RECENZE: POCO X4 GT – 144 Hz displej a stereo reproduktory do 10 tisíc

Společnost Xiaomi na náš trh uvedla zajímavé mobily pod značkou POCO. Tyto modely se snaží nabídnout nejlepší poměr cena/výkon. Ve své předchozí recenzi jsem popisoval herní model POCO F4 GT (odkaz na recenzi) a v této recenzi jsem se podíval na levnější POCO F4 GT. Ten zájemce snaží nalákat na 144 Hz displej, stereo reproduktory, rychlé úložiště a výkon. V době psaní recenze se mobil prodával za 9 990 Kč s DPH.

Zdroje: Xiaomi

 

 

Pozitiva:

  • Obsah balení
  • Matné barevné provedení
  • Hezký displej se 144 Hz frekvencí
  • Hlasité stereo reproduktory
  • 3,5 mm jack a FM rádio
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Slušný výkon
  • Rychlé úložiště UFS 3.1
  • Dobrá výdrž a rychlé nabíjení
  • Kvalita zadních fotoaparátů
  • Kvalita selfie kamery
  • Prostředí MIUI 13
  • Výborná konektivita s 5G a Wi-Fi 6
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Někdo by mohl chtít OLED
  • Nepodporuje microSDXC
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Mohl mít OIS

 

 

 

Co najdu v prodejní krabičce?

Výrobce tradičně nezklamal a k mobilu dostanete rychlý 67 W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel a průhledný silikonový ochranný kryt. Pochválit musím, že kryt má také záslepku pro nabíjecí konektor mobilu. Dále balení obsahuje jen sponu pro šuplík s nanoSIM a různé návody

 

 

 

Design a konstrukce – elegantní barevná provedení

POCO X4 GT má na dnešní dobu běžné rozměry, které činí: 163,64 x 74,29 x 8,89 mm a váží rozumných 200 gramů. Mobil se v ruce drží příjemně a myslím si, že s jeho velikostí a ergonomií bude asi každý spokojený. Jsem rád, že mobil se i na náš trh dostal ve všech třech barevných provedeních, a to v černé, stříbrné a modré. Provedení je také matné a na zádech mobilu nejsou tolik vidět nečistoty.

Zdroje: Xiaomi

Drtivou většinu čelní plochy mobilu pokrývá velký 6,6palcový displej s minimalizací rámečků. Najdeme v něm jen malý průstřel se selfie kamerkou, nad kterou je pak ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z plastu, jak je v této cenové hladině běžné. Na jeho horní části se nachází překvapivě ještě 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či mikrofonů, mikrofon, výdech reproduktoru pro multimédia a infraport pro ovládání spotřebičů. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je šuplík pro nanoSIM, mikrofon, oboustranný konektor USB-C a druhý reproduktor pro multimédia.

Líbí se mi, že Xiaomi u některých letošních mobilů nasazuje elegantní matné černé provedení. To jsem si oblíbil u vlajkového mobilu Xiaomi 12 Pro a jsem rád, že tato barva se dostala právě i do dostupnějšího modelu POCO X4 GT. Záda tedy nejsou nijak křiklavá a najdeme na nich lehce vystupující modul třech fotoaparátů a přisvětlovací blesk.

 

 

 

Displej – má sice IPS, ale zas potěší 144 Hz frekvence

Mobil má 6,6palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Někdo by tedy mohl chtít již OLED displej, ale na druhou stranu nasazený IPS panel je vážně povedený. Má hezké přirozené barvy, příkladné pozorovací úhly a v dané cenové kategorii jsem ještě neviděl 144 Hz obnovovací frekvenci displeje.

V nastavení displeje si můžete také barevné podání upravit manuálně a zapnout můžete i funkci Adaptivní barvy. Funkce nastavuje barevné podání dle okolního světla skrze senzor pro automatickou regulaci jasu. Maximální jas displeje má 650 nitů a je dostatečný i pro viditelnost na přímém světle. Vybrat si můžete také automatické nastavování obnovovací frekvence dle potřeb systému a aplikací, ale i manuálně lze vybrat 60, 90 nebo 144 Hz. Já během testování využíval pevně jen maximální frekvenci 144 Hz.

