale software se snaží „nepřepálit“ barvy a vyhlazen je i digitální šum. Potěší, že nočním režimem lze fotit i ultraširokoúhlým fotoaparátem a funguje i s použitím 2x zoomu. Konkurence často umožňuje fotit pomocí tohoto režimu jen hlavním fotoaparátem.

Když si kvalitu fotek z obou fotoaparátu shrnu, tak si myslím, že jejich kvalita může uspokojit náročnějšího uživatele, který však nechce utrácet za dražší modely. Především ultraširokoúhlý fotoaparát je na danou třídu nadprůměrný.

 

 

 

Pořizování videí

HONORem 70 můžete pořizovat videa hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátem. Videa z obou fotoaparátů jsou povedená, mají hezké barevné podání a dostatek detailů. Především od videí z ultraširokoúhlého fotoaparátu jsem velice mile překvapen. Ani jeden z fotoaparátů nemá optickou stabilizaci obrazu (OIS), ale výrobce elektronickou stabilizaci obrazu (EIS) odladil výborně a videa jsou stabilní. Mobilem lze pořizovat také video přední i zadním fotoaparátem současně na odděleném displeji.

A co rozlišení videí? Mobil umí oběma fotoaparáty pořizovat videa ve vysokém 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je škoda, že k dispozici není 60 FPS a pokud se bez něj neobejdete, je zapotřebí se přepnout na Full HD nebo HD rozlišení. U nižšího rozlišení je totiž výběr mezi 30 nebo 60 FPS.

 

 

 

Jak jsou na tom selfíčka?

V průstřelu displeje je malá selfie kamerka s 32 Mpx rozlišením a světelností f/2,4. Myslím si, že kvalita pořízených snímků je velmi dobrá a spokojený bude i nějaký ten náročnější uživatel sociálních sítích. Na fotkách jsou hezké barvy a obličej dobře vynikne. I můj oblíbený portrétní režim s rozostřeným pozadím funguje příkladně a problém mu nedělají ani vlasy. Kamerou lze také pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS.

Bez portrétního režimu
Vyfoceno s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – vhodný pro přechod z Huawei

V době psaní této recenze měl HONOR 70 operační systém Android 12, který je upraven nadstavbou Magic UI 6.1. Jedná se vlastně o moc dobře známou nadstavbu z mobilů HONOR nebo Huawei. HONOR sice již pod Huawei nepatří, ale svou nadstavbu si ponechal. Myslím si, že je to dobře, protože stále je i dle statistik návštěvnosti tohoto webu obrovské množství uživatelů starších mobilů Huawei. Nové mobily Huawei již Google služby nemají a uživatelé starších modelů tedy nemají kam přejít, tedy pokud si nechtějí zvykat na nové prostředí. U HONORu takový uživatel bude jako doma a jedná se tedy o vhodnou nadstavbu pro přechod z Huawei.

Prostředí Magic UI 6.1 je dle mého názoru příjemné, a dokonce má i moderní funkci z Harmony OS. Vytvářet si totiž můžete běžné složky ikon aplikací na úvodních obrazovkách, které můžete také zvětšit. Tím dojde vlastně k vytvoření widgetu, ze kterého můžete klepnutím na menší ikony dané aplikace spouštět. Tento prvek bych rád viděl i u konkurence.

Pochválit systém musím i za různá gesta, která se nachází v: Nastavení telefonu/Funkce usnadnění/Zkratky a gesta. Tam lze povolit gesto automatického přijmutí hovoru, když mobil přiložíte k uchu, vytvořit screenshot tahem třech prstů po displeji, poklepáním klouby prstů spustit záznam dění displeje do videa či probudit displej poklepáním. Zde se nachází také vypnutí otravného Google asistenta (návod na vypnutí asistenta).

