Jak z mobilu odinstalovat aplikace od výrobce bez rootu?

Úplně každý mobil má po prvotním zapnutí výrobcem předinstalované různé aplikace. Některé jsou užitečné, ale dost jich je naprosto zbytečných. Často se jedná o aplikace Googlu/Applu, ale výrobcům za předinstalaci aplikací do mobilu platí nemalé peníze i Facebook, Instagram, TikTok, Spotify a další služby. Pokud aplikace lze bez problémů odinstalovat, moc mi nevadí, ale velké množství aplikací ze systému odinstalovat nelze. Jak právě tyto aplikace odinstalovat bez rootu systému?

Nejdříve důležité upozornění!

Níže budu rozepisovat postup, jak z mobilu odinstalovat různé aplikace, které běžně odinstalovat nelze. Berte tedy na vědomí, že výrobcem předinstalované aplikace jsou součástí systému. Odinstalování aplikací postupem níže doporučuji výhradně zkušenějším uživatelům! Pokud se postupem níže budete řídit, činíte tak výhradně na svou vlastní odpovědnost!

Všechny odinstalované aplikace je možné nástrojem nainstalovat do systému zpět. V aplikaci najdete i popisky, jaké aplikace není vhodné odinstalovávat.

Celý postup níže byl testován na mobilech Xiaomi 13 Pro s MIUI 14/Android 14 a POCO X4 GT s MIUI 14/Android 13. U Xiaomi mobilů nedoporučuji odinstalovávat aplikace Mi Coin a Xiaomi Cloud. Systém to nijak nepoškodí, ale může se ukazovat hláška, že aplikace přestávají pracovat.

Nejdříve odemkněte vývojářský režim

Bude nutné odemknout vývojářský režim ve vašem systému. Musíte tedy přejít do nastavení telefonu, kde bude položka s informacemi o vašem systému. Tam několikrát klepněte prstem na verzi systému či nadstavby systému (dle výrobce mobilu). Zobrazí se informace, že jste vývojářem.

Po úspěšném odemknutí vývojářského režimu ho můžete v nastavení najít. U Xiaomi mobilů to je v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Možnosti pro vývojáře.

Co do mobilu musím stáhnout a nainstalovat?

Existuje dost nástrojů, jak aplikace z mobilu odinstalovat mobilem či počítačem. V tomto článku jsem se pokusil vytvořit nejsnazší postup pro řešení přímo na mobilu, aby nebylo nutné vlastnit počítač.

Jak systémové aplikace z mobilu odinstalovávat?

  • Doporučuji přejít do informací o apliakci Shizuku i Canta a veškerá oprávnění povolit ručně. U Xiaomi to je tak, že podržíte prst na ikoně aplikace, O aplikaci a přejdete do oprávnění.
  • Ve svém mobilu se připojte k Wi-Fi síti.
  • Přejděte v nastavení telefonu do vývojářského režimu.
  • Ve vývojářském režimu přejděte do bezdrátového ladění a tuto funkci povolte. U některých mobilů je nutné povolit také další funkce a doporučuji povolit rovnou „Instalovat přes USB“ a „USB ladění (nastavení zabezpečení)“.

  • Nyní spusťte aplikaci Shizuku a případně povolte veškerá oprávnění.
  • V aplikaci Shizuku klepněte na tlačítko „Párování“. Nahoře by se měla zobrazit informace, že se hledají párovací služby. To je dobře. V aplikaci následně klepněte na tlačítko „Developer options“. Otevřít by se měl již zmíněný vývojářský režim, kde vyberte „Bezdrátové ladění“ a následně „Párovat zařízení pomocí párovacího kódu“. Vygeneruje se kód, který vyplníte ve výsuvné horní liště systému. Tím dojde k párování pro bezdrátové ladění.
  • Poté se vraťte do aplikace Shizuku a klepněte na tlačítko „Spustit“. Během chvilky dojde k úspěšnému připojení a možnosti využívat aplikaci skrze bezdrátové ladění.
  • Nyní přejděte do aplikace Canta. I když máte úspěšně připojenou aplikaci Shizuku k bezdrátovému ladění, může se stát, že se objeví informace o neaktivitě aplikace Shizuku. To je běžné a tuto hlášku stačí ignorovat.
  • V aplikaci Canta označte aplikace pro odinstalování. Lze jich vybrat více a pro odinstalování klepněte na tlačítko s ikonou popelnice. Já si tak úspěšně odinstaloval aplikace: Google Disk, Google Fotky, Google Chrome, Google, Google Asistent, YouTube, YouTube Music, Xiaomi Mi Browser a další.
  • Aplikace Canta si bude odinstalované aplikace pamatovat a kdykoliv je můžete do mobilu vrátit. Stačí se pak stejným postupem do mobilu připojit aplikkací Shizuku a v aplikaci Canta vpravo nahoře klepnout na ikonu poplenice, označit požadovanou aplikaci a znovu do mobilu nainstalovat.

Chcete nějaký jiný postup, jak aplikace z Androidu odinstalovat?

Vypracoval jsem také další postup, jak snadno aplikace z Androidu odinstalovat. Otestoval jsem ho na několika mobilech a fungoval dobře. Postup je však trochu odlišný. Pokud vám postup v tomto článku nevyhovuje, můžete tedy vyzkoušet jiný.

Máte televizor, set-top-box či jiné zařízení s Androidem TV nebo Google TV? I tam můžete otravné a zbytečné aplikace od výrobce odinstalovat. Je to snadné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*