 

 

 

Zvuk – stereo a jack

Poslední dva roky se výrobce Xiaomi snaží nabídnout opravdu kvalitní reproduktory v mobilech. POCO X4 GT má stereo reproduktory, a to na horní i spodní části mobilu. Ty hrají opravdu hlasitě a spokojený jsem byl i s jejich podáním. Vlastně jsou reproduktory lepší než u některé konkurence, která často využívá méně výkonné reproduktory jak pro hovory, tak i multimédia. Xiaomi tyto reproduktory hezky oddělilo, což je jen dobře.

Já osobně si myslím, že 3,5 mm jack konektor do budoucnosti prostě nepatří. Někoho ale může potěšit, že tento starý konektor POCO X4 GT stále má. Svá oblíbená drátová sluchátka nebo mikrofon můžete klidně používat a v mobilu je i předinstalovaná aplikace FM rádia. Hudbu jsem během mého testování využíval však především v bezdrátových sluchátkách a reproduktorech. Mobil si skvěle rozuměl s každým testovaným zařízením od různých výrobců. Má i novější Bluetooth 5.3 s podporou všech potřebných kodeků: Qualcomm aptX/aptX-HD a AAC.

V: Nastavení telefonu/Zvuky a vibrace si můžete snadno přizpůsobit vibrační odezvu (haptiku). Úplně dole je k dispozici také kolonka „Zvukové efekty“, pod tou se skrývá nastavení funkce Dolby Atmos. Vybrat si můžete zvukový profil a sáhnout lze i po ekvalizéru. Pokud máte nějaká sluchátka od výrobce Xiaomi, máte zde i jejich podrobnější nastavení.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka na boku

POCO X4 GT můžete rychle odemykat čtečkou otisků prstů, a ta je na pravém boku mobilu. Ukryta je přímo v zamykací tlačítku, kde je to dle mého názoru nejlepší. Praváci na ní snadno dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. Odemykání je velmi rychlé a spolehlivé. V nastavení si můžete i vybrat, zda se mobil má odemknou pouhým dotekem na čtečku nebo stisknutím tlačítka. Otiskem prstu lze i odemykat zabezpečené aplikace.

K dispozici je odemykání obličejem skrze selfie kamerku v průstřelu displeje. Tato funkce není tak bezpečná, jako čtečka otisků prstů, ale funguje velmi dobře a rychle i za špatných světelných podmínek. Nastavit lze i více tváří, kdy můžete dát přístup do mobilu např. někomu z rodiny.

 

 

 

Jak je na tom výkon? Zahraju si i náročné hry?

V minulé recenzi jsem popisoval POCO F4 GT, který měl výkon pro ty opravdu nejnáročnější mobilní hráče a přídavné tlačítka pro hraní. Jak je na tom ale levnější POCO X4 GT? Ten v sobě má ukrytý osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 8100 s maximálním taktem 2,85 GHz. Čip byl vyroben 5 nm technologií a stojí za ním společnost TSMC. Na náš trh se dostala konfigurace mobilu s 8 GB RAM LPDDR5 a 256 GB interním úložištěm. Jedná se navíc o rychlé úložiště UFS 3.1, které u konkurence v této cenové kategorii není běžné. Paměti RAM se také v případě potřeby automaticky rozšíří až o další 3 GB, a to skrze interní úložiště. Paměťové karty do mobilu vložit nelze, ale potřebuje je někdo, když mobil má tak velké úložiště a existují cloudové služby?