Systém mi po celou dobu testování fungoval na jedničku a skvěle fungoval i chod aplikací na pozadí. V takovém případě však doporučuji povolit jejich automatické spouštění v nastavení baterie a vypnout úsporu baterie, a to v: Nastavení telefonu/V horním políčku vyhledávání najít „Optimalizace baterie“. Pokud by někomu prostředí nefungovalo, bez problémů fungují i jiné launchery.

 

 

 

Konektivita – na problém rozhodně nenarazíte

Předchozí nové HONORy jsem po stránce konektivity vychvaloval a testům jsem podrobit musel i HONOR 70. Ten podporuje funkci DualSIM a oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma. S mobilním internetem žádný problém mít nebudete a přeskakování pásem mezi 5G a LTE je svižné a stahování souborů se nepřerušovalo během cestování autobusem. Výborně pak funguje i Wi-Fi hotspot pro sdílení mobilního internetu.

Pochvaloval jsem si citlivost antén, kdy byla Wi-Fi síť k dispozici i na místech, kde některá konkurence selhává. Připojíte se také nejspíš ke všem moderním Wi-Fi routerům, protože mobil podporuje 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítě (Wi-Fi 6).

A co platby? Na ty se také můžete spolehnout. Mobil má v sobě NFC cívku a díky Google službám lze pohodlně využívat novou aplikací Google Peněženka (kdysi Google Pay). Pro využívání chytrého příslušenství je přítomné Bluetooth 5.2 se všemi kodeky pro poslech hudby a nenarazíte ani na problém s navigací, a to díky systémům: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

Někoho může zamrzet, že mobil nemá infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Je to sice funkce, která se v některých situacích může opravdu hodit, ale kolik lidí ji reálně bude aktivně využívat? Já ji na svých testovacích mobilech použiji vždy jen během psaní recenze a pak si na ní ani nevzpomenu. Chytrá domácnost se přeci jen už ovládá skrze Wi-Fi a ZigBee. 😉

 

 

 

Závěr – fajn mobil 

HONOR 70 jsem otestoval opravdu rád a vůbec jsem nečekal, že mi tak sedne. Vlastně se mi líbí po stránce designu a ergonomie více, než vlajkový a podstatně dražší model HONOR Magic4 Pro. Myslím si, že i cena mobilu byla stanovena rozumně a já osobně bych již sáhl po větší 256 GB verzi za 14 490 Kč s DPH. Pokud si však vystačíte se 128 GB úložištěm, můžete tisícovku ušetřit.

Jedná se o vydařený mobil skvěle zapadající do střední třídy. Konkurenci často drtí svým ultraširokoúhlým rozlišením, kde je v této cenové třídě asi jediný, co má tak vysoké rozlišení. Ostatní výrobci často nasazují nízké 8 Mpx rozlišení. On i hlavní fotoaparát fotí velice pěkně a spokojený jsem byl i s výkonem pro hraní nejnáročnějších mobilních her. Dále potěší slušný výdrž na jedno nabití, 66 W drátové nabíjení a moc pěkný je i zakřivený OLED displej.

HONOR 70 tedy mohu doporučit lidem, co chtějí mobil se skvělou ergonomii díky zakřivení a chtějí fotit nebo natáčet videa s dobrou stabilizací obrazu. Je však třeba mobilu odpustit absenci stereo reproduktorů a slotu pro paměťové karty. Výrobce si také mohl odpustit zcela zbytečný 2 Mpx fotoaparát.

5 komentář

 1. Musím potvrdit autorova slova, osazený OLED panel je barevným podáním fakt parádní!

 2. Na telefon z této třídy opravdu velice pěkné fotky.

 3. Já si myslím, že za ty peníze odvedl Honor skvělou práci. H70 se mi nejen designem, ale i výbavou fakt moc líbí.

 4. Moc se mi líbí uživatelské prostředí, které H70 má. Přehledné a intuitivní. Dvoudenní výdrž na baterii je btw. v dnešní době neskutečný luxus oproti konkurenci, která dá často sotva den. Super.

 5. Hm, 178g je na takhle našlapaný a ne úplně malý telefon vážně parádní hodnota váhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*