RECENZE: Tesla Smart ZigBee Hub – centrální jednotka pro vaši chytrou domácnost

Chcete si do svého domu či bytu pořídit nějaké ty chytré senzory, vypínače a další chytré produkty? Některá zařízení využívají klasické připojení k Wi-Fi sítím, ale některá vyžadují i protokol ZigBee. K připojení takových zařízení vám může skvěle posloužit mnou testované zařízení Tesla Smart ZigBee Hub. To bylo možné si v době psaní této recenze pořídit akční cenu 649 Kč s DPH (původní cena 799 Kč).

 

 

 

Vzhled a kam zařízení umístit?

Tesla Smart ZigBee Hub je malá krabička, která poslouží jako centrální jednotka pro všechny vaše senzory, termohlavice a další chytré hračky ve vaší domácnosti. Je opravdu malá a její rozměry činí: 64,7 x 64,7 x 11,6 mm a váží pouhých 108 gramů. Krabičku tedy můžete klidně schovat někam, aby vůbec nebyla vidět. Myslím si ale, že její vzhled nevypadá vůbec špatně a klidně ji můžete položit na nějaký nábytek.

Na samotném zařízení nenajdete po stránce designu nic překvapivého. Přeci jen se jedná o běžnou centrální jednotku, která se má starat jen a pouze o vaše chytrá zařízení v domácnosti. Po zapojení a nastavení se jí tedy nebudete pravděpodobně ani všímat. Najdete na ní jen velké logo výrobce, napájecí konektor microUSB, tlačítko pro vyvolání režimu pro připojení a ze spodní části jsou malé nožičky.

  • Doporučená provozní teplota: -10 až +40°C

Krabičku tedy stačí umístit kamkoliv, kde máte dosah vaší domácí Wi-Fi sítě a poblíž zásuvku. Je také třeba počítat s tím, že chytrá zařízení ke krabičce lze připojit do vzdálenosti 50 metrů. To si myslím, že je naprosto dostačující dosah, pokud tedy nevlastníte zámek.

 

 

 

Uvedení centrální jednotky do provozu

Na produktech Tesla od Witty se mi líbí, že se výrobce snaží nabídnout chytré produkty opravdu každému. Nejen že jsou za příjemné ceny, ale jejich nastavení zvládne úplně každý a nepotřebuje k tomu žádné znalosti z IT.

Prvně stačí z prodejního balení vyndat také adaptér a microUSB kabel pro napájení centrální jednotky, zapojit microUSB kabel do jednotky a následně adaptér do zásuvky. Poté je dobré třeba dvě minutky počkat, až se jednotka plně nastartuje a následně dlouze stisknout tlačítko na jednotce, dokud dioda na čelní straně nezačne rychle blikat. Na mobilu s Androidem/iOS zapněte aplikaci Tesla Smart, vpravo nahoře klepněte na tlačítko +, přidat zařízení, v levém menu klepněte na „Vše“ a vyberte zařízení Tesla Smart ZigBee Hub. Poté budete pravděpodobně vyzváni k výběru vaší domácí Wi-Fi a zadání jejího hesla. Pak už jen stačí se řídit jednoduchými pokyny v češtině. Po úspěšném nastavení a uložení centrální jednotky do aplikace budete možná vyzváni ke stažení nového firmwaru. Tuto aktualizaci stáhněte a nainstalujte dle pokynů.

 

 

 

Jak centrální jednotka od Tesly funguje?

Miluji chytrá zařízení v domácnosti a dlouhou dobu jsem se snažil nějak ušetřit nákupem senzorů z Čínských e-shopů. Po mých zkušenostech mohu říci, že se vám to nakonec zrovna moc nevyplatí. Třeba senzor na dveře jsem v Číně pořídil za dvě stovky a nabíjet jsem jej musel každé dva týdny. To vážně dělat nechci. Senzor na dveře od Tesly jsem si pořídil za akční cenu 350 Kč s DPH, mám zaručenou dvouletou záruku v ČR a baterie v senzoru vydrží minimálně rok. Navíc všechna chytrá zařízení Tesla mám hezky v jedné aplikaci.

Dostávám se i k tomu, že některá zařízení na AliExpressu slibují připojení jen skrze 2,4 GHz Wi-Fi sítě. Díky tomu můžete sice ušetřit necelých 7 stovek za centrální ZigBee jednotku, ale osobně si myslím, že to je šetření na špatném místě. Z mé zkušenosti jsou senzory a chytré produkty skrze ZigBee daleko spolehlivější, vydrží mnohonásobně déle s jednou baterií a lze je využívat na výrazně vyšší dosah. Je také otázkou, jaké mají senzory z AliExpressu od pochybných výrobců zabezpečení… Asi nikdo nechce, aby vám kdekdo ovládal vaši domácnost. 😀

Centrální jednotka Tesla Smart ZigBee Hub během mého testování tedy fungovala jedním slovem výborně. Všechny senzory na dveřích reagují okamžitě, když otevřu či zavřu dveře, a to jsem přesně já osobně potřeboval.

 

 

 

Mobilní aplikace Tesla Smart

Znovu se dostávám k mobilní aplikaci Tesla Smart, která je zdarma dostupná pro Android i jablečné iOS/iPadOS. Používat ji tedy může každý bez ohledu na to, jaký mobilní telefon či tablet používá. Aplikace je navíc také v češtině/slovenštině a výrobce se ji věnuje díky aktualizacím.

V jedné aplikaci můžete mít všechna svá zařízení Tesla od Witty, a to včetně centrální jednotky ZigBee i všech senzorů, vypínačů a dalších zařízení připojené skrze ZigBee. Ovládání aplikace je velice jednoduché a pohodlně lze připojit i nová zařízení využívající ZigBee.

 

 

 

Závěr – nemám výtky

V závěru mohu k produktu Tesla Smart ZigBee Hub říci, že za krásnou cenu plní, co se od něj očekává. Všechny mé senzory fungují krásně spolehlivě a jejich přidávání skrze aplikaci je nesmírně jednoduché.

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Dobrý deň,
    akým spôsobom je možné Tesla Smart ZigBee Hub spojiť s Amazon Alexou?
    Všade sa uvádza, že je to možné, ale mne sa to zatiaľ nepodarilo. Cez Tesla smart aplikáciu funguje všetko ako má. Ovládanie cez Alexu sa mi doposiaľ nepodarilo rozbehať. Pridanie zariadení neobsahuje položku Tesla a cez ďalšie zariadenia a automatické vyhľadávanie pripojených zariadení to nefunguje. Ako postupovať?
    Ďakujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*