Papírově vypadá tento model na výborně vybavený stroj, ale jak je na tom v praxi? Po dobu mého testování měl mobil výkonu na rozdávání a byl dostatečný pro náročné používání všech  současných aplikací, neomezený běh několika aplikací na pozadí i využívání multitaskingu. Do mobilu jsem nainstaloval i nejnáročnější mobilní hru současnosti, a tou je Fortnite. Dále jsem vyzkoušel Apex Legends a všechny hry bylo možné hrát bez záseků, nadměrným přehříváním a jinými problémy.

Procesory MediaTek nejsou ze strany vývojářů Epic Games podporovány, takže s nejvyšším grafickým nastavením hry Fortnite počítat nelze. Na střední grafické nastavení se 30 FPS (snímky za vteřinu) si však zahrajete. U Apex Legends můžete mít vyšší grafické detaily.

  • Fortnite – 30 FPS, střední detaily (Medium)
  • Apex Legends – 50 FPS (Ultra) se středními detaily (Normal), 30 FPS (Normal) s nejvyššími detaily (Original)
Grafické nastavení hry Fortnite
Apex Legends – maximální grafické detaily a 30 FPS
Apex Legends – střední grafické detaily s 50 FPS

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

V mobilu je akumulátor s kapacitou 5 080 mAh. Kapacita je slušná a procesory MediaTek jsou často úspornější než procesory od Qualcommu. Mobil bez hraní her celý den pracovního nasazení vydrží. Záleží ovšem jen na tom, jak intenzivně a s jakým nastavením budete mobil používat. Méně náročný uživatel může vydržet i jeden a půl dne na jedno nabití.

Mobil podporuje také rychlé 67 W drátové nabíjení, díky kterému se mi akumulátor z nuly do 100% stavu nabil za 43-47 minut (dle okolní teploty). Pochválit výrobce musím, že tak výkonný adaptér přiložil přímo do balení mobilu.  Vzhledem k ceně a velikosti akumulátoru se tedy jedná o skutečně rychlé nabíjení.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videa?

V mobilu se nachází úplně stejná a dobře známá aplikace, jako z ostatních mobilů od Xiaomi. K dispozici je nastavení automatického HDR, AI – pomoc umělé inteligence pro nastavení barev, filtry a zkrášlení a funkce Google Lens. Tuto funkci lze využívat pro skenování QR kódů nebo různých objektů, které chcete vyhledat v Googlu. Po rozklepnutí možností vpravo nahoře je k dispozici nastavení poměru stran, časovač, mřížka, rozostření či dávkové snímání.

Je celkem zvláštní, že aplikace pro focení v době psaní této recenze měla obrácené popisky poměru stran fotek. Místo 16:9 bylo k dispozici tlačítko 9:16 atd. Výrobce také defaultně nastavil poměr stran 16:9. Věřím tomu, že matoucí popisky tlačítek výrobce opraví v častých aktualizacích.

Níže v aplikaci je trojice tlačítek 0.6 – ultraširokoúhlý fotoaparát, 1x – hlavní fotoaparát a 2x – digitální zoom. Tahem prstu po těchto tlačítkách lze využívat až 10x digitální zoom. Níže jsou pak režimy: Pro režim pro nastavení parametrů, skenování dokumentů, pořizování videa, portrétní režim s rozostřeným pozadím i noční režim. V kolonce „Více“ je režim pro focení v maximálním 64 Mpx rozlišením, dlouhá expozice, panorama, zrychlené i zpomalené záběry a další funkce.

 

 

 

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

POCO X4 GT na svých zádech nosí dva větší fotoaparáty, kde je hlavní a ultraširokoúhlý snímač. Ten hlavní má vysoké 64 Mpx rozlišení a světelností f/1,89. Ultraširokoúhlý má zorné pole 120°, 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Všimnout si můžete i malého fotoaparátu, ale ten je spíše do počtu. Má totiž na dnešní dobu extrémně nízké 2 Mpx rozlišení. Bohužel takové fotoaparáty nasazuje i konkurence.

