Proč nikdy nedávat službám na internetu doklady a fotky?

Doba se posunula a dnes stačí k založení různých bankovních účtů a kryptopeněženek občanský či řidičský průkaz, ale i pas. Často tyto služby požadují přiložení vašich fotek s průkazem v ruce či pořízení selfie. Víte ale o tom, že s těmito daty nemusí být šetrně nakládáno? Je možné, že vaše doklady s fotkami a dalšími údaji se již nachází k internetu. Kdokoliv je pak může zneužívat.

Upozornění

Tento článek slouží výhradně informativně! Poukazuje na fakt, že poskytování údajů, naskenovaných dokladů, fotek či podpisů různým službám může být závažným bezpečnostním rizikem. Daná služba můžete data zneužívat, sama publikovat kamkoliv na internet či ji mohou nedopatřením uniknout.

Lidé se svými daty neumí nakládat

Běžným lidem se může dokola opakovat, že se svými daty mají být opatrní, přesto je nadále vydávají všelijakým službám. Myslím si, že to se nikdy nezmění. Lidé budou stále neponaučitelní a budou sociálním sítím či dalším službám dávat obrovské množství informací. Nejde o to, že by tato data měla samotná služba, ale o obrovské nebezpečí zneužití. Služba tak nemusí činit záměrně, ale někdo ji může napadnout a všechna data s doklady nahrát na internet.

S nástupem služeb s kryptoměnami se na internetu objevuje stále více množství občanských průkazů (ID), řidičských průkazů, pasů, fotek lidí s průkazy v ruce, samotná kvalitní selfie pro verifikace, adresy a mnoho dalších dat. Obchoduje se s nimi především na Telegramu, ale obrovské množství jich je ke stažena zcela volně. Nevimím však z toho jen služby pro kryptoměny, ale i sociální sítě a mnoho dalších. Dnes verifikace doklady a selfie po internetu chce hromada služeb.

Proč jsou uniklé doklady na internetu velkým nebezpečím?

Zneužít je lze pro vytváření dalších bankovních služeb např. Revolut, ale i založení zcela anonymní kryptopeněženky. Pro ověření pak podvodník pošle vaše doklady, fotky a jiné údaje. Může je i klidně upravit, protože velká část dokumentů umožní důkladnou editaci bydliště, fotek a jiných údajů. Skládají se často z vrstev a vybrat si můžete doklady mnohých zemí.

Pokud se vám stane, že najdete své doklady dostupné na internetu, obraťte se na Policii ČR!

Ne vždy je chyba na straně uživatele…

Narazil jsem i na sofwtare a různé doklady, které nevypadají jako únik z různých internetových služeb. Řekl bych, že pochází z různých úřadů, protože jejich kvalita je velmi vysoká, je možné editovat opravdu cokoliv, vybrat si z fotek a digitální podpisy bude mít pravděpodobně právě úřad. To se týká především úřadů v Rusku, Kazachstánu a dalších zemí, kde jim je bezpečnost obyvatel tak nějak ukradená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*