Jedná se o mobil, který svou cenovkou pod 10 tisíc Kč spadá do střední třídy. Kvalitu fotoaparátů vlajkových mobilů očekávat tedy nelze. Mobil ale fotí na svou kategorii slušně. Snímky mají hezké přirozené barevné podání a jsou ostré. Jen u ultraširokoúhlého fotoaparátu je vidět mírnější neostrost po stranách fotek. Jelikož má hlavní snímač vysoké rozlišení, můžete i přímo fotit 2x digitálním zoomem v použitelné kvalitě. V případě potřeby lze sáhnout až po 10x digitálním zoomu. Spokojený jsem byl i s focením makro snímků hlavním fotoaparátem a dobře funguje i automatické HDR.

Vzhledem k ceně mobilu si myslím, že fotky uspokojí každého. Ve dne pořídíte hezké snímky a velmi mile překvapen jsem byl i nočním režimem. Ten snímky hezky prosvítí a snaží se je pomocí post-processingu doostřit. Drobnou výtku tedy mám jen k mírné neostrosti stran u ultraširokoúhlého snímače, což je časté i u konkurence za podobné peníze.

 

 

 

Jak zadní fotoaparát umí pořizovat video?

Hlavním fotoaparátem můžete pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Zapnout lze i režim ultra stabilizace, kdy se však budete muset spokojit s Full HD se 30 FPS. Sáhnout lze i v běžném režimu po Full HD se 60 FPS. Ultraširokoúhlým fotoaparátem lze také natáčet video v rozlišení Full HD se 30 FPS.

  • Hlavní fotoaparát: 4K – 30 FPS, Full HD – 30/60 FPS, HD – 30 FPS
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát – Full HD nebo HD se 30 FPS

Fotoaparáty sice nemají optickou stabilizaci obrazu (OIS), ale softwarová stabilizace je na danou cenovou kategorii dobrá. Stabilizace videa rozhodně není nejlepší na trhu, ale špatná není. Spokojen jsem byl i s barevným podáním, svižným přeostřováním a dostatkem detailů videa. Nestěžoval jsem si ani na pořízený zvuk ve videích.

 

 

 

Focení selfíček

V displeji má mobil k dispozici malou kamerku s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2,45. Kamera podporuje automatické HDR, pořizování videa ve Full HD se 30/60 FPS, a lze i využívat poměr stran 16:9 nebo 20:9. Pod malým tlačítkem kouzelné hůlky jsou pak různé režimy pro zkrášlení obličeje. Já však využíval spíše můj oblíbený portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Sílu rozostření lze i manuálně upravit. Kvalita pořízených fotek je na vysoké úrovni a spokojen bude asi každý.

Vyfoceno selfie kamerou s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – oblíbené prostředí MIUI

V době psaní recenze měl mobil POCO X4 GT operační systém Android 12. U Xiaomi je známo, že mobil upravuje velice oblíbenou nadstavbou MIUI, kterou nasadil i do mobilů pod značkou POCO. Přítomna je verze MIUI 13, která má příjemné funkce a vybrat si i můžete, jestli chcete běžnou rolovací systémovou lištu nebo nově oddělené dvě lišty. Takové nastavení najdete v: Nastavení telefonu/Oznámení a Centrum ovládání/Styl Centra ovládání.

Prostředí MIUI 13 je na tomto mobilu díky výborné optimalizaci a 144 Hz displeji krásně svižné a spolehlivé. Výrobce také vydává pravidelné aktualizace nejen bezpečnostních záplat, ale systémových aplikací a do prostředí budete tedy dostávat i novinky.

Nadstavbě musím pochválit také aplikaci Galerie pro fotky a videa. Ta ve svém nastavení totiž umí během sdílení fotek odstranit jejich metadata. Jedná se o informace, které obsahuje každá fotka a mezi nimi je třeba poloha pořízení snímků. Odstraněním metadat tedy budete více v bezpečí a nikdo z internetu vás nebude moci pomocí fotek vystopovat. Tradičně systém umí i užitečná gesta, a ty najdete v: Nastavení telefonu/Další nastavení/Zástupce gesta. Tam můžete zakázat Google Asistenta v zamykacím tlačítku, vytvořit screenshot tahem třech prstů po displeji, spuštění fotoaparátu tlačítky nebo rychlé rozsvícení/zhasnutí svítilny dvojitým stiskem zamykacího tlačítka.

V mobilu se nachází také výrobcem předinstalované zbytečné hry a aplikace, které můžete ale snadno odinstalovat. Je také fajn, že výrobce asi jako jediný umožňuje odinstalování většiny aplikací od Googlu. Zbytečné a nevyužité aplikace např. Google Meet můžete svobodně odinstalovat. Tuto možnost bych povinně nasadil do všech mobilů.

Během mého testování jsem nenarazil na žádný problém s příchozími notifikacemi (upozorněním z aplikací) či během aplikací na pozadí. U takových aplikací ale doporučuji povolit jejich automatické spouštění a vypnout úsporu baterie. To je v případě prostředí MIUI velice jednoduché. Na takové aplikaci podržte dlouze prst/Informace o aplikaci (ikona íčka). Tam povolte automatické spouštění a níže zakažte úsporu baterie. To je vše.

 

 

 

Konektivita – infraport a DualSIM

V mobilu je k dispozici malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty. Oba podporují všechna 5G a LTE pásma a s mobilními sítěmi tedy nebudete mít žádný problém. Využívat lze i Wi-Fi hotspot a mobilem se lze připojit i k Wi-Fi 6. Problém tedy nenastane ani s žádným Wi-Fi routerem.

Rád vidím, že výrobce nasadil novější verzi Bluetooth 5.3 se všemi potřebnými kodeky pro bezdrátový poslech hudby a nechybí ani NFC cívka. Užívat si tedy můžete i bezkontaktní placení skrze aplikaci Google Peněženka. Horní část mobilu pak má infraport, a ten lze využívat nejen pro ovládání televizoru, ale i klimatizací, různých přehrávačů a jiných domácích spotřebičů. Složí k tomu předinstalovaná aplikaci Mi ovladač a v Obchodě Play lze stáhnout i jiné aplikace např. pro barevné žárovky.

Asi každý mobil dnes velmi dobře zvládá využívání navigace a mapových podkladů. POCO X4 GT dle stránek výrobce podporuje známé systémy: GPS/A-GPS, evropské Galileo, japonské QZSS, čínské Beidou a ruský Glonass.

 

 

 

Závěr – ideální mobil do 10 tisíc?

POCO X4 GT chce být fajn mobil za cenovku lehce pod 10 tisíc Kč. Myslím si, že se mu to rozhodně daří a vlastně má i nějaké ty konkurenční výhody. Konkurence v této cenové kategorii často nemá rychlé interní úložiště UFS 3.1 s kapacitou 256 GB, 144 Hz obnovovací frekvenci displeje, tak kvalitní stereo reproduktory a 67 W rychlé drátové nabíjení. Mobil má také výbornou konektivitu, dobrou výdrž na jedno nabití, kvalitní zadní i přední fotoaparát a prostředí MIUI 13 má řadu výhod a příjemných funkcí.

Mobilu by vlastně nebylo co vytknout, ale někdo by mohl postrádat již OLED panel. Konkurence má často OLED, ale zas nemá 144 Hz obnovovací frekvenci. Záleží tedy jen na vás, zda chcete rychlost či novější panel displeje. Výrobce si také mohl odpustit zcela zbytečný 2 Mpx fotoaparát a mohl mohl mít optickou stabilizaci obrazu.

Když si to shrnu, tak stanovená cena 9 990 Kč s DPH je velice rozumná. Pokud jste tedy ochotni překousnout IPS panel displeje a absenci OIS, rozhodně tento model může být právě pro vás.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*